dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rafal2610

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    3

    Domyślnie Brak dokumentacji budowlanej domu z lat 80-tych

    Dzień dobry,

    Szanowni Koledzy,

    Proszę o pomoc. Nabyłem nieruchomość, zabudowaną dwoma domami - jednym drewnianym zbudowanym w latach 60, drugim murowanym z lat 80-tych.

    W wielu opiniach słyszałem, że ciężko wymagać zachowania się jakiejkolwiek dokumentacji projektowej i wykonawczej dla budynków z takiego okresu.

    Jaką dokumentację powinien przekazać mi właściciel przy sprzedaży? Brak jest jakiegokolwiek projektu, odbioru technicznego, obowiązkowych przeglądów instalacji i kominiarskich. W domu murowanym dodatkowo wykonany został remont (wymiana dachu, podobno bez zmiany jego wymiarów zewnętrznych)

    W akcie notarialnym zawarłem klauzulę zobowiązującą sprzedającego do przekazania niezbędnej dokumentacji dot. nieruchomości do miesiąca od dnia sprzedaży. W dniu sprzedaży właściciel cały wesoły przekazał mi jedynie dwa komplety kluczy, twierdził że odnajdzie dokumentacje, lub odzyska ją z w gminie.

    Art 63 Prawa Budowlanego nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek przechowywania niezbędnej dokumentacji.Czy naprawdę wygląda to tak, że dla domów z tego okresu dokumentacja ulega zagubieniu, bądź nie była sporządzana?

    Z gory dziękuję za pomoc

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Od lat osiemdziesiątych była reforma administracji i sądzisz że wszystkie archiwa są zachowane? Pomijam ewentualne mokre kataklizmy lub zmiany lokali=przeprowadzki.&nbsp; &nbsp;Ze strony urzędów czarno to widzę. Oczywiście że zbywający postąpił nieprzyzwoicie, lecz po fakcie co mu zrobisz? Powie że nie znalazł i możesz go cmoknąć. Gdyby to było warunkiem transakcji to może papiery by się znalazły, o ile tam nie ma jakichś odstępstw od projektu. Znając pomysłowość ludu polskiego... Kiedyś był temat podziału budynku, tłumaczę że obiekt musi być podzielny płaszczyzną pionową, że ogniomur na dachu itd. Dach oczywiście gładki, inwestor pyta się czy nie można na dachu postawić ogniomuru z płyt g-k, blacha na wierzchu. Jednym żołnierskim słowem na literę "o........?" określiłem ten pomysł i było po rozmowie. <br>
    Ilość kropek nieprzypadkowa.<br>
    Wracając do twojego problemu, to należało zarezerwować kwotę (strzelam) circa 10k pln na inwentaryzację budowlaną o ile zbywający nie dostarczy dokumentacji, to miałbyś bata. Przy drugim zakupie już będziesz wiedział. Człek uczy się całe życie.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 20-01-2022 o 21:49

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Inwentarkę ogólnobudowlaną (bez konstrukcji) można zrobić za 1-2 kzł.

    PS "o.......ś" ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    PS "o.......ś" ?
    https://www.youtube.com/watch?v=6u_XTrKFJmU

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Brawo Elfir!!!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal2610 Zobacz post
    Dzień dobry,

    Szanowni Koledzy,

    Proszę o pomoc. Nabyłem nieruchomość, zabudowaną dwoma domami - jednym drewnianym zbudowanym w latach 60, drugim murowanym z lat 80-tych.

    W wielu opiniach słyszałem, że ciężko wymagać zachowania się jakiejkolwiek dokumentacji projektowej i wykonawczej dla budynków z takiego okresu.

    Jaką dokumentację powinien przekazać mi właściciel przy sprzedaży? Brak jest jakiegokolwiek projektu, odbioru technicznego, obowiązkowych przeglądów instalacji i kominiarskich. W domu murowanym dodatkowo wykonany został remont (wymiana dachu, podobno bez zmiany jego wymiarów zewnętrznych)

    W akcie notarialnym zawarłem klauzulę zobowiązującą sprzedającego do przekazania niezbędnej dokumentacji dot. nieruchomości do miesiąca od dnia sprzedaży. W dniu sprzedaży właściciel cały wesoły przekazał mi jedynie dwa komplety kluczy, twierdził że odnajdzie dokumentacje, lub odzyska ją z w gminie.

    Art 63 Prawa Budowlanego nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek przechowywania niezbędnej dokumentacji.Czy naprawdę wygląda to tak, że dla domów z tego okresu dokumentacja ulega zagubieniu, bądź nie była sporządzana?

    Z gory dziękuję za pomoc
    No to jak masz zapis to dlaczego jeszcze go z pomocą radcy prawnego nie użyłeś?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jeśli klauzula nie była związana z sankcjami finansowymi, to szkoda tuszu w drukarce. Jakby co, to sprzedano ci towar z wadą prawną - rozwiązujesz umowę i niech wyskakują z kasy.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    No to jak masz zapis to dlaczego jeszcze go z pomocą radcy prawnego nie użyłeś?
    Internetowi specjaliści ...
    Berth dobrze gada - droga rękojmi.

  9. #9

    Domyślnie

    Skoro pyta w internecie to jaki specjalista ma mu odpowiedzieć? Rozumiem , że ty jesteś wybitny specjalista nieinternetowy i wszystko wiesz. Ja zamiast słuchać tych wszystkich porad pytałbym prawnika.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zwróciłem uwagę, że Twoja porada ma wymiar jedynie teoretyczny i w niczym nie pomoże. Nie ma co się denerwować

  11. #11

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    aby właściwie doradzić i wybrać właściwą ścieżkę postępowania musiałbym się zapoznać przede wszystkim z aktem notarialnym. Jeżeli mówimy o rękojmi, pamiętać należy, że co do zasady strony mogą ją w umowie ograniczyć albo nawet wyłączyć.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Lecz chyba w AN powinien być zapis o wyłączeniu pewnych (określonych ) roszczeń?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony