dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Zakończenie budowy domku jednorodzinnego - papierologia

    Witam Państwa.

    Stoję na progu zakończenia budowy domu jednorodzinnego w gminie Wieliczka - Pozwolenie na Budowę z 2019r.

    Z brakujących rzeczy zostało do zrobienia:

    z grubszych rzeczy to w zasadzie łazienka górna (będziemy kończyć za pół roku). Pomieszczenie otynkowane, króćce zaślepione.

    Natomiast do dwóch miesięcy zostaną zamontowane:

    -drzwi wewnętrzne,
    -oprawy oświetleniowe - póki co mamy wypusty kablowe z żarówkami (łączniki i gniazda elektryczne mamy zamontowane),
    -meble, TV itd,
    -krany, muszla, umywalki,
    -ogrodzenie i brama wjazdowa,
    -taras lekki,
    -kostka brukowa.

    Ponieważ dnia 1.04 będzie już dwa lata od otrzymania kredytu w ING musimy oddać budynek. W związku z tym chciałem podpytać o możliwe najszybszą procedurę (którą pewnie trwa trochę) oddania domu do użytku.

    Więc ustawodawca przewiduje trzy wnioski, które działają od marca 2021 r.
    PB-16a "Zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego"
    PB-17 "Wniosek o pozwolenie na użytkowanie"
    PB-17b "Wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych"

    M.in. w pozwoleniu na budowie czytam, że wnioski 17 dotyczą kategorii budynków inne niż kat. I czyli budynku mieszkalnego jednorodzinnego - wydaje się logiczne - jest na to osobny wniosek.
    Nasuwają się jednak wątpliwości tzn. w załącznikach do wniosku 16 nie ma ujętych tak istotnych "słynnych" przy oddaniu rzeczy jak dziennik budowy czy odbiory instalacji (po za gazową), niemówiąc już o możliwej wizycie inspektora na budowie. Słyszałem ostatnio o działaniu ustawodawcy luzującym wymagania (budowa domu bez pozwolenia itd...), ale nie wiem czy akurat to się wpisuje w moją sytuację.

    Pytanie czy wniosek PB-16 na prawdę wystarczy do zamknięcia budowy i całej papierologii z nią związanej czy jednak muszę dostarczyć np. 16 a potem 17 (w myśl kierunku i kolejności działania: zakończyłem budowę budynku, okej to teraz proszę o możliwość zamieszkania w nim )

    i jeszcze pytanie: czy prace takie jak montowanie toalety czy umywalki i kranu to są dalej prace budowlane w myśl "zawiadomienia o zakończeniu budowy" ?

    Prosiłbym o porady praktyczne i teoretyczne w szczególności biorąc pod uwagę mój stan budowy.
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pogadaj z kierbudem - przecież to on potwierdza czy zakończono budowę. Jak podstempluje dziennik zrobisz odbiory instalacji i inwentaryzację geodezyjną to składasz wniosek do NB o zakończenie budowy.

    Pozwolenie na użytkowanie składasz kiedy chcesz mieć odbiór częściowy (oraz w budownictwie nie-jednorodzinnym).

    U nas starczyło doprowadzić do stanu deweloperskiego. Tylko tynki i wylewka w środku były.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    KB zakańcza budowę w dzienniku, do tego protokół od elektryka, kominiarza, inwentaryzacja geodety i jeśli masz to jeszcze próba szczelności instalacji gazowej. Teraz jest covid, do prywatnych domów nie chodzą na odbiory.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Do prywatnych budynków mieszkalnych, jesli nie było odstępstw od projektu (=posadowienie budynku), to nie widziałem aby PINB fatygował się po budowie.

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko, że w nowych wnioskach o zakończenie budowy PB-16a nie ma w załącznikach nic o dzienniku budowy i protokołach odbiorczych inst wew. Czy spotkaliście się już z tym?

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Do prywatnych budynków mieszkalnych, jesli nie było odstępstw od projektu (=posadowienie budynku), to nie widziałem aby PINB fatygował się po budowie.
    Czy przeniesienie kuchni z salonu do małego pokoju i dorobienie kominka z bloczku keramzytowego by zrobić wentylację jest zmianą, którą trzeba nanieść na projekt, czy nie robić tego skoro i tak nikt nie przyjdzie na budowe?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    O tym niech zadecyduje Twój kierownik budowy. To on oświadcza czy dom został zbudowany zgodnie z projektem, czy są odstępstwa.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol_z_Wadowic Zobacz post
    Czy przeniesienie kuchni z salonu do małego pokoju i dorobienie kominka z bloczku keramzytowego by zrobić wentylację jest zmianą, którą trzeba nanieść na projekt, czy nie robić tego skoro i tak nikt nie przyjdzie na budowe?
    Jestem skromnym mierniczym, na budowie bywam na początku i na końcu. Do kartoteki budynku interesuje mnie powierzchnia zabudowy, ilość kondygnacji nad/pod-ziemnych, materiał ścian( do wyboru - mur, drewno , inne), rok zakończenia budowy (ja mam oświadczać gdy budowa jeszcze jest w toku??????) , kilka innych ........ pytań oraz kluczowy punkt 30: Czybudynek jest wiatą?*
    Po prostu poezja.
    Reszta to domena KB, chyba że wychodzi z tego jakaś afera, PINB wydaje stosowną decyzję, to wówczas mamy więcej pracy. Np. pomiary całkowitej wysokości klatki schodowej w celu zaklasyfikowania budynku i to dla inwestor była walka o centymetry. My mierzymy i podajemy wynik, decyzje nie należą do nas.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol_z_Wadowic Zobacz post

    z grubszych rzeczy to w zasadzie łazienka górna (będziemy kończyć za pół roku). Pomieszczenie otynkowane, króćce zaślepione.

    Natomiast do dwóch miesięcy zostaną zamontowane:

    -drzwi wewnętrzne,
    -oprawy oświetleniowe - póki co mamy wypusty kablowe z żarówkami (łączniki i gniazda elektryczne mamy zamontowane),
    -meble, TV itd,
    -krany, muszla, umywalki,
    -ogrodzenie i brama wjazdowa,
    -taras lekki,
    -kostka brukowa.
    Nic z tych rzeczy nie jest potrzebne do odbioru.
    Na chłopski rozum potrzebne są:
    -ściany
    -dach
    -okna
    -ocieplenie (bez koloru na elewacji)
    -instalacje - wszystkie z protokołami odbioru
    -źródło ogrzewania
    -barierki

    Potrzebny też jest tynk i wylewka - bez tego nie da się sprawdzić elektryki i zamontować kotła.
    Czyli defakto stan deweloperski to koniec procesu budowy. Wykończeniówka to nie budowa.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Podepnę się ze swoim pytaniem pod powyższy temat ale od trochę innej strony: Jaki jest absolutnie najwcześniejszy moment kiedy można próbować ubiegać się o status zakończenia budowy i pozwolenie na użytkowanie? Aktualnie mam stan surowy zamknięty, instalacje w trakcie montażu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kiedy kierbud podstempluje DB, że wybudowano zgodnie z projektem.
    Jego opinia jest kluczowa. Wiec pogadaj z nim, ile musisz jeszcze zrobić, by ci zatwierdził zakończenie budowy.

    Pytanie, co zamieściłeś w projekcie domu? Ja u siebie z projektu wykreślałam tarasy.
    Mój kierbud przymknął oko na brak barierek.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    W projekcie mam wszystko wyszczególnione. Jest to taki bardziej szczegółowy projekt indywidualny, instalacje i taras też oczywiście są, nawet kostka brukowa dookoła domu, zbiornik retencyjny. Architekt zawarł chyba wszystko co mógł. Czyli polecasz powykreślać ile się da żeby przyśpieszyć odbiór?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak. NB może domagać się realizacji zgodnej z tym, co zamieszczone jest w projekcie. pogadaj z architektem czy możesz.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    ok dzięki !

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony