dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie Dobór pompy cyrkulacyjnej kocioł <-> bufor.

    Cześć. Szukałem ale nie mogłem się doszukać. Będę robił ogrzewanie w remontowanym domu. Kocioł już tam jest - Viadrus u26. Chcę go podłączyć do bufora ciepła i zasobnika cwu. Wyglądało by to następująco: rury z kotła w niskiej piwnicy (1,3m wys) szły by do kotłowni na parter gdzie byłby zlokalizowany "mały obieg" do utrzymania temperatury powrotu z zaworem ATV na powrocie do kotła a na zasilaniu zawór strefowy przełączający między zasobnikiem cwu 200l a buforem 1000l. Pompa na powrocie do kotła między zaworem ATV a kotłem. Piec grzałby wodę non stop na 80* - 85*, podgrzewał zasobnik do 55* a bufor do pełnych 80*. To byłby cały obieg kotłowy. Na mieszkaniu (po 2 stronie bufora) była by podłogówka. Dla tego, że potrzebuje 35* zasilania zdecydowałem się na bufor. Poza tym mogę ją zasilać w ten sposób przy wygaszonym kotle.

    I tutaj stawiam moje pytanie: jaką pompę na obieg kotłowy zamontować? Myślałem o czymś nieskomplikowanym, tanim do 200-300 zł. Służyła by tylko do nagrzania zasobnika i bufora na czas palenia się w kotle.

    Co do źródła ciepła - w budynku nie ma gazu a śledząc obecną scenę polityczną nie sądzę, by udało mi się go szybko podpiąć i zamontować piec gazowy kondensacyjny (docelowo). Dla tego zdecydowałem się na wykorzystanie kotła w piwnicy przez kolejne kilka lat. W końcu na Śląsku zakaz palenia węglem wejdzie najwcześniej w 2030 roku. Wiem, że bufora przy gazie będę musiał się pozbyć.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Np. coś takiego - https://www.naj-sklep.pl/wilo-yonos-...RoCxYMQAvD_BwE wiem, że nie mieści się w twoim budżecie ale potrzebujesz czegoś niezawodnego, energooszczędnego i mogącego tłoczyć wodę na odpowiedniej odległości i wysokości.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Budżet jest dość sprężysty Będzie to nie licząc na mieszaczu podłogówki jedyna pompa na układzie która będzie szła tylko gdy piec będzie grzał na maksymalnej temperaturze 80* - 85*. Potem mogła by zacząć wychładzać bufor więc się wyłącza. Ewentualnie dopuki piec nie spadnie poniżej 55* będzie podgrzewać C.W.U. A piec w układzie z buforem 1000l i podłogówką na ok 65-70m2 nie będzie podejrzewam rozpalany często. Więc i pompa nie będzie pracować cały czas.
    Myślałem jeszcze nad grupą pompową RTA od afriso gdzie pompa już jest zintegrowana. Lepiej to według mnie wygląda od "pająka" choć cena 1600 nie jest niska.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Miedzy kotłem i buforem dajesz najtańsza pompę. Ona pracuje kilka godzin więc różnica w cenie między drogą a tanią pompą nigdy sie nie zwróci.
    Cos lepszego możesz dać do podłogówki, zwłaszcza gdy masz jakieś sterowanie pętlami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony