dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: vitodens 100-W B1HF pytania początkującego

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andy2022

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    57

    Domyślnie vitodens 100-W B1HF pytania początkującego

    Witam Wszystkich , to mój pierwszy post na forum.
    I mój pierwszy piec gazowy 100-W B1HF 19 kW nowy model, sterowanie pogodowe, zasobnik 100 l cuga.
    Mam kilka pytań związanych z tym piecem i nie tylko.
    1. Czy taktowaniem jest włączanie się pieca 22 razy na dobę ? wydaje mi się, że związane najczęściej z podgrzewem cwu, w miedzyczasach piec moduluje moc.
    2. Czy zmniejszanie mocy pieca w elektronice pieca ma sens ?
    3. bardzo wysokie w mojej ocenie zużycia gazu, dom 160 m2, w miarę dobre ocieplenie ( ściana z maksa x 2, 12 cm styropianu), kubatura 480 m3, obieg z mieszaczem na podłogówkę, obieg grzejniki. Nawet do 20 m3 /dobę przy -13 C.
    4. irytujące klepanie przekaźnika w module rozszerzającym do sterowania podłogówką, jakby nastawy pierwotne w programie były dobrane mało sensownie, próbkowanie po kilkanaście razy na minutę, przez 10 minut zanim ustabilizuje temperaturę na obieg podłogi. taki przekaźnik nie pociągnie chyba długo.
    5. krzywą udało mi się dobrać sensownie, trzyma temperaturę ~ 20,5 C, przy nastawach 17 C - nie mam termostatu pokojowego.
    6. zgodnie z priorytetem jak sądzę, podczas podgrzewu c.w.u., sterownik odcina obieg podłogi, zastanawia mnie jednak, czemu czasami wyłączane są obydwie pompy zarówno na obieg podłogi. jak i grzejniki. Czy wynika to z analizy temperatur na zasilaniu i powrocie versus krzywa grzania ?
    7. dziwne zachowanie się manometru na rozdzielaczu grzejników ( na zasilaniu), założyłem tak dla swojej wiedzy. Ten manometr nie współgra ze wskazaniami ciśnienia w piecu, ale podczas wyłączenia pomp (grupa pompowa ) ciśnienie na nim potrafi spaść do prawie 0, co jest raczej mało prawdopodobne ( wycieków nie stwierdziłem....jeszcze ).

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    dużo ale po kolei
    ad.1 jesli już to proszę patrzeć nie na ilość startów a na długość cyklu pracy.
    ad.2 ograniczenie mocy maksymalnej praktycznie nic nie zmiania w przypadku instalacji c.o. Kocioł po starcie i ustabilizowaniu płomienia sprawdza jaką ma róznicę między wymaganą a rzeczywistą temperaturą na zasilaniu i na podstawie tej różnicy wyliczy moc z jaką musi pracować. W zimie gdy instalację mamy ciepłą po wybudowaniu płomienia różnica jest na tyle mała, że kocioł nie wejdzie namoc maksymalna. Oczywiście jeśli mamy zmianę z trybu oszczenego na komfortowy (czyli znaczne podniesienie temepratury zasilania) to chyba lepiej nie zmnijejszać mocy by kocioł jak najszybciej podniósł temperaturę w pomieszczeniach.
    ad.3 tu trzeba by zapytać audytora by sprawdził przyczynę takiego zapotrzebowania na ciepło
    ad.4 urządzenia są projektowane a potem testowane w rzeczywistych instalacjach więc raczej o żywtoność nie ma się co martwić.
    ad.5 proszę napisać w czym tu mam pomóc
    ad.6 podgrzew cwu ma priorytet. Na ten czas odłączany jest podgrzew c.o.. To czy na obiegach będą pracowały pompy obiegowe zalezy od tempratury zewnętrznej. Poniżej +1*C na zewnątrz aktywowany jest tryb ochrony przed zamarzaniem którego pierwszym stopniem jesy własnie praca pomp non stop.
    ad.7 proszę sprawdzić manometr i instalację. Jeżeli w instalacji jest nadciśnienie to manometr musi coś wskazywać
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andy2022

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, odpowiednio:
    ad.1 trudno określić długość 1 cyklu pracy, czas pracy palnika na dobę to średnio 20-22 godziny. Czy zmiana temperatury grzania c.w.u. na wyższą (teraz 45 C), zmieni, wydłuży te cykle ? Do sprawdzenia.
    ad.2 ok, przetestuję i wrócę do pierwotnych nastaw.
    ad.4 W mojej ocenie chyba sterownik powinien dać zaworowi dłuższy czas otwarcia i potem sprawdzać temperaturę, kilka sekund to zdecydowanie za mało.

    Pytanie o czujnik zewnętrzny: w temperaturach poniżej 0 jest dosyć duża rozbieżność ze wskazaniami innego termometru którym sprawdzałem wiarygodność czujnika pogodowego. Dochodzi do 2,5 C , zawyża. Czy to jest normalne, czy raczej reklamować czujnik ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Proszę trochę spokojniej podchodzic do tematu taktowania, ja wiem, że tu na forum jest paru wręcz fanatyków tego tematu, ale przy 20 startach i 20h pracy (na dobę) wszystko jest OK. Osobiście polecałbym zwiększenie temperatury cwu nie ze względu na taktowanie a ze względu na bezpiczeństwo bakteriologiczne. Polskie przepisy mówią, że w zasobniku temperatura powinna wynosić mizy 55 a 60*C.
    Co do zaworu to aki jest algortym pracy.

    Oczywiście czujnik może być uszkodzony, może tez byc oszukiwany przez ciepło ściany na której wisi.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andy2022

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    57

    Domyślnie Blokadą ustawień

    Chciałbym jeszcze dopytać o jedną rzecz.
    Jak wspominałem próbowałem obniżyć moc minimalną. Byłem przekonany że zmieniłem parametr z 7 na 6 w ustawieniach, sterownik potwierdził to komunikatem OK. Ale zdziwiłem się gdy sprawdziłem te ustawienia po kilku dniach. Parametr mocy minimalnej wciąż miał wartość 7 i nie daje się zmienić. Obniżam wartość , potwierdzam, sterownik "odpowiada" ok, po ponownym wejściu w parametr nadal jest 7.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    automatyka zmiania wartaść na najmniejszą mozliwą.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andy2022

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    czy jest różnica w pracy kotła przy ustawieniu trybu normalnego i zredukowanego na taką samą temperaturę?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andy2022 Zobacz post
    czy jest różnica w pracy kotła przy ustawieniu trybu normalnego i zredukowanego na taką samą temperaturę?
    nie ma
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony