dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie Pompa ciepła i kolektory słoneczne

    Planuję wymienić piec na ekogroszek na pompę ciepła. Dotychczas zasobnik cwu zasilany był piecem co oraz solarami. Podczas wizji instalatora Panasonica dowiedziałem się o konieczności rezygnacji z instalacji solarnej.
    Nie ma możliwości podłączenia pompy oraz solarów?
    Czy taki układ jest zasadny? Co z pracą pompy w lecie, gdy praktycznie 100% ciepłej wody pochodzi z solarów?

  2. #2

    Domyślnie

    Prawdopodobnie instalator chce połączyć wężownice od solarów i kotła, żeby łączna powierzchnia wymiany spełniała wymagania PC.

    Wszystko da się "pożenić" - kwestia ceny, skomplikowania układu i przyjętych kompromisów. Moim zdaniem instalator ma rację, ale to zawsze kwestia indywidualnego podejścia.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Taki zapewne jest zamysł instalatora. Pozwoliłem sobie na założenie nowego tematu, by ugruntować swoje stanowisko co do zasadności połączenia dwóch źródeł zasilania w cwu.
    Co z pompą w lecie, gdy solary pracują efektywnie? Wyłączona?

  4. #4

    Domyślnie

    Przecież jak Ci zlikwiduje solary to będziesz grzał latem cwu tez pompą ciepła.Pompa ciepła też efektywnie pracuje w lecie na cwu
    Jak chcesz zachować solary i stary baniak jak zapewne wężownica od kotła ma za małą wydajność do pompy ciepła .Jaką ma powierzchnię dolna a jaką górna??
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Mam taki zasobnik, do którego jest podłączony obieg pieca co oraz kolektorów słonecznych.
    https://allegro.pl/oferta/galmet-wym...ler-6849635045
    Na szybko znalazłem taki, pozwoliłby na użytkowanie solarów i pompy?
    https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus

    Ktoś użytkuje solary i pompę ?
    Są plusy takiego rozwiązania ?

  6. #6

    Domyślnie

    Twój stary ma za małą wężownicę pod pompe jak je połaczsz to będzie ok ale do wywalenia wtedy solary.
    Jak nowy to wolałbym sunex fish s16 ma wężownicę 2,7 a ten galmet 2,2
    Jak nie duże ilosci wody zużywasz to to co pompa weżmie prądu latem na cwu to koszt baniaka będzie wiekszy nie zwróci się jego zakup,solary tez energię zużywają.

    Wszystko zależy od ilosci tej wody jak mała to mozna solary zostawić i nie podłączać pompy ciepła pod baniak tylko załadować grzałkę i zima grzałką dogrzewać.

    Osobiście jak bym był naprawdę zadowolony z tych solarów i duże ilosci wody zużywał to kupiłbym mały baniak 150,200l pod pompę ciepła normalnie z jedną wężownicą i pod to podłączył pompę ciepła ,solary zostawił na starym baniaku.
    A z wyjścia cwu u góry w starym baniaku zasiliłbym od dołu zasilanie nowego baniaka.
    Ale trzeba mieć miejsce w kotłowni
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Mam taki zasobnik, do którego jest podłączony obieg pieca co oraz kolektorów słonecznych.
    https://allegro.pl/oferta/galmet-wym...ler-6849635045
    Na szybko znalazłem taki, pozwoliłby na użytkowanie solarów i pompy?
    https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus

    Ktoś użytkuje solary i pompę ?
    Są plusy takiego rozwiązania ?
    Jeżeli już koniecznie chciałbyś dołączć te solary, to sporo taniej zrobić to za pomocą dodatkowego wymiennika dołączonego równolegle do tej samej wężownicy, co PC. Dodatkowa pompka, dwa zawory klapkowe + reszta standardowej hydrauliki oraz jakaś proste sterowanie, żeby obydwa źródła nie pracowały razem i będzie to hulało.

    Ale i tak nie zmieniam zdania, że to się nie opłaca, bo eksploatacja solarów też za darmo nie jest. Na etapie, na jakim jesteś, to raczej zwróciłbym uwagę, aby kupić taką PC, która potrafi w letnie upały grzać CWU sprężarką, a nie grzałką.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Zestaw solarny zamontowałem z dotacją gminy, w związku z powyższym muszę je posiadać jeszcze 3 lata. Szkoda odpinać od instalacji. W maju wygaszałem piec i do rozpoczęcia sezonu grzewczego, zasobnik 300 litrowy był podgrzewany przez kolektory. Wyłączenie pompy na sezon letni to niewłaściwe rozwiązanie ?

  9. #9

    Domyślnie

    Możesz sobie wyłaczyć pompę ciepła na lato.
    Tylko jak chcesz to spiąć na zimę?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Mam taki zasobnik, do którego jest podłączony obieg pieca co oraz kolektorów słonecznych.
    https://allegro.pl/oferta/galmet-wym...ler-6849635045
    Na szybko znalazłem taki, pozwoliłby na użytkowanie solarów i pompy?
    https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus

    Ktoś użytkuje solary i pompę ?
    Są plusy takiego rozwiązania ?

    Wężownica ta większa w bojlerze MAXi, który podałeś ma 2,2 m2, przy bojlerze 300 L lepsza byłaby wężownica w okolicy 3m2 pod P.C., szczególnie gdy ma współpracować z mocniejszą P.C.
    Zarazem jest tam mowa o technologii wężownica w wężownicy. Trzeba by sprawdzić, czy są to osobne obiegi, by nie mieszać wody z P.C. ze solanką z solarów.

    Chyba że zrezygnujesz z grzania wody za pomocą P.C. i zachowasz obecne solary z bojlerem. A piszesz o dotacji i jeszcze 3 lata musisz je mieć - to tym bardziej zastanów się czy nie zrezygnować grzania CWU pompą ciepła.
    Przy wysokich temperaturach w lato (powyżej +28*C) bywa, że P.C. i tak nie chce grzać wody kompresorem bo jest za gorąco - używa wtedy grzałki.
    Więc możliwe, że w skali roku nie stracisz na pozostaniu przy solarach zamiast grzać P.C. Zależy jak długo te solary są w stanie grzać wodę w okresach przejściowych wiosna/jesień.

    Natomiast faktem jest że w lato nie potrzeba tak gorącej wody, można grzać wodę do niższych temperatur. A w zimie P.C. nagrzałaby wodę z COP w okolicy 2,5 (pod warunkiem, że będzie duża wężownica). Przy mniejszej powierzchni wężownicy (np. 2,2 m2 w bojlerze 300L) COP może wyjść niższy. Niż gdyby było to 3m2 w bojlerze 300L.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-01-2022 o 18:00
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11

    Domyślnie

    Napisałem wcześniej w innym temacie.
    Podłączasz przez wymiennik.
    Nie ma sensu płacić za dodatkowy bojler, który pewnie i tak kosztuje z 3 tys zł.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Podczas wizji instalatora Panasonica dowiedziałem się o konieczności rezygnacji z instalacji solarnej.
    Nie ma możliwości podłączenia pompy oraz solarów?
    Vaillant ma takie rozwiązanie.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof8

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    Chcę też połączyć układ solary plus pompa ciepła. Moje doświadczenie z solarami (2 panele plus zbiornik 300 l.) jest bardzo pozytywne w zasadzie 20 lat bezobsługowej eksploatacji i ciepła woda dostępna prawie gratis od wiosny do jesieni. Chcę w nowym budynku też z nich korzystać. Mam miejsce na ok. 6-8 m2 na południowej połaci 45st nachylenia (idealny w zasadzie układ), mam zbiornik INOX 200 l. z dwoma wężownicami, mam też pompę ciepła 5,8 kW którą chcę zasilać podłogówkę i ogrzewać również CWU gdy z solarów będzie jej za mało. Chciałbym zainstalować drugi zbiornik najchętniej 400-500 l. który byłby buforem ciepła. W zbiorniku ( lub w obu zbiornikach) bym zainstalował elektryczne grzałki by w razie większego zapotrzebowania na ciepłą wodę (są cztery łazienki z prysznicami) . Zapas energii mam z fotowoltaiki (jest 8,7 kW) ale mogę dołożyć jeszcze bez problemu na drugim MPPT jeszcze drugie 8kW ( inwerter obsłuży do 16kW).
    Zastanawiam się jak połączyć te dwa zbiorniki by układ pracował jak najsprawniej latem, bo wtedy okresowo może z obiektu korzystać 12-15 osób. Nie wszyscy oczywiście na raz biorą prysznic, ale czy 200 + 400 litrów o temperaturze 55 st. ( z solarów i/lub pompy ciepła ) plus 5 KW grzałek el. czy to wystarczy by był sensowny komfort. O ogrzewanie zimą się nie martwię bo obiekt będzie tak eksploatowany w zasadzie latem, bardziej chodzi mi o to czy taki system poradzi sobie z zapewnieniem ciepłej wody dla takiej grupy. Wg mnie powinno to wystarczyć. Ewentualnie zakładam podpięcie do drugiego zbiornika na dolnej (odrębnej) wężownicy drugiej wolno stojącej baterii 2-3 paneli solarów słonecznych. Czy ktoś miałby jakąś inną alternatywną koncepcję oczywiście poza jakimś kotłem 40-50 kW który to bez problemu zrealizuje .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Najlepiej w tym zadaniu sprawdziłby się bufor z przepływowym podgrzewaniem Cwu oraz dodatkową wązownicą do solarów Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor-higieniczny-do-produkcji-CWU-z-1-wezownica-czarna-alplus.pl-3.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	29,6 KB
ID:	460755
    https://alplus.pl/pl/p/Bufor-higieni...ka-gratis-/825
    Dla 15 osób szukałbym chyba już czegoś w okolicach 700-1000l.
    Do płaszcza podłączasz pompę, do dolnej (czarnej) wężownicy solary, a CWU grzejesz przepływowo. Odpada Ci problem taktowania pompy latem (warunki idealne dla pompy - praktycznie brak wymiennika), problem legionelli, problem współpracy pompy i solarów. A nawet jak Ci się zachce to masz możliwość podpięcia innego źródła ciepła np kotła 40-50kW . Wszystko jednym zbiornikiem.
    Podobne zalety mają zbiorniki kombinowane typu - zbiornik w zbiorniku.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof8

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    Problem z tym że zbiorniki 700-1000 litrów maja zawsze ponad 70 cm średnicy a ja mam otwór 67 cm szer. i wysokość pomieszczenia powoduje że zbiornik może być max 180 cm. Zbiornik nierdzewny 200 l z dwoma wężownicami już mam i szkoda go nie użyć. Stąd idea dołożenia drugiego 400-500 l. Lokalizacja to wieś , nie ma gazu, stąd preferencja na grzanie latem wody solarami. W tym roku słońce z dwóch paneli potrafiło nagrzać zbiornik 300 l do 80 stopni !!!.
    Zapas mocy z fotowoltaiki chciałbym mieć na okres zimny. Opcja kotła 40-50 kW do grzania przepływowego odpada.

  16. #16

    Domyślnie

    mam jedno i drugie 7,2m2 kolektorów słonecznych, i 7,3kW w PV i bufor (Hewalex Integra 400/100) który spisa wszysko w całość woda w buforze nigdy nie miała mniej niż 24*C.Tym samym pompa ma o wiele lżej ruszyć, w zimę nie będzie opcji aby bufor miał mniej niż 25*C więc pompa w zimę znów będzie miała lżej.

    Jak mi dziś żona zakomunikowała że woda zimna to było tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1109.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	13,2 KB
ID:	460780

    Zobaczcie temp dołu bufora 26*C i od tej temperatyry pompa ciepła ogarnia temat.
    Sama instalacja solarna dodała 2kWh do bufora w godzinach 10 - 12 Ok to nic ale dała
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 11-09-2022 o 20:19
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof8

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    Co myślicie o takim układzie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCHEMAT OGRZEWANIA.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	460837
    Zasilanie podłogówki jest w okresie zimowym kiedy nie ma dużego zapotrzebowania na CWU, latem zaś nie ma potrzeby grzania podłogówki. Obiekt nie jest typowym domem. Zimą jest rzadko zamieszkały, latem zaś może byc 8-15 osób.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Zasilanie podłogówki bez sensu przez węzowice - lepiej bezpośrednio z bufora (tego prawego). Wężownice po lewj stronie połacz w szereg, zasil to jak narysowałeś z bufora za pompki obiegowej zbajpasowanej zaworem klapowym/różnicowym. Przy wiekszym poborze CWU zadziała pompka a normalnie układ będzie działał w grawitacji. Pompę jeśli to nie monoblok i nie wymaga napełnienia cieczą niezaarzalną, to podłącz również bezpośrednio do płaszcza bufora. Zasilanie podłogówki z pompy ciecpła również najlepiej bepośrednio.

    Twój schemat ma sens, jak zalewsz podłogówkę i pompę glikolem, tylko wtedy musisz zwrócić uwagę na powierzchnie wężownicy w buforze.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 17-09-2022 o 10:27

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof8

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    Tak pompa ciepła to monoblok, a w układzie będzie glikol. Na zimę więc będzie można wyłączyć bez stresu ogrzewanie ( zdalna kontrola przez internet pozwoli w razie czego je włączyć w tryb przeciwzamrażaniowy gdyby było mega zimno). kotłownia czyli oba bufory będą w piwnicy z czujnikiem temperatury by w razie czego włączyć grzałki el. Solary oczywiście zostają włączone i doładowują bufor prawy jak tylko będzie słońce, więc w praktyce zawsze jest on na plusie a więc i drugi też.
    W budynku będzie tez reku. Czerpnia z dolotem z gruntowego wymiennika (latem będzie schładzał powietrze , zimą zaś je wstępnie ogrzewał). W układzie reku będzie też nagrzewnica el by tez była i taka opcja dogrzania powietrza.
    Podłogówki nie jest bardzo dużo bo ok. 80 m2 włączana raczej wiosną i jesienią, gdy sprawność pompy i reku jest większa (nie ma mrozów) wiec zapotrzebowanie na ciepło nie będzie bardzo duże. Więc zasilanie przez wężownice podłogówki też powinno wystarczyć w takim układzie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony