dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    Nomade
    Guest
    Nomade

    Domyślnie Optymalna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i GWC dla domu 220 m³

    Witam serdecznie.
    Na forum muratora jestem tzw. bociankiem, ale z 15-letnim doświadczeniem projektowym domów pasywnych i ponad 20-letnią praktykom budowlaną mogę się zaliczać do seniorów przed emeryturą.

    Dom (fundament punktowy, parterowy, lekki szkielet, dach nakrokwiowy, bezstolcowy, dwuspadowy z więźbą jętkową), do którego projektuję optymalną – wolałbym napisać doskonałą – wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC.
    Przeczytanie niezliczonych wątków na forach oraz wypowiedzi doradców i sprzedawców pochłonęły mi więcej czasu, niż wszystkie inne poprzednie prace projektowe.
    Mam wrażenie, że Jan Brzechwa w wierszu ”Sowa” miał rację. ”Przeczytała ksiąg czterdzieści, Dowiedziała się z ich treści, …”

    Dla zobrazowania mojego projektu załączam szkice: rzut parteru i 2 przekroje poprzeczne.

    https://drive.google.com/file/d/1Qb_...ew?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/1uqy...ew?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/1Pld...ew?usp=sharing

    Oznaczenia:
    zielone => dopływ świeżego powietrza
    czerwone => wyrzut zużytego powietrza
    niebieskie => rekuperator
    GWC => gruntowy żwirowy wymiennik ciepła
    łaz. => łazienka
    syp. => sypialnia
    pok. dzi. => pokój dzienny
    pok. => pokój

    Moje założenia:
    - kubatura całkowita ok. 220 m³
    - temperatura zasysanego powietrza z GWC ok. +8 °C
    - krotność wymian powietrza dla poszczególnych pomieszczeń jest mi znana,
    - wszystkie kanały będą z powodu mniejszego oporu o przekroju promienistym,
    - ogrzewanie podłogowe,
    - panele fotowoltaiczne jako źródło zasilania i kolektory słoneczne jako źródło ciepła,
    - filtry (planuję filtry workowe i kieszeniowe od G4 do M6) będą zainstalowane tylko w czerpni
    GWC, czerpni na ścianie i przed rekuperatorem w kanale doprowadzającym powietrze

    Moje pytania bez odpowiedzi (lub jest ich zbyt dużo)

    1. Doświadczenia z rekuperatorem przeciwprądowym firmy Siwicki lub innymi porównywalnymi?
    2. Gdzie i jakie wentylatory umiejscowić ?
    3. Jaka centrala/ regulator sterujący (samoregulacja kilku stopniowa) najlepiej z zapisem danych?
    4. Gdzie umieścić czujniki temperatury dla prawidłowego sterowania samoregulacji i zapisu danych w celu ewentualnej optymalizacji?
    5. Czy i jeżeli tak, to gdzie umieścić czujniki ciśnienia/ prędkości przepływu powietrza?
    Zamaczam, że układ ma być możliwie prosty.

    Proszę o konstruktywne opinie mojego przedsięwzięcia, którego dalsze projektowanie, jego budowę i pozyskane doświadczenia będę tutaj publikował.
    Pozdrawiam.
    Dariusz
    Ostatnio edytowane przez Nomade ; 24-01-2022 o 19:29

  2. #2

    Domyślnie

    Widzę, że ruch tu niewielki i nie odpowiem na Twoje pytania, natomiast wyrzuciłbym:
    ogrzewanie podłogowe na ogrzewanie powietrzne z reku i pompy ciepła+wymiennik ciepła (woda z PC z wyrzutu reku żeby grzała powietrze do nawiewu).
    Dodatkowo małe ścienne na podczerwień jakby system nie wydolił z jakiegoś względu.
    Dlaczego? Koszty, ilość roboty żeby rozprowadzić podłogówkę...na co to komu. Oczywiście rozumiem, że są fani tego.
    Kolektory słoneczne jako źródło ciepła - po co, jeśli mamy do dyspozycji fotowoltalikę i PC.

    Ale to tylko moja opinia.
    Pozdrawiam

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    O wentylacji mechanicznej zrobionej DOBRZE to zielonego pojęcia nie masz...
    Pomysł na prowadzenie kanałów, nawiewów i wywiewów - tragiczny. Np. w pokoju dzieci zamiast nawiewu masz wywiew!
    Choć pewnie o tym nie wiesz a dowiesz się jak TAK to zbudujesz.

    Kubatura 220m3 przy wysokosci 2,5m to 88m2 po podłogach... Domek dla lalek budujesz?

    "Przeczytanie niezliczonych wątków na forach oraz wypowiedzi doradców i sprzedawców pochłonęły mi więcej czasu, niż wszystkie inne poprzednie prace projektowe.
    Mam wrażenie, że Jan Brzechwa w wierszu ”Sowa” miał rację. ”Przeczytała ksiąg czterdzieści, Dowiedziała się z ich treści, …”

    Nie czytałeś tego co trzeba...
    Za dużo czytałeś sprzedawców...
    Czytałeś, ale czy ZROZUMIAŁEŚ to co czytałes?
    Masz blade pojęcie o dynamice płynów i termodynamice?
    (powietrze jest płynem, płyny to ciecze i gazy)

    "projektuję optymalną – wolałbym napisać doskonałą – wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC."
    KTÓRĄ (z wielu rodzajów wentylacji mechanicznych) projektujesz?
    Bo z rysunku wynika, ze budżetowo i nieefektywnie...

    Wybacz ten kubeł zimnej wody, ale... WARTO teraz się dowiedzieć, ze się mało przemyslało coś za co chcesz zapłacić. (bo darmo tego nie dają).

    Jest tu sporo wartościowych wątków na tematy, które Cię interesują.
    Nie trafiłes chyba na nie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    https://forum.budujemydom.pl/topic/1...ji-co-i-po-co/

    Jest i na muratorze, ale tu jest wersja rozszerzona nieco.
    Nie jest to jedyny wątek na temat... Są i inne.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 13-05-2022 o 21:24
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony