dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 80
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał jez2000 Zobacz post
    Dostalem jeszcze jedna ofertę na 10 sztuk 4,6 kw z wykorzystaniem solar edge. Wg oferty kazdy panel posiada optymalizację. Cena 30 000.
    Pytanie do Was jak bedzie sie to sprawowac jezeli 2 lub 3 panele beda zacienione?

    Wracając do ApSystem i mocy.
    Jezeli panele będą mialy dobre warunki i taki panel o mocy nominalnej 470 w wyprodukuje powiedzmy 400 w energi to 4 panele na jeden mikrofalowniku powinny dać 1600 W. Ale poniewaz mikrofalownik ma 1200 w mocy ciaglej AC nie bedzie w stanie przeksztalcic tej mocy?

    Przetsrawiciel twierdzi ze nie ma to wplywu, w peaku ma 1400 w i z ta moca moze pracowac. Jest tak zbudowany ze moze zwiekszac moc do140W. dla mnie to jest troche wątpliwe ale może się mylę?

    Czy takie mikroinwertery są dobrane prawidlowo?
    Przerabiałem ten temat, i doszedłem do wniosku, że wolę mieć jedno urządzenie, które może się zepsuć (jeden inwerter) niż kilka (micro) A jak doszła cena 10 000 niższa niż 'Fiatowskiej ' od innej firmy za instalację na gruncie, to decyzja mogła być tylko jedna
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #22

    Domyślnie

    Więc przewymiarowanie paneli o 50% wplynie negatywnie na żywotność mikroinwertera?
    Możesz podesłać tego ds z 13.07? Jakoś nie mogę na niego trafić

    Też bym wolał jeden centralny niż kilka malych. Ograniczenie mam takie że mogę zmieścić max 10 paneli przy czym tylko w lecie kiedy slonce jest wysoko będą oświetlone prawidlowo wszyatmie powiedzmy przez większość dnia. Wiosna i jesień to napewno przynajmniej kilka 2 moze nawet 4 będą zacienione.

    Chyba calkowicie zarzucę temat darmowej energii, nie chcę ryzykować 30k pln na coś co nie jestem pewien że zadziala. Opcja z centralnym i optymalizatorami moze by zadzialala ale jest ryzyko że nie zadziała. Chyba że się mylę
    Ostatnio edytowane przez jez2000 ; 24-01-2022 o 22:12

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Mikroinwertery wpłyną znacząca na zmniejszenie produkcji..
    Nie będzie to o 30% mniej bo moduły nie pracuję cały czas z maksymalną mocą.

    Nie wiem jak wpływa przewymiarowanie paneli względem mikroinwertera.
    Zwykłe falowniki maja w swoich danych informacje o możliwym przewymiarowaniu.
    QS1 nie ma takiej informacji co może oznaczać że nie wolno przewymiarować lub to że można dowolnie przewymiarować.

    Jest info - maksymalne napięcie wejściowe 60V.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Na tej stronie https://apsystems.com.pl/qs1/#
    masz info
    Model: QS1
    Sygnał wejściowy (DC)
    Zakres napięć MPPT 22V-48V
    Zakres napięć roboczych 16V-55V
    Maksymalne napięcie wejściowe 60V
    Napięcie startowe 20V
    Maksymalny prąd wejściowy 12A×4
    Max. Prąd powrotny do sieci 0A

    Sygnał wyjściowy (AC)
    Maksymalna ciągła moc wyjściowa 1200W
    Nominalne napięcie wyjściowe / zakres 230V/184-253V
    Regulowany zakres napięcia wyjściowego 160V-278V
    Maksymalny ciągły prąd wyjściowy 5.22A
    Prąd rozruchowy 12.5A
    Nominalna częstotliwość wyjściowa / zakres 50Hz/48-51Hz
    Regulowany zakres częstotliwości wyjściowej 45.1Hz-54.9Hz
    Współczynnik mocy >0.99
    Całkowite zniekształcenia harmoniczne <3%

    Wydajność
    Wydajność szczytowa 96.5%
    Nominalna wydajność MPPT 99.5%
    Nocne zużycie energii 30mW

    Dane mechaniczne

    Zakres temperatur otoczenia podczas pracy -40°C to +65°C
    Zakres temperatur otoczenia podczas przechowywania -40°C to +85°C
    Wymiary (SZxWxG) 281mm × 231mm × 41.3mm
    Waga 4.5kg
    Maksymalny prąd magistrali AC 20A
    Miejsce montażu Na zewnątrz – IP67
    Stopień klasyfikacji zanieczyszczenia PD3
    Chłodzenie Konwekcyjne – bez wentylatorów
    Operacyjny zakres wilgotności względnej 4%~100%
    Maksymalna wysokość <2000m
    Kategoria przepięcia OVC II dla fotowoltaicznego obwodu wejściowego, OVC III dla obwodu zasilania

    Funkcje
    Komunikacja Bezprzewodowa
    Typ transformatora Transformator wysokiej częstotliwości, izolowany galwanicznie
    Monitoring Online, za pośrednictwem portalu EMA*
    Gwarancja 10 lat – standardowa, 20 lat – opcjonalna
    Certyfikaty i normy
    Normy bezpieczeństwa oraz EMC EN 62109-1; EN 62109-2; EN 61000-6-1; EN 61000-6-2; EN 61000-6-3; EN 61000-6-4
    Zgodność z normami sieci VDE0126-1-1/A1 VFR2014, ERDF-NOI-RES_13E, UTE C15-712-1, EN50549-1: 2019
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    W wersji europejskiej masz
    https://emea.apsystems.com/resources/library/
    Maximum Continuous Peak Power - 1200 VA
    Peak Output Power - 1400 VW
    a w wersji polskiej
    Maksymalna ciągła moc wyjściowa - 1400 W.

    Ciekawe.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #26

    Domyślnie

    Ten DS do modułów Apsystem QS1 od tego przedstawiciela to chyba jakaś podrasowana wersja z oficjalnej strony. Tzn Przedstawiciel twierdzi że to jest wersja Booster ale takowej nie znalazłem na oficjalnej stronie.
    Jest jeszcze jakiś parametr "Maksymalny prąd zwarcia DC 16A×4" oraz
    "Isc PV - 14A"

    Nie wiem co może oznaczać prąd zwarcia na wejściu, oraz czym się różną te oba parametry. Wiecie może?
    Ostatnio edytowane przez jez2000 ; 24-01-2022 o 23:10

  7. #27

    Domyślnie

    Dziekuje wszystkim za pomoc.
    Znalazlem wiele opini na temat firmy oraz urzadzeń oraz mocy generowanej przez system na podstawie których decyzja mogła być tylko jedna

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Przerabiałem ten temat, i doszedłem do wniosku, że wolę mieć jedno urządzenie, które może się zepsuć (jeden inwerter) niż kilka (micro) A jak doszła cena 10 000 niższa niż 'Fiatowskiej ' od innej firmy za instalację na gruncie, to decyzja mogła być tylko jedna
    JA masz cały czas słońce na panelach to pewnie że jeden falownik wystarczy. Mikro są dla instalek gdzie warunki oświetleniowe są trochę bardziej złożóone.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał jez2000 Zobacz post
    Dziekuje wszystkim za pomoc.
    Znalazlem wiele opini na temat firmy oraz urzadzeń oraz mocy generowanej przez system na podstawie których decyzja mogła być tylko jedna
    No i co? Pochwal się co wyczytałeś.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał jez2000 Zobacz post
    Dziekuje wszystkim za pomoc.
    Znalazlem wiele opini na temat firmy oraz urzadzeń oraz mocy generowanej przez system na podstawie których decyzja mogła być tylko jedna
    Wybrałeś Enphase
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #31

    Domyślnie

    https://enerad.pl/aktualnosci/fotowo...-stilo-energy/

    Zeezygnowalem z tej oferty.
    Pod podanym linkiem, na koncu są komentarze użytkowników, mozna poczytac.

    Co prawda tego systemu na mikrofalownikach nie przekreśliłem calkowicie ale rozważę jeszcze oferty innych instalatorów.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat z odpowiedzi Stilo
    „informuję, że Pana instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów, które współpracują z mikrofalownikami. Moc umowna 4 kWp instalacji-to suma mocy modułów STC- zamontowanych na dachu, czyli moc fabryczna paneli. W tym przypadku, moduły 400 Wp pracują z mikrofalownikami QS1- 1200. Moc chwilowa, robocza jednego portu DC takiej konfiguracji wynosi 320 – 330 watów”

    A nie mówiłem?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #33

    Domyślnie

    https://enerad.pl/aktualnosci/fotowo...-stilo-energy/

    Zeezygnowalem z tej oferty.
    Pod podanym linkiem, na koncu są komentarze użytkowników, mozna poczytac.

    Co prawda tego systemu na mikrofalownikach nie przekreśliłem calkowicie ale rozważę jeszcze oferty innych instalatorów.

  14. #34

    Domyślnie

    W sumie juz sam nie wiem co zrobie chyba bede rezygnowal bo dużo zeczy mi nie pasuje a jak mam wydac 30k i to jeszcze pozyczonych to muszę byc pewny w 100%

    To tak jakbys kupowal samochod sportowy z 400 km silnikiem ale mozesz nim jezdzic max 50 km/h bo skrzynia nie pozwala.

    Co prawda tego systemu na mikrofalownikach nie przekreśliłem calkowicie ale rozważę jeszcze oferty innych instalatorów.
    Ostatnio edytowane przez jez2000 ; 25-01-2022 o 21:40

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Pytaj dalej... pomożemy
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #36

    Domyślnie

    Zawsze podczas dyskusji lubię robić krótkie podsumowanie.
    Teraz muszę chyba wrócić do początkowego punktu.

    Problem:
    • Inslatalcja mogła by się składać z max 9 - 10 paneli
    • w zależności od pory roku i dnia będą zacienione panele przynajmniej 2 lub nawet 3 (w okresie zimowym również w środku dnia)


    Rozwiązania oparte na mikroinwerterach: (wg mojej opini - poprawcie jak się mylę )
    + każdy panel optymalizowany osobno, zacienienie jednego nie powoduje zatrzymania produkcji pozostałych z pełną mocą
    + łatwa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
    - ograniczona moc wyjściowa - instalowanie paneli o mocy 450 W mija się z celem
    - mało danych o działaniu tego systemu, awaryjności
    - większy koszt

    Rozwiązanie oparte na inwerterze centralnym + optymalizatory

    + Rozwiązanie sprawdzone
    + Działa znakomicie w dobrych, oraz radzi sobie z lekkim zacienieniem
    + Wyższa moc, można wykorzystać 100% mocy panela
    + niższy koszt,
    - Może nie działać w przypadku znaczącego zacienienia 3 / 10 paneli - może ktoś to potwierdzić lub zaprzeczyć? To w zadadzie jest jedyny punkt którego się obawiam najbardziej

    proszę o komentarz
    Ostatnio edytowane przez jez2000 ; 26-01-2022 o 00:07

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Cytat z odpowiedzi Stilo
    „informuję, że Pana instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów, które współpracują z mikrofalownikami. Moc umowna 4 kWp instalacji-to suma mocy modułów STC- zamontowanych na dachu, czyli moc fabryczna paneli. W tym przypadku, moduły 400 Wp pracują z mikrofalownikami QS1- 1200. Moc chwilowa, robocza jednego portu DC takiej konfiguracji wynosi 320 – 330 watów”

    A nie mówiłem?
    Mówiłeś. I masz rację, ale poczytaj też o tym dlaczego należy przewymiarować panele względem falownika, a już zwłaszcza gdy chodzi o mikrofalowniki, które stosuje się w instalacjach, które z założenia w problematycznych okolicznościach. Nikt nie stosuje instalki na mikrofalownikach jak ma możliwość zamontowania paneli na polu. Ale jak masz sytuację gdy niemal zawsze których z paneli jest zacieniony, to znaczy że z pełną mocą nie działa. Wtedy to, że 4x 450W daje 1800, a moc wyjściowa to 1200 nie ma znaczenia. Jeden z 4 paneli daje połowę mocy. Załóżmy, że 3 dają maks., choć to najczęściej się dzieje w labolrtoryjnych warunkach (nasłonecznienie 1000W/m2, temp 25 stopni C) to to falownik działa z pełną mocą i obcina tylko niedużą nadwyżkę. Teraz ile masz takich dni w roku, a w zasadzie godzin gdzie są idealne warunki i pełne nasłonecznienie? To powoduje, że instalka na mikrofalownikach, przy zacienieniu części paneli spokojnie daje radę przy mkrofalowniku 1200W mocy wyjściowej i podłączonych mocnych panelach 450 w każdy. Zresztą jak ktoś chce to nie musi brac najmocniejszych paneli. Niech se zamontuje 4x300W i ma tyle ile moc wyjściowa falownika DC. W czym problem?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Po co przewymiarowywać mikrofalownik??
    Instalacja 4 x 450Wp na mikrofalownik 1200 W jest bezsensowna.
    Sprawdź ile kosztuje 1W w panelu a ile kosztuje 1W w falowniku.
    3 x 450 W + 0,5 x 450W = 1575 W co najdal jest o ponad 30% ponad moc maksymalną mikrofalownika QS1.

    Zwykły falownik to inna sprawa.
    Moc maksymalne nie występuje tylko w laboratorium.
    Występuje także na zwykłym dachu np. w kwietniu, maju.
    Co innego przewymiarowanie jeżeli nie ma ustawienia optymalnego a jest nieoptymalne.

    PS Słabsze moce paneli to większa liczba mikrofalowników dla instalacji o tej samej mocy.
    300W vs. 450W to +50% więcej mikrofalowników.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał jez2000 Zobacz post
    Zawsze podczas dyskusji lubię robić krótkie podsumowanie.
    Teraz muszę chyba wrócić do początkowego punktu.

    Problem:
    • Inslatalcja mogła by się składać z max 9 - 10 paneli
    • w zależności od pory roku i dnia będą zacienione panele przynajmniej 2 lub nawet 3 (w okresie zimowym również w środku dnia)


    Rozwiązania oparte na mikroinwerterach: (wg mojej opini - poprawcie jak się mylę )
    + każdy panel optymalizowany osobno, zacienienie jednego nie powoduje zatrzymania produkcji pozostałych z pełną mocą
    + łatwa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
    - ograniczona moc wyjściowa - instalowanie paneli o mocy 450 W mija się z celem
    - mało danych o działaniu tego systemu, awaryjności
    - większy koszt

    Rozwiązanie oparte na inwerterze centralnym + optymalizatory

    + Rozwiązanie sprawdzone
    + Działa znakomicie w dobrych, oraz radzi sobie z lekkim zacienieniem
    + Wyższa moc, można wykorzystać 100% mocy panela
    + niższy koszt,
    - Może nie działać w przypadku znaczącego zacienienia 3 / 10 paneli - może ktoś to potwierdzić lub zaprzeczyć? To w zadadzie jest jedyny punkt którego się obawiam najbardziej

    proszę o komentarz
    Mikrofalowniki - mało popularne i może okazać się że firma zakończy współpracę i zostaniesz na lodzie.
    Koszt nie musi być większy.

    Inwerter + optymalizatory -dobre rozwiązanie jeżeli jest zacienienie i są środki na wyższe koszty.
    Optymalizatory powodują też starty a nie dają (bez zacienienia) większej produkcji.
    Zacienienie 3/10 nie musi powodować wyłączenie produkcji.
    To trzeba indywidualnie policzyć i dobrać falownik.
    Pewnie lepiej będzie dać moduły więcej słabszych modułów, np. 12x 3785W niż 10 x 450W ale będą dwa dodatkowe optymalizatory.
    Inne wymagania ma SolarEdge a inne np. Huawei.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Po co przewymiarowywać mikrofalownik??
    Instalacja 4 x 450Wp na mikrofalownik 1200 W jest bezsensowna.
    Sprawdź ile kosztuje 1W w panelu a ile kosztuje 1W w falowniku.
    3 x 450 W + 0,5 x 450W = 1575 W co najdal jest o ponad 30% ponad moc maksymalną mikrofalownika QS1.

    Zwykły falownik to inna sprawa.
    Moc maksymalne nie występuje tylko w laboratorium.
    Występuje także na zwykłym dachu np. w kwietniu, maju.
    Co innego przewymiarowanie jeżeli nie ma ustawienia optymalnego a jest nieoptymalne.

    PS Słabsze moce paneli to większa liczba mikrofalowników dla instalacji o tej samej mocy.
    300W vs. 450W to +50% więcej mikrofalowników.
    no właśnie przeczytaj chocby w necie po co przewymiarowywac panele. w naszym położeniu geograficznym przewymiarowanie na poziomie o 20 proc więcej niż moc falownika jest wprost zalecane. przy bardzo złożonych warunkach można zrobić 50, 60 proc więcej mocy paneli.
    A prawda jest taka, że Ci co montuja mikro to agituja za mikro, a ci co montuja jeden falownik, to agituja nie za swoim rozwiązaniem, a przeciwko mikro... niech każdy wybiera to co mu odpowiada i lepiej pasuje do warunków, w kt ma działać instalacja.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony