dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mdobrychlop

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-324
    Posty
    1

    Domyślnie Trafo na działce - minimalna odległość ogrodzenia

    Dzień dobry.

    Rozważam zakup działki budowlanej, w narożniku której znajduje się stacja transformatorowa nn/sn. Dla stacji jest ustalona służebność przesyłu, wpisana w księgę wieczystą.

    Stacja znajduje się prawie w narożniku, a wzdłuż krawędzi działki, przy której stoi stacja, biegnie droga. Zdjęcie stacji oraz szkic działki:




    Jeżeli zdecyduję się na zakup, to chciałbym ten transformator po prostu pozostawić poza ogrodzeniem, żeby był do niego swobodny dostęp od strony drogi. Nie mogę się natomiast doszukać w internecie odpowiedzi na następujące pytanie:

    Jaka może być minimalna odległość mojego ogrodzenia od tego transformatora, żeby można było uznać, że jest do niego swobodny dostęp?

    Czy ogrodzenie wzdłuż krawędzi obszaru zaznaczonego na szkicu działki literami "Ba" będzie wystarczające? Oczywiście chodziłoby o ogrodzenie z maksymalnie trzech, a możliwe, że tylko dwóch stron (z otwartym dojściem od drogi). W takiej sytuacji, zgodnie z moimi pomiarami, ogrodzenie byłoby około 1,5m od transformatora.

    Pewnie będę się w tej sprawie kontaktował z dostawcą energii, ale zależy mi na jakichś wstępnych, szacunkowych opiniach. Będę wdzięczny za odpowiedzi.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Szacunkowo: drzwi do komory SN lub NN otwarte pod katem prostym + 1 metr. Oczywiście kopanie pod słupki ogrodzenia w kontakcie lub pod nadzorem właściciela sieci, bo mapa to jedno a życie ludzkie to drugie. 20 kV to nie żarty, zresztą 400V/230V też. Widziałem faceta orbitującego po dziabnięciu szpadlem w kabelek 10 kV. Było lato, bardzo sucho, szpadel z drewnianym stylem. Miał wielkie szczęście bo przeżył, w szpadlu wypaliło dziurę jak stare 5 zł (z rybakiem) .
    Obrazek na papierze (mapa), cegły czy folia nad kablem to może być , szczególnie przy trafo gdzie są zawinięte nadmiary czyli pętle.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony