dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Odległości pomiędzy garażami w myśl przepisów przeciwpożarowych

    Witam.
    Mam dwa pytania, różnią się tylko tym że w pierwszym pytaniu chodzi o garaże drewniane a w drugim o blaszane.

    1. Jaka musi być minimalna odległość pomiędzy dwoma garażami drewnianymi jednokondygnacyjnymi do 35 m2 oraz ich minimalna odległość do domu murowanego w myśl rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

    2. Jaka musi być minimalna odległość pomiędzy dwoma garażami blaszanymi jednokondygnacyjnymi do 35 m2 oraz ich minimalna odległość do domu murowanego w myśl rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

    Chodzi głównie o usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe, rozdział 7 rozporządzenia.

  2. #2

    Domyślnie

    Odległości określa się pomiędzy innymi strefami pożarowymi. Czy te obiekty budowlane znajdują się na jednej działce i są jedną inwestycją czy też pytasz o odległości pomiędzy budynkami na sąsiednich działkach? Sąsiednia działka nie objęta Twoją inwestycją stanowi oddzielną strefę pożarową i wtedy będziemy rozmawiali o odległościach. Na swojej działce teoretycznie też mógłbyś mieć osobne strefy pożarowe jeśli przekroczysz rozmiar strefy, co w budownictwie jednorodzinnym jest prawie niemożliwe. A jeśli jest to na jednej działce budowlanej, to traktuje się całą Twoją inwestycję jako jedną strefę pożarową więc nie oddzielasz tych budynków.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety "moje" starostwo twierdzi że garaże muszą spełniać wymogi § 271 ustęp 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie........

  4. #4

    Domyślnie

    Zgłębiłem temat bardziej, nie mają jednak racji, § 273 oraz § 276 ust. 2 neguje decyzję "mojego" starostwa.
    https://www.mpoia.pl/index.php/39-p-...jednorodzinnej

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, trzeba się odwoływać (chyba do wojewody?), bo po to są przepisy. A oni powinni przeczytać § 273 ust. 1.
    Odległości między ścianami zewnętrznymi budynków położonych na jednej działce budowlanej nie ustala się

    Ja z Wydziałem Architektury walczyłem i w końcu nauczyli się przepisów i co dziwniejsze zaczęli je nawet uwzględniać. Gorzej z PINB, bo tam w ogóle nie znają przepisów - zwłaszcza przeciwpożarowych. Większa znajomość była w WINB (kierowniczka wydziału orzeczeń w WINB - to najbardziej kompetentna osoba w całym moim procesie budowlanym). Ale PINB dwukrotnie zatwierdził projekt niezgodny z przepisami. Urzędnicy mają tendencję negowania wszystkiego, bo tak jest im wygodniej. Oni się tak zachowują jakby WT miały tylko jeden paragraf:
    § 1.
    1) Inwestorowi nic nie wolno z zastrzeżeniem ust.2.
    2) Wolno coś budować o ile urzędnik lub sąd się zgodzi.

    Ale jak bardzo chcesz to Ci mogę wyjaśnić odległości pomiędzy budynkami z różnych materiałów w różnych strefach pożarowych. Musiałem się w to wgłębić ze względu na swoją budowę. Tylko nie chce mi się pisać na darmo, jak Ci to nie potrzebne, bo zagadnienie jest skomplikowane.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 29-01-2022 o 08:03
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6

    Domyślnie

    Na szczęście miałem tylko doprowadzić lokalizację garaży do § 271 ustęp 2, na szczęście po zwróceniu im uwagi na § 273 oraz § 276 ust. 2 wycofali się z tego "uzupełnienia".
    Dziękuję za pomoc!

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę. Ten kraj idzie w dobrym kierunku. Urzędnicy zaczynają się wycofywać z niezgodnych z przepisami przeszkód dla inwestora. Przy okazji się coś nauczyli, tak jak i przy mojej budowie.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony