dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Badania gruntu przed zakupem projektu domu

    Witam, mam pytanie które mnie nurtuje, mam działkę która nie jest uzbrojona a co za tym idzie do czasu gdy nie podciagne do niej wody czy prądu nie chce na razie bawić się w PnB czy nanoszenie projektu na mapę.

    Czy jest wtedy w takim razie sens robienia odwiertów geologicznych gdy nie wiem w którym miejscu będzie stał dom czy jednak z tym poczekać aż geodeta wszystko naniesienia mapkę?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał start2010 Zobacz post
    Witam, mam pytanie które mnie nurtuje, mam działkę która nie jest uzbrojona a co za tym idzie do czasu gdy nie podciagne do niej wody czy prądu nie chce na razie bawić się w PnB czy nanoszenie projektu na mapę.

    Czy jest wtedy w takim razie sens robienia odwiertów geologicznych gdy nie wiem w którym miejscu będzie stał dom czy jednak z tym poczekać aż geodeta wszystko naniesienia mapkę?
    Masz już projekt? Architekt robił adaptację i plan zagospodarowania terenu?

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli już kupiłeś działkę to może poczekaj aż mniej więcej będziesz wiedział jaki dom i gdzie go chcesz postawić.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak już kupiłeś to bez sensu, odwierty robi się przed zakupem lub po PnB

  5. #5

    Domyślnie

    Najlepiej abyś znał docelowe położenie domu zanim będziesz ciągnął media (gaz, prąd, wodę, światłowód, kanalizację). Wtedy te media będą pociągnięte optymalnie i bezkolizyjnie. Badania geotechniczne najlepiej aby były w trzech narożnikach domu. Z mojego doświadczenia: znałem orientacyjną lokalizację domu i w przypuszczalnych narożnikach zrobiłem 3 odwierty. Na wszelki wypadek zrobiłem czwarty odwiert trochę dalej. A potem okazało się, że lepiej było dom przesunąć, więc ten czwarty odwiert okazał się najważniejszy.
    Tak, więc reasumując kolejność powinna być taka:
    1. Występujesz o warunki przyłączy do dostawców mediów. Zanim oni Ci odpowiedzą i będziesz musiał podjąć decyzję o przebiegu, to zrobisz kolejne punkty.
    2. Zamawiasz u geodety mapę do celów projektowych (bo i tak musisz to zrobić) - to chwilę potrwa.
    3. Wybierasz projekt domu i sam próbujesz umieścić go na działce.
    4. Bierzesz taśmę mierniczą i wbijasz sobie 4 paliki w narożnikach, obciągasz sznurkiem na poziomie "zero". I wtedy widzisz mniej więcej jak dom się prezentuje na działce i czy Ci lokalizacja odpowiada.
    5. Idziesz do architekta, aby Ci tylko umieścił dom na działce (PZT) i narysował w których punktach domu jest najbardziej optymalne wejście mediów do domu. Np. rurę gazową wprowadzasz od razu do pomieszczenia, w którym będzie gaz, tak aby jak najmniej kolanek i zakrętów było w domu. Mapa w postaci .DWG z PZT będzie Ci potrzebna dla dostawców mediów, aby z nimi rozmawiać.
    6. Występujesz o numer domu, bo już znasz położenie wjazdu. Posiadając numer będzie trochę prościej w dalszych pracach.
    7. Zamawiasz odwierty w narożnikach.
    8. Podpisujesz umowy z dostawcami mediów, aby rozpocząć budowę przyłączy. Na tym etapie uzgadniasz przebieg tras.
    9. Wracasz do architekta i już znając wyniki badań geotechnicznych doprecyzowujesz fundamenty i resztę rzeczy.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    po PnB
    A możesz wyjaśnić po co?

  7. #7

    Domyślnie

    Najpierw wybierz projekt, gdy już będziesz wiedział jaki to będzie budynek i gdzie będzie usytuowany na działce dopiero wówczas zrób badania i przekaż je architektowi bo na ich podstawie będzie musiał wykonać projekt fundamentów.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony