dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 10
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 197
  1. #121

    Domyślnie

    Jest nowa dostawa Premium 250 i 350. Niestety dużo drożej niż wcześniej.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adec Zobacz post
    Zużycie prądu po 10 dniach

    Załącznik 462119
    Średnia 15W?

  3. #123

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Średnia 15W?
    Tak to wygląda, bujam go na piątce więc ciężko stwierdzić bez pomiarów ile faktycznie wentyluje

  4. #124

    Domyślnie

    Jak mnie pamięć nie myli, to na jakimś filmiku widziałem, że rekuperator o3ozon pobiera ok 7W na sam sterownik (bez wentylatorów), zaś z wentylatorami ma minimum startowało gdzieś ok 22W.

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xor Zobacz post
    Jest nowa dostawa Premium 250 i 350. Niestety dużo drożej niż wcześniej.
    Ze strony zniknęły za to 650, które w zeszłym tyg były jeszcze w dzisiejszej cenie 250. Jak ktoś jest zainteresowany tow arto dzwonić i pytać, jeszcze wczoraj czy przedwczoraj mieli je na stanie mimo że nie było ich na stronie. 500 mają być dopiero w grudniu, stąd mój zakup 650. Dziś dostałem paczkę na palecie - w środku brak czujników co2 i wilgotności oraz modułu wifi. Dostałem info, że wyślą jutro.

    Mogę zamontować go na leżąco (oczywiście z zachowaniem dostępu do rewizji) zamiast podwieszać? I rozumiem, że poziomo, niezależnie którą stroną do dołu?
    Ostatnio edytowane przez itakpowiem ; 16-11-2022 o 18:39

  6. #126

    Domyślnie

    czy przy takich lekko ujemnych temperaturach jak obecnie mamy należy wyłączać rekuperator? Czy jest ryzyko zamarznięcia?

  7. #127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wentylacja ma działać cały czas, chcesz się je pozbawić ?
    Te urządzenia mają działać nawet przy -15C
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #128

    Domyślnie

    Pytam ponieważ ten rekuperator nie ma grzałki

  9. #129

    Domyślnie

    Rekuperator ma funkcję odszraniania. Cyt. z instrukcji Weber Req Premium:
    " Gdy temperatura wymiennika po stronie EA jest
    niższa niż –1C i trwa 1 minutę, a interwał odszraniania jest dłuższy niż 30 minut, wentylator wyciągowy będzie działał au-
    tomatycznie na wysokich obrotach w celu odszraniania, a wentylator nawiewny zatrzyma się, do momentu gdy temperatura
    wyrzutu powietrza na zewnątrz EA będzie wyższa niż +15C przez 1 minutę lub czas rozmrażania będzie dłuższy niż 10 minut"

  10. #130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adec Zobacz post
    Pytam ponieważ ten rekuperator nie ma grzałki
    Użytkujesz urządzenie, a nie przeczytałeś nawet instrukcji ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #131

    Domyślnie

    Standardowo, jak już zawiodą wszystkie inne sposoby, trzeba przeczytać instrukcję.

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Standardowo, jak już zawiodą wszystkie inne sposoby, trzeba przeczytać instrukcję.
    Dokładnie tak jak piszesz. A tak na poważnie przeczytałem tylko nie wierzyłem że to takie proste

  13. #133
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    solek01

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-513
    Posty
    13

    Domyślnie

    Ilo żyłowy przewód należy ułożyć do sterownika w tym Weber Req Premium? bo nie widzę w instrukcji, jedynie piszą że 1mm^2 i powyżej 5m ekranowany.
    Czy centralę można zawiesić na "płasko" lub "pionowo"?
    I takie moje pytanie pewnie głupie ale czy wymiennik entalpiczny odzyskuje 100% wilgotności ? Czy mniej ? czy któraś charakterystyka o tym mówi?
    Czy w takim wymienniku są skropliny?

  14. #134

    Domyślnie

    - W standardzie jest cienki dwużyłowy kabel o oznaczeniu: AWM 2464 VW-1 80c 300V 24AVG
    - instrukcja mówi o poziomym montażu
    - znajomy ma Hyundaia HRS też produkowanego przez Holtop i nie ma skroplin w sensie kapania z rekuperatora, określa stan wilgotności jako wyczuwalny dotykiem na tych króćcach przyłączeniowych bodajże do czerpni. Warto jednak wziąć poprawkę na różne warunki temperatury pracy dla jego sytuacji i Twojej. Wydaje mi się, że może to mieć wpływ na skraplanie.
    Ostatnio edytowane przez itakpowiem ; 23-11-2022 o 21:43

  15. #135

    Domyślnie

    Moj Webber Req Premium 650 według odczytów centrali działa obecnie tak:

    Temperatura powietrza wyciąganego z domu 20`
    Temperatura powietrza tłoczonego do pomieszczeń 15`
    Temperatura powietrza zaciąganego z zewnątrz 0`
    Temperatura powietrza wyrzucanego 8`

    Nawiew na 30%, Wyciąg na 40% Pobór prądu 40W

    Troszkę kombinuje z ustawieniami. Startowałem z oboma wentylatorami na 50% i temperaturze tłoczonego do środka powietrza 13`przy zewnętrznej 2`. Pobór wynosił wtedy 60W

    Termometr w zależności od pokoju pokazuje 20` do 21,5`a wilgotność to 39-44%, brak wszechobecnej wcześniej rosy na szybach i mokrych drzwi wejściowych, przestał też wyłazić czarny nalot w rogach i okolicach okien. Przed uruchomienie rekuperatora wilgotność oscylowała między 60% a 70%

    Rekuperator wentyluje mi obecnie ok 80m2, docelowo drugie tyle m2 czeka na włożenie anemostatów w puszki po wykończeniu poddasza (i trochę jeszcze poczeka)



    I teraz pytanie, czy ten wymiennik celulozowy to odzyskuje jakaś cześć wilgoci, czy tylko na papierze? bo dziś mamy za oknem 80% wilgotności a ja mam w domu 40%. Czy w przypadku mrozów i suchego powietrza będę miał w domu wiór lub zmuszony będę nawilżać?
    Ostatnio edytowane przez itakpowiem ; 01-12-2022 o 21:55

  16. #136
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał itakpowiem Zobacz post
    I teraz pytanie, czy ten wymiennik celulozowy to odzyskuje jakaś cześć wilgoci, czy tylko na papierze? bo dziś mamy za oknem 80% wilgotności a ja mam w domu 40%. Czy w przypadku mrozów i suchego powietrza będę miał w domu wiór lub zmuszony będę nawilżać?
    Zapoznaj się z wykresem Molliera albo kalkulatorkiem wilgotności bezwzględnej.
    Wilgotność względna powietrza po ogrzaniu drastycznie spada. Zmierz wilgotność na czerpni i nawiewie i przelicz, czy bezwzględna jest taka sama, czy jednak coś wraca do domu.

  17. #137

    Domyślnie

    Zapoznałem się z kalkulatorem i pojęciem wilgotności względnej. Dzięki - forum uczy

    Jakiś tam odzysk wilgoci jest. Podczas normalnej pracy termohigrometr w kanale nawiewanym tuż za anemostatem w salonie wskazywał W ok 50% a po krótkim prysznicu Wmax to 68%.

    Przy obecnych warunkach 21' i 40% w domu i 0 na zewnątrz próby przesuwania suwaków nawiewu i wywiewu w różnych kombinacjach dawały niewielkie różnice temp ok 1' i wilgotności do 4%. Ostatecznie ustawiłem oba na 10% i aktualnie mi wystarcza, będe korygował ustawienia gdy podłączę czujnik CO2.

    Doprecyzuje: te różnice dotyczą wartości w kanale nawiewnym salonu, nie temp i wilgotności osiągniętej w domu.

    Widzę, że musze zaopatrzyć się w nagrzewnicę, bo jak za oknem będzie -10 to chłód z anemostatów wiałby niemiłosierny. Skłaniam się ku wodnej, piony mam wyprowadzone. Ktoś może coś polecić? Montuję ją na rurze zbiorczej nawiewów Fi200 za rekuperatorem a nie na rurze czerpni przed rekuperatorem?
    Ostatnio edytowane przez itakpowiem ; 03-12-2022 o 09:53

  18. #138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał itakpowiem Zobacz post
    Widzę, że musze zaopatrzyć się w nagrzewnicę, bo jak za oknem będzie -10 to chłód z anemostatów wiałby niemiłosierny.
    Bez przesady.
    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx
    Przy sprawności 82% przy -10* na zewnątrz i wywiewie 23* masz nawiew 17*. Jak dla mnie całkiem OK zwłaszcza, że strumień taki jest przyklejany do sufitu i zanim dotrze do człowieka jeszcze się ogrzeje. Wolałbym mieć cieplejszą podłogę niż cieplejszy niż 17* nawiew.

  19. #139

    Domyślnie

    Potwierdzam, u mnie przy -10 na zewnątrz i 22 wewnątrz, miałem ok 16,3 stopnia na wyjściu z centrali i nawet przy sporej przepustowości (gdzie na nawiewie temperatura spadała do 15-16 stopni) nie było czuć chłodnego nawiewu. Z tym, że u mnie nawiewy są w okolicy grzejników, przez co ciepłe powietrze idące w górę miesza się pod sufitem ze świeżym chłodniejszym, nie wiem jak by to wyglądało w przypadku podłogówki, gdzie nie ma tak ciepłego powietrza idącego w górę.

  20. #140

    Domyślnie

    Anemostaty wyciągowe u mnie są też w zimniejszych pomieszczeniach bez grzejników - wiatrołap, spiżarka, stryszek (docelowo będzie to suszarnia na pranie - jest nawiew, wywiew i rurki do grzejnika) gdzie mam obecnie 17-17,5` przy 20-21 w reszcie domu. To powoduje, że powietrze zaciągane do centrali jest zimniejsze niż w mieszkalnej części i osiągnięcie 22-23 na wywiewie jest średnio realne.

    82% sprawności to mój rekuperator raczej nie osiągnie a anemostaty nawiewne są w ścianach ok 10cm od sufitu, dokładnie nad łóżkami dzieciaków i sofą w salonie, daleko od grzejników - nie mam podłogówki poza łazienką. Miejsce montażu nawiewów było uwarunkowane możliwością mało inwazyjnego wejścia z klatki na piętro wyżej i stryszku. Wiercenie przez strop odpadało. Przy tej temp zewnętrznej nie czuje dyskomfortu ale co gdy przyjdzie mróz....

Strona 7 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony