dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 197
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Obudowa wykonana jest z wystarczająco grubej blachy (tak na oko co najmniej 0,7mm), wszystkie elementy mają uszczelki. Ocieplenie stanowi mata kauczukowa na zimnej połowie jednostki, zdecydowanie warto będzie dodać jakieś maty z wełny na około. Oczywiście wewnątrz jest trochę styropianu stanowiącego konstrukcję wewnętrzną.

    Jeżeli chodzi o wymienniki to mam mieszane uczucia - wyglądają jak impregnowana tektura falista złożona warstwami. Macie dokładniejsze zdjęcia wymienników celulozowych z innych rekuperatorów?

    Wentylatory mają po 40W, ale jak uruchamiam całość na najwyższym biegu to ciągnie 135W, katalogowo 150W.

    Całe sterowanie odbywa się wewnątrz sterownika ściennego, tzn od niego idą połączenia 230V i w trakcie przełączania biegów słychać przekaźniki.
    Sterowanie biegami wentylatora pod względem koncepcji jest bardzo dobre tzn. wentylatory mają po 3 odczepy i w zależności na który się poda napięcie to mamy inną prędkość, czyli nie trzeba dodawać regulatora transformatorowego i nic nie buczy jak przy sterowniku tyrystorowym w o3ozone. Tylko biegi są dobrane dosyć kiepsko
    Według mojego odczucia i karty katalogowej biegi 2 i 3 są prawie takie same jeżeli chodzi o nadmuch, pobór energii to odpowiednio 123W i 135W.

    Bieg 1 jest cichy, ale w dalszym ciągu mocno wieje, zużycie energii się nie zmienia w stosunku do biegu 2 - 123W, ewidentnie ktoś się nie postarał w dobieraniu odczepów silnika. Jak przyjdzie anemometr to sprawdzę jaki jest przepływ na poszczególnych biegach.



    Więc jednak trzeba będzie zastosować regulator transformatorowy aby uzyskać sensowne ustawienia.

    Koncepcja sterownika mi się bardzo podoba, bo jest bardzo prosty a jednocześnie ma RS485. Płytka przy rekuperatorze to tylko połączenie złączy i kondensatory. Będzie łatwo go zostawić i jednocześnie dostosować do innych prędkości. Oprócz tego bez problemu da się zrobić sterowanie np. czujnikiem CO2, bo po RS485 będę zmieniał biegi oraz bypass.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Pomierzyłem go anemometrem UT363, z rurą 150mm o długości pół metra, rura ma przekrój około 0,018m2.
    Wyniki są następujące:

    1 bieg (najniższy):
    • wylot zimne 4,3m/s czyli 4,3m/s * 3600s/h * 0,018m2 = 279m3/h
    • wlot zimne 5,8m/s = 377m3/h
    • wylot ciepłe 4,2m/s = 273m3/h
    • wlot ciepłe 5,8m/s = 377m3/h


    3 bieg (najwyższy):
    • wylot zimne 5,3m/s = 344m3/h
    • wlot zimne 6,5m/s = 422m3/h
    • wylot ciepłe 4,8m/s = 312m3/h
    • wlot ciepłe 6,5m/s = 422m3/h


    Metoda może nie naukowa ale całkiem skuteczna. Ktoś wie jak wymusić opór 150Pa przy pomocy rury 150mm oraz jakichś łatwo dostępnych materiałów?


    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  3. #23

    Domyślnie

    Również jestem zainteresowany czymś budżetowym - dziękuję za recenzję!

    Aczkolwiek, czy wymiennik celulozowy to nie "przeżytek"?

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Trochę tak, trochę nie. Parę lat temu każdy chciał mieć wymiennik przeciwprądowy, plastikowy albo aluminiowy. Bo miał dużą sprawność.
    Teraz wraca się do kwestii wilgotności i wymienników entalpicznych. Do wyboru są celulozowe albo polimerowe, te pierwsze stosowane od dekad przez Mitsubishi z wieloma badaniami, które gdzieś na tym forum ktoś przytaczał. Poliemerowe to chyba nowość, odzyskują mniej wilgoci ale mają lepszą sprawność.

    W moim wypadku wykorzystując przewymiarowany wymiennik, powinienem uzyskać dużo powyżej 80% sprawności temperaturowej, polimerowe mają do 90%.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Mam Reventona Inspiro Basic 400, dotarł w jeden dzień. Cena 2930 zł z darmową dostawą.
    Sprawność temperaturowa % 74

    Z instrukcji Izzi300:


    Tu jest kalkulatorek. Przy reku o sprawności 95% przy +8* na zewnątrz i 23* na wywiewie i 120m3/h (u mnie mniej więcej średnie warunki przez sezon grzewczy) rekuperator odzyskuje 13,75kWh/d x 200 dni = 2750 kWh rocznie. Przy 74% wychodzi 2142kWh rocznie. Czyli lepszy wymiennik odzyskuje 608kWh więcej... Można sobie przemnożyć przez swoją cenę kWh ciepła. Mnie by ten rekuprator, zakładając taki sam pobór prądu przez wentylatory, kosztowałby prawie 250zł rocznie drożej.

    A nie będą pobierały tyle samo, bo są AC więc ogólnie mają niższą sprawność. Do tego maja mocno ograniczoną możliwość regulacji obrotów - a to oznacza że będą przez (prawie) cały czas chodziły na wyższych obrotach, niż to potrzebne = większe koszty używania (większe zużycie prądu i większe straty na wentylacji).

    Porównajmy Izzi 300 - niby mniejszy, bo nominalnie 300m3/h:






    Jak widać gdy instalacja ma 200Pa oporów, to Izzi wyciągnie jakieś 270m3/h a Reventon 400 ledwo 150m3/h.
    Niski spręż oznacza częstszą wymianę filtrów (znowu koszt) i nie uciągnięcie dokładniejszych.

    Popatrzmy też z drugiej strony. Mamy nowe, czyste filtry i opory 40Pa. Izzi na najniższym biegu ma <100m3/h a Reventon 400 grubo ponad 400m3/h i sprawność <70% NA PIERWSZYM BIEGU. Masakra.

    Do tego dodajmy, że Izzi ma tryb "poza domem" oznaczający 20% wydajności pobierający 12,6W i dający jakieś 60m3/h. Pytanie, przy jakich obrotach AC przestaną startować.

    A na deser, oprócz złotówek, dochodzi komfort - bo wyższa sprawność to cieplejszy nawiew.

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    1 bieg (najniższy):
    • wylot zimne 4,3m/s czyli 4,3m/s * 3600s/h * 0,018m2 = 279m3/h
    • wlot zimne 5,8m/s = 377m3/h
    • wylot ciepłe 4,2m/s = 273m3/h
    • wlot ciepłe 5,8m/s = 377m3/h
    Taki urok AC. Wiele z tym nie wywalczysz. I będziesz miał niepotrzebnie wysokie przepływy (czyli większe straty) i/lub będziesz tłumił oporami (czyli więcej prądu). IMO rekuperator, który nie ma EC i sprawnego wymiennika polimerowego ERV jest dla rozrzutnych.

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    W moim wypadku wykorzystując przewymiarowany wymiennik, powinienem uzyskać dużo powyżej 80% sprawności temperaturowej, polimerowe mają do 90%.
    Powyżej 80% sprawności osiągniesz <250m3/h do czego nawet na niskim biegu potrzebujesz jakieś 140Pa oporów. Wymiennik nie jest jednak przewymiarowany - jak widać maksymalna wydajność rekuperatora mniejsza niż Izzi 300. A to, że nie potrafi wolno kręcić wentylatorami to efekt oszczędności na nich. Gdyby dało się je kręcić niżej, to producent by to ustawił.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izzi302.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	51,4 KB
ID:	458603   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	inspirobasic.jpg
Wyświetleń:	1384
Rozmiar:	49,9 KB
ID:	458604   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izzi300.jpg
Wyświetleń:	1393
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	458605   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izzi300_2.jpg
Wyświetleń:	1381
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	458606  

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Zacznijmy od tego że porownujesz rekuperator za 7000zł z rekuperatorem za 3000zł. Na dodatek Izzi nie można kupić.
    I chociaż nie ma sensu ich porównywać, bo mamy raczej konkurencję do niższych modeli ECS o3ozon, to możemy spróbować.

    Zaczynając od tego że podajesz wybiórcze skrajne przypadki. Napisałem że celujemy w 150Pa. Wtedy mamy 170m3/h i sprawność 85% na pierwszym biegu lub 260m3/h i 78% przy najwyższym. Komfort temperatury nawiewu to jest coś co jest dla mnie ważne.
    Doskonale wiesz że Izzi nie ma 95%, a bliżej 90%. Producent w zależności od wersji zeznań podaje 85% i 95%. Realnie przy niskim nawiewie dobije do tych 90%.

    Koszty energii w ogóle mnie nie interesują. Ale jakby okazało się że nie da się sterować niżej obrotów aby ogarnąć delikatniejszy nawiew oraz wyższą sprawność, to wentylatory kanałowe EC po 500zł zalatwią sprawę. Wtedy będzie mnie kosztował 3940zł. Dalej brakuje ponad 3000 do Izzi.

    Jakbym się uparł i chciał EBM Papsty to 2x1000zł.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jak wrócę z ferii to "wypożyczę" przez Allegro Smart regulator transformatorowy z zakresem od 70V i zobaczymy co da się zrobić.

    Jeszcze jedna ciekawostka, wentylatory napędzają silniki stosowane typowo w klimatyzatorach, więc mogę tam dobrać dowolny silnik BLDC od jednostek wewnętrznych klimatyzacji. Jak będę robił pompę CWU z klimatyzatora to nawet jeden będę miał.
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 03-02-2022 o 17:57

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Zacznijmy od tego że porownujesz rekuperator za 7000zł z rekuperatorem za 3000zł. Na dodatek Izzi nie można kupić.
    Nie zmienia to mojego zdania, co do wymogu EC i polimera.

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Doskonale wiesz że Izzi nie ma 95%, a bliżej 90%.
    Powiesz mi, skąd masz wiedzę o mojej wiedzy?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zakleiłem bypas z drugiej strony (wyjście kanału przy wentylatorze nawiewnym). Czerpnia i wyciąg bez zmian.
    Nawiew 21
    Sprawność temperaturowa 92,3%

    Nawiew i wywiew 40%, bez korekty.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post


    Ciekawe, skąd ta różnica... Czyżby czujnik fabryczny był w bardziej zacisznym miejscu, niż mój? Może go dokładając filtr dodatkowy jakoś zaizolowałem i ma cieplej...

    Ze wskazań rekuperatora (zaokrąglonych) wychodzi sprawność z powyższych danych 94,4%, z "moich" czujników z dokładnością do setnych 92,4% - 2 p.p. to sporo jak na zaokrąglenia.
    Rekuperator chodził na 50% w czasie robienia tych zdjęć. U mnie często chodzi na znacznie niższych obrotach - więc sprawność wtedy jest wyższa.

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Koszty energii w ogóle mnie nie interesują
    To po co rekuperator? Jeden wentylator za 500zł, jak piszesz do tego nagrzewnica za kolejne kilka stówek - i masz nawiew cieplejszy, niż z reku a wywiew grawitacyjnie i kilka tysięcy w kieszeni.

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    wentylatory kanałowe EC po 500zł zalatwią sprawę.
    Jaki konkretnie masz na myśli? Jaki ma spręż i zakres temperatury pracy?

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Wtedy będzie mnie kosztował 3940zł. Dalej brakuje ponad 3000 do Izzi.

    Jakbym się uparł i chciał EBM Papsty to 2x1000zł.
    I dalej nawiew zimniejszy i te 600kWh rocznie większe straty na wentylacji przy założeniu, że dostrugasz (przecież nie za darmo) konkurencyjne sterowanie do tych wentylatorów kanałowych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-02-2022 o 17:59

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powiesz mi, skąd masz wiedzę o mojej wiedzy?
    Z Twojego wątku o Izzi Zacytuję:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mamy tu taki wykres:



    Producent twierdzi, że do 300m3/h nadają się wymienniki od 300mm - Izzi ma 250.
    Drugi zgrzyt, to sprawność temperaturowa - wg wykresu nie ma takiej długości wymiennika ani przepływu, żeby sprawność osiągnęła 90%. A na stronie peflex stoi:
    Sprawność odzysku ciepła do 95%
    Do tego:
    Sprawność odzysku wilgoci do 95%

    Co twierdzi producent wymiennika - widać na wykresie. Dla jasności - i tak to są rewelacyjne wyniki, jak dla rekuperatora z odzyskiem wilgoci.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To po co rekuperator? Jeden wentylator za 500zł, jak piszesz do tego nagrzewnica za kolejne kilka stówek - i masz nawiew cieplejszy, niż z reku a wywiew grawitacyjnie i kilka tysięcy w kieszeni.
    Nie łap mnie za słówka, koszty energii z wentylatorów, ewentualnie sprawność niższa o 5-10%.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki konkretnie masz na myśli? Jaki ma spręż i zakres temperatury pracy?

    I dalej nawiew zimniejszy i te 600kWh rocznie większe straty na wentylacji przy założeniu, że dostrugasz (przecież nie za darmo) konkurencyjne sterowanie do tych wentylatorów kanałowych.
    Żaden na ten moment, poza tym potem dodałem, że można dobrać silnik BLDC od klimatyzatorów. Sterowanie 0-10V to kilka rezystorów/potencjometrów. I znowu wychodzi zaleta prostoty sterownika Holtopa, pod jego przekaźniki mogę podpiąć te rezystory i sterować jak w oryginale.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  10. #30

    Domyślnie

    Dobra panowie nie to jest teraz najważniejsze, niech ktoś wrzuci te zdjęcia tych wymienników celulozowych z droższych modeli to porównamy.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Zdjęcie wymiennika krzyżowego Core z ich strony. Też "tektura falista" tylko biała. Też nierówna



    https://core.life/eu/product-solutio...leproduct=7140
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  13. #33

    Domyślnie

    Przepraszam za offtop, ale tak patrzę i widzę że u mnie, w mojej samoróbce mam niemal identyczne wymienniki (potrójny krzyżowy o wymiarach 16,5x16,5x30cm), a ja myślałem ze powinny być większe. Z tekturowym wymiennikiem też robiłem testy, ale trzeba by czymś tą tekturę zaimpregnować. W każdym razie nie miałem pojęcia, że byłem aż tak blisko rozwiązań fabrycznych.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Też się zdziwiłem, że w tematach samorobów nikt nie poruszał dawno temu, że Mitsubishi produkuje takie coś od dziesiątek lat i wygląda to jak impregnowana tektura. Kilka lat temu na tapecie były głównie wymienniki przeciwprądowe, plastikowe i aluminiowe, każdy się zachwycał ich sprawnością. A teraz wracamy do źródeł
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  15. #35

    Domyślnie

    Panowie jak w takich tanich się reguluje przepływy? Czy da się dołożyć sterownik czy zostaje regulacja na anemostatach plus jakieś reduktory?
    Ostatnio edytowane przez Adec ; 04-02-2022 o 21:35 Powód: składnia

  16. #36

    Domyślnie

    Skoro prędkość wentylatorów regulowana jest odczepami na silniku, to raczej instalacją się reguluje. Swoją drogą u mnie zauważyłem, że muszą być spore różnice w oporach aby się coś rozjechało, bo jeśli dom jest w miarę szczelny, to instalacja sama się w pewnym stopniu reguluje. Bo jak damy za dużo wywiewu, to niewielkie podciśnienie ułatwi zasysanie świeżego powietrza, a więc częściowo zniweluje różnicę nawiew/wywiew.
    Poza tym, przy budżetowych urządzeniach nie ma co liczyć na automatykę która zadba o automatyczną korektę przy zatykaniu się filtrów, ewentualnie inne zwiększenie oporów (zamknięcie drzwi pomieszczeń itp).

  17. #37

    Domyślnie

    Dobra to jakie mają wartości napięcia te odczepy na trafo. Czy mógłby kolega sprawdzić. Jakich rozmiarów jest trafo i gdzie jest zamontowane?

  18. #38

    Domyślnie

    Ja zrozumiałem, że nie ma odczepów na trafo tylko w wentylatorach:
    Całe sterowanie odbywa się wewnątrz sterownika ściennego, tzn od niego idą połączenia 230V i w trakcie przełączania biegów słychać przekaźniki.
    Sterowanie biegami wentylatora pod względem koncepcji jest bardzo dobre tzn. wentylatory mają po 3 odczepy i w zależności na który się poda napięcie to mamy inną prędkość

  19. #39

    Domyślnie

    Sorki nie zrozumiałem rzeczywiście wentylatory mają odczepy.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Po feriach (za tydzień) zamówię na próbę regulator transformatorowy i się pobawię różnymi ustawieniami, żeby zobaczyć jaki jest minimalny przepływ, który da się ustawić.

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony