dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja długość przewodów i maty kauczukowe

    Witam Panowie
    Zamierzam sam zamontować rekuperacje w swoim nowo wybudowanym domu, cała instalacja będzie rozkładana na stropie teriva na poddaszu nieużytkowym, dużo o tym czytałem ale nie mogę znaleźć informacji na temat:
    1. Czy mogą być różne długości przewodów wentylacyjnych? u mnie najkrótszy przewód miałby około 2m najdłuższy około 5/6 m
    2. Wyczytałem na forum że jeśli przewód jest za krótki można ułożyć przewód w kształcie litery C lub S i każdy zakręt odpowiada 3m prostej rury czy to prawda?
    3. Czy do skrzynek rozdzielczych i rozprężnych trzeba przyklejać maty kauczukowe jeśli tak, to muszę obklejać całe skrzynki czy tylko miedzy stropem a skrzynką i jakiej grubości maty ?
    4. czy odległość miedzy rekuperatorem a wyrzutnią/czerpnią może wynosić około 6/7m czy to za dużo?

    Bardzo prosiłbym o pomoc z góry dziękuję
    Ostatnio edytowane przez damianeekk ; 30-01-2022 o 00:28

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał damianeekk Zobacz post
    Witam Panowie
    Zamierzam sam zamontować rekuperacje w swoim nowo wybudowanym domu, cała instalacja będzie rozkładana na stropie teriva na poddaszu nieużytkowym, dużo o tym czytałem ale nie mogę znaleźć informacji na temat:
    1. Czy mogą być różne długości przewodów wentylacyjnych? u mnie najkrótszy przewód miałby około 2m najdłuższy około 5/6 m
    2. Wyczytałem na forum że jeśli przewód jest za krótki można ułożyć przewód w kształcie litery C lub S i każdy zakręt odpowiada 3m prostej rury czy to prawda?
    3. Czy do skrzynek rozdzielczych i rozprężnych trzeba przyklejać maty kauczukowe jeśli tak, to muszę obklejać całe skrzynki czy tylko miedzy stropem a skrzynką i jakiej grubości maty ?
    4. czy odległość miedzy rekuperatorem a wyrzutnią/czerpnią może wynosić około 6/7m czy to za dużo?

    Bardzo prosiłbym o pomoc z góry dziękuję
    Ad.1 Mogą
    AD.2
    Nie ma to sensu.
    Lepiej kupić dedykowany tłumik/przepustnicę i mieć możliwość regulacji w każdej chwili.
    https://peflex.cennik24.pl/peflex/pr...k-pe-flex-9054
    Ad.3
    To zależy gdzie skrzynka - w stropie pomiędzy kondygnacjami ogrzewanymi nie wymaga dodatkowej izolacji
    Jak na poddaszu, gdzie nad skrzynką mało by być niewielka ilość izolacji, to zawsze lepiej taką skrzynkę odizolować szczelnym kauczukiem.
    Wentylacje najlepiej umieścić pod całą grubością izolacji na poddaszu.
    Ad.4
    To czy może być, czy nie zależy od oporów
    A te dość mocno związane z z materiałem z jakiego wykonujesz kanały
    Jeśli będą to sztywne rury stalowe - wystarczy, że rury będą o 1 rozmiar większe niż króćce rekuperatora
    Jeśli chcesz to zrobić z rur elastycznych, to odradzam.
    Każda zmiana kierunku takiej rury to bardzo duże opory przepływu.
    Duże opory to duże rachunki za użytkowanie.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za pomoc.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Podepnę się pod pytanie numer 2.

    Czy dopuszczalna jest różnica w ilości rur nawiew/wywiew ze względu ja różnice w ich długości ? Cel to zrównoważenie przepływu , ale czy to ma sens?

    np: 7 nawiewów , 6 wywiewów , najdłuższa nitka około 8m , najkrótsza 4m.
    Nie ma możliwości sztucznego wydłużania przewodów
    Ostatnio edytowane przez guja ; 04-02-2022 o 17:29

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli jaka jest maksymalna odległość wylotu czerpni i wyrzutni od rekuperatora?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie ma takiej, wszystko zależy od oporów.

  7. #7

    Domyślnie

    Szukam kogoś dobrze znającego się na rekuperacji, mam kilka pytań, ktoś pomoże?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony