dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Moc przyłączeniowa a pompa ciepła.

    Witam. Planuje budowę domu 155m2 z pompą ciepła. Złożyłem wniosek do Enea o przyłącze elektryczne trójfazowe na 16kW 25A i lada moment będą stawili skrzynkę na działce. Mój problem polega na tym że dostałem już pozwolenie na budowę ze wszystkim dokumentami, a tam w projekcie budowlanym architekt wraz z elektrykiem wpisali potrzebną moc przyłączeniową 23/26kW 40/50A. Dla pompy ciepła Vitocal 350 AW120 6KW(moc cieplna 18,5kW). Teraz moje pytanie czy muszę zmieniać przyłącze na te 26kW? Czy jednak te 16kW wystarczy.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Policz moc zamontowanych sprzętów podziel przez dwa o dodaj 75 % moc pompy.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kiks_p Zobacz post
    architekt wraz z elektrykiem wpisali potrzebną moc przyłączeniową 23/26kW 40/50A. Dla pompy ciepła Vitocal 350 AW120 6KW(moc cieplna 18,5kW).
    Mają fantazję chłopaki. 6kW to pewnie maksymalna moc grzewcza potrzebna do ogrzania, a nie wyciągnięta z gniazdka do pomnożenia przez COP.
    Zanim popełnisz kosztowny błąd policz OZC.
    Ja, jak dotąd, z zainstalowaną mocą grzewczą elektryczą łącznie 17kW, kuchenka elektryczna i reszta gratów maksymalnie wg licznika ciągnąłem 16,388kW.
    Ale warto dla zabezpieczenia mieć 21kW żeby dostać zabezpieczenie 40A.

  4. #4

    Domyślnie

    22kW. PGE dla 21kW daje jeszcze 32A.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Enea przy 24 kW

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Enea przy 24 kW
    Faktycznie, mają inaczej. Jednofazowe nawet 8kW dają (co i tak jest dużo za mało). A 40A niby od 23kW.
    https://www.enea.pl/dladomu/obsluga_..._do_240521.pdf

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Faktycznie, mają inaczej. Jednofazowe nawet 8kW dają (co i tak jest dużo za mało). A 40A niby od 23kW.
    https://www.enea.pl/dladomu/obsluga_..._do_240521.pdf
    Dzięki, nie mogłem tego ostatnio odnaleźć.

    Zgadzam się z kolegą - patrz na zabezpieczenie przedlicznikowe. Ja nie grzeje pompą i pewnie 32A , byo wystarczyło. 40A to już bajeczka.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    16 kw oczywiście całkowicie ci wystarczy, architekt poszedł w poezję
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Skąd takie założenie? Wiesz, czy autor planuje używać narzędzi na siłę lub ładować elektryka? Jaka jest średnia temp dobowa w okresie grzewczym i moc pompy?
    Warto się dopytać o takie rzeczy
    Dla potrzeb iedzkaniowych" 16 kW powinno wystarczyć. Niemniej trzeba policzyć. My np. dużo gotujemy o pierzemy. Standardem jest włączona płyta 12kW, piekarnik 3 kW i pralka. Do tego dwalputery,monitory,audio i tv. Tez mi wystarczy 16 kW?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wywnioskowałem z postu kolegi. Skoro sam chciał taka moc to musiał to przemyśleć. A Architekt widocznie nie. I z tego powodu takie zaskoczenie. A moc zawsze można zwiększyć. No u mnie jest 17kw, co oznacza ze mogę spokojnie pobrać z góry tego przedziału czyli 21kw.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Skąd takie założenie? Wiesz, czy autor planuje używać narzędzi na siłę lub ładować elektryka? Jaka jest średnia temp dobowa w okresie grzewczym i moc pompy?
    Warto się dopytać o takie rzeczy
    Dla potrzeb iedzkaniowych" 16 kW powinno wystarczyć. Niemniej trzeba policzyć. My np. dużo gotujemy o pierzemy. Standardem jest włączona płyta 12kW, piekarnik 3 kW i pralka. Do tego dwalputery,monitory,audio i tv. Tez mi wystarczy 16 kW?
    A nie wystarczy? Bo ja mając wszystko na prąd 10kW przebiłem raz, przy 22kW przyłącza. Ten raz był jak się włączyła grzałka 9kW w PC.

    Z kolei dla elektryka bym zakładał 22kW minimum. Chyba, że to ja mam być dla samochodu, a nie samochód dla mnie, jak to bywa wśród właścicieli tych pojazdów I tutaj trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim przekroju kabla WLZ. Bo w skrzynce ZK zmienić zabezpieczenie to nie problem. WLZ z reguły już tak.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Urządzenia siłowe to nie problem. Problem jest porozkładać urządzenia jednofazowe na fazy tak, by maksymalne obciążenie chwilowe było jak najrównomierniej rozłożone. Weźmy taką sytuację, gdy po awarii zasilania odpali się pompa na maksa na jednej fazie sprężarka, na dwóch pozostałych grzałki. Niech to będzie 16A na każdej fazie. Odpalimy płytę grzewczą - tylko jeden palnik, za to na maksa. I przy 32A zabezpieczenia np. odkurzacz na tej fazie już pewnie ją przeciąży. I niby razem to poniżej 15kW - a przydałoby się większe zabezpieczenie. Można się spiąć i porozkładać urządzenia i gniazdka tak, żeby zminimalizować i może 32A wystarczy. Ale 40A daje już luz taki, że wystarczy z grubsza porozkładać urządzenia (wiadomo, że PC + płyta + piekarnik na tej samej fazie to proszenie się o kłopoty)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Urządzenia siłowe to nie problem. Problem jest porozkładać urządzenia jednofazowe na fazy tak, by maksymalne obciążenie chwilowe było jak najrównomierniej rozłożone. Weźmy taką sytuację, gdy po awarii zasilania odpali się pompa na maksa na jednej fazie sprężarka, na dwóch pozostałych grzałki. Niech to będzie 16A na każdej fazie. Odpalimy płytę grzewczą - tylko jeden palnik, za to na maksa. I przy 32A zabezpieczenia np. odkurzacz na tej fazie już pewnie ją przeciąży. I niby razem to poniżej 15kW - a przydałoby się większe zabezpieczenie. Można się spiąć i porozkładać urządzenia i gniazdka tak, żeby zminimalizować i może 32A wystarczy. Ale 40A daje już luz taki, że wystarczy z grubsza porozkładać urządzenia (wiadomo, że PC + płyta + piekarnik na tej samej fazie to proszenie się o kłopoty)
    Nic tylko biec i puszczać kupon w lotto. Chętnie bym zobaczył, która PC zachowuje się według opisanej sytuacji. PC musi pochodzić aby sterownik zorientował się, że na samej sprężarce nie wystarczy. Zgrać to wszystko, aby wyzwolić zabezpieczenie to nie lada sztuka.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    A moc zawsze można zwiększyć. No u mnie jest 17kw, co oznacza ze mogę spokojnie pobrać z góry tego przedziału czyli 21kw.
    Zgadzam się z Tobą. Brać minimum mocy dla danego zabezpieczenia lub (jeśli się da), zawnioskować o wymianę zabezpieczenia na wyższe.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A nie wystarczy? Bo ja mając wszystko na prąd 10kW przebiłem raz, przy 22kW przyłącza. Ten raz był jak się włączyła grzałka 9kW w PC.

    Z kolei dla elektryka bym zakładał 22kW minimum. Chyba, że to ja mam być dla samochodu, a nie samochód dla mnie, jak to bywa wśród właścicieli tych pojazdów I tutaj trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim przekroju kabla WLZ. Bo w skrzynce ZK zmienić zabezpieczenie to nie problem. WLZ z reguły już tak.
    Przerabiałem już to. Przy 16 kW często wybijało zabezpieczenia. Zapłacone mam za 24 kW, ale na razie brak PV czy elektryka. Zamiast C40 wezmę chyba C32.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony