dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 116
  1. #81

    Domyślnie

    Dobiłem ciśnienie w układzie na 1bar i jest ok bo miałem 0.5bara

  2. #82

    Domyślnie

    dzień dobry,


    jako użytkownik pompy Rotenso - ogrzewanie podłogowe + CWU - pozwolę sobie zadać następujące pytanie:

    staram się sterować zadaną temperaturą wody w obiegu za pomocą dołączonego urządzenia do pompy, ustawiona jedna strefa, bez krzywej, termostatu itp.

    niestety pojawia się pewien problem: przy zadanej temperaturze wody na panelu 32 stopnie, pompa maksymalnie ogrzewa wodę wychodząca do 28-29 stopni. przez to powrót jest cały czas znacznie niżej niz zasilanie - niezależnie jaką ustawię deltę.

    tu pytanie, czy ktoś próbował grzać w ten sposób i ew. jakie ma odczyty w parametrach operacji jeśli chodzi o zasilanie i powrót.

    z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  3. #83

    Domyślnie

    Podłoga musi się rozgrzać nie oczekuj że pompa zaraz po odpaleniu będzie miała ciepły powrót. U mnie po uruchomieniu czekałem chyba 16h zanim pompa ugrzała te kilkanaście ton betonu. Bo to beton musi się rozgrzać i dopiero wtedy powrót będzie cieplejszy.

    U mnie ze względu na 400l bufor kombinowany pompa ustawiona na stałe na 41-43*C i różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem to 4*C, pompa chodzi od połowy września.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 05-12-2022 o 14:40
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #84

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedź.

    tak, tak, oczywiście rozumiem, że powrót potrzebuje czasu, ale zastanawia mnie, czemu pompa nie podaje większej temperatury na zasilaniu tzn. nawet jak podniosę na 35 stopni, to i tak zasila instalację max 29. powiem więcej: zmieniłem w ustawieniach z podłogówki na grzejniki - czyli ogrzewanie od 40 stopni w górę i nadal na zasilaniu cały czas granica 29 stopni. mam wrażenie, że "coś" blokuje podgrzewane wody tylko na cele CO, gdyż CWU grzeje do żądanej temperatury.

  5. #85
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Po pierwsze co to znaczy steruję za pomocą urządzenia do pompy.-bez sensu . Masz podłogówkę zasilaną przez PC czy coś pokombinowane.. Powrót zawsze jest chłodniejszy . Nie masz aktywnego przypadkiem czujnika pokojowego - jest w panelu sterownika i mierzy temperaturę pomieszczenia w którym się znajduje. Ustawienie grzejników nie jest od 40 a od 35.Jak długo wygrzewasz podłogę.
    Ostatnio edytowane przez rrrrrrr ; 05-12-2022 o 15:00

  6. #86

    Domyślnie

    instalacja zasilana przez pompę, bez udziwnień, jedyny sterownik to ten wymontowany z pompy i przeniesiony do pomieszczenia, termostat wyłączony, ustawiona jedna strefa. podloga jest wygrzewana przez dwie ostatnie doby, czuć, że trzyma już ciepło. niepokoi mnie fakt, iż nie mogę zasilić instalacji wyższą temperaturą niż te wspomniane 29 stopni, a nie dzialaja żadne krzywe i termostaty/czujniki.

  7. #87

    Domyślnie

    Nie masz dodatkowej pompy obiegowej na rozdzielaczu podłogówki? U mnie taki sam Galmet potrafi przestrzelić temperaturę zasilania o 2*C ale zasadniczo tyle ile jest na prostej zadanej tyle daje.
    Wyskocz do pompy i sprawdź czy wymiennik z tyłku szroni się cały jednakowo czy są paski które sugerowały by zbyt mało czynnika w układzie - albo gdzieś ucieka.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #88
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    A czy temperatura we wszystkich pomieszczeniach właściwa bo jak jeszcze nie to daj jej trochę czasu.

  9. #89

    Domyślnie

    jestem po sprawdzeniu wymiennika - wygląda na to, że wszystko jest dobrze, potwierdza to grzanie CWU zgodnie z zadaną temperaturą.

    myślę, że posadzka się już wygrzała. w pomieszczeniach jest odczuwalna taka sama temperatura.

    generalnie martwi mnie tylko to, że przy zadanej na panelu sterowania temperaturze wody np. 32 stopnie w parametrach operacji, strona 3/9, pozycja temp. wody wych. T1 osiąga maksimum 29 stopni. dodam, iż przy zadanej 35 na panelu odczyt T1 nadal pozostaje na poziomie 29 - jest to niezależnie od delty i czasu pracy pompy.

  10. #90
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Sprawdż jeszcze raz czy masz właściwe żródło odbioru bo sprawdziłem jeszcze raz i grzejniki nie idą od 40 a od 35 st. Masz symbol podłogówki na wyświetlaczu. Ja też niedawno walczyłem z niedociąganiem do zadanej ale u mnie był za duży przepływ za buforem = ustawienie pompki i mocno wychładzało bufor . Jaką masz temperaturę powrotu w parametrach gdy na zasilaniu jest te 29 st. W Rotenso nie ma ustawianej delty pracy robi to sama PC a ta delta co jest w ustawieniach serwisanta to delta -różnica załączania PC jak dojdzie do zadanej to się wyłączy i potem gdy spadnie o ustawienie to rusza = do zaobserwowania w cieplejszą porę . Moja PC teraz przy pracy ciągłej ma deltę zasil-powrót w okolicach 2.5 stopnia. Też wydaje mi się że to trochę mało .HEJ

  11. #91

    Domyślnie

    masz rację, grzejniki są od 35 stopni, sprawdziłem - symbol ogrzewania podłogowego znajduje się na wyświetlaczu, mówiąc o delcie chodziło mi dokładnie o to, o czym napisałeś.
    wczoraj zrobiłem przywrócenie ustawień fabrycznych, ale nadal bez zmian tzn. na wyświetlaczu ustawiona temperatura wody 32 stopnie, a w parametrach operacji temperatura wody wychodzącej T1 27 stopni.

  12. #92
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Miałem prośbę ale nie zauważyłeś , gdy PC jest w pracy ciągłej podaj mi z wyświetlacza jaką masz deltę którą robi sama PC czyli temp wyjście i powrót . Chyba strona 8 w Parametrach pracy.

  13. #93

    Domyślnie

    przepraszam za tak późną odpowiedź...

    przy ciągłej pracy urządzenia oraz zadanej na wyświetlaczu temperaturze wody 30 stopni mam następujące odczyty: temperatura wyjścia wody 28, a temperatura powrotu 24.

    pozwolę sobie zadać takie pytanie: czy jeśli na wyświetlaczu ustawiamy temperaturę wody np. 35 to temperatura zasilania w parametrach od razu ustawia się u innych osób w okolicy zadanej, czy stopniowo rośnie wraz ze wzrostem temperatury powrotu?

  14. #94
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    KKK dzięki czyli masz deltę 4 st. Co do pytania to na wyświetlaczu ustawiasz zadaną i tylko tam ona jest a w parametrach są temperatury rzeczywiste które osiąga PC i dąży do osiągnięcia zadanej. Jest jeszcze opcja że jak ustawisz krzywą to ta z wyświetlacza się nie liczy a PC sama ustawia zadaną wynikającą z krzywej, i można ją sprawdzić w parametrach.

  15. #95

    Domyślnie

    tak, różnica między temperaturami 4 stopnie - pozycja 3.5 w ustawieniach. niestety moja pompa nie może zbliżyć się z temperaturą powrotu do tej ustawionej na wyświetlaczu. przykładowo na wyświetlaczu mam 32 stopnie ustawione, a temperatura zasilania obiegu i tak oscyluje w granicach max 28, a powrót 24. czy na wyjściu/zasilaniu nie powinno być 32?!

  16. #96
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    KKK znowu mylisz sprawy . Tę deltę którą ustawiasz jako 4 st w ustawieniach to zobaczysz tylko w ciepłe dni gdy PC dobije do zadanej i się wyłączy a wtedy gdy temp spadnie o ustawione 4 st to wznowi pracę a ja piszę o delcie =różnicy wyjście /powrót w czasie ciągłej pracy. Tę różnicę PC robi sama za pomocą prędkości przepływu pompki obiegowej .Ten parametr nie ma regulacji ,to jest automatyka wg czujników .. Jeśli masz ustawioną zadaną 32 stopnie to PC próbuje do niej dobić a u Ciebie gdy z czasem podłogi złapią wyższą temp. i samoczynnie temp. powrotu wzrośnie to PC zacznie dobijać do zadanej.
    Ostatnio edytowane przez rrrrrrr ; 19-12-2022 o 16:21

  17. #97

    Domyślnie

    dziękuję za wyjaśnienie. będę zatem obserwować.

  18. #98
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrrrrrr Zobacz post
    Witam grono Rotenso . Jestem świeżak i proszę o wyrozumiałość. Mój układ to Rotenso split 10kw. za nim 200l bufor póżniej pompa obiegowa ze sterownikiem /termostatem podłączonym przez gniazdo wifi . Oczywiście przez zawór 3dr. jest 200l zbiornik cwu. Dom 150 m stary ale ciepły i same grzejniki , na wszystkich termostaty. Taki sobie wymyśliłem - czyli większy bufor. Ten zestaw sobie pyka już drugi miesiąc. Moje uwagi- 1- eksperymentuję ze sposobem grzania i najbardziej myślę o harmonogramie bo mam dwie taryfy prądu, ale mam spore problemy z ustawieniami. Żeby zadziałał to trzeba wyłączyć na ekranie daną funkcję np;cwu tak by nie było ikonki fali , tylko wtedy działa harmonogram - nie wiem czy tak ma być bo w instrukcji nic o tym nie ma. Czasem zapala się po prawej stronie ikona grzałki a ja w bojlerze jej nie posiadam. . Tyle o de mnie . Jak ktoś coś podpowie to miło .pozdrawiam.
    Oj , czyżby kolega już poczuł się starym . Post zadaje sie z 10/2022 .
    to nie jest dla nas tylko dla przyszłych świeżaków
    "jakaś tam" statystyka

    dotyczy ;

    cytuję;
    K1 krzysztof mam nadzieję że jak gdzieś przeczytasz że ktoś zużył mniej niż Ty to zawał niegrozi. Co wam te pisanie zużyć daje =nic . To jest dopiero zawalanie forum.

    aby nie zaśmiecać wątku
    Ostatnio edytowane przez k1krzysztof ; 25-01-2023 o 10:50
    dom z 2000r OZC 10,3 kW
    PC Daikin 8kW + piec gaz20kW , grzejniki

  19. #99
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Tak Krzysztof jestem świeżak bo tak jak pisałem PC chodzi od niedawna , Bardzo dużo eksperymentuję , pytam i się uczę i mam już pełno planów na poprawienie instalacji tam gdzie instalator olał. Np inne podłączenie bufora lub przewymiarowanie grzejników. Dużo koresponduję na tematy techniczne i tyle. A zdania nie zmienię -podawanie zużycia tak samo jak pisanie że u kogoś cop = ileś jest kompletnie pozbawione sensu bo wystarczy jeden parametr np ;wyższa temp zadana lub wyzszy komfort w domu lub po prostu inaczej ocieplona chata i te dane biorą w łeb. A z tym zawałem zażartowałem bo widzę że są tacy co szukają dziury bo ktoś gdzieś napisze że jemu przy minus 10 st bierze 10 kw i zaczyna się szukanie gdzie ma skopaną instalację a może właśnie ten co spanikuje ma ideał. Mój post nie jest statystyką tylko opisem instalacji dla tych którzy odpiszą z pomocą i dla tych którzy mogą mnie zapytać o moje rozwiązania to i ja pomogę. HEJ
    Ostatnio edytowane przez rrrrrrr ; 25-01-2023 o 16:23
    Dom z danymi https://cieplo.app/wynik/1dkd6 Pompa Rotenso Aqami split 10kw. Tylko grzejniki c22. Bufor=sprzęgło 200 L równolegle na zasilaniu. CWU 200L -trzy osoby.

  20. #100

    Domyślnie

    Witam forumowiczów!

    Dwa pytania, dot. Rotenso Aquami 12kW 3fazowa (ale w zasadzie dotyczyć będzie pewnie też mniejszych modeli)

    1. Czy ta pompa umożliwia zmianę nachylenia krzywej grzewczej? Jedyne co potrafię zmienić to numerek spośród predefiniowanych krzywych - każda podnosi temperaturę o 1st. co 8stopni na zewnątrz. Wolałbym na przykład +2 stopnie kiedy temperatura spadnie poniżej -5.

    2. Czy to normalne, że pompa obiegowa, a dokładnie instalacja wokół niej emituje trochę ciepła? Zastanawiam się, czy nie mam np utraty temperatury w instalacji przez jakąś pomyłkę instalatora. Z drugiej strony Rotenso instalują atestowani serwisanci..

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony