dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Budowa na działce rolno-budowlanej/ podział działki

    Witam,

    Rodzice są rolnikami i mieszkają na działce o powierzchni ok 27 arów (dom + budynki gospodarcze). Działka nie jest objęta MPZP. W wypisie rejestrów gruntów działką jest opisana jako: Br-PsIV / PsIV (Grunty rolne zabudowane/ pastwiska trwałe). Chciałbym (nie będąc rolnikiem) wybudować się na tej działce. Jakie kroki formalne poczynić w tym kierunku, tzn. czy można tę działkę podzielić ? Czy najpierw rodzice musieliby wybudować a potem przepisać na mnie i wtedy próbować dzielić działkę?

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Wersja pewniejsza dla ciebie: Rodzice budują drugi budynek mieszkalny, po zakończeniu budowy podział z artykułu 95 p.7 UoGN - bez łaski, z mocy prawa.
    Lub wystąpić o WZ (kłania się studium zagospodarowania dla gminy), podział, przepisanie na ciebie i dopiero się budujesz.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    jestem w podobnej sytuacji. Rodzice chcą wydzielić oraz przepisać na mnie i żonę część działki tak abyśmy mogli później wybudować dom.
    Jest to działka rolno-budowlana na wsi. Dookoła są domy, w bezpośrednim sąsiedztwie trwa budowa. Rodzice nie są rolnikami a teren ten od dawna nie jest uprawiany.
    Na tym terenie nie ma MPZG. Wymiary wydzielanej działki to 19,5x45m. Co daje 877,5 m2. W internecie znalazłem informację, że minimalna powierzchnia działki na wsi wynosi 1000m2. Czy w takim razie nie będziemy mogli wydzielić mniejszej działki? Mimo, że bez problemu zmieści się na niej mały dom a sama działka ma bezpośredni dostęp do drogi oraz mediów?
    Proszę o informację w jakiej kolejności zacząć załatwiać formalności. Gdzie w pierwszej kolejności się udać i jakie mogą być to koszta. Czy taką działkę należy odrolnić i czy jest to płatne?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    MPZP nie ma, ale dla gminy jest studium zagospodarowania według którego wydawane są dec. o WZ. Lecz generalnie pierwsze trzy wiersze #2. Lub rodzice dopisują cię notarialnie do współwłasności działki, budujesz się (podanie o wydanie WZ i PnB podpisują wszyscy współwłaściciele!! ) po zakończeniu budowy i ujawnieniu budynku w EGiB, skłądacie wniosek do gminy o podział z art.95 p.1 UoGN, też bez łaski urzędu.
    Art. 95. Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planuniezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podziałnieruchomości może nastąpić w celu:
    1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwomabudynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podziałma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanychwe wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi doprawidłowego korzystania z tych budynków;
    Czyli ograniczenia powierzchni nie mają zastosowania.

  5. #5

    Domyślnie

    Z tym, że planujemy budowę dopiero za jakiś czas. Wolelibyśmy załatwić najpierw formalności z działką a dopiero później myśleć co dalej. Czy w takim wypadku zgodnie z przepisami nie da się wydzielić mniejszej działki niż 1000m2? W jaki sposób mogę to sprawdzić?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    UG, referat budownictwa i na prawej ścianie wisi Studium Zagospodarowania Gminy w skali 1:5000 czyli 1mm na mapie to 5m w terenie. Może na lewej ścianie?
    Bez wybudowanego budynku nie podzielisz gruntu niezgodnie z WZ/MPZP czyli zapisem w studium.

  7. #7

    Domyślnie

    Gmina udostępnia Studium zagospodarowania na stronie internetowej. Przejrzałem te dokumenty i nie ma żadnej wzmianki o tym aby były jakieś ograniczenia minimalnej powierzchni działki. Jakie kroki teraz powinienem podjąć. Czy jeśli wystąpię o warunki zabudowy przed podziałem to czy po podziale będą one obowiązywały na obu nowo powstałych działkach? Rozumiem, że jeśli w warunkach zabudowy nie będzie wpisu o takim ograniczeniu to bez problemu mogę taką działkę wydzielić i wybudować dom zgodnie z warunkami zabudowy?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    WZ jest na ten numer działki, czyli tę powierzchnię a za tym idą wskaźniki zabudowy -> pow. biologicznie czynna i ew. szanse na POŚ. Po podziale masz nowy numer, inną powierzchnię i tą starą decyzją możesz sobie ..... ...... , nooo ścianę wykleić. Musisz wystąpić o nową d. o WZ, która będzie podstawą do obiegania się o PnB.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 27-02-2022 o 17:08

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony