dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu

    Witam, niestety jestem zielony w temacie, chciałbym się doradzić. Przedstawię sprawe:

    Chciałbym umieścić dwie kamery w środku ula (jedną w środku jedną obok) i monitorować zachowanie pszczół. Całość miała by być streamowana na youtube 24/h.

    Niestety nie znam się na tego typu sprzęcie jak i kosztach z tym związanych. Mogłby ktoś mi doradzić czego potrzebuję żeby osiągnąć cel? Czy jest możliwe ustawienie transmisji na żywo na youtube również kiedy komputer jest wyłaczony?

    Kilka istotnych informacji:

    1.test mojego łącza:
    POBIERANIE Mbps
    25.74

    PRZESYŁANIE Mbps
    8.87

    2. ul znajduję się ok 30 metrów od domu ( mozna podciagnac zasilanie, internet..? )

    3. Internet radiówka, (komputer -> kabel LAN -> router -> antetna)


    Gdyby ktoś podał info jakich kamer i czego jeszcze potrzebuje oraz jak to popodlączać byłbym wdzięczny. Chciałbym oszacować koszt. Kamery muszą działać też w trybie nocnym żeby wszystko dokładnie było widać.

    pozdr
    Ostatnio edytowane przez hornett ; 08-02-2022 o 23:30

  2. #2

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał hornett Zobacz post
    ...
    Gdyby ktoś podał info jakich kamer i czego jeszcze potrzebuje oraz jak to popodlączać byłbym wdzięczny. Chciałbym oszacować koszt. Kamery muszą działać też w trybie nocnym żeby wszystko dokładnie było widać.

    pozdr
    Jak zabezpieczysz obiektyw kamery przed zanieczyszczeniem go przez pszczoły miedem, woskiem. Przez taki zalepiony obiektyw nic nie bedzie wyraznie widac. Planujesz okresowe czyszczenie obiektywu?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak zabezpieczysz obiektyw kamery przed zanieczyszczeniem go przez pszczoły miedem, woskiem. Przez taki zalepiony obiektyw nic nie bedzie wyraznie widac. Planujesz okresowe czyszczenie obiektywu?

    Umieszczę kamerę w przezroczystym boxie

  5. #5

    Domyślnie

    Pociągnij do ula zasilanie i kabel ethernet (kabel skrętka "do internetu").

    Teraz pytanie. Kamera ma być w ulu, jeżeli tak, to będzie tam ciemno. Jak będzie ciemno to kamera ma diody IR i doświetli obraz, ale wtedy obraz będzie cz-b. Czy to coś zmienia?

    Druga sprawa, jak będą reagowały pszczoły na IR, bo wokół moich kamer na zewnątrz pająki zawsze pajęczyny budują, więc wnioskuje z tego, że IR przyciąga owady.

    Potrzebujesz kamerę IP, ale co dalej Ci doradzić, sam nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 16-02-2022 o 20:26

  6. #6

    Domyślnie

    Ok. Czyli kabel LAN z routera do ula + zasilanie, zwykły przedłużacz?

    Tak, będzie tam w nocy ciemno i kamera musi rejestrować w nocy, na czarno-biało. Tak jak na tym filmiku, jest efekt o który mi chodzi.

    https://www.youtube.com/watch?v=GsSXoSY4XhA

    Co do doświetlania scernerii przez diody, nie wiem jak pszczoły zareagują, proszę zobaczyć filmik, ptakom nie przeszkadza. Mimo wszystko chcę spróbować. Czy każda kamera musi mieć diody dośtwietlające w nocy? Czy ta na filmiku posiada diody?

    Które kamery wybrać?

    Jak wygląda proces konfiguracji?

    Jest opcja żeby podlączyć kamery do routera oraz zasilania i transmitować na youtube 24h/doba przy wylączonym komputerze?

    pozdr.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał hornett Zobacz post
    Ok. Czyli kabel LAN z routera do ula + zasilanie, zwykły przedłużacz?

    Tak, będzie tam w nocy ciemno i kamera musi rejestrować w nocy, na czarno-biało. Tak jak na tym filmiku, jest efekt o który mi chodzi.

    https://www.youtube.com/watch?v=GsSXoSY4XhA

    Co do doświetlania scernerii przez diody, nie wiem jak pszczoły zareagują, proszę zobaczyć filmik, ptakom nie przeszkadza. Mimo wszystko chcę spróbować. Czy każda kamera musi mieć diody dośtwietlające w nocy? Czy ta na filmiku posiada diody?

    Które kamery wybrać?

    Jak wygląda proces konfiguracji?

    Jest opcja żeby podlączyć kamery do routera oraz zasilania i transmitować na youtube 24h/doba przy wylączonym komputerze?

    pozdr.
    oczy ptaków są podobne do naszych, owadów już nie.
    Owady widzą podczerwień i na nią reagują. Może Ci się to nie opłacić. Albo poszukaj informacji u innych pszczelarzy, bo na pewno nie jesteś jedyny który nad tym się zastanawiał.

    Co do przewodu. Wystarczy sam LAN.
    5e czarna - do uzytku zewnętrznego.
    Potrzebujesz też switch PoE który przesyła zasilanie po skrętce - wystarczające do zasilenia kamery. No chyba, że odległości będą znaczne.
    30m dla PoE to nie problem.
    Kamera... od budżetu zależy. Jest masa sprzętu. taka za 200-300 pozwala coś tam widzieć w nocy.

  8. #8

    Domyślnie

    Tutaj masz tanie chińczyki na spróbowanie, jak znalazł (osobiście kilka kamer z tego źródła kupiłem i były ok):
    https://www.aliexpress.com/wholesale...ficial%20store

    Większość jest "focus free" więc mają ustawioną stałą ostrość od jakiejś odległości, niestety, nie sprawdzę Ci teraz jaka jest minimalna, ale rozbierając kamerę, da się to wyregulować odkręcając lub wkręcając obiektyw. Nie kupuj niczego z autofocusem, bo się nie sprawdzi.

    Co do streamu nigdy tego nie robiłem:
    https://www.napad.pl/strumieniowanie...serwer-youtube
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 18-02-2022 o 11:15

  9. #9

    Domyślnie

    Gdybyś właśnie poszukiwał to warto poprzeglądać sklepy z automatyka przemysłową. Natomiast co do kamer to widziałem sporo wątków na facebooku na grupach dotyczących monitoringu, elektroniki i automatyki, więc też warto przejrzeć, bo ludzi podrzucają i rozwiązania i sprzęty.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 05-09-2022 o 10:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony