dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Rozmieszczenie multisensorów w domku jednorodzinnym

    Dzień dobry,
    230 VAC mam ułożone w gwiazdę dla tego hobbistycznie w przyszłości chciałbym automatyzować pracę moich instalacji prądowych w oparciu o Domoticz lub inne otwarte rozwiązania BI. Teraz przyszła kolej na montaż sensorów.
    Pomyślałem o multisensorach (zrealizowanych podobnie jak na kanale YouTube IoT/Szmalu, ale po skrętce).
    Multisensory te również uczestniczyłyby w instalacji alarmowej (pewnie Satel Integra). Czy mógłby ktoś zweryfikować rozmieszczenie czujek, poniżej poglądowe rzuty.


    Ostatnio edytowane przez gilange ; 10-02-2022 o 09:05

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli chcesz tymi czujkami cokolwiek sterować to zrób czujki sufitowe, a najlepiej bardziej czułe czujniki obecności. Taka czujka ma zwykle dobrze rozrysowane pole zasięgu i czułości dla danych odległości. Warto też znać wstępny układ mebli jak np biurko itp.

    Zrobiłem u siebie cały dom na czujkach obecności zublin i sprawdzają się naprawdę dobrze. Na ich podstawie steruję oświetleniem, wentylacją, alarmem itd.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Czujniki ruchu do alarmu i czujniki do sterowania oświetleniem mają często inne wymagania co do lokalizacji i skierowania. Można szukać kompromisu, ale wówczas nie będą optymalnie działać do alarmu albo / i do oświetlenia.

  4. #4

    Domyślnie

    @Owczar
    Taka czujka określa obecność tylko po wykryciu ruchu nawet minimalnego (osoba oglądająca TV), Czy są jakieś technologie w twoich urządzeniach, które określają tą obecność np. plamą ciepła (człowiek na tle pokoju) na detektorze?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zgadza się, dlatego ten kompromis nie jest łatwy do uzyskania. Przy czujkach obecności problemem mogą być false positive.

    Ale jeśli czujka obecności łapie każdy punkt w pomieszczeniu to może z powodzeniem działać jako czujka alarmowa - ale w drugą stronę już nie koniecznie. Czujki alarmowe są montowane tak by wykryć specyficzne zdarzenia, a nie np że ktoś siedzi przy biurku i pisze na klawiaturze.

    Ale żeby uniknąć false positive musiałem np. ustawić pewne reguły - i tak np zasłony się nie zasłonią, odkurzacz się nie włączy, musze pamiętać by nie włączać zmywarki gdy włączony jest alarm dzienny. Albo np deaktywować tryb dzienny gdy automatyka chce zasłonić lub odsłonić zasłonę.

    Ogólnie z czujkami jest zabawy - np ograniczanie strefy zasięgu - póki co mam pooklejane, ale planuję demontaż osłon i pomalowanie od wewnątrz według oklejenia. Jednak na koniec dają mnóstwo możliwości automatyzacji.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    @Owczar
    Taka czujka określa obecność tylko po wykryciu ruchu nawet minimalnego (osoba oglądająca TV), Czy są jakieś technologie w twoich urządzeniach, które określają tą obecność np. plamą ciepła (człowiek na tle pokoju) na detektorze?
    Niestety tak zaawansowanych nie mam. Przy oglądaniu TV bez ruchu potrafią się wyłączyć. Ale to trochę kwestia tego, że chciałem jak najmniejsze w strefie dziennej, a one już nie są tak czułe. Inna sprawa, że nie ma mocnych na całkowity bezruch. Plamy ciepła odpadają, bo mam ogrzewanie ścienne.
    Druga sprawa to czas ustawiony na czujce, im krótszy, tym większe ryzyko, że się coś wyłączy - to wszystko kwestia szukania kompromisu.
    Jeśli będziesz miał czujkę na wprost i ruszysz ręką w obrębie ciała to tego nie wykryje.

    Ale mam np czujkę nad biurkiem z 5min czasem i podczas pracy na kompie naprawdę sporadycznie się zdarza wyłączanie - głównie jak zastygnę na callu
    W WC mam chyba 1 lub 2 min więc bawiąc się telefonem oczywiście nie trudno o wyłączenie światła - ale to żaden problem
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony