dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Podniesienie ziemi żeby nie zalać sąsiada i nie zostać zalanym w przyszłości

    Podczas opadów woda zbiera się w terenie zaznaczonym na niebiesko, mój dom ma powstać tam gdzie zaznaczyłem na czerwono.
    Różnica między najniższym punktem działki (po lewej stronie), a najwyższym punktem (najbardziej po prawej) to około 40cm.
    Większy problem ma sąsiad po lewej stronie, który podczas większych opadów ma tam pełno wody.
    Sąsiad ma w planach budowę domu.



    I teraz nurtują mnie następujące pytania.
    1) co zrobić żeby pozbyć się wody z działki i nie zalać sąsiada totalnie
    2) co zrobić żeby zabezpieczyć się przed tym jeśli sąsiad ekstremalnie podniesie swój teren za parę lat gdy już będzie budował dom
    3) czy w takim dość kłopotliwym miejscu powinienem brać pod uwagę tylko płytę fundamentową? gdzieś czytałem, że lepiej to znosi taki niepewny teren
    Ostatnio edytowane przez OrzeszkiWKarmelu ; 23-02-2022 o 20:43

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. naprawić przerwane dreny

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    1. naprawić przerwane dreny
    może mój rysunek nie był zbyt precyzyjny, aktualnie nie ma żadnego odprowadzania wody z tych działek, jak leci ze spadkiem tak sobie leci.
    pionowe kreski po środku działki to oznaczenie, że na lewo jest bardziej mokro i od tego miejsca zaczyna się spadek

    chciałbym przynajmniej wyrównać działkę o te 40cm żeby było płasko, ale też przez płot nie łowić ryb

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Poziom zerowy budynku wynieś tak, aby był powyżej drogi i pamiętaj że za twojego życia nawierzchnia będzie podniesiona może i 0,5 m w górę. Gdy posadowisz zbyt nisko będziesz z wodą walczył do końca życia. Bezskutecznie. Wytłumacz sasiadowi dlaczego warto a nawet trzeba podnieść budynek. Racz zauważyć że gwałtowne ulewy będą coraz częściej występować. Klimatu pan nie zmienisz a gwałtownych ulew nie odbierze żadna kanalizacja, no może oprócz odwodnienia lotniska w Singapurze...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wasze działki sa mokre bo ktoś przerwał istniejące dreny. Ich naprawa rozwiązuje problem.

  6. #6

    Domyślnie

    Pisał, że nie ma tan drenów i nigdy nie było
    Wyciągnij zero domu maksymalnie wysoko ile się da.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Pisał, że nie ma tan drenów i nigdy nie było
    .
    Gdzie to napisał?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Nie wiadomo czy działki działki kiedyś miały dreny.
    Może podłoże jest nieprzepuszczalne?
    Różnica 40cm jest dla jednej działki czy dla wszystkich sześciu działek?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Wystarczy że drenaż (o ile istnieje, w dawnym zaborze Pruskim drenaże były stosowane) nie był konserwowowany, zamulił się zbieracz, dreny doprowadzają i woda gdzieś musi się zbierać. Tak wygląda gdy ciągłość kulturowo-osadnicza jest przerwana. Mapy drenaży były rzadko spotykane, niekiedy trafiały się projekty które w przypadku reform administracji lub przeprowadzek, w pierwszej kolejności trafiały na ognisko lub do papierni na przemiał.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie wiadomo czy działki działki kiedyś miały dreny.
    Może podłoże jest nieprzepuszczalne?
    Różnica 40cm jest dla jednej działki czy dla wszystkich sześciu działek?
    Jeśli kiedyś tam było pole i woda nie stała, a po wybudowaniu osiedla stoi to w 99% wina jest przerwania drenów.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jeśli kiedyś tam było pole i woda nie stała, a po wybudowaniu osiedla stoi to w 99% wina jest przerwania drenów.
    Masz rację jeżeli teren był kiedyś zmeliorowany.
    Nie wiadomo też czy zawsze tam nie stała woda.
    Może Autor tematu wie coś na ten temat.

    Raczej nie sądzę aby w całej Polsce wszystkie pola były kiedyś zmeliorowane.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    No to zdziwiłbyś się. Bambrzy i Olędrzy byli w tym biegli wieki temu. Niekiedy widać to na zdjęciach lotniczych, szczególnie wczesną wiosną gdy pole zabronowane, lekko przeschnięte a zielone jeszcze nie wypuściło.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    No to zdziwiłbyś się. Bambrzy i Olędrzy byli w tym biegli wieki temu. Niekiedy widać to na zdjęciach lotniczych, szczególnie wczesną wiosną gdy pole zabronowane, lekko przeschnięte a zielone jeszcze nie wypuściło.
    Jasno napisałem "Raczej nie sądzę aby w całej Polsce wszystkie pola były kiedyś zmeliorowane" bez podawania szczegółów
    Bambrzy to moje strony

    Bambrzy i Olędrzy to wysoka kultura rolna i wyższy poziom.
    W ich rejonach były melioracje.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    No widzę. Też kiedyś mieszkałem w tych okolicach, krótko tu https://www.google.com/maps/@52.3951...7i13312!8i6656 ,
    potem 25 km na południe, a dzisiaj jeszcze ze 3h jazdy na południe.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Schody pamiętasz? albo samolot przy ówczesnym moście Marchlewskiego?

    Trochę znam te okolice ale nie mieszkałem tam.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jakby to oględnie powiedzieć? W tej okolicy to poruszałem się w pozycji poziomej, chodzić uczyłem się w parku 25km na południe a jak samolot upadł to jeszcze nie byłem zygotą. Potem bywałem na MTP i takie tam...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jakby to oględnie powiedzieć? W tej okolicy to poruszałem się w pozycji poziomej, chodzić uczyłem się w parku 25km na południe a jak samolot upadł to jeszcze nie byłem zygotą. Potem bywałem na MTP i takie tam...


    Nie miałem na myśli katastrofy samolotu Pe-2 10 czerwca 1952 roku
    https://poznan.naszemiasto.pl/katast.../ar/c1-1889531
    tylko pomnik samolotu (prawdopodobnie Lim-2 / Mig-15)
    https://poznan.fandom.com/wiki/Samol...�lowej_Jadwigi

    PS Przepraszam z off top
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 25-02-2022 o 23:22
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Pomnik chyba widziałem kiedyś gdy jeszcze byłem małolatem (wakacyjna jazda nad Bałtyk), lecz fotki sobie pod nim na pewno nie robiliśmy. Po dziadku wywiezionym na wschód miałem uczulenie na sąsiadów zza Dźwiny i Niemna, dopiero później przekonałem się że język ..... warto znać. Przydawało się.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie wiadomo czy działki działki kiedyś miały dreny.
    Może podłoże jest nieprzepuszczalne?
    Różnica 40cm jest dla jednej działki czy dla wszystkich sześciu działek?
    Niestety jest tak jak przypuszczałem - teren nie jest zmeliorowany, drenów brak. 40cm tylko na mojej działce.
    Dodam, ze na drodze ma być położony asfalt. Zakładam, że po położeniu asfaltu poziom drogi zostanie na tej samej wysokości...
    Zastanawiam się jak do tego podejść - gdyby podnieść te 40cm, i zrobić wysoko poziom 0, to pewnie sąsiad będzie zalewany konkretnie. Potem pewnie sąsiad podniesie o więcej cm i mam problem. Z kolei gdybym nie podniósl 40cm to dom będzie w kałuży, jak żyć
    I czy dobrze myślę, że w takim przypadku lepiej sprawdzi się płyta fundamentowa, czy nie ma to większej różnicy?
    Ostatnio edytowane przez OrzeszkiWKarmelu ; 27-02-2022 o 08:44

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Moze zainteresuj się gdzie lezy najblizsza burzówka, sieć melioracyjna, aby odprowadzić tą wodę.
    To powinno się udać.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony