dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bdw

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Wielkopolska
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    1

    Domyślnie Smartdom - Fibaro Somfy Grenton czy coś innego

    Witam

    Przepraszam jeśli temat się powtórzył ale pomimo wielu podobnych tematów nic nie znalazłem co pozwoliłoby mi podjąć decyzję.
    Jestem w trakcie budowy domu i temat smart wypłynął w związku z zamawianiem okien i rolet.
    Producent wykonał mi trzy konfiguracje rolet. Z silnikiem kablowym Somfy Protect, ELERO JA 06 SOFT z sterowaniem radiowym Mobilus Cosmo 2way oraz Somfy Protect IO z sterowaniem radiowym tej firmy.
    Oczywiście najdroższa to ostatnia wersja
    Planuję też bramę do garażu Wiśnowskiego a tam także proponowali silniki Somfy.
    I tu mój dylemat bo nie bardzo wiem w który system iść. Znalazłem w mojej okolicy instalatora Fibaro i Grentona i bardziej polecał Fibaro. Z kolei gość od okien twierdził że choć droższy w zakupie jest system Somfy to sam bez problemu go sobie skonfiguruje. Choć nie jestem pewien czy sobie poradzę więc raczej i tak będę szukał instalatora.
    Planowałem podłączyć do systemu rekuperację, być może będzie też Klima, bramę garażową, żaluzje, alarm, monitoring zewnętrzny, ogrzewanie, pergolę czujnikiem nasłonecznienia i zraszacze.
    Oglądałem piloty somfy z rolką do regulacji położenia lameli które mógłbym umieścić w każdym pokoju na ścianie. Wiem ze można jednym pilotem sterować wiele ale każde z dzieci będzie chciało samo w ciągu dnia coś przestawić, a jest ich piątka nastolatków, i jak znam życie to nie znajdę pilota a w domu będzie ciągle wojna kto go zabrał. Naścienny zauważyłem że ma regulację skokową stąd też pomysł z pilotem.
    Czy ktoś może montuje wszystkie te marki i ma doświadczenie który system jest mniej problemowy i prostszy w obsłudze. Który nie wymaga wielu godzin w zmianie czegokolwiek. Nie chciał by wiecznie wzywać instalatora bo chciałbym coś zmienić w ustawieniach.


    pozdrawiam

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Wiele osób dało się "nabić w Somfy" i potem płakali, bo to się z systemami z prawdziwego zdarzenia cieżko (i drogo) integruje. W ogóle rolety sterowane radiowo to trochę strzał w stopę. Zwykle kablowe napędy sterowanie prądem są wystarczające i w praktyce najlepsze. Jeśli chodzi o system, to z tych co wymieniłeś najsensowniejszy w mojej ocenie byłby Grenton. Ale sam w nim raczej nic nie pogrzebiesz, będziesz musiał wzywać instalatora.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Wiele osób dało się "nabić w Somfy" i potem płakali, bo to się z systemami z prawdziwego zdarzenia cieżko (i drogo) integruje.
    to prawda choć to co robi robi bardzo dobrze ale integruje się słabo nawet po Z-Wave

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post

    W ogóle rolety sterowane radiowo to trochę strzał w stopę. Zwykle kablowe napędy sterowanie prądem są wystarczające i w praktyce najlepsze.
    A tu się absolutnie nie zgodzę , gdybym miał codziennie zamykać ręcznie 11 swoich rolet i potem rano je otwierać dostałbym szału . Do tego mogę zbudować logikę otwierania czy dedykowane programy. U mnie jeszcze doszło to że miałem problem z kablami .
    Używam też asystenta google do sterowania żaluzjami ( nie musze się ruszać z miejsca)
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Absolutnie nie masz pojęcia o czym piszesz.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Absolutnie nie masz pojęcia o czym piszesz.
    Bardzo lubię takie merytoryczne wypowiedzi

    EDYTA : zawsze się zastanawiam w takich sytuacjach co powoduje że jak brakuje argumentów merytorycznych to jest atak ad personam
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 16-10-2022 o 09:15
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Bardzo lubię takie merytoryczne wypowiedzi
    Twoja wypowiedź też nie niosła żadnej merytorycznej wartości. No bo przecież to, że ktoś ma rolety kablowe, nie oznacza od razu, że trzeba je otwierać / zamykać ręcznie. Można do tych kabli podłączyć dowolny sterownik rolet i otwierać / zamykać je automatyką. A że akurat Ty miałeś jakiś problem z kablami, no to tylko Ty. Napędy radiowe nie są przez to lepsze. Napędy radiowe są dla ludzi, którzy nie mają żadnego systemu automatyki albo z jakiegoś powodu nie chcą takiego systemu mieć. W pozostałych przypadkach lepszym wyborem będą przewodowe. Nawet jeśli 10 cm dalej będą podłączone do bezprzewodowego sterownika, np. na Wifi, Zigbee, Z-wave, EnOcean, itd. Kupując rolety radiowe albo jesteśmy skazani na protokół komunikacyjny ich producenta, co z kolei wymaga kolejnych często nietanich akcesoriów tegoż producenta, takich jak bramki, nadajniki, piloty, itd (patrz Somfy IO), albo godzimy się ułomność otwartego protokołu typu RF433 i liczymy się z możliwością, że ktoś obcy (np. złodziej) sobie te rolety bez większego wysiłku podniesie.

    Pytasz co powoduje, że komuś się nie chce na wszystko przedstawiać merytorycznych argumentów. Różnie, ale ja na ogól nie rozpisuję się w sprawach oczywistych i nie uważam też, aby wszystkie opinie wymagały szerszego uzasadnienia. Często u mnie jest to też zwykle lenistwo - po prostu nie chce mi się dziubać, żeby komuś coś udowodnić. Nie muszę.
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 18-10-2022 o 01:07

  7. #7

    Domyślnie

    Zastanawiam się czy ty czytasz co piszesz , dla przypomnienia napisałeś :

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    W. W ogóle rolety sterowane radiowo to trochę strzał w stopę. Zwykle kablowe napędy sterowanie prądem są wystarczające i w praktyce najlepsze..
    a potem :

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Można do tych kabli podłączyć dowolny sterownik rolet i otwierać / zamykać je automatyką.[..] Nawet jeśli 10 cm dalej będą podłączone do bezprzewodowego sterownika
    to bezprzewodowo to już nie radiowo ??? że niby na podczerwień ?

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Często u mnie jest to też zwykle lenistwo
    myślę ze nie tylko , ale to już inny temat
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 19-10-2022 o 18:10
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Myślę, że wyjaśniłem już czym się różni sterowanie bezpośrednie napędu radiowego (433MHz, 868MHz) od zewnętrznego sterowania (dowolną metodą) napędu kablowego. I na pewno wszyscy oprócz Ciebie to rozumieją.
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 21-10-2022 o 00:52

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Myślę, że wyjaśniłem już czym się różni sterowanie bezpośrednie napędu radiowego (433MHz, 868MHz) od zewnętrznego sterowania (dowolną metodą) napędu kablowego..
    W psychologii to się nazywa : "słodzenie cytryny" i na pewno oprócz Ciebie wszyscy to zrozumieją
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja rozumiem. Mowa o sterowniku wbudowanym w silnik vs. silnik podłączony do sterownika. Żadnej filozofii tu nie ma

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony