dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie 32mm SDS Plus, czy to ma szansę się udać?

    Potrzebuję wywiercić 3 dziury o średnicy 32mm w silce grubości 24cm. Widzę, że większość producentów takich wierteł na SDS Plus nawet nie robi. Większość zatrzymuje się na 26mm, a milwaukee za takie wiertło liczy sobie w okolicach 500zł. Znalazłem też wiertło za 120zł przypominające konstrukcją boscha 5X, które sobie chwalę.

    Czy ktoś próbował wiercić młotowiertarką z SDS Plus dziury o takiej średnicy? Wiem, że powinno się użyć do tego SDS Maxa, ale dla 3 dziur nie chce mi się jeździć, wypożyczać, organizować wiertła, itp. Wiertarka, którą posiadam ma 3.4J. Do 20mm idzie bez najmniejszego problemu. Mogę zacząć od 20mm i rozwiercać na 32mm. Może mi to zająć godzinę. Mogę to robić z przerwami. Pytanie tylko tylko czy nie kupię wiertła, którym wywiercę 2cm i koniec?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Wypożyczalni sprzętu nie masz w okolicy?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    A czytałeś mojego posta, czy tylko tytuł?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Faktycznie, przeoczyłem, ale też tym pytaniem sugerowałem żeby wypożyczyć. SDS+ to nie jest sprzęt, który padnie od trzech powoli wykonywanych otworów o takiej średnicy, ale czy nie szkoda jednak sprzętu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    Z SDS Max, to wcale też nie jest tak różowo. Wierciłem dosyć małym boschem jak na możliwości SDS Max. ~8J, otwory w silce fi 38mm. Wiertło hitachi i szło jak w masło. Tylko już nawet wtedy to nie jest wiercenie, a wiercenie z kuciem powodujące niemałe odpryski po obu stronach otworu. Szanse na "czyste" otwory są niewielkie.

    Na etapie budowy to się zateguje. Ale w wykończonym garażu już jest gorzej.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie mam doświadczeń z wierceniem takich średnic, ale w silce faktycznie "czyściej" się wierci bez udaru. Może znajdziesz przejściówkę z SDS+ na SDS Max? Druga sprawa to otwornice fi32 z montażem na SDS+. Obciążenie takiej koronki jest dużo mniejsze niż wiertła (mniejsza powierzchnia czynna), więc zwykły SDS da radę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7

    Domyślnie

    A co przejściówka na SDS Max mi da poza dodatkowymi kosztami? Koronek używałem w większych średnicach i trudno mi uwierzyć, że pójdzie łatwiej niż rozwiercenie otworu 20mm wiertłem.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jak pisałem, nie mam takich doświadczeń, bo jak wykonywałem otwory o takich i większych średnicach, to używałem do tego celu odpowiednich narzędzi.
    Możesz też spróbować wykonać cienkim wiertłem (powiedzmy fi8 ) kilka otworów po okręgu tego otworu i wybić środek. W ten sposób możesz nawet powiększyć średnicę otworu jeśli jest taka możliwość lub potrzeba.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony