dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Rozprowadzenie ciepła z kominka

    Dzień dobry,
    jestem na etapie prowadzenia instalacji i pomyślałem, że stosunkowo tanim koszem mógłbym wspomóc rozprowadzanie ciepła z wkładu kominowego. Kominek mam w środku domu.
    Parter - wystarczy sam kominek (pewnie podczas zabudowywania kratka na dole aby zaciągało powietrze do komory z wkładem kominkowym i kratka na górze żeby ogrzane powietrze "wylewało" się na salon.
    Poddasze - 3 pomieszczenia sypialne, najdalsze oddalone 3 m od komory z wkładem kominowym

    Dotarłem do takich produktów jak prostokątne kanały 150x50 które mogę puścić nad sufitem podwieszanym i wyprowadzić przez strop na ścianę w pokojach na poddaszu.
    Po pierwsze widzę wszędzie w schematach DGP że ciepłe powietrze wprowadzane jest od góry, a przecież ciepło leci do góry, może znacie jakie zastosowanie aby zrobić kratkę gdzieś w dolnej części ściany, a może to jest zły pomysł bo inne zjawiska będą niekorzystnie na to wpływały?
    Ktoś mógłby mi naświetlić temat grawitacyjnego rozprowadzania ciepła z kominka, w który dopiero się wdrażam?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Podstawowy problem to akustyka. Chcesz z salonu zrobić kanały dla dźwięku do sypialni?

  3. #3

    Domyślnie

    @Kaizen
    Dokładnie o takie odpowiedzi mi chodziło - bardzo istotna sprawa. Teraz tak myślę, że jak mam reku (wyciąg w kuchni blisko kominka) to ciepło te przekazywane będzie w rekuperatorze przez wymiennik. Sprawność ok 80%, ale za to ciepło rozprowadzane jest po domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    Poddasze - 3 pomieszczenia sypialne, najdalsze oddalone 3 m od komory z wkładem kominowym
    Ja tak mam , wszystko działa, nie słuchaj głupot o dźwiękach w sypialni , nic nie słychać . W najdalszym pomieszczeniu wspomagam się i dołożyłem wentylatorek

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    że jak mam reku (wyciąg w kuchni blisko kominka) to ciepło te przekazywane będzie w rekuperatorze przez wymiennik
    Nie poczujesz tego , DGP szybciej działa i jest grawitacyjne czyli jak zabraknie prądu też będzie działać
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 03-03-2022 o 20:39
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  5. #5

    Domyślnie

    "... Ktoś mógłby mi naświetlić temat grawitacyjnego rozprowadzania ciepła z kominka, w który dopiero się wdrażam? "
    Nie będę niczego naświetlał. Chciałem zapytać czy spałeś na piętrze domu z DPG? Ja tak i dlatego będąc na takim ja Ty etapie przestałem zupełnie rozważać tego typu ogrzewanie/dogrzewanie we własnej chałupie. Mam za sobą 2 letni okres korzystania z z takiego kominka na etapie budowy, szczęściem nie zrobiłem obudowy, rozprowadzenia i sprzedałem wkład. Wracając do "kimania" w takiej chałupie-nie dało się spać, na parterze względnie ciepło na górze paranoja, może kominkowy nie umiał palić, nie wiem. Moja przygoda z kominkiem skończyła się na i to radzę przeczytać "Taki sobie piecyk ceramiczny" i uważam że jest to jedyne racjonalne i ekonomiczne wykorzystanie drewna do ogrzewania. Może są inne wynalazki, nie znam się.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał janusz_21 Zobacz post
    , może kominkowy nie umiał palić, .
    Z pewnością , w tym roku praktycznie nie włączyłem pompy, a palić się trzeba nauczyć obserwując temperaturę w pokojach, u mnie to jakieś 3 sezony paląc w różnych temperaturach zewnętrznych i rożnymi rodzajami drewna
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony