dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Zawór 3 drożny jak prawidłowo zamontować

    Witajcie, potrzebna wasza pomoc, chcąc zamontować zawór 3 drożny czy jest możliwość zamontowania go w taki sposób żeby np.zadana kotła 65st żeby powrót był dogrzany,a na grzejniki ustawiam powiedzmy 45st.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Zawór trójdrożny stosuje się do zmniejszenia temperatury wyjściowej w związku z czym temperatura powrotu jest jeszcze mniejsza.
    Do ochrony powrotu czyli zapewnienia optymalnej temperatury szczególnie w kotłach na paliwo stałe stosuje się zawory czterodrogowe montowane zaraz za kotłem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Mareks77 podziękować

  4. #4

    Domyślnie

    Mareks77 chyba taka podpowiedź była by dobra..Z zaworem trzydrogowym jest tak jeśli chcesz zwiększyć temperaturę powrotu dajesz pompę przed ,jeśli zmniejszyć temperaturę w instalacji pompa za zaworem ,w przypadku podłogówki oczywiście za..

  5. #5

    Domyślnie

    Zawór 3d czy 4D daje się zaraz za kotłem i za pompką. Nie spotkałem się aby zawór 3D był montowany przed pompką.
    Przy podłogówce jest ciut bardziej skomplikowana sytuacja bo tam dochodzą jeszcze inne urządzenia sterujące temperaturą wody.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 10-03-2022 o 19:50

  6. #6

    Domyślnie

    henrykow po przeanalizowaniu też jestem tego samego zdania

  7. #7

    Domyślnie

    Zawór 3D można montować zarówno przed i jak i za pompa w zależności jaka funkcję ma pełnić.Jezeli pompa jest za zaworem 3D to zawór działa w funkcji mieszania czynnika grzewczego a jeżeli pompa jest przed zaworem 3D to układ działa jako rozdzielenie czynnika grzewczego.Do ochrony kotła przed korozją niskotemperaturowa najlepiej użyć zaworu temperaturowego który sam pilnuje odpowiedniej temp.powrotu

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.740

    Domyślnie

    Zawór temperaturowy fajna sprawa ale dalej chyba jest problem z tym powrotem zimnym co ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Zawór 3D można montować zarówno przed i jak i za pompa w zależności jaka funkcję ma pełnić.Jezeli pompa jest za zaworem 3D to zawór działa w funkcji mieszania czynnika grzewczego a jeżeli pompa jest przed zaworem 3D to układ działa jako rozdzielenie czynnika grzewczego.Do ochrony kotła przed korozją niskotemperaturowa najlepiej użyć zaworu temperaturowego który sam pilnuje odpowiedniej temp.powrotu
    Mowa jest tu o ochronie kotła i temperatury powrotu a wtedy zawór 3D montuje się za pompką i tej kwestii trzeba się trzymać bo o to pyta autor tematu.
    Tak na marginesie -
    Natomiast przed pompką montuje się do cwu. W swoim założeniu działania zaworu 3D producent kotłów zaleca montaż dla ochrony kotła za pompką.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Owszem można zamontować zawór za pompką i regulując uzyskamy dogrzanie powrotu ale o żadnej regulacji wody na grzejnikach nie ma mowy bo dalej na zasilaniu mamy 65*C i wychodzącą z zaworu 65*C.
    Pytający chce tu mieć 45*C.....więc ewentualnie zastosuje szeregowo drugi zawór i drugą pompkę tym razem za zaworem który pozwoli na regulację temperatury.
    Widzicie w tym jakiś głębszy sens
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony