dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 62
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    ...
    Do dyspozycji pozostaje:
    1. Wydłużenie czasu pracy grzejników i
    2. Zwiększenie efektywności i dynamiki grzania poprzez zastosowanie wentylatorowych systemów wspomagania emisji ciepła w tym uniwersalnych wentylatorów podgrzejnikowych.

    .....
    3. Zmiana grzejników na wiekszej mocy, nie chodzi o wymianę wszystkich grzejników, a roszady czyli zmiane mniejszych na wieksze sposród tych istniejących i dołozenie tych
    brakujących, oczywiscie po dokladnych obliczeniach ozc dla poszczegolnych pomieszczen w zakresie obciazenia cieplnego.
    4. Mozna tez zastosowac Twoje wentylatory w niektorych przypadkach i wtedy instalacja jest mieszana. Potrzebne wtedy tabele i charakterystyki pokazujace moc grzejnika po
    dołozeniu wentylatorów

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    3. Zmiana grzejników na wiekszej mocy, nie chodzi o wymianę wszystkich grzejników, a roszady czyli zmiane mniejszych na wieksze sposród tych istniejących i dołozenie tych
    brakujących, oczywiscie po dokladnych obliczeniach ozc dla poszczegolnych pomieszczen w zakresie obciazenia cieplnego.
    A cha – czyli zaś ściany i podłogi z wylewkami rozwalać oraz ładować kupę kasy by grzejników dokupić a po zainstalowaniu wszystko do stanu pierwotnego przywrócić – bajecznie.
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    4. Mozna tez zastosowac Twoje wentylatory w niektorych przypadkach i wtedy instalacja jest mieszana. Potrzebne wtedy tabele i charakterystyki pokazujace moc grzejnika po
    dołozeniu wentylatorów
    Znaczy się co i na cholerę mi to – czuję, że grzejnik gorący a w pomieszczeniu za chłodno mi – za parę zeta (z uwagi na genialne powyższe) kupuję wentylatorek i sprawdzam sobie jak sprawuje mi się to.
    Do czego tu jakieś ozc lub jakieś tabelki jeszcze.
    Jak wiesz o tym na pewno w czasie uruchamiania instalacji ogrzewania trzeba jeszcze w odbiornikach ustawić przepływy więc może nie zaczynać od rozwalanie i kasy wywalania tylko tak po kolei i w zależności od tego co się okaże postępować.
    Jak wiesz FACHOWCEM w tej materii nie jestem ale też kiedyś rozważałem by swój układ grzewczy w wentylatorki wyposażyć – sorki, że okazały się zbędne, bo kryzowanie grzejników problem rozwiązało i się obyło bez ozc ponownego liczenia oraz jakichś tabelek do tego.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    ....
    Jak wiesz FACHOWCEM w tej materii nie jestem ale też kiedyś rozważałem by swój układ grzewczy w wentylatorki wyposażyć – sorki, że okazały się zbędne, bo kryzowanie grzejników problem rozwiązało i się obyło bez ozc ponownego liczenia oraz jakichś tabelek do tego.
    Wiem ze fachowcem w materii nie jestes a na dodatek czytasz niedokladnie. Moja propozycja/uwaga dotyczyła/odnosiła sie do zmian/modernizacji systemu grzewczego opartego na grzejnikach do zasilania PC. Rozumiem ze ze instalowałes PC i dlatego rozwazałes wentylatory, nie słyszałem zeby kryzowanie spowodowało zmniejszenie znaczne Tz, ale tu na forum pisano juz o roznych cudach. Dlaczego przystąpiłes do grona przeciwników OZC tez nie wiem, ale przeciwników postepu i nauki nigdy nie brakowało.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 31-08-2022 o 09:49

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wiem ze fachowcem w materii nie jestes a na dodatek czytasz niedokladnie. Moja propozycja/uwaga dotyczyła/odnosiła sie do zmian/modernizacji systemu grzewczego opartego na grzejnikach do zasilania PC. Rozumiem ze ze instalowałes PC i dlatego rozwazałes wentylatory, nie słyszałem zeby kryzowanie spowodowało zmniejszenie znaczne Tz, ale tu na forum pisano juz o roznych cudach. Dlaczego przystąpiłes do grona przeciwników OZC tez nie wiem, ale przeciwników postepu i nauki nigdy nie brakowało.
    Wiem ze fachowcem w materii nie jestes a na dodatek czytasz niedokladnie.
    Proszę bardzo :
    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    A cha – czyli zaś ściany i podłogi z wylewkami rozwalać oraz ładować kupę kasy by grzejników dokupić a po zainstalowaniu wszystko do stanu pierwotnego przywrócić – bajecznie.
    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Znaczy się co i na cholerę mi to – czuję, że grzejnik gorący a w pomieszczeniu za chłodno mi – za parę zeta (z uwagi na genialne powyższe) kupuję wentylatorek i sprawdzam sobie jak sprawuje mi się to.
    Do czego tu jakieś ozc lub jakieś tabelki jeszcze.
    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Jak wiesz o tym na pewno w czasie uruchamiania instalacji ogrzewania trzeba jeszcze w odbiornikach ustawić przepływy więc może nie zaczynać od rozwalanie i kasy wywalania tylko tak po kolei i w zależności od tego co się okaże postępować.
    Moja propozycja/uwaga dotyczyła/odnosiła sie do zmian/modernizacji systemu grzewczego opartego na grzejnikach do zasilania PC.
    Polecam jeszcze raz czytanie od #1 zacząć nie włączając z tego #21.
    Rozumiem ze ze instalowałes PC i dlatego rozwazałes wentylatory,
    Gdzie się doczytałeś tu tego, że wentylatory tylko stosować można przy PC.
    nie słyszałem zeby kryzowanie spowodowało zmniejszenie znaczne Tz, ale tu na forum pisano juz o roznych cudach.
    U mnie pomogło – grzejniki równo grzać zaczęły.
    Dlaczego przystąpiłes do grona przeciwników OZC tez nie wiem, ale przeciwników postepu i nauki nigdy nie brakowało.
    Nigdy nie należałem i nie należę oraz należeć nie będę do żadnego jak to wydumałeś sobie grona przeciwników OZC - już po raz kolejny w ten sposób piszesz do mnie.
    Nikt tyle tu nie wkleił tego co ja : https://cieplo.app/ Czym i za ile ogrzewać dom?
    Sam sobie OZC liczyłem i kto by to po mnie nie robił to ono się nie zmieni aż w różnych latach różne zimy bywały, to w zależności od konieczności problemy z tym związane były rozwiązywane bez tych tzw. co tu niby proponujesz.

    O przeciwnikach, zwolennikach postępu i nauki piszesz a choć by tu gdzie w tym to jesteś. Czytałem krucjat kilka które na FM-ie urządziłeś sobie – jest z czego cytować i do czego odsyłać.
    No jeśli postęp i nauka tak ma wyglądać wedle tej schemy :
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    3. Zmiana grzejników na wiekszej mocy, nie chodzi o wymianę wszystkich grzejników, a roszady czyli zmiane mniejszych na wieksze sposród tych istniejących i dołozenie tych
    brakujących, oczywiscie po dokladnych obliczeniach ozc dla poszczegolnych pomieszczen w zakresie obciazenia cieplnego.
    A cha – czyli zaś ściany i podłogi z wylewkami rozwalać oraz ładować kupę kasy by grzejników dokupić a po zainstalowaniu wszystko do stanu pierwotnego przywrócić – bajecznie.
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    4. Mozna tez zastosowac Twoje wentylatory w niektorych przypadkach i wtedy instalacja jest mieszana. Potrzebne wtedy tabele i charakterystyki pokazujace moc grzejnika po
    dołozeniu wentylatorów
    Znaczy się co i na cholerę mi to – czuję, że grzejnik gorący a w pomieszczeniu za chłodno mi – za parę zeta (z uwagi na genialne powyższe) kupuję wentylatorek i sprawdzam sobie jak sprawuje mi się to.
    Do czego tu jakieś ozc lub jakieś tabelki jeszcze.
    To lepiej za herezję na stosie spłonąć z rąk „świętej inkwizycji”.

    Kiedy przestaniesz słowa swoje w usta moje wkładać – tak tu się nauczyłeś tego lub może w rozmowach z klientami acz tak już masz od urodzenia.
    Skąd to wytrzasnąłeś - gdzie ja o czymś takim lub podobnym pisałem :
    Rozumiem ze ze instalowałes PC i dlatego rozwazałes wentylatory, nie słyszałem zeby kryzowanie spowodowało zmniejszenie znaczne Tz, ale tu na forum pisano juz o roznych cudach. Dlaczego przystąpiłes do grona przeciwników OZC tez nie wiem, ale przeciwników postepu i nauki nigdy nie brakowało.
    Jeszcze kto to do serca sobie weźmie i jako dowodu przeciwko mnie zacznie tego używać.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Proszę bardzo :

    Polecam jeszcze raz czytanie od #1 zacząć nie włączając z tego #21.
    Gdzie się doczytałeś tu tego, że wentylatory tylko stosować można przy PC.U mnie pomogło – grzejniki równo grzać zaczęły.
    Nigdy nie należałem i nie należę oraz należeć nie będę do żadnego jak to wydumałeś sobie grona przeciwników OZC - już po raz kolejny w ten sposób piszesz do mnie.
    Nikt tyle tu nie wkleił tego co ja : https://cieplo.app/ Czym i za ile ogrzewać dom?
    Sam sobie OZC liczyłem i kto by to po mnie nie robił to ono się nie zmieni aż w różnych latach różne zimy bywały, to w zależności od konieczności problemy z tym związane były rozwiązywane bez tych tzw. co tu niby proponujesz.

    O przeciwnikach, zwolennikach postępu i nauki piszesz a choć by tu gdzie w tym to jesteś. Czytałem krucjat kilka które na FM-ie urządziłeś sobie – jest z czego cytować i do czego odsyłać.
    No jeśli postęp i nauka tak ma wyglądać wedle tej schemy : To lepiej za herezję na stosie spłonąć z rąk „świętej inkwizycji”.

    Kiedy przestaniesz słowa swoje w usta moje wkładać – tak tu się nauczyłeś tego lub może w rozmowach z klientami acz tak już masz od urodzenia.
    Skąd to wytrzasnąłeś - gdzie ja o czymś takim lub podobnym pisałem : Jeszcze kto to do serca sobie weźmie i jako dowodu przeciwko mnie zacznie tego używać.
    Jeszcze raz, odniosłem sie do postu Bogusława odnosnie przystosowania/modernizacji instalacji grzejnikowej do zasilenia przez PC. Tylko tyle i az tyle. Roszady grzejników nie muszą sie wiazac z wyburzeniami i innymi pracami remontowymi. Obliczenia OZC są konieczne do prawidłowego doboru mocy grzejników dla PC. Twoje promowanie OZC za pomocą CW to zadne promowanie, a wrecz szkodzenie gdyz błedy tych obliczen zniekształcają prawidłowy osąd na temat zapotrzebowania na ciepło i obciazenia cieplnego budynku. Nie wspomne ze nie liczy ten kalkulator obciazen poszczegolnych pomieszczen dla prawidłowego doboru grzejników lub podłogówki. Promowanie narzedzia niedokladnego i o graniczonych mozliwosciach czesto przynosi szkody, a fakt ze jest bezpłatny nie moze byc decydujący. to tylko kalkulator i podaje tylko szcunki bo obliczeniami tego nazwac nie mozna.
    Tak a propos moich krucjat, czy jestem przeciwko nauce? Moze jakis link. Dlaczego znowu kłamiesz? Moje krucjaty dotyczyły zawsze dokladnych i rzetelnych obliczen OZC, projektowania podłogówki, kwestie sterowania i regulacji. Widzisz tu jakies zabobony, przesądy, miejskie legendy z ktorymi walcze jak mogę.
    Co do cytowania swoich wypowiedzi, był tu niejaki TB (Tomasz Brzeczkowski) ktory swoje hipotezy (raczej niedorzecznosci) uzasadniał linkami do swoich ... wczesnieszych postów albo do postów na innych forach. Nie idz tą drogą
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 31-08-2022 o 13:26

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jeszcze raz, odniosłem sie do postu Bogusława odnosnie przystosowania/modernizacji instalacji grzejnikowej do zasilenia przez PC. Tylko tyle i az tyle. Roszady grzejników nie muszą sie wiazac z wyburzeniami i innymi pracami remontowymi. Obliczenia OZC są konieczne do prawidłowego doboru mocy grzejników dla PC. Twoje promowanie OZC za pomocą CW to zadne promowanie, a wrecz szkodzenie gdyz błedy tych obliczen zniekształcają prawidłowy osąd na temat zapotrzebowania na ciepło i obciazenia cieplnego budynku. Nie wspomne ze nie liczy ten kalkulator obciazen poszczegolnych pomieszczen dla prawidłowego doboru grzejników lub podłogówki. Promowanie narzedzia niedokladnego i o graniczonych mozliwosciach czesto przynosi szkody, a fakt ze jest bezpłatny nie moze byc decydujący. to tylko kalkulator i podaje tylko szcunki bo obliczeniami tego nazwac nie mozna.
    Tak a propos moich krucjat, czy jestem przeciwko nauce? Moze jakis link. Dlaczego znowu kłamiesz? Moje krucjaty dotyczyły zawsze dokladnych i rzetelnych obliczen OZC, projektowania podłogówki, kwestie sterowania i regulacji. Widzisz tu jakies zabobony, przesądy, miejskie legendy z ktorymi walcze jak mogę.
    Co do cytowania swoich wypowiedzi, był tu niejaki TB (Tomasz Brzeczkowski) ktory swoje hipotezy (raczej niedorzecznosci) uzasadniał linkami do swoich ... wczesnieszych postów albo do postów na innych forach. Nie idz tą drogą
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jeszcze raz, odniosłem sie do postu Bogusława odnosnie przystosowania/modernizacji instalacji grzejnikowej do zasilenia przez PC.
    Zaś się zaczyna – może winieneś z @bogusławem na priv rozmawiać wtedy nikt by nie musiał dochodzić tego co masz na myśli.
    Twoje promowanie OZC za pomocą CW to zadne promowanie, a wrecz szkodzenie gdyz błedy tych obliczen zniekształcają prawidłowy osąd na temat zapotrzebowania na ciepło i obciazenia cieplnego budynku.
    Żeby kocioł dobrać w zupełności wystarczy – grzejniki i tak z zapasem trzeba dobierać. Nigdzie w tym nie ma że to precyzyjne narzędzie ale jest, że szacunkowe. Zasadniczo wszyscy wiedza o tym, że OZC obliczenia to nie jest ot tak ale to od zainteresowanego zależy i jemu decydować o tym jak zapotrzebowanie pomieszczenia i budynku na ciepło sobie określić ma.
    Tak a propos moich krucjat, czy jestem przeciwko nauce? Moze jakis link. Dlaczego znowu kłamiesz? Moje krucjaty dotyczyły zawsze dokladnych i rzetelnych obliczen OZC, projektowania podłogówki, kwestie sterowania i regulacji.
    Skoro o linki prosisz – proszę : https://forum.muratordom.pl/showthre...1#post8145664; https://forum.muratordom.pl/showthre...1#post8142094; https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8148202 – jak nic takich jest więcej – no ale nie latam za tym po FM-ie – także miłej lektury życzę oraz owocnych wniosków – wiedzy cennej jest w tym masa tylko jakoś ni jak się to ma do tego o czym w tym napisałeś.
    Jeśli znajdziesz na FM-ie jakiegoś co się z tego faktycznie dowiedział czego, to niech o tym napisze – może i ja czegoś w końcu się dowiem lub może podasz linka jakiegoś gdzie tak jak np.: @Kaizen wyjaśniasz i pokazujesz oraz tłumaczysz jak chłop krowie na rowie, że tak a nie inaczej oraz w taki a nie inny sposób, bo jak na razie niczego nie znalazłem takiego, by komuś jako "kaganek wiedzy" polecić coś by się zapoznał z tym dzięki czemu się dowie i wiedzieć już będzie.
    Widzisz tu jakies zabobony, przesądy, miejskie legendy z ktorymi walcze jak mogę.
    Tak/tak jak się podnosi tezę, to i od razu na jej poparcie przedstawia się dowód a nie, że się domagasz od kogoś, by udowodnił co masz na myśli lub się domagasz dowodu na czyjeś subiektywne odczucia a już o tym ile OZC wykonałeś – ci co linki otwierać będą i czytać sami osądza jakiego rzędu to jest dowód i na co.

    Chcesz – to rozwal mi to w mak drobny i pokaż jaki jesteś mocny – obal wszystkie moje wywody – udowodnij, konieczność stosowania niby zaproponowanej wcześniej metody, że moje podejście do rozwiązania problemu jest do kitu, bo bez tego jak piszesz o tym, to nie ma sensu żadnego na próbę skorzystania z wentylatora i jeszcze jak grzejniki masz we wnękach wpięte krzyżowo, to faktycznie masz w tym rację, że bez inwazyjnie i pogorszenia estetyki pomieszczenia można sobie z nim tak jak napisałeś o tym.
    Ps. Edytora tekstu nie masz - tak mi się wszystko na czerwono świeci, że nawet nie chce już mi się patrzeć gdzie coś nie tak napisałem.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Po przeczytaniu kilku ostatnich postów, szczerze przyznam, że mnie zamurowało... Osobiste wojenki i wycieczki ad personam proszę sobie darować. Proszę wziąć kilka głębokich oddechów. Może spacer?

    Uprzejmie proszę o trzymanie się tematu wątku. Brzmi on "Wentylatory podgrzejnikowe uniwersalne".

    Przy grzaniu pompą ciepłą margines dopuszczalnego błedu jest relatywnie mały. Ważne co faktycznie, realnie się ma a nie co się komuś wydaje, że ma. Dla każdego użytkownika lepiej byłoby nie być zmuszonym do wspomagania się grzałkami elektrycznymi lub swetrami.

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    (...)Kiedy zastosujemy wentylatory:
    1/. Gdy zaistnieje potrzeba zwiększenia dynamiki grzania
    2/. Gdy chcemy podwyższyć moc grzewczą grzejnika (bez zmiany Tz).
    3/. Gdy chcemy utrzymać moc grzewczą grzejnika (przy istotnym obniżeniu Tz) = efektywne grzanie przy PC i kondensacie…
    Wentylatory podgrzejnikowe uniwersalne dedykowane są użytkownikom, którzy już posiadają zamieszkały, gotowy dom i zmieniają źródło ciepła na niskotemperaturowe. Proponuję trzy kroki:
    1/. Wentylatory można zabudować pod grzejnikiem każdego typu bez "rękoczynów" dewastujących pomieszczenie i przyłącza.
    2/. W razie dalszego braku mocy grzewczej w pojedynczych pomieszczeniach (po wykonaniu kroku pierwszego mało prawdopodobne lecz możliwe) można pomyśleć o przełożeniu grzejników i zamiany ich na większe (przesunięcia w ramach posiadanych grzejników, o których pisał kolega asolt). Operacja taka nie zawsze jest możliwa i nie zawsze jest "mile widziana" przez Panią Domu i domowników...
    3/. Kolejna opcja to wymiana grzejników na niskotemperaturowe (np. typoszereg E-VENT lub inne),
    WAŻNE: NOWE GRZEJNIKI TEJ SAMEJ DŁUGOŚCI I WYSOKOŚCI CO POSIADANE, WYMIANA BEZ NARUSZANIA PRZYŁĄCZY.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Uprzejmie proszę o trzymanie się tematu wątku. Brzmi on "Wentylatory podgrzejnikowe uniwersalne".
    Ważne co faktycznie, realnie się ma a nie co się komuś wydaje, że ma.
    Dla każdego użytkownika lepiej byłoby nie być zmuszonym do wspomagania się grzałkami elektrycznymi lub swetrami.
    Wentylatory podgrzejnikowe uniwersalne dedykowane są użytkownikom, którzy już posiadają zamieszkały, gotowy dom ...
    I na ten temat wszystko – za koleją skoro są możliwości ku temu – najpierw wentylator a jak nie pomoże, to postępować należy sukcesywnie dalej.
    Tylko tyle i aż tyle.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    ...
    WAŻNE: NOWE GRZEJNIKI TEJ SAMEJ DŁUGOŚCI I WYSOKOŚCI CO POSIADANE, WYMIANA BEZ NARUSZANIA PRZYŁĄCZY.
    @ bogusław świetny pomysł z tymi wentylatorkami.

    Myślę że to bardzo istotne co napisałeś wielkimi literami.

    Mam akurat w jednym pomieszczeniu taką sytuację że zwiększyły się straty ciepła i grzejnik nie daje rady. Kryza jest przestawiona na maksa i dalej brakuje mocy. Niby mógłbym nieco w prosty sposób zmodyfikować przyłącza tj bardziej odsadzić od ściany i dać jakieś śrubunki itp. i założyć grzejnik grubszy (dwupanelowy o tych samych gabarytach) jest obecnie pojedynczy i załatwiło by to sprawę. Nie chcę też podciągać temperatury zasilania bo przy kondensacie to pogorszenie sprawności. Nie chcę też podnosić przepływu bo temperatura powrotu to podstawa przy kondensacie no i zawory zaczną szumieć.. Natomiast wentylatorki to byłoby idealne rozwiązanie. Jeśli są ciche i trwałe.

    Tak sobie myślę że można by je np. podczepić z tyłu grzejnika od strony ściany na dole np. na magnesach. 30dB w odległości metra to chyba ciszej niż pierd...cie komara ale pewnie było by to jeszcze ciszej. Nie bardzo natomiast mam koncepcję jak tym sensownie sterować Pewnie ze dwa czujniki temperatury by się zdały.
    @bogusław tak teoretycznie jak jest instalacja o parametrach 40/60 to przy wentylatorkach ile by się dało zbić te parametry ?
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 31-08-2022 o 18:42

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    @samsu
    zgadzam się przewymiarowanie kotła kondensacyjnego (ale tylko kondensacyjnego) czym więcej tym lepiej na ile tylko kogo stać to podstawa jak największej sprawności na c.o. przy c.w. to już nie zadziała, jeśli temperatura w zasobniku będzie bezpieczna 55 st. a nie jak różne takie objawione fahofce od pomp ciepła piszą nieraz nawet 37st bo taka jest temperatura ciała ludzkiego wiec wystarczy.
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 31-08-2022 o 19:10

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Natomiast wentylatorki to byłoby idealne rozwiązanie. Jeśli są ciche i trwałe.
    Nie bardzo natomiast mam koncepcję jak tym sensownie sterować
    Pewnie ze dwa czujniki temperatury by się zdały.
    Kiedyś mieli termostat do składania coś za 24 zł. ale jakoś teraz tego u nich nie widzę albo już ceny zapomniałem : https://sklep.avt.pl/product/search?query=termostaty. Tak czy inaczej coś może podejdzie Ci – temperaturę załączenia i wyłączenia wentylatora ustawisz i tak będzie szedł a czujnik jeden wystarczy - jak sobie ustawisz to tak będzie szło.
    Wentylator, to najlepiej jak by był wolno obrotowy o stosunkowo dużej średnicy tak jak np. w zasilaczach od PC-tów albo jak masz coś co by obroty trza było mu zmniejszyć by wiał ale nie wył przy okazji – do jakiegoś stopnia tym to można przeprowadzić : https://sklep.avt.pl/product/search?...y+obrot%C3%B3w tylko bez przesady co by tego silnika na „za wolnych” obrotach nie spalić. W czasie prób temperaturę uzwojenia sprawdzać trzeba – może być ciepłe ale nie może być gorące.
    Jak patrzę tu po cenach, to chyba i u nich inflacja.

    Z tym podczepianiem na magnesach – pomysł kiepski – wibracje i szum łożysk będą przenosić a grzejnik jak tuba będzie ten hałas powielać – ale jak chcesz to podwieszone do grzejnika mieć. To na jakichś tzw. amortyzatorach np. paskach gumy.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post

    Z tym podczepianiem na magnesach – pomysł kiepski – wibracje i szum łożysk będą przenosić a grzejnik jak tuba będzie ten hałas powielać – ale jak chcesz to podwieszone do grzejnika mieć. To na jakichś tzw. amortyzatorach np. paskach gumy.
    To nie ma sprawy można do ściany przylepić a nie do grzejnika.Mam za grzejnikami jakąś taką srebrną odblaskową wykładzinę czy coś, nie widzę problemu można do tego czegoś podkleić. Natomiast ze sterowaniem to nie takie easy. Tak se całkuję na szybko że najsensowniej to dwa czujniki jeden na zasilaniu grzejnika a drugi na powrocie z tego coś można sensownego wydedukować, jeden czujnik to nie bardzo widzę jaki algorytm by się sprawdził.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    ... jeden czujnik to nie bardzo widzę jaki algorytm by się sprawdził.
    Zobacz o co w tym chodzi – jeśli miał by być jeden wentylator, to przydała by się obudowa do tego która wdmuchiwane powietrze rozprowadzała by pod całym grzejnikiem.Wentylator grzejnikowy. https://www.youtube.com/watch?v=fYpMZ8XqAHA - https://www.google.com/search?channe...&bih=890&dpr=1
    Czujnika na zasilaniu grzejnika jakoś nie widzę, bo co tu się zmieniać może, to że grzejnik lepiej będzie ciepło do pomieszczenia oddawał – raczej zasadniczo nic lub nie wiele będzie temperaturę zasilania zmieniał.
    Czujnik lepiej by było przymocowany do powrotu – jak powrót będzie „ciepły” to termoregulator załączy wentylator czy wentylatory a jak się „ochłodzi”, to go wyłączy. Może też być na wylocie wentylatora – „niska” temperatura powietrza będzie go załączać a „podwyższona” wyłączać czy gdzieś w pomieszczeniu w pobliżu termoregulatora.
    To ocieplenie za grzejnikiem - jak oceniasz - jakie jest Twoje zdanie na ten temat - godne to uwagi jest czy może nie ma sensu sobie tym głowy zawracać, bo to tylko cienka warstwa styropianu jak zakładam powleczona cienką warstwą aluminium - widziałem kiedyś coś takiego w sklepie.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Nie ma potrzeby od nowa wymyślać koło...
    https://regulus.com.pl/wentylator-pod-grzejnik/
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Nie ma potrzeby od nowa wymyślać koło...
    https://regulus.com.pl/wentylator-pod-grzejnik/
    Nie przekonuje mnie sterowanie od czujnika pomieszczeniowego. Na grzejniku jest głowica termostatyczna. Jak będzie potrzeba zmiany temperatury zadanej to nikt się nie będzie bawił żeby przestawiać dwa termostaty i je zgrywać. Moim zdaniem to musi być samograj bezobsługowy. Czyli tak na gorąco se kombinuję że od różnicy temperatur na zasilaniu i powrocie z grzejnika. Wtedy jak różnica temperatur jest za mała to oznacza że grzejnik już nie wyrabia i za mało schładza, no i odpalenie wiatraków, plus do tego jakiś algorytm żeby nie załączało się poza sezonem grzewczym.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    ...
    To ocieplenie za grzejnikiem - jak oceniasz - jakie jest Twoje zdanie na ten temat - godne to uwagi jest czy może nie ma sensu sobie tym głowy zawracać, bo to tylko cienka warstwa styropianu jak zakładam powleczona cienką warstwą aluminium - widziałem kiedyś coś takiego w sklepie.
    Powiem tak nie mam pojęcia ile to daje ale pewnie coś tam daje. Jak kupowałem kosztowało grosze więc nie robiłem z tego doktoratu tylko przylepiłem. Pozatym lepiej się czyści ścianę za grzejnikiem bo jest śliska i kurz gorzej się trzyma.

    Tak sobie myślę że dobrze kombinujesz że od czujnika na powrocie to może mieć sens, bo jak temperatura będzie za wysoka to oznacza że grzejnik nie schładza.
    Tylko kurde jak to ustawić temperatura zasilania jest zmienna i zależy od temp. zewnetrznej i pomieszczeniowej chyba doktorat będzie tu potrzebny.
    Grzejnik nie daje rady tylko przy bardzo niskich temperaturach zewnetrznych.
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 01-09-2022 o 14:26

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Zbyt wysoka temperatura na powrocie może oznaczać dwie rzeczy: grzejnik nie schładza lub nie ma potrzeb grzewczych. Reakcja systemu powinna być w każdym przypadku odmienna. Temat do przemyślenia...

    Wielu osobom, gdy słyszą wentylator, staje przed oczami poczciwa "farelka". Wentylatory poprzeczne absolutnie jej nie przypominają.
    Jak wygląda wirnik turbinki – wentylatora poprzecznego? Wyobraźcie sobie "koło młyńskie" o małej średnicy lecz o dużej długości... Średnica wirnika wynosi 30 mm, długość wirnika 355mm. Są turbiny jedno- dwu- trzy- i czterowirnikowe.
    Dla potrzeb wentylatorów podgrzejnikowym stosowane są obecnie turbiny jedno - dwuwirnikowe, które, przy obsłudze dłuższych grzejników, można ze sobą łaczyć szeregowo w różnych kombinacjach 1+2, 2+2, 1+2+2, 2+2+2 i in.

    Z odległości 1 m powinien być słyszalny przy absolutnej ciszy nocnej jedynie bardzo leciutki szum i to tylko wówczas, jeśli pomiędzy wentylatorem a uchem nie będzie żadnej przeszkody typu np. oparcie kanapy. Jedyną osobą, która mówiła, że słyszy w nocy cichy poszum, był zawodowy muzyk spod Kielc, w miejscu nieistnienia żadnego tła akustycznego.
    Próg słyszalności dla ludzkiego ucha to około 20 dB. Ludzki oddech to dźwięki na poziomie 10 dB – (stąd dawna praktyka przykładania do ust lusterka, gdy nie miało się pewności, czy delikwent oddycha, czy też nie) Dlatego też drabinka porównawcza zaczyna się od 20 dB.
    20 dB - Szelest liści
    30 dB - Cichy szept (z odległości 1m)
    35 dB - Cicha muzyka
    40 dB - Cichy spokojny dom
    50 dB - Cicha spokojna ulica
    60 dB - Normalna rozmowa
    Podawana głośność (prawidłowa nomenklatura - ciśnienie akustyczne) urządzenia mierzona jest w odległości 1m od niego czyli jeśli głośność wentylatora Zephyr Vent wynosi 30 dB (na najszybszym biegu) to w odległości 2m wynosi już tylko 24 dB. Z każdym metrem spada o 6 dBA.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Nie ma potrzeby od nowa wymyślać koło...
    https://regulus.com.pl/wentylator-pod-grzejnik/
    @bogusław
    tak jeszcze popatrzyłem na cenę zefirka u mnie musiałby być model 80 za 357 zł.
    do tego taki regulator RT310 to koszt ok. 450 zł
    Razem ponad 800zł
    W moim przypadku cena grzejnika C22 (dwupanelowy) ok 500zł do tego złączki (przedłużki) 2x 5zł
    Całość ok. 510zł
    Fajne to rozwiązanie z wentylatorkami no ale ekonomika wysiada.
    Do tego nie ma żadnej informacji ile to poprawi moc grzejnika.
    Szkoda bo nieźle się zapowiadało .

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Zbyt wysoka temperatura na powrocie może oznaczać dwie rzeczy: grzejnik nie schładza lub nie ma potrzeb grzewczych. Reakcja systemu powinna być w każdym przypadku odmienna. Temat do przemyślenia...

    Wielu osobom, gdy słyszą wentylator, staje przed oczami poczciwa "farelka". Wentylatory poprzeczne absolutnie jej nie przypominają.
    Jak wygląda wirnik turbinki – wentylatora poprzecznego? Wyobraźcie sobie "koło młyńskie" o małej średnicy lecz o dużej długości... Średnica wirnika wynosi 30 mm, długość wirnika 355mm. Są turbiny jedno- dwu- trzy- i czterowirnikowe.
    Dla potrzeb wentylatorów podgrzejnikowym stosowane są obecnie turbiny jedno - dwuwirnikowe, które, przy obsłudze dłuższych grzejników, można ze sobą łaczyć szeregowo w różnych kombinacjach 1+2, 2+2, 1+2+2, 2+2+2 i in.

    Z odległości 1 m powinien być słyszalny przy absolutnej ciszy nocnej jedynie bardzo leciutki szum i to tylko wówczas, jeśli pomiędzy wentylatorem a uchem nie będzie żadnej przeszkody typu np. oparcie kanapy. Jedyną osobą, która mówiła, że słyszy w nocy cichy poszum, był zawodowy muzyk spod Kielc, w miejscu nieistnienia żadnego tła akustycznego.
    Próg słyszalności dla ludzkiego ucha to około 20 dB. Ludzki oddech to dźwięki na poziomie 10 dB – (stąd dawna praktyka przykładania do ust lusterka, gdy nie miało się pewności, czy delikwent oddycha, czy też nie) Dlatego też drabinka porównawcza zaczyna się od 20 dB.
    20 dB - Szelest liści
    30 dB - Cichy szept (z odległości 1m)
    35 dB - Cicha muzyka
    40 dB - Cichy spokojny dom
    50 dB - Cicha spokojna ulica
    60 dB - Normalna rozmowa
    Podawana głośność (prawidłowa nomenklatura - ciśnienie akustyczne) urządzenia mierzona jest w odległości 1m od niego czyli jeśli głośność wentylatora Zephyr Vent wynosi 30 dB (na najszybszym biegu) to w odległości 2m wynosi już tylko 24 dB. Z każdym metrem spada o 6 dBA.
    Bogusław nie do końca tak jest jak napisałeś że z każdym metrem . Z każdym podwojeniem odległości spada o 6 dB czyli dwukrotnie. W dodatku przy źródle o emisji sferycznej i w przestrzeni swobodnej czyli na zewnątrz gdzie nie ma odbić. W przypadku pomieszczeń to raczej dużo gorzej.
    Czyli 1 m -> 30dB , 2m-> 24dB, 4 m-> 18dB

    No ale 30dBA to jak już pisałem hałas jak przy pierd....ciu komara.
    Często hałas od zaworów termostatycznych grzejnikowych jest większy szczególnie jak pracują na dużym przymknięciu.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Grzejnik nie daje rady tylko przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
    Skoro tak, to ja tu żadnej filozofii nie widzę – gadają, że zima ma być ale to nie znaczy, że będzie a z tego powodu czy jest sens się o to z koniem kopać – tak czy inaczej jakim bądź wentylatorem to sprawdzić – w tym tylko przecież chodzi o to by wymusić ruch powietrza w okolicy grzejnika a dalej to już samo z siebie będzie postępować.
    Co byś z tym i jak kombinował, to i tak wszystko doświadczalnie trzeba ustawić.
    Z czujnikiem na powrocie pomysł dobru – głowica termostatyczna grzejnik wyłączy czy ograniczy jego moc – powrót będzie chłodny – termostat wentylatora nie uruchomi.
    Ps.
    Czytałem, że masz zmywarkę podłączoną do CWU a pralkę też - 70*C czy to za dużo – powiedział bym, że na pograniczu – trzeba by może było za tym popatrzeć – zmywarki mają programy z tem. ok 70*C a pralki i ok. 90*C.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony