dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie Hybrydowy falownik Spis

    Witam serdecznie

    temat instalacji hybrydowej mnie interesuje od dawna, pora na małą modernizację.
    Szukam ciekawego falownika j/w.
    Temat nie jest klarowny, ciężko znaleźć rzeczowe dane na temat tych falowników. Nie licząc ulotek. A te czasami nieco podkolorowują funkcję.
    Liczą na rzetelną rozmowę o tych urządzeniach, bo... warto prędzej czy później każdy większość z Was będzie temat przerabiać.

    Z tego co już ustaliłem wybór mam taki...

    - Fronius Symo Gen24 Plus 10KW
    ten model interesuje mnie najbardziej
    + działa z obwodem awaryjnym PV Point do 3KW bez akumulatorów - taka opcja mnie interesuje najbardziej.
    + wygląda na dość dobrze wykonany i przemyślany sprzęt.
    - cena
    - dostępność która właściwie wyklucza możliwość zakupu....
    - cholernie droga przełącznica aby spiąć to z akumulatorami (rzędy 5 do 7tyś) i jeszcze trudniej dostępna niż sam falownik.
    +- Modbus temat tęż priorytetowy dla mnie, średnio współpracuje z rozwiązaniami innymi. Chociaż da się go integrować.
    +- Współpracuje z akumulatorami BYD. Nie widzę czy inne BMSy też będą współpracować.

    -Sofar Solar HYD 10KTL
    +dostępny jako tako
    +cena lepsza
    +dodają Smart Meter w cenie
    -Modbus - nie udało mi się znaleźć listy adresów... czyli cholernie trudno będzie go zintegrować
    - współpracuje na pewno tylko ze swoimi akumulatorami, nie znalazłem wsparcia dla firm zewnętrznych
    - Nie znalazłem wzmianki o odpowiedniku Froniusowego PV Point, czyli obwodu awaryjnego działąjącego bez akumulatorów. Ale może jest? Ktoś wie?

    - Sungrow SH10 0rt
    + poł ceny froniusa
    + smartmeter i przełącznica (do 3,3KW na faze) w cenie
    + Modbus mam tabele adresów i konfiguracji... czyli będzie bajka.
    + Pracuje z akumulatorami BYD i LG Chem
    - niestety startuje od 250V reszta wyżej od 200.
    - brak obwodu awaryjnego bez akumulatorów... no chyba, że też nie znalazłem infromacji o tym. Coś tam pisali ale nie wprost.

    - Huawei
    Olałem ich... ze względu na to, że oni mają ON gridy z funkcją OFF grid.
    Jakoś koncepcja mi średnio odpowiada

    - SolarEdge
    też ich olałem. Bo mimo, że polecam ich sprzet to nie podoba mi się ich polityka. Zamknięta firma utrudniająca współpracę z innymi firmami.
    Ale może się mylę?

    Zaznaczam, to mój subiektywny ranking zbudowany w oparciu o moje potrzeby
    czyli inwerter 10kw i modbus I obwód awaryjny który ma śmigać bez akumulatorów.

    Ciężko znaleźć taki sprzęt dlatego zwracam się do Was, może ktoś coś wie więcej i chciał by się podzielić doświadczeniem?

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie trochę na boku: dlaczego bez baterii? Oprócz grzałek nie przychodzi mi nic sensownego na myśl, a wydawanie kilku tysięcy za możliwość grzania wody jest imho dziwnym pomysłem.

    Co do Sofara - nie może być aż tak źle z modbusem, skoro zintegrowali to z pvmonitorem, a SolarEdge już zintegrowali przez TCP, a nie RS485. Choć nie wiem, jakie rejestry chcesz ciągnąć.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Pytanie trochę na boku: dlaczego bez baterii? Oprócz grzałek nie przychodzi mi nic sensownego na myśl, a wydawanie kilku tysięcy za możliwość grzania wody jest imho dziwnym pomysłem.

    Co do Sofara - nie może być aż tak źle z modbusem, skoro zintegrowali to z pvmonitorem, a SolarEdge już zintegrowali przez TCP, a nie RS485. Choć nie wiem, jakie rejestry chcesz ciągnąć.
    Dlatego, że potrzebne mi baterie to było by ponad 20KWh aby miały sens.
    Ogólnie plan jest szerszy włącznie z elektromobilnością i samochodem jako magazyn.
    Inwestycja aby była rozsądna lepiej, żeby rozbić ją na etapy. Tym bardziej, że są już takie rozwiązania które by mi odpowiadały.
    Tylko dostępności brak - ten Fronius.
    Szukam zamiennika wśród konkurencji.

    Wracając do Sofara, może aż tak źle nie jest... ale spotkałem na forum osoby które "odkrywały" tabele adresów od nowa... metodą prób i błędów. Więc wiesz... da się... ale dla wytrwałych.

    SolarEdge to nie tylko modbus, magazyny energii są tylko ich. Więc kombinacje z BMSami będa utrudnione.
    Wole coś z czym łatwiej będzie mi walczyć.

    Już mam dość takich rozwiązań po walce z Modbusem i Rotenso... oni też w ogóle nie chcą współpracować z rozwiązaniami firm 3ecich. Ale dałem rade... tylko to trwało długo.

  4. #4

    Domyślnie

    Rozumiem. Z off-grid bez magazynu jest o tyle problematyczne, że jest brak stabilności. Wystarczy jedna chmurka i system diabli wezmą.

    SE ma podobno za jakiś bliżej nieokreślony czas wypuścić jakieś magiczne (jak zwykle drogie) ustrojstwo, które umożliwi każdemu ich falownikowi skorzystanie z magazynów energii. Tyle, że nie wiem czy po DC czy AC i czy w grę będzie wchodzić każda firma produkująca magazyny.

    Co do froniusa, pewnie wystarczy poczekać miesiąc, dwa i się pojawią.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Rozumiem. Z off-grid bez magazynu jest o tyle problematyczne, że jest brak stabilności. Wystarczy jedna chmurka i system diabli wezmą.

    SE ma podobno za jakiś bliżej nieokreślony czas wypuścić jakieś magiczne (jak zwykle drogie) ustrojstwo, które umożliwi każdemu ich falownikowi skorzystanie z magazynów energii. Tyle, że nie wiem czy po DC czy AC i czy w grę będzie wchodzić każda firma produkująca magazyny.

    Co do froniusa, pewnie wystarczy poczekać miesiąc, dwa i się pojawią.
    Masz rację, ale zależy od oczekiwań i chmurek.
    Jedynie podczas porządnych burz wraz z ulewą nie było w ogóle produkcji Może 3 takie chwile w roku by się znalazły. I nie trwały zbyt długo.
    SE ceni się jak Fronius. Są to dobre sprzęty. A rozwiązania SE... gdyby nie ich polityka...
    To o czym mówisz to pewnie w kierunku Huawei pójdą, oni takie ustrojstwa mają od dawna i to w cenie chyba.

    Fronius jest ok, ale cenowo wychodzi okropnie, bo 15k falownik i 7k przełącznik. No nie jest przełącznik potrzebny na już... ale prędzej czy później.

    Sungrow radzi sobie bez przełącznicy tylko ten obwód awaryjny i późny start. A pół ceny kusi. I kompatybilność mnie napawa optymizmem.

  6. #6

    Domyślnie

    A może da się "oszukać" falowniki huawai przy pomocy licznika DTSU-666H. System z tym licznikiem da się skonfigurować w ten sposób aby nie oddawał energii do sieci. Czyli za licznikiem montujemy przełącznik sieć/zapasowe źródło energii i to zapasowe źródło jest np. agregatem lub falownikiem 3f z baterią i udaje sieć, a licznik ogranicza moc instalacji tak aby nie oddawała energii w kierunku agregatu/falownika/UPS-a itp. . Dodatkowym plusem takiego rozwiązania byłaby możliwość pokrycia chwilowego krótkotrwałego poboru mocy większej niż aktualna produkcja z PV.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    https://www.youtube.com/watch?v=wYYchaU7Gx0&t=513s
    Obczaj link

    SofarSolar bez problemu poda Ci ramki modbus, wystarczy zapytać , zwykle podstawowe wartości są takie same jak w innych modelach producenta

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    https://www.youtube.com/watch?v=wYYchaU7Gx0&t=513s
    Obczaj link

    SofarSolar bez problemu poda Ci ramki modbus, wystarczy zapytać , zwykle podstawowe wartości są takie same jak w innych modelach producenta
    No i dzięki...

    aktualnie skłaniam się jednak ku Sofarze...
    Sungrow wykreśliłem ze względu na poźny stary 250V. Może to niewielka była by różnica, ale 200V jest moim zdaniem optymalne, zwłaszcza pochmurne dni.
    Rzadko produkcja nie występuję, musi byc naprawdę mrocznie i ulewnie.

    Fronius pomijająć, że nie da się go kupić i tak... to odrzuciłem ze względu na >90s przełączanie na back up...
    Reszta ogarnia 2 czasie 20ms więc niebo a ziemia.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    No i dzięki...

    aktualnie skłaniam się jednak ku Sofarze...
    Sungrow wykreśliłem ze względu na poźny stary 250V. Może to niewielka była by różnica, ale 200V jest moim zdaniem optymalne, zwłaszcza pochmurne dni.
    Rzadko produkcja nie występuję, musi byc naprawdę mrocznie i ulewnie.

    Fronius pomijająć, że nie da się go kupić i tak... to odrzuciłem ze względu na >90s przełączanie na back up...
    Reszta ogarnia 2 czasie 20ms więc niebo a ziemia.
    Poczytaj o inwerterach Victrona (MultiPlus-II).
    Działają na bateriach 12, 24, albo 48V.
    Nie wymagają urządzenia "anty-islandig" bo mają je wbudowane.
    Z 3 jedno-fazowych można zbudować system 3-fazowy.
    Działają ja UPS.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    Z linku który podałem , ogólnie fajne zabawki, potrafią kontrolować inny falownik. Ale kosztowo wychodzi

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Z linku który podałem , ogólnie fajne zabawki, potrafią kontrolować inny falownik. Ale kosztowo wychodzi
    Ja o nim piszę z własnego doświadczenia.
    MP-II może pracować na dowolnej baterii co znacznie obniża jej cenę. Baterie z elektryków można mieć za pół ceny tych wysokonapięciowych wymaganych przez rozważane tu hybrydy.
    Koszt całości zależy od inwencji i wiedzy inwestora i może być niższy od hybrydy z firmową baterią HV.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    dziekuje za linki i rozwinięcie ciekawej alternatywy.
    Zgadzam się z Wami, jest to opcja warta rozważenia - kosztowo może wyjść lepiej. Ze względu na większą etapowość rozwiązania i właściwie ON grid zostaje na miejscu tylko dokładamy do niego przełącznik zarządzany.

    To rozwiązanie jednak też ma minus. O ile dobrze rozumiem, przy braku jakiegokolwiek magazynu energii praca wyspowa falownika nie działa, bo nie widzę opcji 0 eksoprtu energii a takie rzeczy się zdarzają przy domowym odbiorze energii.
    Czyli układ ładuje aku, a ono zasila dom.
    W falownikach hybrydowych Fronius na pewno. Nie potrzebujemy żadnego aku aby móc korzystać z energii za dnia o ile można ją wyprodukować.

    Poza tym BMSy własnej produkcji i akumulatory zwłaszcza żelowe są... upierdliwe i raczej użytek hobbystyczny bym zalecał.
    Baterie wysokonapięciowe z elektryków i kombinowane BMSy to będzie działać... może nie tak źle... ale i tu mamy raczej odbiorcę który będzie to ogarniał sam hobbystycznie. Jeśli będziesz chciał osby trzecie do serwisu - to każdy machnie ręką.
    Jeśli coś się wydarzy z bateria,instalacją elektryczną czym kolwiek z nią związanych to zwalą na baterię samorówbkę. A jak by nie patrzeć instalacje elektryczne to częsty powód pożarów... więc po co Ci ubezpieczenie... szkoda na nie kasy.

    coś kosztem czegoś jak zwykle. Jest to jakaś opcja, ale ja skłaniał bym się ku prostocie i przyjdzie pora, że ktoś inny będzie musiał się tym zająć.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    dziekuje za linki i rozwinięcie ciekawej alternatywy.
    Zgadzam się z Wami, jest to opcja warta rozważenia - kosztowo może wyjść lepiej. Ze względu na większą etapowość rozwiązania i właściwie ON grid zostaje na miejscu tylko dokładamy do niego przełącznik zarządzany.
    Nie wiem co masz na myśli pisząc "przełącznik zarządzany"

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    To rozwiązanie jednak też ma minus. O ile dobrze rozumiem, przy braku jakiegokolwiek magazynu energii praca wyspowa falownika nie działa, bo nie widzę opcji 0 eksoprtu energii a takie rzeczy się zdarzają przy domowym odbiorze energii.
    Czyli układ ładuje aku, a ono zasila dom.
    W falownikach hybrydowych Fronius na pewno. Nie potrzebujemy żadnego aku aby móc korzystać z energii za dnia o ile można ją wyprodukować.
    10 kW Fronius Gen24 może dać tylko 3kW w słońcu i bez baterii. Chmura Ci to wyłączy.
    Do Froniusa Gen24 potrzebujesz froniusowy licznik energii (koszt 1k) i układ anty-islanding (koszt 5-7k).
    No i czekasz do 90 sekund na przełączenie po stracie sieci.

    Victron MP-II z niewielką baterią (4x 100Ah AGM koszt ok 2k) zapewni Froniusowi Symo 10kW micro-grid a ten, w Słońcu, będzie zasilał dom pełną swoją mocą.
    Niewielkie przysłonięcia chmurami nie wyłączą systemu bo bateria odda swoją energię w tych momentach.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Poza tym BMSy własnej produkcji i akumulatory zwłaszcza żelowe są... upierdliwe i raczej użytek hobbystyczny bym zalecał.
    Baterie wysokonapięciowe z elektryków i kombinowane BMSy to będzie działać... może nie tak źle... ale i tu mamy raczej odbiorcę który będzie to ogarniał sam hobbystycznie. Jeśli będziesz chciał osby trzecie do serwisu - to każdy machnie ręką.
    Jeśli coś się wydarzy z bateria,instalacją elektryczną czym kolwiek z nią związanych to zwalą na baterię samorówbkę. A jak by nie patrzeć instalacje elektryczne to częsty powód pożarów... więc po co Ci ubezpieczenie... szkoda na nie kasy.

    coś kosztem czegoś jak zwykle. Jest to jakaś opcja, ale ja skłaniał bym się ku prostocie i przyjdzie pora, że ktoś inny będzie musiał się tym zająć.
    Aku AGM nie potrzebuje BMS-a. Można kupić 3 sztuki balanserów które wstawia się pomiędzy 12V baterie.
    Aku Ni-Fe nie potrzebuje ani BMS-a ani balancerów.
    Jeśli nie chcesz zaoszczędzić robiąc własne baterie możesz kupić np 48V moduły firmy Pylontech. Pasują do standardowej szafy komputerowej i można je dodawać etapami.

    https://en.pylontech.com.cn/products.aspx

    Podobne moduły innych firm można kupić na Alibabie za małe pieniądze.

    P.S.
    Zanim wybierzesz hybrydę upewnij się że możesz ją podłączyć bezpośrednio do sieci.
    Froniusa który Ci się tak podoba nie można.
    O innych nie wiem czy można.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    Dzieki Stos za odpowiedz.
    Zaintrygowales mnie mocno...
    Rzeczywiscie ta opcja wskoczyla na gore w mojej liscie.
    Musze sobie to policzyc. Ale dzieki

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    Do takiego zestawu potrzebny jest przekacznik siec agregat. Ma moze cos ktoś ciekawego?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Do takiego zestawu potrzebny jest przekacznik siec agregat. Ma moze cos ktoś ciekawego?
    Jeśli pytasz o zestaw oparty na MultiPlus-II Victrona to on nie potrzebuje zewnętrznego przekaźnika sieć-agregat bo ma go wbudowanego.
    Działa on automatycznie przy zaniku sieci.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    No to fajnie. Ty nasz takie rozwianie u siebie?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    No to fajnie. Ty nasz takie rozwianie u siebie?
    Tak i to mocno rozbudowane.
    6x MP-II 48/3000, po 2 na fazę
    Fronius Symo 10kW
    Bateria LFP 20kWh ładowana przez MPPT 6kW

    Nazwa:  15kW Victron 3ph.jpg
Wyświetleń: 1003
Rozmiar:  54,5 KB

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    Ciekawa kolekcja, masz może gdzieś stronkę/temat gdzie opisałeś dokładnie co i jak posiadasz? Chętnie bym obczaił

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    627

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tak i to mocno rozbudowane.
    6x MP-II 48/3000, po 2 na fazę
    Fronius Symo 10kW
    Bateria LFP 20kWh ładowana przez MPPT 6kW

    Nazwa:  15kW Victron 3ph.jpg
Wyświetleń: 1003
Rozmiar:  54,5 KB
    No pięknie! Patrze z zazdrością.
    Powiedz mi tylko jak wpiołeś to w instalację bo rozumiem, że
    te victrony powinny być:

    -> Licznik ZE - > Moja rozdzielnia -> Mój licznik -> Victrony -> Powrót do mojej rozdzielnicy.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony