dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    No pięknie! Patrze z zazdrością.
    Powiedz mi tylko jak wpiołeś to w instalację bo rozumiem, że
    te victrony powinny być:

    -> Licznik ZE - > Moja rozdzielnia -> Mój licznik -> Victrony -> Powrót do mojej rozdzielnicy.
    Najprostszy układ.

    https://www.victronenergy.com/upload...9-05-2-(1).pdf

    Skomplikowany układ.

    https://www.victronenergy.com/upload...-Tr-Smarts.pdf

    Uzupełnienie.

    Potraktuj system Victrona na MultiPlus-II jako UPS dla domu.

    Podłączasz go tak.

    Sieć -> Licznik ZE -> Victrony -> Moja rozdzielnia -> dom

    To gdzie wstawisz swój licznik zależy co chcesz mierzyć.
    Przed Victronem mierzysz to co licznik ZE, a za Victronem mierzysz to co pobiera dom.
    Te dwa pomiary różnią się o sprawność systemu Victrona i sprawność konwersji DC-AC i AC-DC.

    Victron ma dwa wyjścia AC.
    Jedno jest aktywne zawsze a drugie się wyłącza przy braku sieci.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 22-03-2022 o 11:41

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Ciekawa kolekcja, masz może gdzieś stronkę/temat gdzie opisałeś dokładnie co i jak posiadasz? Chętnie bym obczaił
    Nie mam strony.

    Victron ma swoją stronę gdzie wszystko jest opisane.
    Jest trochę czytania i oglądania żeby to ogarnąć.

    https://www.victronenergy.com/

    Victron ma jeszcze stronę dla swoich profesjonalistów ale można się na niej zarejestrować uzyskać dostęp to materiałów instruktażowych.

    https://professional.victronenergy.com/

    Jak masz pytania szczegółowe to pytaj.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    648

    Domyślnie

    Ogolnie, to schematy juz obadalem z grubsza... teraz spróbuję wkomponowac je w swoja wizje.
    1 opcja.
    Biore multi II 5000va 1 sztuke. Czyli co z tego mi wyjdzie? Przy braku zasilania victron chyba nie da rady uruchomic falownika on grid? Zyskam jedynie awaryny obwod. Back up z akumulatorow dla tej fazy lub tego co pod to podlacze.
    No chyba,ze inaczej to zadziala?
    2 opcja.
    Biore 3x multi II + cerbero gx
    Ten modul wystarczy 1 Do calego zestawu? Modbus tez to steruje?
    Pomijam kwestie akumulatorow czy tam bmsa do nich.

    3. A propo akumulatorow. Pomijajac ich instalacje w poczatkowej fazie. System bedzie dzialal stabilnie? On gridowo?
    A jakies bmsy wysokonapieciowe do baterii byd czy lg chem tez to ogarnie przez jakis dodatkowy kompinent?

    Troche laiczne pytania... wiec z gory przepraszam.

    Ps. Stos, Ty uzywasz 6x ze wzgledu na rozbudowe i brak mocy? Czy jakies ukryte korzysci? Wiele stringow?

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    648

    Domyślnie

    Jeszcze 1 pytanko, ile W Ci to zjada na wlasne potrzeby? Bo jest tych skrzynek....
    Moj dom juz bierze 280~320Wh. Probuje ten apetyt refukowac gdzie sie da... ale...

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ogolnie, to schematy juz obadalem z grubsza... teraz spróbuję wkomponowac je w swoja wizje.
    1 opcja.
    Biore multi II 5000va 1 sztuke. Czyli co z tego mi wyjdzie? Przy braku zasilania victron chyba nie da rady uruchomic falownika on grid? Zyskam jedynie awaryny obwod. Back up z akumulatorow dla tej fazy lub tego co pod to podlacze.
    No chyba,ze inaczej to zadziala?
    Jeśli masz w domu odbiorniki 3-fazowe i muszą działać przy braku sieci, jeden MP-II jest niewystraszający bo to tylko zabezpiecza jedną fazę.
    3 fazowy inwerter PV wymaga 3-fazowego MG (Micro Grid) aby działać bez sieci.
    Jeśli możesz się obejść z zabezpieczeniem obwodu na jednaj fazie to z jednym MP-II da się to zrobić.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    2 opcja.
    Biore 3x multi II + cerbero gx
    Ten modul wystarczy 1 Do calego zestawu? Modbus tez to steruje?
    Pomijam kwestie akumulatorow czy tam bmsa do nich.
    3 MP-II dadzą Ci zabezpieczenie na 3 fazy bądź 3 razy mocniejsze zabezpieczenie na jednej fazie. Zależy ja je połączysz.
    Można mieć do 6 sztuk MP-II połączonych równolegle aby uzyskać 6 razy większą moc systemu.
    Ma to jednak sens tylko gdy potrzebujesz mocy więcej niż da najmocniejszy model pojedynczy. Np. od 20 do 90kW na fazę.
    Do 3 fazowego układu wystarczą 3 sztuki MP-II i 1 sztuka kontrolera GX.
    Są różne wersje kontrolera GX i nawet jak masz wiedzę z Raspberry PI to możesz ściągnąć darmowy "open source" soft i zbudować własny kontroler GX.
    https://www.victronenergy.com/live/open_source:start

    Kontrolery GX rozumieją modbus.
    https://www.victronenergy.com/live/ccgx:modbustcp_faq

    Jest kilka modeli zewnętrznego kontrolera GX (CCGX, VenusGX, CerboGX). Mają one różne ilości wejść i wyjść dlatego zanim kupisz musisz wiedzieć ile urządzeń zewnętrznych ma on kontrolować poza inwerterami.
    Jakby się ktoś uparł to i bez GX-a system działa ale ciężko się z nim "rozmawia". Nie można się podłączyć z sieci i do VRM.

    Minimalny system 3-fazowy z GX to 2 sztuki MP-II i jedna sztuka MP-IIGX. Ten MP-IIGX ma wbudowany najmniej rozbudowany w We/Wy kontroler GX.
    Oprócz MP-II trzeba jeszcze kupić interface MK3-USB aby zaprogramować inwertery.

    Oczywiście jak będziesz chciał skonfigurować system jako ESS to trzeba będzie jeszcze kupić trochę zewnętrznych urządzeń pomiarowych.
    https://www.victronenergy.com/media/.../index-en.html

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    3. A propo akumulatorow. Pomijajac ich instalacje w poczatkowej fazie. System bedzie dzialal stabilnie? On gridowo?
    A jakies bmsy wysokonapieciowe do baterii byd czy lg chem tez to ogarnie przez jakis dodatkowy kompinent?

    Troche laiczne pytania... wiec z gory przepraszam.

    Ps. Stos, Ty uzywasz 6x ze wzgledu na rozbudowe i brak mocy? Czy jakies ukryte korzysci? Wiele stringow?
    W podstawowej konfiguracji system działa jak UPS a więc nie działa bez akumulatora i automatycznie przechodzi z ON- na OFF-grid.
    Po skonfigurowaniu jako ESS pozwala na korzystanie w nocy z energii zgromadzonej w akumulatorach w dzień.
    Zwiększa to auto-konsumpcję.

    System Victrona działa na akumulatorach 12, 24 lub 48V. Oczywiście trzeba kupić odpowiednią wersję na wybrane napięcie.
    Najtańsza wersja to 48V z racji niższych prądów. Również reszta systemu jest tańsza jeśli instalacja jest 48 Volto-wa.
    Victron nie działa z wysokonapięciowymi bateriami.
    Poniżej link do informacji o kompatibilnych z Victronem bateriach firmowych.
    https://www.victronenergy.com/live/b...tibility:start,

    Mój system na początku był na 2 MultiPlus-II/48/3000 i jednym EasySolar-II/48/3000GX.
    Moc tego systemu była za mała do moich potrzeb bo to tylko 3x2400W a nie 3x3000W jak mi się wydawało.
    Dodałem po jednym MP-II/48/3000 do każdej fazy i teraz mam dość mocy.
    System się skomplikował ale było to tańsze niż wymieniać wersję 3000 na 5000.

    Victrony MP-II nie mają wejść MPPT bo to jest Inwerter/Ładowarka.
    Wejście MPPT ma EasySolar-II.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Jeszcze 1 pytanko, ile W Ci to zjada na wlasne potrzeby? Bo jest tych skrzynek....
    Moj dom juz bierze 280~320Wh. Probuje ten apetyt refukowac gdzie sie da... ale...
    Jeden MP-II bierze ok 20W na swoje wewnętrzne potrzeby.

  7. #27

    Domyślnie

    Również jakiś czas temu interesowałem się tematem Victrona. MultiPlus II to jedynie UPS, a rozwiązania typu EasySolar II mają jedno zasadnicze ograniczenie: Maksymalne napięcie jałowe instalacji PV 250 V. Czyli w zasadzie nie podłączymy ich zamiast standardowego falownika ongrid który dopiero startuje przy takim napięciu. Problem jednak jest nie tylko w Victronie - wszystkie falowniki offgrid miały max napięcia rzędu 400-500V. Niestety u mnie przy 12 panelach w stringu nic nie wskóram.
    180m2 do ogrzania, pompa gruntowa 7kW, 2x275m kolektora poziomego DN40

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał fokus80 Zobacz post
    Również jakiś czas temu interesowałem się tematem Victrona. MultiPlus II to jedynie UPS, a rozwiązania typu EasySolar II mają jedno zasadnicze ograniczenie: Maksymalne napięcie jałowe instalacji PV 250 V. Czyli w zasadzie nie podłączymy ich zamiast standardowego falownika ongrid który dopiero startuje przy takim napięciu. Problem jednak jest nie tylko w Victronie - wszystkie falowniki offgrid miały max napięcia rzędu 400-500V. Niestety u mnie przy 12 panelach w stringu nic nie wskóram.
    Jak już masz ON-grida to MP-II pozwala Ci go zatrzymać i podłączyć na wyjściu MP-II.
    W ten sposób jak sieć wysiądzie ON-grid się nie wyłączy.
    Mppt w ES-II jest stosowane do ładowania baterii. Mając osobny string paneli podłączony do mppt w ES-II, system wstanie jako OFF-grid po całonocnej pracy na baterii (i jej rozładowaniu) i pozwoli ON-gridowemu inwerterowi produkować gdy od rana nadal brak sieci.
    ES-II jest także stosowany w małych instalacjach ON/OFF grid, ponieważ wszystko co potrzeba (oprócz baterii) jest w jednej obudowie.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    (...)
    W ten sposób jak sieć wysiądzie ON-grid się nie wyłączy.
    Możesz rozwinąć? Jak dopasować produkcję falownika do poboru przez MP? Co z nadwyżką produkcji gdy akumulatory są już pełne a brak odbioru?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał fokus80 Zobacz post
    Możesz rozwinąć? Jak dopasować produkcję falownika do poboru przez MP? Co z nadwyżką produkcji gdy akumulatory są już pełne a brak odbioru?
    To nie MP odbiera tylko odbiorniki w domu. Jeżeli odbiorów w domu jest za mało to nadmiar jest wysyłany do sieci.
    W momencie gdy nie ma odbioru (brak sieci) na całość produkcji z ON-gridowgo inwertera podłączonego do wyjścia AC, MP-II zmienia częstotliwość wyjścia AC aby zmniejszyć produkcję ON-grida.
    Ta częstotliwość jest zmieniana przykładowo w zakresie od 50.3 do 53Hz. Przy częstotliwości 53Hz inwerter się wyłącza całkowicie.
    Ta funkcja działa z Froniusem, SE i kilkoma innymi falownikami.
    Zakres zmiany częstotliwości można zmieniać aby dopasować do zastosowanego ON-gridowego falownika.

    Widać jak to działa na poniższych wykresach

    Nazwa:  FQ_shift.jpg
Wyświetleń: 653
Rozmiar:  83,1 KB


    MP-II nie jest tylko UPS-em.
    Może oddawać energię do sieci.
    Może też wspomagać sieć energią z akumulatorów.
    Jak masz moc zamówiona np. 5kW a odbierasz czasami 8kW to brakujące 3kW może zapewnić MP. To się nazywa "power assist".
    Ostatnio edytowane przez stos ; 01-04-2022 o 23:09

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał s-max Zobacz post
    Tak patrzę i zastanawiam się po co robicie tak skomplikowane i drogie multi systemy on-off grid. Na pierwszej lepszej stronie www producenta np Deye jest piękny inwerter hybrydowy 1 lub jak kto woli 3 fazowy (o mocy 8-10-12 ) gdzie możemy podłączyć bezpośrednio instalację PV o mocy max nawet 15Kwp, napięcie max nawet 800V w stringu. Wszystko w jednym urządzeniu, akumulatory AGM 48V lub li-lon jak kto woli, działa non stop nawet przy braku zaniku napięcia z sieci (pełny ups), pełna hybryda. I co najważniejsze ma oddzielne dedykowane wejście na generator prądotwórczy. Czego chcieć więcej - wszystko w jednej obudowie.
    https://deyeinwerter.pl/hybrydowy-inwerter
    Może dlatego że ktoś chce mieć ponad 8kW i akumulator 48V

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Szitsu

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    11-041
    Posty
    11

    Domyślnie

    Czy MP II będzie odpowiednie do jednorazowej instalacji w domku 35m ogrzewanego klimatyzatorem i kozą?

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Szitsu

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    11-041
    Posty
    11

    Domyślnie Czy MP II się nada?

    Cytat Napisał Szitsu Zobacz post
    Czy MP II będzie odpowiednie do jednofazowej instalacji w domku 35m ogrzewanego klimatyzatorem i kozą?
    ?

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szitsu Zobacz post
    Czy MP II będzie odpowiednie do jednorazowej instalacji w domku 35m ogrzewanego klimatyzatorem i kozą?
    Zakładam że pytasz o jednofazową a nie jednorazową.
    Oczywiście że może być tylko żeby ustalić jaki, potrzeba więcej informacji.
    Jakiej mocy klimatyzator?
    Jakie inne pobory EE w domu.
    Czy jest już PV i jaki inwerter?
    Co chcesz zapewnić stosując akumulator?
    ITD.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Szitsu

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    11-041
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zakładam że pytasz o jednofazową a nie jednorazową.
    Oczywiście że może być tylko żeby ustalić jaki, potrzeba więcej informacji.
    Jakiej mocy klimatyzator?
    Jakie inne pobory EE w domu.
    Czy jest już PV i jaki inwerter?
    Co chcesz zapewnić stosując akumulator?
    ITD.
    Dziękuję za odpowiedź. Klimatyzator ma pobór mocy około 1KW. Inne pobory w domu to komputer, płyta grzewcza, 6m kwadratowych podłogówki elektrycznej, bojler około 50l, zmywarka, okap, oświetlenie. Dokładnie dopiero będę liczył
    Dom dopiero będzie powstawał, szukam optymalnego rozwiązania. Będzie użytkowany jako całoroczny dla dwu osób Plus dziecko.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szitsu Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Klimatyzator ma pobór mocy około 1KW. Inne pobory w domu to komputer, płyta grzewcza, 6m kwadratowych podłogówki elektrycznej, bojler około 50l, zmywarka, okap, oświetlenie. Dokładnie dopiero będę liczył
    Dom dopiero będzie powstawał, szukam optymalnego rozwiązania. Będzie użytkowany jako całoroczny dla dwu osób Plus dziecko.
    Podstawowe pytanie to w jakim celu chcesz tego MP-II zastosować?

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Szitsu

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    11-041
    Posty
    11

    Domyślnie

    Jestem młodym adeptem sztuki Elektrycznej, więc proszę o wyrozumiałość. Plan wymyśliłem sobie taki: Stworzyć układ PV który pozwoli mi na użytkowanie on grid i off grid. Mały domek, grzany klimatyzacją o mocy grzewczej 4,5kW (klimatyzator już mam, taki właśnie).
    7-9 paneli+MP II+falownik+z czasem bateria. Ta ostatnia ma pokrywać zapotrzebowanie nocą i w pochmurne dni, Tak by nie oddawać za dużo prądu do sieci po niskiej cenie.
    Dodatkowo,bateria zabezpieczy dom przed okresowym brakami prądu, bo mówimy o domku na wsi.
    Czy dobrze to sobie wyobrażam. Proszę o opiniowanie.
    Pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szitsu Zobacz post
    Jestem młodym adeptem sztuki Elektrycznej, więc proszę o wyrozumiałość. Plan wymyśliłem sobie taki: Stworzyć układ PV który pozwoli mi na użytkowanie on grid i off grid. Mały domek, grzany klimatyzacją o mocy grzewczej 4,5kW (klimatyzator już mam, taki właśnie).
    7-9 paneli+MP II+falownik+z czasem bateria. Ta ostatnia ma pokrywać zapotrzebowanie nocą i w pochmurne dni, Tak by nie oddawać za dużo prądu do sieci po niskiej cenie.
    Dodatkowo,bateria zabezpieczy dom przed okresowym brakami prądu, bo mówimy o domku na wsi.
    Czy dobrze to sobie wyobrażam. Proszę o opiniowanie.
    Pozdrawiam
    Kilka uwag.

    1. MP-II nie działa bez akumulatora.
    2. On-gridowy inwerter podłączony na wyjściu z MP-II (aby pracował przy braku sieci) nie może by mocniejszy niż MP-II.
    3. MP-II to jest inwerter i ładowarka w jednym ale nie ma wejścia z paneli PV (MPPT). Nie ma też kontrolera GX do połączenia z netem.
    4. Istnieje model MP-II GX który ma kontroler GX wbudowany
    5. Istnieje EasySolar-II/GX/MPPT który ma konroler GX i wejście MPPT dla 4kWp lub 6kWp(zależy od modelu) paneli. (max napięcie paneli 250V) Ten MPPT ładuje akumulatory bezpośrednio ze sprawnością 98-99% bo to jest ładowarka DC.
    6. Nawet nie myśl o akumulatorze ołowiowym. Strata pieniędzy czasu i nerwów.
    7. Jedynie akumulator litowy ma sens. Droższy od PB w kupnie ale dużo tańszy w eksploatacji.
    8. System zbudowany na MP-II może mieć on-gridowy inwerter PV na wejściu (dowolny rozmiar).
    Może mieć on-gridowy inwerter PV na wyjściu (nie większy niż MP-II i będzie pracował bez sieci).
    Może mieć ładowarkę DC MPPT ładującą akumulatory bezpośrednio z pominięciem MP-II. Ta ładowarka jest potrzebna gdy w nocy nie było sieci i akumulator się rozładował a rano nadal nie ma sieci. Rano przy braku sieci i świecącym Słońcu system nie wstanie jeśli nie będzie ładowarki MPPT ładującej bezpośrednio akumulatory ze Słońca. Jak akumulator się doładuje, MP-II się uruchomi i zapewni mikro-grid inwerterowi on-gridowemu podłączonemu na wyjściu MP-II i ten zacznie także produkować ze Słońca.

    Więcej na stronie Victrona.
    https://www.victronenergy.com/

    Można się też zarejestrować do Victron Proffesional im posłuchać wykładów na różne tematy związane z instalacją systemów Victrona.
    https://professional.victronenergy.com/

    Instrukcje na różne tematy Victron.
    https://www.victronenergy.com/suppor...al-information

    Sugeruję postudiować to wszystko zanim coś kupisz.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Szitsu

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    11-041
    Posty
    11

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za uwagi i wyczerpującą odpowiedź. Gratuluję też stworzonego systemu z trzech MP II, pomysłowe.
    Zapoznałem się z opracowaniami na stronie Victrona i innymi i dochodzę do wniosku, że w moim przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie zwykły konwerter offgridowy, jednorazowy. Bo mówimy o instalacji do domku 35m. Gdzie najwiekszymi konsumentami prądu będą: klimatyzator 1kW, Bojler 1kW i pralka, około 2KW.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    6. Nawet nie myśl o akumulatorze ołowiowym. Strata pieniędzy czasu i nerwów.
    7. Jedynie akumulator litowy ma sens. Droższy od PB w kupnie ale dużo tańszy w eksploatacji
    W jakich parametrach akumulatory litowo jonowe, są lepsze niż kwasowo ołowiowe?
    Czy macie jakieś doświadczenia??

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szitsu Zobacz post
    Serdecznie dziękuję za uwagi i wyczerpującą odpowiedź. Gratuluję też stworzonego systemu z trzech MP II, pomysłowe.
    Zapoznałem się z opracowaniami na stronie Victrona i innymi i dochodzę do wniosku, że w moim przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie zwykły konwerter offgridowy, jednorazowy. Bo mówimy o instalacji do domku 35m. Gdzie najwiekszymi konsumentami prądu będą: klimatyzator 1kW, Bojler 1kW i pralka, około 2KW.
    W jakich parametrach akumulatory litowo jonowe, są lepsze niż kwasowo ołowiowe?
    Czy macie jakieś doświadczenia??
    Ja bym nie kupował byle jakiego OFF-grida. W myśl zasady "biednego nie stać na kupowanie taniego dziadostwa".

    Akumulator PB.
    1. Średnia ilość cykli 500-1000
    2. Jeśli chcesz aby punkt pierwszy był prawdziwy nie rozładowuj poniżej 50% jego pojemności i trzymaj blisko pełnego naładowania.
    3. Wydziel się z niego wodór co może doprowadzić do wybuchu jeśli brak wentylacji.
    4. Ciężki
    5. Długo się ładuje

    Akumulator LFP
    1. Średnia ilość cykli 6000
    2. Można wykorzystać do 80% pojemności aby punkt pierwszy był prawdziwy.
    3. Wymaga urządzenia do kontroli i balansowania poszczególnych cel (BMS).
    4. Lekki
    5. Nie wolno ładować w temperaturze poniżej 5C
    6. Można naładować w godzinę

    Akumulator LTO
    1. Średnia ilość cykli 20000-30000
    2-4 tak jak LFP
    5. Niema ograniczenia temperatury ładowania
    6. Można naładować w 10 minut.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony