dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Naczynie wyrównawcze objawy

    Witam ,
    W instalacji zamkniętej wyposażonej w naczynie wyrównawcze rośnie mi ciśnienie na manometrze z 1,5 na 1,6-1,7 bar , wcześniej tego nie było dodatkowo mam sporo powietrza w instalacji . Czy to objaw uszkodzonego naczynia ? Dopływ wody jest odcięty także można tego nie brać pod uwagę .

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Sprawdź ciśnienie wstępne w naczyniu - pewnie trzeba skorygować (dopompować).

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawdziłem w naczyniu praktycznie to samo ciśnienie co przed sezonem wynoszące 1 bar czyli naczynie jest dobre.
    Przy spuszczaniu z niego wody było trochę powietrza w niej wiec może to ona powodowała takie zachowanie powietrze tam wpadło i nie miało jak ujść .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Sprawdziłem w naczyniu praktycznie to samo ciśnienie co przed sezonem wynoszące 1 bar czyli naczynie jest dobre..
    Jeżeli w instalacji masz 1,5 bara to ciśnienie w naczyniu nie jest dobre. Powinno być 0,2-0,3 bara niższe, niż ciśnienie w instalacji - czyli potrzebujesz dopompować z 0,3 bara (przy spuszczonym ciśnieniu z instalacji albo po odpięciu od niej naczynia).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-03-2022 o 20:18

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Witam ,
    W instalacji zamkniętej wyposażonej w naczynie wyrównawcze rośnie mi ciśnienie na manometrze z 1,5 na 1,6-1,7 bar , wcześniej tego nie było dodatkowo mam sporo powietrza w instalacji . Czy to objaw uszkodzonego naczynia ? Dopływ wody jest odcięty także można tego nie brać pod uwagę .
    Przy wzroście wody ciśnienie zawsze ciut będzie większe.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli w instalacji masz 1,5 bara to ciśnienie w naczyniu nie jest dobre. Powinno być 0,2-0,3 bara niższe, niż ciśnienie w instalacji - czyli potrzebujesz dopompować z 0,3 bara (przy spuszczonym ciśnieniu z instalacji albo po odpięciu od niej naczynia).
    Wiem jak nabijać naczynie w moim przypadku 1bar + 0,3 bar na zimnej instalacji przy temp 65 stopni zawsze było 1,5bar czyli prawidłowo natomiast teraz podnosi się do 1,7 i pełno powietrza w instalacji .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Przy wzroście wody ciśnienie zawsze ciut będzie większe.
    Ja to wiem , proszę przeczytać 1 post , zawsze była granica 1,5bar na poprawnie pracującej instalacji natomiast ostatnio jest 1,7 bar i powietrze w rurach , pytanie skąd ono tam jest sądziłem , ze przepona przepuszcza , ale naczynie jest sprawne trzyma ciśnienie .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Ja to wiem , proszę przeczytać 1 post , zawsze była granica 1,5bar na poprawnie pracującej instalacji natomiast ostatnio jest 1,7 bar i powietrze w rurach , pytanie skąd ono tam jest sądziłem , ze przepona przepuszcza , ale naczynie jest sprawne trzyma ciśnienie .
    Czytałem, ale czy faktycznie codziennie skrupulatnie sprawdzasz ciśnienie?
    Powietrze w instalacji mogło wsiąść się samo z siebie, np od wydzielającego się wodoru lub wadliwie działającego lub zamontowanego odpowietrznika automatycznego który zasysa powietrze do instancji.

  9. #9

    Domyślnie

    Sprawdzam przed i po sezonie , mam specjalny zawór umożliwiający sprawdzenie naczynia bez spuszczano wody z instalacji . Może faktycznie gdzieś się coś zaczęło wydzielać po 15latach (rurki miedziane i grzejniki aluminiowe ).

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Sprawdzam przed i po sezonie , mam specjalny zawór umożliwiający sprawdzenie naczynia bez spuszczano wody z instalacji . Może faktycznie gdzieś się coś zaczęło wydzielać po 15latach (rurki miedziane i grzejniki aluminiowe ).
    No właśnie, wodór wydziela się przy instalacji miedzi i aluminium. Można temu zapobiec stosując inhibitor.
    Odpowietrzałeś grzejniki? bo pierwsze objawy są takie przy wodorze że zapowietrzają się grzejniki.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Wiem jak nabijać naczynie w moim przypadku 1bar + 0,3 bar na zimnej instalacji przy temp 65 stopni zawsze było 1,5bar czyli prawidłowo natomiast teraz podnosi się do 1,7 i pełno powietrza w instalacji .
    Jak masz spuszczone ciśnienie to nie ma znaczenia temperatura w instalacji.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    No właśnie, wodór wydziela się przy instalacji miedzi i aluminium. Można temu zapobiec stosując inhibitor.
    Odpowietrzałeś grzejniki? bo pierwsze objawy są takie przy wodorze że zapowietrzają się grzejniki.
    Tak odpowietrzone , ale zawsze gdzieś przy piecu przed pompa i zz zostaje powietrze .

    Ogólnie jakie są zasady prowadzenia rur instalacji , żeby nie było problemu ?
    Przy obecnych instalacjach pompowych chyba nie trzeba robić spadków grzejniki tez mogą być wypoziomowane , przy spuszczaniu wody i tak wszystkiego się nigdy nie spuści .

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz spuszczone ciśnienie to nie ma znaczenia temperatura w instalacji.
    Wiesz jak jest z montażem grzejników i prowadzeniem rur po ścianach w przypadku instalacji pompowej ? Grzejnik należy wieszać w poziomie czy jak kiedyś odpowietrznikiem lekko przenoszone ? To samo z rurami w całej instalacji można prowadzić prosto od linijki czy jednak robić jakieś spadki kilku % w jakimś celu ?

  14. #14

    Domyślnie

    Grzejnik powinien być montowany z lekkim spadkiem po to aby można było go łatwo odpowietrzyć natomiast rury bez znaczenia bo i tak pompka robi swoje. Mało kto a chyba już nikt nie robi c.o. grawitacyjne gdzie w takim ogrzewaniu było wymagane utrzymanie odpowiednich spadków.

  15. #15

    Domyślnie

    Przy grzejniku spadek ile minimalnie musi wynosić ? U kogoś tak zrobione ,ze na oko widać przechylony grzejnik , a tu bardziej chodzi zrobić prosto dla oka , ale na poziomicy już oczko ? Co do rur jedynie przy spuszczaniu wody nigdy nie zleci całość , ale taka operacja to chyba tylko jak sie zmienia /likwiduje już instalacje wiec chyba nikt na to nie patrzy .
    Masz może jakieś zalecenia przy prowadzeniu kolanek , załamań , żeby unikać (rurki miedz ) kawitacji czy tez przypadkowego syfonu ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony