dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Co zawiera projekt instalacji elektrycznej

    W ramach umowy z architektem miałem dostać projekt instalacji elektrycznej. Dostałem tylko schemat w formie rysunków parteru i piętra. Może naiwne pytanie, ale są jakieś przepisy dot.zakresu takiego projektu? Będę wdzięczny za poradę, potrzebuję argumentów, bo archi już niestety nie pierwszy raz żeni mi historyjkę *to ogólny schemat, jak będzie fachowiec, niech dzwoni, ja mu wytłumaczę*.

  2. #2

    Domyślnie

    Tu masz podstawę prawną : https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20120462.pdf
    Oczywiście jest to akt prawny uchylony,
    Na dzień dzisiejszy obowiązuje Dz.U. 2020 poz. 1609 :
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20201609.pdf
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    W ramach umowy z architektem miałem dostać projekt instalacji elektrycznej. Dostałem tylko schemat w formie rysunków parteru i piętra. Może naiwne pytanie, ale są jakieś przepisy dot.zakresu takiego projektu? Będę wdzięczny za poradę, potrzebuję argumentów, bo archi już niestety nie pierwszy raz żeni mi historyjkę *to ogólny schemat, jak będzie fachowiec, niech dzwoni, ja mu wytłumaczę*.
    Nic nowego. Dostajesz to, co trzeba by uzyskać PnB. Jeśli chcesz prawdziwy projekt, to będziesz musiał dodatki zapłacić kilka tysięcy zł. Taki mamy klimat w PL.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Nic nowego. Dostajesz to, co trzeba by uzyskać PnB. Jeśli chcesz prawdziwy projekt, to będziesz musiał dodatki zapłacić kilka tysięcy zł. Taki mamy klimat w PL.
    Chciałbyś, żeby Pozwolenie na Budowę wymagało szczegółowych projektów instalacji? To wtedy po pierwsze projekt każdego budynku byłby droższy o 20000 zł i wtedy byłoby dopiero larum (że "takie koszty" i "tyle papierów" bez sensu), a poza tym mało który wykonawca dostosował by się do niego co powodowało by dalsze problemy przy odbiorze. Tym bardziej, że wszystkie instalacje (z wyjątkiem gazowej) właściciel domu może dowolnie przerabiać po oddaniu budynku bez żadnych dokumentów.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5

    Domyślnie

    Akurat instalacja elektryczna i gazową to instalacje niebezpieczne. Zle zaprojektowane lub wykonane mogą spowodowac utratę zdrowia lub nawet życia ludzi. Wg mnie akurat te 2 instalacje powinny być porządnie zaprojektowane. I cóż, cena powinna to odzwierciedlać.
    A ze niektorzy na wszystkim oszczędzają i krzyczą, że wszystko jest drogie... Tak jest.
    Jeśli komuś jest za drogo, to nie powinien się budować. Dom to dobro luksusowe i nie każdy musi to mieć.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.
    Może zacznjmy od tego, że w projekcie budowlanym część elektryczna traktowana jest po macoszemu, czyli ma zawierać niezbędne minimum do pozwolenia.
    Natomiast jak ma wyglądać pełny projekt, jest mnóstwo informacji w necie.
    Ma kolega stary, ale dobry przykład autorstwa redaktora naczelego miesięcznika elektroinfo -
    https://www.elektro.info.pl/artykul/...przedszkolnego
    Inna rzecz, że dobry elektryk poradzi sobie z instalacją i zasilającą, i wewnętrzną, a kolega ma kupić tylko paczkę ... kredy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcskier Zobacz post
    W ramach umowy z architektem miałem dostać projekt instalacji elektrycznej. Dostałem tylko schemat w formie rysunków parteru i piętra. Może naiwne pytanie, ale są jakieś przepisy dot.zakresu takiego projektu? Będę wdzięczny za poradę, potrzebuję argumentów, bo archi już niestety nie pierwszy raz żeni mi historyjkę *to ogólny schemat, jak będzie fachowiec, niech dzwoni, ja mu wytłumaczę*.
    Pewnie zapłaciłeś z 500zł. Tyle wystarczy na pieczątki i uprawnienia branżowców.

  8. #8

    Domyślnie

    Skoro już napisałem w tym wątku to skomentuję Twoją wypowiedź.
    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Akurat instalacja elektryczna i gazową to instalacje niebezpieczne.
    Potencjalnie niebezpieczne są również inne instalacje:
    • system grzewczy np. kocioł na paliwo stałe: śmierć przez zaczadzenie (częste przypadki), pożar (np. przez niewyczyszczony komin).
    • wod-kan z wentylacją: powoduje powstanie grzyba i powolną śmierć onkologiczną
    • szambo: zatrucie siarkowodorem
    • nawet wodociąg z własnej studni: woda może być skażona. (z wodociągu to się nie zdarza)
    • albo instalacja solarna, bo system z glikolem się rozszczelni i przedostanie się do wody pitnej.

    Ale niebezpieczna może być źle wykonana konstrukcja budynku (zawalenie się).
    Nie uważam, że zwiększenie ilości papierów w pozwoleniu na budowę zwiększy bezpieczeństwo.

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Zle zaprojektowane lub wykonane mogą spowodowac utratę zdrowia lub nawet życia ludzi. Wg mnie akurat te 2 instalacje powinny być porządnie zaprojektowane.
    Nie zdarza się, aby projekt był zły tzn. niezgodny z przepisami, chociaż z doświadczenia wiem, ze Wydział Architektury tego nie sprawdza przy pozwoleniu na budowę, więc projekty tych instalacji to jest robota "w próżnię". Co do drugiego zdania, że powinny być "porządnie zaprojektowane", to przecież nawet najtańszy projekt taki jest, bo posiada wymagane przepisami minimum. Natomiast inna sprawa to jest wykonawstwo. Rzeczywiście powinny być "porządnie wykonane" tak jak wszystko. Żadnemu elektrykowi projekt instalacji elektrycznej nie jest potrzebny do "porządnego wykonania". Projekt ma wartość funkcjonalną (gdzie gniazdka, łączniki, lampy), jeśli jest przemyślany, ale każdy wykonawca ustala to "na budowie" na żywo i nie potrzebuje do tego żadnego projektu. Szczegółowy projekt nie podnosi bezpieczeństwa, jeśli wykonanie szwankuje. Bezpieczeństwo zapewnia dobry wykonawca, który nie potrzebuje projektu przy domu jednorodzinnym, a na końcu wykonuje pomiary i protokół. Każdy elektryk wie, jakie elementy muszą się znaleźć w instalacji domowej, aby była bezpieczna i zgodna z przepisami (przewody ochronne, zabezpieczenia, itd.). Co Ty chcesz projektować w domu jednorodzinnym? Rozmieszczenie gniazdek i lamp? Od tego nie zależy bezpieczeństwo tylko komfort. Bezpieczeństwo zależy od tego czy śruby w gniazdkach są dobrze skręcone. Spytaj dowolnego elektryka ile razy musiał przenosić puszki bo mąż i żona nie mogą się dogadać po której stronie wyłącznik do rolet... Albo może projekt powinien przeliczać przekroje przewodów stosownie do obciążenia? Tu nie ma co liczyć, bo wszyscy stosują 2,5 mm2 do gniazdek i 1,5 mm2 do oświetlenia.

    Reasumując: drogi projekt nie podnosi bezpieczeństwa, natomiast dobre wykonanie: tak. Więc, dla bezpieczeństwa projekt nie jest potrzebny.

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    I cóż, cena powinna to odzwierciedlać.
    Nie jest tak, że jak coś jest bezpieczne i "dobre" to jest drogie.
    W czasie swojej budowy spotkałem 3 kombinacje ceny i jakości:
    1. wysoka cena + wysoka jakość (np. hydraulik)
    2. wysoka cena + niska jakość (np. montaż drzwi)
    3. niska cena + wysoka jakość (np. elektryk)
    4. niska cena + niska jakość (nie miałem takich)

    Wysoka cena nie jest funkcją jakości tylko podaży danej usługi, na pewno nie tego czy projekt jest "bezpieczny".

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A ze niektorzy na wszystkim oszczędzają i krzyczą, że wszystko jest drogie... Tak jest. Jeśli komuś jest za drogo, to nie powinien się budować.
    Jeśli za drogo, to trzeba się zastanowić dlaczego jest za drogo, czy ta wysoka cena jest konieczna i co zrobić, aby było taniej, a niekoniecznie gorzej.

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Dom to dobro luksusowe i nie każdy musi to mieć.
    Z tego zdania przebija kastowość właścicieli domów ("tylko dla wybranych"). Nie zgadzam się z takim podejściem. Dom to dobro podstawowe i uważam, że każdy powinien móc je mieć, a przynajmniej system (przepisy) powinien ułatwiać, a nie utrudniać wejście w posiadanie domu. Dlatego nie uważam za słuszne blokowanie tego dobra przez sztuczne przepisy niepotrzebnie podnoszące cenę budowy domu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za te uwagi, elektryk podjął wyzwanie, więc poczekam na jego działania.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony