dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Rezygnacja z umowy przyłączeniowej na gaz

    Jesteśmy z naszą budową na etapie krycia dachu i rozmów z instalatorami. Mamy już wymurowany komin systemowy do kotła na gaz. Rozważamy zmianę sposobu ogrzewania na pompę ciepła. Trochę danych w naszym przypadku:
    - opłata przyłączeniowa 2600 zł
    - zobowiązanie do poboru gazu w ciągu 90 dni od zainstalowania skrzynki, kara 0.2% za każdy dzień opóźnienia, nie więcej niż 100% opłaty przyłączeniowej
    - umowa ma zapis, że mamy prawo zrezygnować z umowy ale wiąże się to z zapłatą odszkodowania w wysokości kosztów poniesionych na realizację przyłączenia do dnia otrzymania oświadczenia (2 tygodnie temu kontaktował się z nami projektant w celu ustalenia lokalizacji skrzynki więc prace po stronie PSG są na tym etapie)
    - różnica między wyceną zrobienia kotłowni w wariancie gazowym a instalacją pompy ciepła to 15 000 zł (wycena gazu nie obejmuje też wewnętrznej lini od skrzynki do budynku, do tego pewnie dojdą koszty odbioru instalacji, komina)

    Rozważamy zmianę sposobu ogrzewania ponieważ:
    - sytuacja geopolityczna się zmieniła i ciężko przewidzieć co będzie z cenami gazu
    - pojawił się program Moje Ciepło, dzięki któremu na powietrznej pompie ciepła można zyskać do 7 000 zł zwrotu, więc realna różnica na tym etapie to tylko 8 000 zł (+ ewentualne koszty rozwiązania umowy, - koszty węwnętrznej linii oraz koszty odbiorów)

    Czy ktoś z Was orientuje się jak w praktyce wygląda odstąpienie od umowy przyłączeniowej dotyczącej poboru gazu? Przechodził ktoś przez ten scenariusz? Jakie to mogą być koszty? Będę dzwonił do PSG w poniedziałek żeby się czegoś dowiedzieć, ale do poniedziałku jeszcze trochę czasu więc szukam wsparcia

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Wszystko jest w regulaminie oraz umowe która podpisywałeś. Kary umowne też.

  3. #3

    Domyślnie

    LisuBB, jaka była ostateczna decyzja? Mam podobną sytuację, z tym, że nam zostały ostatnie dni na decyzję czy podpisać umowę o przyłączenie gazu. Gaz mamy w drodze.
    Planowałem piec gazowy i nawet kuchnię gazową bo do szału doprowadza mnie klikanie pięcset razy po płycie elektrycznej w porównaniu do zwykłego przekręcenia kurka.
    Natomiast my sobie odpuszczamy pompę powietrzna z kilku względów, głównie hałasu, bliskości naszego domu do domu sąsiadów, nadal stosunkowo wysokich rachunków w okresie zimowym. Zostaje więc tylko opcja z pompą gruntową. Tutaj niestety wyceny to 60-70k brutto wraz z odwiertami a żeby mieć zwrot to wszystkie papiery muszą sie pewnie zgadzać, łącznie te z odwiertami... mam bardzo duże wątpliwości czy taka kasa kiedykolwiek się zwróci.
    Liczyłem sobie tak z grubsza i wyszło mi że żeby w ciągu 10 lat wyjśc mniej wiecej na to samo, cena kWh gazu musiała by wrosnąć 2,5 razy w stosunku do obecnych cen i utrzymać przez 10 lat zakładając, że ceny prądu przez cały ten okres zostaną na obecnym poziomie. Inaczej mówiąc aktualnie cena kWh gazu jest 4-3 razy niższa niż kWh prądu. By w ciągu 10 lat wyjśc na to samo licząc całe koszty inwestycji, rachunki za 10 lat, większe koszty kredytu i serwisu to gaz musiał by być tylko 1.5 razy tańszy od prądu.. Raczej mało prawdopodobne, szczególnie że prąd w Polsce też będzie drożał, przestaliśmy kupować tani węgiel od ruskich, wzrost zapotrzebowania na prąd przez gospodarkę i samochody elektryczne, dekady zaniedbań w budowie nowych elektrowni.
    Czemu 10 lat? Bo zakładam że niezależnie jakie urządzenie kupię, czy piec gazowy czy pompę to mniej więcej tyle ono pochodzi.

    Cytat Napisał LisuBB Zobacz post
    - zobowiązanie do poboru gazu w ciągu 90 dni od zainstalowania skrzynki, kara 0.2% za każdy dzień opóźnienia, nie więcej niż 100% opłaty przyłączeniowej
    Z rozmowy z konsultantem PSGAZ dowiedziałem się, że jednorazowo można zawnioskować o wydłużenie tego terminu do max o 12 miesięcy.

    Cytat Napisał LisuBB Zobacz post
    - pojawił się program Moje Ciepło, dzięki któremu na powietrznej pompie ciepła można zyskać do 7 000 zł zwrotu, więc realna różnica na tym etapie to tylko 8 000 zł (+ ewentualne koszty rozwiązania umowy, - koszty węwnętrznej linii oraz koszty odbiorów)
    Minus, że jest to zwrot więc najpierw trzeba wydać a potem ubiegać się o pieniądze. Często będzie to też oznacząło zwiększone raty kredytu przez okres do kiedy dostaniemy zwrot.

    Cytat Napisał LisuBB Zobacz post
    Różnica między wyceną zrobienia kotłowni w wariancie gazowym a instalacją pompy ciepła to 15 000 zł (wycena gazu nie obejmuje też wewnętrznej lini od skrzynki do budynku, do tego pewnie dojdą koszty odbioru instalacji, komina)
    15k różnica wydaje się dosyć mała, raczej szacowałem większą nawet przy założeniu bardzo drogiego pieca i budżetowej powietrznej pompy ciepła.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony