dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jaki kabel do rolet elektrycznych?

    Planuje:
    - włącznik ścienny przy każdej z rolet
    - brak grupowego włącznika ściennego
    - sterowanie jakimś rodzajem sterownika wi-fi jako całość, z aplikacji

    1. Jaki kabel pociągnąć do puszek przy roletach?
    a) 4x1,5
    b) 3x1,5 ?

    Może nawet cieńszy kabel?

    2. Zakładam że to zależy od rozwiązania:
    a) sterownik wi-fi w każdej puszce
    b) jakiś sterownik centralny i z niego kable do każdej z puszek

    Ogólnie zależy mi na tym żeby było taniej i mniej roboty przy tym. Sterowniki ścienne widzę nawet po 50zł za szt. ale pewnie diabeł tkwi w szczegółach. Sposób podłączenia ich jest dla mnie prosty i zrozumiały, nie mam rozeznania w jakiś sterownikach centralnych (zakładam że coś takieg istnieje ale wydaje mi się że wyjdą droższe kable, bo więcej kabli będzie trzeba puścić + sama centralka może też wyjść drożej, ale może się mylę)

    Na tą chwilę chciałbym wiedzieć które kable poprowadzić co się wiąże też z podjęciem decyzji w punkcie 2.
    Ostatnio edytowane przez zergeling ; 21-03-2022 o 14:02

  2. #2

    Domyślnie

    W rozwiązaniu B trzeba puścić kabel 5x1.5 do każdej rolety, bo trzeba podłączyć:
    - uziemienie
    - neutralny
    - faza
    - sterowanie centralne góra
    - sterowanie centralne dół
    I te sterowania centralne muszą być oczywiście wspólne do każdej rolety, ewentualnie podzielone na strefy jak na załączonym obrazku.

    Rozwiązanie A wydaje się tańsze, bo trzeba doprowadzić tylko 3x1.5 do każdej rolety. Dodatkowo widzę, że sterownik do WiFI można kupić taniej niż przewodowy. Ale trochę wątpię w sterowniki WiFi więc sam jestem w trakcie wykonywania rozwiązania B.

    Ostatnio edytowane przez Krzych1991 ; 24-03-2022 o 09:41

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki

    To rozwiazanie z wi-fi w kazdej puszce działa na pewno bo znajomy tak ma u siebie w domu.

    Jaki sterownik centralny z ciekawosci chcesz uzyc?

    Czy trzeba 3x1,5 czy moze wystarczy nawet 3x1mm ?
    Na jednym obwodzie planuje w największym zagęszczeniu 3 albo 4 rolety (zakladam ze , w pozostałych od 1 do 3 sztuk.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling
    Czy trzeba 3x1,5 czy moze wystarczy nawet 3x1mm ?
    Nie wystarczy.
    Minimalny przekrój przewodów instalacji układanej na stałe to 1,5 mm2 Cu.
    Podstawa - PN-HD 60364-5-52:2011 wersja polska. Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 5-52: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego Oprzewodowanie

    Zastąpiła arkusz 5-523
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 25-03-2022 o 07:28
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Też dałbym 1.5mm przekroju, jak pod oświetlenie. Wydaje mi się, że wtedy można podłączyć znacznie więcej niż 4 rolety pod jeden obwód.
    Wciąż nie wiem jaki system sterowania wybiorę. Na schemacie powyżej nie ma sterownika centralnego, tylko sterowniki lokalne, przyciski i separatory wejść. Jeszcze poczytam o tych sterownikach wifi ale jakoś nie widzę by mieć 19 takich urządzeń i wszystko zawsze działało, nic nie traciło sygnału. Poza tym będę uwiązany do konkretnej aplikacji w telefonie a sterowniki łączą się z chmurą która kiedyś zostanie wyłączona.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki Panowie, ok zatem wybiorę 3x1,5mm

    Ja będę mieć 9 urządzeń więc powinno być lepiej ale jakoś to funkcjonuje u ludzi. Jeśli będzie to do wymiany za 10 lat to dla mnie ok choć to dość pesymistyczna wizja, w każdym razie jest to do zaakceptowania. Początkowo to możę tylko w salonie to zamontuje na próbę, nie wiem czy konieczne mi to jest w innych pomieszczeniach (natomiast będzie miejsce w puszce pod włącznikiem).

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzych1991 Zobacz post
    Jeszcze poczytam o tych sterownikach wifi ale jakoś nie widzę by mieć 19 takich urządzeń i wszystko zawsze działało, nic nie traciło sygnału. Poza tym będę uwiązany do konkretnej aplikacji w telefonie a sterowniki łączą się z chmurą która kiedyś zostanie wyłączona.
    Wifi to faktycznie średni wybór, chmura itp. całe szczęście są inne rozwiązania z lokalną bramką np. zigbee.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Dzięki Panowie, ok zatem wybiorę 3x1,5mm .
    Gratuluję skansenu już na starcie.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Wifi to faktycznie średni wybór, chmura itp. całe szczęście są inne rozwiązania z lokalną bramką np. zigbee.
    Wydaje mi się, że zigbee ma sens. Obecnie czytam o sterownikach QS-Zigbee-C01 które można podłączyć do uniwersalnej bramki Zigbee2MQTT.
    Zastanawiam się nad tym czy skoro już i tak mam puszczony w domu 5 żyłowy kabel to czy zrobić sterowanie centralne z normalnego przycisku mono-stabilnego dodając po 2 diody do każdego sterownika, jak na obrazku poniżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Diody.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	12,5 KB
ID:	458889
    Ostatnio edytowane przez Krzych1991 ; 27-03-2022 o 20:15

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    Jak będzie szło po 2,5GHz to zrób przycisk softwarowo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony