dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Problem z uzyskaniem pozwolenia na budowe - po podziale działki

    Witam, mam taka sytuację może ktoś coś podpowie co można by próbować zrobić aby rozwiązać problem.

    Zakupiłem działkę (powiedzmy o numerze Y), która powstała w wyniku podzielnia innej działki (powiedzmy działki o numerze X).
    Na działce którą zakupiłem (Y) stoi dom, ja staram się teraz uzyskać pozwolenie na budowę w celu rozbudowania domu o garaż i pomieszenie na piętrze.
    Niestety kwestia się komplikuje gdyż osoba od której kupowałem działkę o numerze X pare lat wcześniej dostala pozwolenie na budowe (jeszcze przed podzieleniem działki) teraz jest w trakcie budowy, w związku z powyższym dostąłem informację z urzędu że albo musi najpierw sąsiad zakończyć budowę ( z tego co wiem nie nastąpi to niestety szybko), albo musi złożyć on projekt zamienny wyłączający tą działkę która ja od niego kupiłem.
    Problem w tym że widząc co i jak się toczy miałbym wątpliwości na miejscu sąsiada czy składać takie papiery, czy zaraz on też nie będzie miał problemów.

    Sprawa z mojego punktu widzenia jest o tyle dziwna że na chwile obecną działka jest całkowicie oddzielona od siebie, trochę nie rozumiem dlaczego na działce ktora zostąła podzielona ma swój nowy numer i.t.d. jest taki problem.
    Ostatnio edytowane przez barkroli ; 22-03-2022 o 13:09

  2. #2

    Domyślnie

    To co opisujesz może mieć miejsce ale na jednej działce.
    Jest osobna księga wieczysta na jedną i drugą działkę?
    Jeśli tak to ktoś w urzędzie leci w kulki.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Faktem jest, że to sąsiad będzie miał problemy ze swoją budową - nie będzie zgadzać się mapa inwentaryzacyjna z mapą zagospodarowania terenu w projekcie. Sąsiad powinien zdecydowanie zrobić projekt zamienny.

    Natomiast nie widzę powodu dla którego urząd odmawia udzielenie pozwolenia na nowo powstałą działkę. Poproś o pisemne uzasadnienie. Zacytują przepisy na które się powołują.

  4. #4

    Domyślnie

    @boconek03
    Działki są rozdzielone obie posiadają osobne KW i na mojej działce nie ma żadnych obciążeń typu służebności i.t.p.

    @Elfir
    Ja rozumiem że sąsiad może tu mieć problem, ale to jeśli on będzie miał problem przy mapie inwentarzyjnej i.t.d. to on to sobie już będzie załatwiał bo że tak powiem to jego problem. Natomiast teraz to ja nie mogę na nim wymusić aby szedł zrobił projekt zamienny.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli jest tak jak piszesz to nie ma opcji żebyś nie dostał PNB. Poproś o uzasadnienie. Ciekawe jakie ono będzie skoro na twojej działce nie ma rozpoczętej żadnej budowy.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Nie skonsumowano WZ i podzielono działkę, sąsiad będzie miał ciepło na plecach lub niżej. Nie przy mapie inwentaryzacji ale przy odbiorze budynku, gdy PINB zobaczy WZ na działke A/2 a inwentaryzacje budynku na działce A/3.
    Ty raczej powinieneś dostać PnB, aczkolwiek temat starej WZ może zgrzytać.

  7. #7

    Domyślnie

    Zgadza się dokładnie o ten problem tutaj chodziło, udało się wyjaśnić zmieniając projekt sąsiada, bez tego PnB powiedziało że nie wyda mi pozwolenia, aa sąsiad też nie był świadomy że to musi zrobić i że może mieć konsekwencję jak tego nie zrobi

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał barkroli Zobacz post
    Zgadza się dokładnie o ten problem tutaj chodziło, udało się wyjaśnić zmieniając projekt sąsiada, bez tego PnB powiedziało że nie wyda mi pozwolenia, aa sąsiad też nie był świadomy że to musi zrobić i że może mieć konsekwencję jak tego nie zrobi
    Jeżeli inwestor sprzedał część działki budowlanej objętej aktywnym PnB, to z prawnego punktu widzenia tak samo jakby sprzedał część domu w trakcie budowy.

    Powstały nowe działki ewidencyjne w wyniku podziału. Twój problem bierze się stąd, że Twoja działka nadal jest objęta aktywnym zadanie inwestycyjnym. Do wszelkich czynności związanych z PnB i odbiorem należy posługiwać się pojęciem "działki budowlanej", która może składać się z jednej lub kilku działek ewidencyjnych. Ale Ty jesteś właścicielem jednej z tych działek ewidencyjnych, które stanowią oryginalną działkę budowlaną na którą wydano PnB. Więc sąsiad musiałby z Tobą się dogadać jak będzie chciał kończyć budowę, aby działka budowlana do odbioru była tożsama z działką z PnB.
    Zgodnie z Prawem Budowlanym na jednej działce budowlanej może być tylko jedno aktywne Pozwolenie na budowę (PnB). Twoja działka budowlana jest nadal objęta aktywnym pozwoleniem na budowę, więc nie można wydać drugiego PnB. Ale można w międzyczasie robić inwestycje w trybie "zgłoszenia". Ponadto Twoja działka jest ujęta w PZT aktywnego Pozwolenia na Budowę. A to oznacza, że sposób zagospodarowania Twojej działki jest ujęty w aktywnym Pozwoleniu na Budowę i inwestor musi się z wykonania tego rozliczyć: nasadzenia zieleni, spełnienie współczynników biologicznie czynnych, utwardzenia, prowadzenie instalacji (inna sprawa, że może zastosować procedurę odstąpień nieistotnych o ile zmieści się w przepisach i wskaźnikach WZ lub MPZP). Inwestor przy PnB podał, że posiada "prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane", ale sprzedając część działki budowlanej sam pozbył się tego prawa.

    https://www.prawo.pl/biznes/dla-jedn...we,147997.html
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 21-02-2023 o 12:09
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony