dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie Dom 127m^2 - pręty zbrojeniowe stalowe vs pręty zbrojeniowe kompozytowe

    Witam

    W najbliższym czasie będę kupował projekt domu,
    najprawdopodbniej będzie to APS 202 127m^2.

    Z racji ostatnich gigantycznych podwyższek cen materiałów... spowodowanych wiadomo czym,
    chciałbym Państwa zapytać co myslicie o zastąpieniu prętów stalowych zbrojeniowych, prętami kompozytowymi.

    Czy ktoś tutaj ma doświadczenie odnośnie tych prętów?

    Często można przeczytać, że pręt kompozytowy fi=8mm zastepuje stalowy fi=12mm,
    co jest zgodne patrząc na poniższa tabele - tzn. wytrzymałość na zginanie.


    https://bascoglass.pl/pl/przelicznik...-zbrojeniowych

    ja bym pewnie potrzebowała około 5-6 ton na taką budowę prętów stalowych, kupując kompozytowe zapewne wyjdzie znacznie taniej.


    Co o tym myślicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Decyzję o ilości i jakości zbrojenia podejmuje konstruktor. I to on za to bierze odpowiedzialność. Sam na własną rękę nie kombinuj, bo sobie zrobisz kuku.

    A inna sprawa, jak Cię nie stać juz na starcie na stal, to wybierz tańszy projekt albo nie buduj wcale.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Wiadomo kupie projekt,
    to i tak architek będzie to adaptował.


    Nie napisałem, że mnie nie stać, tylko po prostu, dobrze jest na czymś zaoszczędzić jak jest taka możliwość.

    Pytałem Państwa, czy po prostu ktoś się z takim rozwiązaniem spotkałem i czy to ma jakiś sens?

  4. #4

    Domyślnie

    Nawet jeśli to dozwolone w Polsce, nawet jesli znajdziesz konstruktora to i tak gra jest niewarta świeczki na tak małym obiekcie.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Można to rozwinąc dlaczego?

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem jeśli konstruktor wykona adaptacje i się pod nią podpisze - to można to rozważyć.
    Oszczędzając na wszystkim nawet 10% to w skali budowy domu jest to już ładna sumka. Oby tylko nie oszczędzać na jakości bo później może być tak, że chytry 2 razy traci

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Moim zdaniem jeśli konstruktor wykona adaptacje i się pod nią podpisze - to można to rozważyć.
    Oszczędzając na wszystkim nawet 10% to w skali budowy domu jest to już ładna sumka. Oby tylko nie oszczędzać na jakości bo później może być tak, że chytry 2 razy traci
    Dlatego właśnie myśle co ludzie o tym sadzą i czy ktoś to stosował

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Dlatego właśnie myśle co ludzie o tym sadzą i czy ktoś to stosował
    Myślę, że najlepiej abyś znalazł konstruktora, który projektował coś z tymi prętami, ma jakieś doświadczenie i tym samym to co zaprojektował stoi i nic złego się nie dzieje
    Jak zawsze do nowych technologii jest jakaś nieufność (bo może się nie sprawdzić), ale wydaje mi się, że żaden konstruktor nie chce stracić uprawnień (a nawet ryzykować więzienia) i nie podpisze się pod konstrukcją, której nie jest pewien.

    Jeśli chcesz przyoszczędzić to możesz:

    - zrezygnować z okien połaciowych jeśli masz je w projekcie,
    - zamiast okna przesuwanego można dać normalne otwierane - wychodzi wówczas taniej a zamiast okien otwieranych o ile będzie wentylacja mechaniczna można dać okna typu FIX na parterze,
    - teraz nawet kable elektryczne są drogie więc warto się dobrze zastanowić nad ilością gniazdek i bezpieczników,
    - w teorii może być tańsze murowanie domu z betonu komórkowego niż z silki (oraz późniejsze prace związane z bruzdowaniem, kuciem), choć czasami firmy liczą sobie o dziwo tyle samo pomimo, że pracy jest więcej. Silka super materiał dla inwestora ale słaby dla wykonawców

    To tak na szybko kilka porad. Poza tym uważam, że nie warto oszczędzać na stanie deweloperskim jeśli mówimy o jakości materiałów.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    W najbliższym czasie będę kupował projekt domu,
    najprawdopodbniej będzie to APS 202 127m^2.

    Z racji ostatnich gigantycznych podwyższek cen materiałów... spowodowanych wiadomo czym,
    chciałbym Państwa zapytać co myslicie o zastąpieniu prętów stalowych zbrojeniowych, prętami kompozytowymi.

    Czy ktoś tutaj ma doświadczenie odnośnie tych prętów?

    Często można przeczytać, że pręt kompozytowy fi=8mm zastepuje stalowy fi=12mm,
    co jest zgodne patrząc na poniższa tabele - tzn. wytrzymałość na zginanie.



    https://bascoglass.pl/pl/przelicznik...-zbrojeniowych
    Ile ton stali jest w tym budynku i le z tego jest prętów prostych bez odginania?
    Wytrzymałość na rozciąganie pręta stalowego #12 to 88900 N
    a wytrzymałość pręta kompozytowego #12 to 93100 N.
    Pręta kompozytowego #8 to 41300 N.
    W tym linku nie widzę informacji ze kompozytowy #8 zastępuje stalowy #12.
    Nie widzę też wytrzymałości na zginanie.

    BTW - wytrzymałość zbrojeniowego pręta stalowego lub kompozytowego na zginanie ??
    .
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Mi konstruktor płyty doradzał pręty kompozytowe (ostatecznie wzięliśmy stal). Na plus: lekkie, tańsze. Na minus: - tylko zbrojenie poziome, trzeba pilnować przy zalewaniu (podnosi) no i chyba najważniejsze - nie zalecał na strop - chodziło o wytrzymałość ogniową.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Nie napisałem, że mnie nie stać, tylko po prostu, dobrze jest na czymś zaoszczędzić jak jest taka możliwość.
    Nie oszczędzaj na rzeczach, których naprawa jest niemożliwa bądź bardzo droga (np. konstrukcja czy hydroizolacja od gruntu).
    Konstrukcja jest najbardziej krytyczną częścią projektu i należy jej się trzymać. Jak projektant przeliczy - wolna droga. Ale nie rób w tym zakresie żadnych zmian na podstawie opinii kierbuda, wykonawcy czy kogokolwiek z internetu.

    Edyta.
    Oszczędności zacznij od projektu. Wybrałeś drogi z wodotryskami jak balkon, kolumienki, lukarna, okna połaciowe, schody, dodatkowe drzwi zewnętrzne).
    Przy tej powierzchni - parterówka. Sprawdź Arosa II
    Skąd Ci się wzięło 6t? Mi na ławy poszło pół tony. Jak masz płytę to zmień projektanta na obeznanego ze zbrojeniem rozproszonym. A strop - przy parterówce może być tylko wieniec czyli drugie pół tony.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-03-2022 o 11:02

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post

    ja bym pewnie potrzebowała około 5-6 ton na taką budowę prętów stalowych, kupując kompozytowe zapewne wyjdzie znacznie taniej.


    Co o tym myślicie?
    5-6 ton na taki dom? Buduje malinówki 11, wymiary podobne i weszło coś ok 3 ton stali.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile ton stali jest w tym budynku i le z tego jest prętów prostych bez odginania?
    Wytrzymałość na rozciąganie pręta stalowego #12 to 88900 N
    a wytrzymałość pręta kompozytowego #12 to 93100 N.
    Pręta kompozytowego #8 to 41300 N.
    W tym linku nie widzę informacji ze kompozytowy #8 zastępuje stalowy #12.
    Nie widzę też wytrzymałości na zginanie.

    BTW - wytrzymałość zbrojeniowego pręta stalowego lub kompozytowego na zginanie ??
    .


    Według tej tabelki to wytrzymałość pręta stalowego na rozciąganie to jest 39600N.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie oszczędzaj na rzeczach, których naprawa jest niemożliwa bądź bardzo droga (np. konstrukcja czy hydroizolacja od gruntu).
    Konstrukcja jest najbardziej krytyczną częścią projektu i należy jej się trzymać. Jak projektant przeliczy - wolna droga. Ale nie rób w tym zakresie żadnych zmian na podstawie opinii kierbuda, wykonawcy czy kogokolwiek z internetu.

    Edyta.
    Oszczędności zacznij od projektu. Wybrałeś drogi z wodotryskami jak balkon, kolumienki, lukarna, okna połaciowe, schody, dodatkowe drzwi zewnętrzne).
    Przy tej powierzchni - parterówka. Sprawdź Arosa II
    Skąd Ci się wzięło 6t? Mi na ławy poszło pół tony. Jak masz płytę to zmień projektanta na obeznanego ze zbrojeniem rozproszonym. A strop - przy parterówce może być tylko wieniec czyli drugie pół tony.
    Kolumny mi się mega podobają, co do balkonów, myślałem jeden zlikwidować, żeby był tylko 1.
    Swoją drogą balkon robi aż takie koszta?
    Projekt typu stodoła mi się totalnie nie podobają.
    Ja myślałem ten projekt co zamieściłem, zmniejszyć do 115m^2 z 127m^2.
    Jeszcze projektu nie kupiłem, ale chce to zrobić do końca kwietnia najpóźniej.

    Te 6t to raczej troche przesadziłem. Extra dom nie udostepnia zestawienia materiałów.
    Archon udostepnia i kiedyś pobrałem podobny dom - również pietrowy z poddaszem użytkowym jakieś 130m^2 i było tam stali 4,5t.


    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    5-6 ton na taki dom? Buduje malinówki 11, wymiary podobne i weszło coś ok 3 ton stali.

    I to jest w sumie taki metraż jaki mnie interesuje, nieźle pojechałem z tą stalą..

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Swoją drogą balkon robi aż takie koszta?
    Zarówno balkon jak i kolumienki wymagają termoizolacji jak ściany. Dodaj sobie dookoła ze 20cm (na balkonie od góry XPS) i zdziwisz się, jakie to koszty oprócz betonu i zbrojenia. Nawet, jak zrezygnujesz z ciepłego łącznika. Jakoś wyglądające barierki też zaskoczą ceną.
    Do tego balkon to wyzwanie w temacie hydroizolacji (też nie tanio - a i to często wykonawcy spartarczą i będzie przesiąkać).


    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Projekt typu stodoła mi się totalnie nie podobają.
    Zmiana dachu na kopertowy i przestaje przypominać stodołę (choć IMO Arosa II nie jest stodołą).

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Ja myślałem ten projekt co zamieściłem, zmniejszyć do 115m^2 z 127m^2.
    To nie m2 PU robią koszty. Nawet m2 muru czy podłogi i stropu nie robią znaczącej różnicy. Zmniejszając o 10% PU zaoszczędzisz może ze 2% kosztów. W końcu łazienka będzie tak samo wyposażona (najwyżej kilka m2 płytek odejdzie), drzwi będzie tyle samo, okna niewiele tańsze nawet, jak będą miały odrobinę mniejsza powierzchnię itd.

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Archon udostepnia i kiedyś pobrałem podobny dom - również pietrowy z poddaszem użytkowym jakieś 130m^2 i było tam stali 4,5t.

    Z czego ze 2,5t to strop, pół tony wieniec i pół tony fundament. Przy parterówce możesz zrobić lekki strop na wiązarach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-03-2022 o 19:07

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Dziękuje za te cenne rady.

    Ale według mnie dach kopertowy jest drogi, szczególnie w parterówce to będą koszty wielkie,
    kiedyś naprawdę chciałem parterówke bo mam ładną działke 38 x 52m, ale poczytałem, że taka pietrówka jest tańsza.

    Co do balkonów, ja myślałem, że to tylko taka pierdółka... Ale jeden to by mi się przydał, nawet na wywietrzenie pościeli.

    Czyli teoretycznie powierzchnia użytkowa nijak się ma do kosztów, bo to jednak wykończenie robi robotę...

    Co do tej stalii to nieźle mnie fantazja poniosła z tymi 5-6t...

    Pobrałem sobie zestawienie projektu:

    Projekt domu Dom w rododendronach 5 (WN) - 122m^2

    i Ilość stali wygląda nastepująco.


    Pręty zbrojeniowe żebrowane 10mm B500SP t 1,09
    Pręty zbrojeniowe żebrowane 12mm B500SP t 0,80
    Pręty zbrojeniowe żebrowane 16mm B500SP t 0,16
    Pręty zbrojeniowe żebrowane 8mm B500SP t 0,84

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Ale według mnie dach kopertowy jest drogi, szczególnie w parterówce to będą koszty wielkie,
    Szczególnie w parterówce bez poddasza użytkowego wyjdzie taniej. Bo mniejszy kąt (czyli również powierzchnia). Nie trzeba się przejmować słupami - więc tańsze krokwie popodpierane słupami. To przy tradycyjnej więźbie. Przy wiązarach - jeszcze większa różnica, jak mogą być kratownicowe.
    Niż dwuspadowy o podobnym kącie może i wyjdzie odrobinę drożej sam dach - ale za to nie trzeba ścian szczytowych i kolankowych, drugiego wieńca (albo i słupów w ścianach konkowych i szczytowych) i persaldo wyjdzie znacznie taniej.


    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    kiedyś naprawdę chciałem parterówke bo mam ładną działke 38 x 52m, ale poczytałem, że taka pietrówka jest tańsza.
    To coś źle policzyłeś.

  17. #17

    Domyślnie

    Przemyśl parterówkę. Będziesz miał fajne ustawne pokoje bez skosów, nie trzeba będzie chodzić po schodach. Cenowo pewnie wyjdzie taniej.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    To naprawdę jestem w szoku,
    zawsze myślałem, że przez drogi stan zero oraz koszty dachu i konstrukcje parterówka jest droższa, tylko plusem jest brak schodów.

    Mi się parterówki z 4 spadowym dachem mega podobały, ale koszta przez ten dach to... sam dom parterowy 110-115m^2 ma dach 250m^2. I ile odpadów będzie na takim dachu...

    Z parterówek 2 spadowych to jedynie coś takiego:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...lmb38b-WRB1412
    Mi się te kolumny mega podobają

    tylko już bez tego dokładanej lini, tylko jeden ciąg domu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Mi się parterówki z 4 spadowym dachem mega podobały, ale koszta przez ten dach to... sam dom parterowy 110-115m^2 ma dach 250m^2. I ile odpadów będzie na takim dachu...
    Mój ma 219m2 - i to z ogromnym okapem i wcięciem na ganek, które z perspektywy czasu uważam za zupełnie zbędne i niepotrzebnie pomniejszające PU a nie zmniejszające kosztów (przez słup i większą powierzchnię termoizolacji raczej koszty).
    Odpadów zależy czego. Jak zrobisz deskowanie z płyt - to faktycznie sporo odpadnie. Przy membranie i dachówkach niewiele będzie odpadów.

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Z parterówek 2 spadowych to jedynie coś takiego:
    https://www.extradom.pl/projekt-domu...lmb38b-WRB1412
    To jest dach wielospadowy. Droższy od dwuspadowego czy kopertowego. Odpadów więcej. Dużo koszy z odpadami i dachówek krańcowych które często są zastępowane mniej trwałą i brzydszą obróbką blacharską (gwarancja na blachę to marketing - poczytasz warunki to dojdziesz do wniosku, że nie da się z gwarancji skorzystać).

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Tutaj pisałem bez tej dokładki w kształt litery "L"

    Teraz to już naprawde sam nie wiem.

    Mam dużą działke i chciałbym dom 115-125 m^2 z tymi kolumnami...
    dom bez garażu .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony