dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Ile może kosztować budowa prostego domu w 2022

    Chciałbym zbudować prosty dom z poddaszem do adaptacji, dach dwuspadowy. 70m2 parter, 60m2 poddasze.

    Projekt byłby zbliżony do tego, tylko użyłbym pustka ceramicznego:
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m2e92508962e3c

    Różne firmy budowałyby różne etapy. Wykończyłbym sam.

    Jak byście szacowali tak zupełnie orientacyjnie łączny koszt budowy do etapu przed wykończeniem bez uwzględnienia poddasza, które byłoby zrobione za kilka lat?
    Ostatnio edytowane przez OrzeszkiWKarmelu ; 27-03-2022 o 18:10
    wiem, że nic nie wiem, bo nigdy nie zbudowałem nic większego niż zamek na plaży

  2. #2

    Domyślnie

    Tam masz zakładkę kosztorys aktualizowany co kwartał. Buduj parterowy dom, łatwiej go bedzie samemu wykonczyc w całości, łącznie z elewacją, a nawet dachem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Tam masz zakładkę kosztorys aktualizowany co kwartał. Buduj parterowy dom, łatwiej go bedzie samemu wykonczyc w całości, łącznie z elewacją, a nawet dachem.
    Jestem dość nieufny do stron z projektami

    Spodziewałbym się, że to może być koszt około 350 000 do stanu deweloperskiego. 100 000 na wykończenie we własnym zakresie (samego parteru).

    Czy bardzo się mylę?
    Ostatnio edytowane przez OrzeszkiWKarmelu ; 27-03-2022 o 23:16
    wiem, że nic nie wiem, bo nigdy nie zbudowałem nic większego niż zamek na plaży

  4. #4

    Domyślnie

    Kosztorysy Archon są dokładne.

    Z 8% VAT wychodzi 493 128zł. Czyli licz minimum 500tyś na stan deweloperski. Ogarniecie działki, czyli ogrodzenie, trawnik, taras, kostka + wykończenie wnętrz - licz minimum 200tyś. Tylko pamiętaj, że ceny materiałów mogą wzrosnąć, także przygotuj się psychicznie na cenę finalną nawet o 20-30% wyższą.

  5. #5

    Domyślnie

    Patrzac na dynamike wzrostow to chyba 20-30% co kwartał

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Kosztorysy Archon są dokładne.

    Z 8% VAT wychodzi 493 128zł. Czyli licz minimum 500tyś na stan deweloperski. Ogarniecie działki, czyli ogrodzenie, trawnik, taras, kostka + wykończenie wnętrz - licz minimum 200tyś. Tylko pamiętaj, że ceny materiałów mogą wzrosnąć, także przygotuj się psychicznie na cenę finalną nawet o 20-30% wyższą.
    Projekt, który dodałem w pierwszym poście (partner + góra) na archon został wyceniony na 406 300 zł (I kwartał 2022)
    Z 8% VAT wychodzi 438 804zł.
    Ale tak jak wspomiałem mnie interesuje na początek tylko dół, a nie całość jak na projekcie.


    Stąd upierałbym się, że powinno się udać sam parter za 350 000. Wykończenie 100 000.
    Bardzo prosiłbym o sprowadzenie mnie na ziemię jeśli widać, że te moje prognozy są zbyt optymistyczne.
    Ostatnio edytowane przez OrzeszkiWKarmelu ; 01-05-2022 o 21:12
    wiem, że nic nie wiem, bo nigdy nie zbudowałem nic większego niż zamek na plaży

  7. #7

    Domyślnie

    Wg proporcji do mojej budowy dla projektu archonu - ok 500 000 do wprowadzenia w wersji minimum (bez ogrodzenia, tarasu, kostki, wykończona 1 łazienka, bez mebli, robione kilkoma ekipami, a nie generalnym wykonawcą)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał OrzeszkiWKarmelu Zobacz post
    Projekt, który dodałem w pierwszym poście (partner + góra) na archon został wyceniony na 406 300 zł (I kwartał 2022)
    Z 8% VAT wychodzi 438 804zł.
    Ale tak jak wspomiałem mnie interesuje na początek tylko dół, a nie całość jak na projekcie.
    Liczysz stan deweloperski bez instalacji. Dolicz "szacunkowy koszt instalacji: 56 900,00, dolicz do nich podatek VAT i wyjdzie tyle ile ja napisałem.
    Te ceny to moim zdaniem takie minimum, które trzeba liczyć. Archon podaje sam koszt budowy - w praktyce trzeba jeszcze kupić projekt, zlecić jego adaptacje, zrobić badania geotechniczne gruntu, zatrudnić geodetę, kierownika budowy, zrobić przyłącza, wypadałoby zrobić tymczasowe ogrodzenie itd.

    Odnośnie "tylko dołu" to generalnie górę i tak wypadałoby zrobić w stanie deweloperskim. No bo przecież dach i tak musisz ocieplić a żeby ocieplić dach trzeba już zrobić ruszt z profili i aby wełna nie brała wilgoci należy ją zabezpieczyć folią paroszczelną. Na to już idą tylko GK - to nie jest już jakiś duży dodatkowy koszt.

    Elektryka, tynki, wod-kan, podłogówka, posadzka i masz praktycznie stan deweloperski. Jakoś nie bardzo sobie wyobrażam robić posadzkę i tynki w już zamieszkanym "ocieplonym" domu. Odnośnie kosztów to nie powinno to być aż tak duża różnica aby to odkładać na później.

    Moim zdaniem 500tyś na taki dom to absolutne minimum (mowa o stanie deweloperskim) i to zakładając dużo szczęścia (oczywiście według cennika z początku roku, teraz pewnie wyjdzie drożej). Ja budując się w 2022 roku raczej założyłbym 600-700tyś na stan deweloperski bo jednak trzeba założyć jakieś nieprzewidywane wydatki, możliwy wzrost cen (jakby nie patrzeć 10% wzrostu cen od 500tyś to po roku mamy już 50tyś więcej a dom często buduje się przez 2 lata).

  9. #9

    Domyślnie

    "Ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc. W marcu wzrost cen wyniósł średnio 30%"

    Źródło: https://www.muratorplus.pl/biznes/ra...Zs56-X6ie.html

    Tak więc w marcu 2021 powiedzmy budujesz za 500tyś zł. A w marcu 2022 już musisz mieć 650tyś. Co będzie w marcu 2023 nikt nie wie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    "Ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc. W marcu wzrost cen wyniósł średnio 30%"

    Źródło: https://www.muratorplus.pl/biznes/ra...Zs56-X6ie.html

    Tak więc w marcu 2021 powiedzmy budujesz za 500tyś zł. A w marcu 2022 już musisz mieć 650tyś. Co będzie w marcu 2023 nikt nie wie.
    Nie budujesz bo będzies zmiał wybór domów od banków z licytacji po pazernych osobach które przestaną spłacac kredyty.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 02-05-2022 o 20:52

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za konkretne przykłady. Dochodzę do wniosku, że chyba mnie na to nie stać.
    Inflacja zjada moje marzenia, bo zarobki podobne od kilku lat, a budowa domu rok do roku drożeje więcej niż odkładam w ciągu roku.
    Można powiedzieć, że pracuje sobie dla przyjemności.
    wiem, że nic nie wiem, bo nigdy nie zbudowałem nic większego niż zamek na plaży

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał OrzeszkiWKarmelu Zobacz post
    Dzięki za konkretne przykłady. Dochodzę do wniosku, że chyba mnie na to nie stać.
    Inflacja zjada moje marzenia, bo zarobki podobne od kilku lat, a budowa domu rok do roku drożeje więcej niż odkładam w ciągu roku.
    Można powiedzieć, że pracuje sobie dla przyjemności.
    NIgdy ceny nie rozły bez końca, zawsze przychodzi korekta. Nie mam szacunku dla osób którzy zadłuzają sie na ponad milion przy zerowych stopach procentowych i budują domy na pokaz. A teraz wielkie zdziwienie. Nie żal mi takich osób.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał OrzeszkiWKarmelu Zobacz post
    Dzięki za konkretne przykłady. Dochodzę do wniosku, że chyba mnie na to nie stać.
    Inflacja zjada moje marzenia, bo zarobki podobne od kilku lat, a budowa domu rok do roku drożeje więcej niż odkładam w ciągu roku.
    Można powiedzieć, że pracuje sobie dla przyjemności.
    Zainteresuj się inwestowaniem, polecam kanał np. Marcin Iwuć z YT lub jego bloga. Facet inwestuje w bezpieczny sposób i dokładnie pokazuje co kupuje a co 3mc ile na tym zarobił. Jeśli pracujesz i odkładasz kasę do skarpetki to się nie dziwię, że masz (realnie) coraz mniej przy takiej inflacji

    Odkładaj sobie dalej, ale inwestuj. Ja osobiście uważam, że górka na materiały i robociznę się kończy. Myślę, że ceny spadną lub się utrzymają na podobnym poziomie. Także za kilka lat może być dobry moment na budowę.

    Część uzbierasz, część pożyczysz i chatę postawisz, ale to jak będzie dobra koniunktura na budowę.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Moja kuzynka właśnie kończy 73m2 domu w technologii kanadyjskiej z dachem płaskim. Koszt? Dramatyczny … 250tys brutto niby za stan deweloperski ale instalacje robiła i płaciła osobno. Fakt, dziwny ten stan deweloperski. Do tego fundament ok 45tys. Moim zdaniem do zamieszkania zamknie się w 450tys.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Moja kuzynka właśnie kończy 73m2 domu w technologii kanadyjskiej z dachem płaskim. Koszt? Dramatyczny … 250tys brutto niby za stan deweloperski ale instalacje robiła i płaciła osobno. Fakt, dziwny ten stan deweloperski. Do tego fundament ok 45tys. Moim zdaniem do zamieszkania zamknie się w 450tys.
    Wiesz Mathieu to jest i drogo i tanio zalez jak na to spojrzeć o do czego przyrównac. 6164 zł/m2 to nie jest tak drogo. Tainej niż kawalerka w Warszawie , ale z 2 strony do domu tez trzeba dodać działkę

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Moja kuzynka właśnie kończy 73m2 domu w technologii kanadyjskiej z dachem płaskim. Koszt? Dramatyczny … 250tys brutto niby za stan deweloperski ale instalacje robiła i płaciła osobno. Fakt, dziwny ten stan deweloperski. Do tego fundament ok 45tys. Moim zdaniem do zamieszkania zamknie się w 450tys.
    Jak nie więcej. 250tyś stan deweloperski, płyta 45 - 295tyś. Do tego papiery i przyłącza, liczmy 25tyś - mamy 320. Instalacje liczmy 40tyś - no i mamy 360tyś. Także moim zdaniem za 90tyś trudno będzie wykończyć pod klucz. Zwłaszcza, że jeśli jest to stan deweloperski bez instalacji to pewnie podbitki też nie ma, nie zdziwię się jak nie ma nawet rynien, schodów wejściowych, tarasu itd. A przecież tego nikt za darmo nie zrobi.

    Projekt, o który pyta autor tematu ma 146,86m2 po podłodze. Nawet licząc mega tanio 5tyś za m2 to wychodzi 734,3 tyś zł za taki domek. No niestety takie są teraz realia.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jak nie więcej. 250tyś stan deweloperski, płyta 45 - 295tyś. Do tego papiery i przyłącza, liczmy 25tyś - mamy 320. Instalacje liczmy 40tyś - no i mamy 360tyś. Także moim zdaniem za 90tyś trudno będzie wykończyć pod klucz. Zwłaszcza, że jeśli jest to stan deweloperski bez instalacji to pewnie podbitki też nie ma, nie zdziwię się jak nie ma nawet rynien, schodów wejściowych, tarasu itd. A przecież tego nikt za darmo nie zrobi.

    Projekt, o który pyta autor tematu ma 146,86m2 po podłodze. Nawet licząc mega tanio 5tyś za m2 to wychodzi 734,3 tyś zł za taki domek. No niestety takie są teraz realia.
    jaka ta płyta za 45-295?
    przyłącza jakie za 25 tys? I po co wystrczy samo elektryczne jako minimum
    jakie to instalacje za 40 tys?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    jaka ta płyta za 45-295?
    przyłącza jakie za 25 tys? I po co wystrczy samo elektryczne jako minimum
    jakie to instalacje za 40 tys?
    Płyta tak jak w opisie 45tyś, razem z stanem deweloperskim 295tyś.
    Projekt, adaptacja, kierownik budowy, geodeta, badania geotechniczne, przyłącze szamba/kanalizy, prąd, woda, ewentualnie tymczasowe ogrodzenie budowlane - 25tyś to Twoim zdaniem dużo?

    Jakie instalacje za 40tyś? Elektryczna, wod-kan, co+cwu. Rozejrzyj się jakie są teraz ceny. Nie każdy też chce iść w czysty prąd.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Płyta tak jak w opisie 45tyś, razem z stanem deweloperskim 295tyś.
    Projekt, adaptacja, kierownik budowy, geodeta, badania geotechniczne, przyłącze szamba/kanalizy, prąd, woda, ewentualnie tymczasowe ogrodzenie budowlane - 25tyś to Twoim zdaniem dużo?

    Jakie instalacje za 40tyś? Elektryczna, wod-kan, co+cwu. Rozejrzyj się jakie są teraz ceny. Nie każdy też chce iść w czysty prąd.
    Wiem jakie sa ceny bo mieszkam już 19 rok i teraz robie remont generalny tzn łazienki i kuchnię. Budując dom zrezygnowąłem z kotłowni i centralnego ogrzewania, jak pokazało zycie to był dobry i bardzo racjonlny wybór.

    Myślalem ze ta sama płyta kosztuje od 45 do 295 tys i nie wiedziałem skąd taki rozrzut. Projekt indywidulany kosztował 3 tys, badań nie robiłem bo nie trzeba, kanalizację mam za darmo w gminie Nadarzyn, Prąd 1600, woda 4400.

    Moje ceny sa chba wyższe bo z 2003 roku. Natomiast ja nie uważam że 295 tys to duzo. Po prostu zamiast co wodnego i kotłowni i pompy ciepła nie wiem czy nie zrobiłbym ogrzewania elektrycznego + klimy +PV nawet większej mocy.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Moje ceny sa chba wyższe bo z 2003 roku.
    No ale teraz nie zrobisz za 3 tyś zł indywidualnego projektu. Ja robiłem na gotowcu w 2017 roku i sprawy papierkowe (adaptacja, geodeta, badania gruntu) kosztowało mnie to łącznie około 10tyś zł.

    Sąsiad rok temu montował u siebie szambo - 6,5 tyś zł poszło.

    Pamiętam, że u mnie przed wbiciem pierwszej łopaty poszło 30tyś w 2017 roku. Mowa jest o papirologii i przyłączach podciągniętych pod budynek bez gazu.

    Także 25tyś w 2022 roku to myślę, że nie jest jakaś przesada aby tyle liczyć skoro ja zapłaciłem więcej kilka lat temu. Oczywiście wszystko zależy od warunków bo jednemu woda wyjdzie 2tyś a inny wyda 20tyś na samą wodę jeśli będzie musiał ją daleko ciągnąć.

    Przy tak małym domu również postawiłbym na ogrzewanie elektryczne + klima + PV, ale przecież tego też nikt nie zrobi za darmo. Gdy ja się budowałem kabel elektryczny 2.5mm2 100mb. kosztował 229zł. Teraz kosztuje 3 razy tyle.

    A wywóz śmieci jak zdrożał. Teraz kilka tyś to można wydać na wywóz śmieci po budowie.

    Jeśli ktoś ma 400tyś nawet na maluteńki domek - to jest to mało w obecnych czasach.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony