dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Prawda

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    887

    Domyślnie

    My kończymy parterowego szkieleciaka 86m. Umowa podpisana na koniec 2020r z roczną gwarancja ceny . Firma mimo że ceny szalały wywiązała się z umowy , 260 tys za stan deweloperski . Po malutku sobie robimy środek kupując co się da w promocji . Planowaliśmy na wszystko ~450 tys ale niestety przestrzelimy ten budżet o jakieś 50 tys. Doszła nam studnia głębinowa której nie planowaliśmy. Środek robimy sami z pomocą kumpla . Nie będzie wodotrysków i innych "smarthołmów"...

    Aktualnie ten dom wyjściowo kosztuje 335 tys....

    Teraz byśmy nie mieli szans na kredyt tak spadła nam zdolność. Rata wzięta w zeszłym roku skoczy nam w lipcu z 1200 na ponad 2000 ( płacimy na razie same odsetki przez rok ) . Wzięliśmy 300k ale w odwecie mamy mieszkanie na sprzedaż. Jeśli ktoś nie ma nic , żadnego kapitału albo nieruchomości to raczej bym odpuścił budowę. No chyba że dochód przekracza sporo powyżej 5k na osobę w rodzinie

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    brzmi bardzo sensownie, gratuluje.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    887

    Domyślnie

    W tym budżecie jest :

    Działka 822mkw 56 tys
    Dom 260 tys
    Dodatki do domu ( rolety, zadaszenie tarasu, okna kolor , lepsze drzwi ) 20 tys
    Adaptacja 2000
    Alarm i kamery 4000
    Klima 3000
    Studnia 20k za sam odwiert

    Kuchnia , to meble modułowe które sami poskladamy 7700
    Plytki i kleje 700
    Sprzęty max 10k

    Łazienka zamknie się w 7 do 8 tys , sami kafelkujemy , będzie wanna , geberit , pralka i umywalka

    Czyli dwa najdroższe pomieszczenia zamkną się w 30k

    Panele podłogowe, prócz kuchni łazienki i wiatrolapu wyszły 3500 (70m ) do tego dojdzie podkład i listwy 2500

    Pokoje to już z górki bo jest nas tylko troje więc musimy urządzić sypialnię i pokój młodego. Cześć gratów bierzemy z mieszkania bo sporo mamy nowych .

    Do kotłowni wleci chyba bojler elektryczny ( te pomieszczenie i ogólnie ogrzewanie zostawiam na koniec bo nie mam pomysłu na CO i CWU )

  5. #25

    Domyślnie

    Na pewno za dużo. Wszystko drożeje, inflacja szaleje

  6. #26

    Domyślnie

    Przerażające jest to, w jakim tempie to wszystko drożeje. Znajomi zaciągali kredyt 2 lata temu. Teraz już wiedzą, że zabraknie im kasy na wszystko, a nie mają zdolności, żeby dostać dodatkowe środki. To są naprawdę fatalne historie, bo oni walczą z budową długi czas, a już teraz obawiają się, że pozostanie im tylko sprzedanie tego. Teraz wolne środki lepiej przeznaczyć na jakąś w miarę pewną inwestycję, a za budowę zabrać się wtedy, gdy przyjdzie stabilizacja. Np. na coś takiego -
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 04-04-2023 o 10:01

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kurtz1992

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    38-124
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał gontia Zobacz post
    Przerażające jest to, w jakim tempie to wszystko drożeje. Znajomi zaciągali kredyt 2 lata temu. Teraz już wiedzą, że zabraknie im kasy na wszystko, a nie mają zdolności, żeby dostać dodatkowe środki. To są naprawdę fatalne historie, bo oni walczą z budową długi czas, a już teraz obawiają się, że pozostanie im tylko sprzedanie tego. Teraz wolne środki lepiej przeznaczyć na jakąś w miarę pewną inwestycję, a za budowę zabrać się wtedy, gdy przyjdzie stabilizacja.
    gontia przerażające jest to że Twoi znajomi ewidentnie budowali się na całkowitej granicy swoich możliwości (skoro napisałaś że już nie mają zdolności kredytowej). Nie powinni budować się wcale/budować coś mniejszego/tańszego albo kupić coś tanio do remontu. Właśnie dlatego mamy takie czasy że kredyty były tanie więc ludzie się masakrycznie rzucili na budowy i w dużej mierze Ci właśnie ludzie są teraz sobie winni takich cen (poprostu rynek zareagował w odpowiedni sposób - gigantyczny popyt więc ceny poleciały w górę).

    Widzisz ja niedawno odebrałem klucze od mieszkania; najpierw myślałem nad budową (jakieś 2 lata temu lekko by mnie wyszło 350tys za ok 80-120m2 - taki metraż planowałem); zeszłego lata trafiło mi się świetne mieszkanie w doskonałej okolicy z metrażem ponad 60m do niewielkiego odświeżenia za 210tys (i pewnie bym kupił gdyby właściciele się nie rozmyślili). Koniec końców w grudniu trafiłem to co chciałem, a początkiem lutego podpisaliśmy już akt notarialny (za mieszkanie na 4 piętrze do drobnego odświeżenia - poddasze ze skosami + pomieszczenie przynależne które w przyszłości będzie pokojem gdzie w akcie notarialnym łącznie mam 48m2 a po podłodze będę miał pewnie ze 60m2 dałem raptem 145tys), czynszu mam niespełna 400zł/mc+gaz+prąd. I jak teraz sobie pomyślę że miałbym mieć teraz petlę na szyi w postaci kredo na 300tys na x lat + przez kilka lat męczyć się z łączeniem pracy + studiów + budowy (dzięki bogu dzieci jeszcze nie mamy), to na samą myśl mi się nie dobrze robi. A tak mam malutki kredycik (ratę mam nie wiele większą niż niektórzy za nowe agd do kuchni, sporo gotówki w razie czego mi zostało na gorsze czasy stać mnie na wakacje i zero strachu przed utratą pracy czy jakichkolwiek innych problemów - sama kuroniówka przy utracie pracy jest wyższa niż moja rata za mieszkanie).A teraz trafił mi się do kupienia niewielki osiedlowy sklep za kilkadziesiąt tys. zł. Jak się odważę w tych czasach wziąć 50tys kredyt pod zakup i szybko znajdę najemcę to za troszkę ponad 200tys będę miał mieszkanie + sklep pod wynajem z którego będę sobie praktycznie opłacał ratę za ten sklep i jeszcze zostanie mi na czynsz i opłaty mieszkania a pensje będą zostawać praktycznie na czysto. A nóż widelec za 4-5 lat najdzie mnie na własny dom ponownie to posprzedaję nieruchomości i bez ryzyka z kredytami itd. wybuduję w moment albo kupię wymarzoną chatkę. Jak ktoś ma przez siłę budować na granicy swoich możliwości fizycznych i finansowych to lepiej mocno się zastanowić czy nie lepiej znaleźć coś pośredniego i ciut poczekać z tym wymarzonym. Takie rady kiedyś tu na forum dostałem i dziś jestem prze szczęśliwy że z nich skorzystałem.

  8. #28

    Domyślnie

    Skoro nie kupowales za gotowke to musisz liczyc tez koszt kredytu , u mnie w miescie sprzedaz mieszkania na ostatnim pietrze w 4 pietrowym bloku bez windy graniczy z cudem albo ze spora obnizka.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał OrzeszkiWKarmelu Zobacz post
    Chciałbym zbudować prosty dom z poddaszem do adaptacji, dach dwuspadowy. 70m2 parter, 60m2 poddasze.

    Projekt byłby zbliżony do tego, tylko użyłbym pustka ceramicznego:
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m2e92508962e3c

    Różne firmy budowałyby różne etapy. Wykończyłbym sam.

    Jak byście szacowali tak zupełnie orientacyjnie łączny koszt budowy do etapu przed wykończeniem bez uwzględnienia poddasza, które byłoby zrobione za kilka lat?
    Na przytaczanej przez Ciebie stronie podane są najniższy i średni koszt budowy netto na II kwartał 2022:
    Średnie koszty bez podatków przy pracach zleconych do stanu deweloperskiego:
    463 tys. zł
    Do tego działka + formalności/papierologia/przyłącza + wykończenie + zagospodarowanie
    Patrzyłbym jednak na koszt SSZ i pomnożył x2 jako wyznacznik średniego kosztu. Przy własnym zaangażowaniu, dostępie do tańszych materiałów i usług można ten koszt zauważalnie obniżyć.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony