dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie Problem z wilgocią i grzybem, docieplenie Climapor

    Witajcie. W kilku miejscach w domu, na ścianach zewnętrznych pojawił się tej zimy grzyb. Przyczyną jest zbieranie się tam wilgoci, a ściana często jest tam zauważalnie zimniejsza od reszty. Dziwne, bo pojawił się też na ścianie, gdzie przy podłodze położona jest metalowa rura grzejnikowa, czyli dogrzewanie jest cały czas (ale może to kwestia wahań temperatury w tym miejscu i tego, że w 1 pomieszczeniu stoi tam duża szafa, a w 2 po długości są szafki kuchenne, więc cyrkulacja powietrza jest zaburzona). Problem się pojawił po wymianie pieca węglowego na gazowy. Może to przypadek, a może wpływ mniejszej temperatury, która jest mniej więcej na stałym poziomie utrzymywana i nie ma nagłego, intensywnego grzania. Może to być zbieg okoliczności, bo 1,5 roku temu zrobiliśmy generalny remont (w tym świeże farby). Wilgoci w domu jest sporo, bo w zimie 55-65 %.

    Problem jest bardziej zintensyfikowany, na ścianie, która schodzi poniżej poziomu podłogi w domu i głównej izolacji poziomej budynku (patrz zdjecie). Nie wiem czy niżej jest jakaś dodatkowa izolacja, ale patrząc na efekt, chyba zapomnieli jej zrobić...po prostu w tym miejscu wilgoć pochodzi tak, że ściana jest aż mokra. Nie jest to raczej wilgoć z domu tylko gruntu. Jak się wprowadziliśmy 2 lata temu, to w tym miejscu był już wilgotny, brzydki tynk. Na innej ścianie w korytarzu, gdzie są płytki, widać (ciemniejszy kolor farby na płytkach) że wilgoć podchodzi na wysokość właśnie tej głównej izolacji.


    Będę usprawniał wentylację poprzez montaż okapu w kuchni (nie ma w tej chwili) i ew. zakup elektrycznej suszarki do ubrań. Aby podejść do tematu kompleksowo, chcę też ocieplić te zimne ściany, aby para wodna się tam już nie wykraplała no i będzie to dodatkowe ocieplenie, bo jedna ściana (tam gdzie jest najwięcej grzyba), jest generalnie zauważalnie chłodniejsza od innych, może źle położyli tam styropian. Po przemyśleniu różnych rozwiązań, najlepszym wydał mi się produkt Climapor 7 mm albo coś podobnego. Co myślicie, aby ocieplić całe ściany takimi panelami o wewnątrz? Nie wszystkie ściany, tylko te na których pojawiał się grzyb (w sumie 5). Liczę na Waszą wiedzę i doświadczenie .

    https://ibb.co/mcbR9c8
    https://ibb.co/WkhjzNb

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    ..


    Będę usprawniał wentylację poprzez montaż okapu w kuchni (nie ma w tej chwili) i ew. zakup elektrycznej suszarki do ubrań. Aby podejść do tematu kompleksowo, chcę też ocieplić te zimne ściany, aby para wodna się tam już nie wykraplała no i będzie to dodatkowe ocieplenie, bo jedna ściana (tam gdzie jest najwięcej grzyba), jest generalnie zauważalnie chłodniejsza od innych, może źle położyli tam styropian. Po przemyśleniu różnych rozwiązań, najlepszym wydał mi się produkt Climapor 7 mm albo coś podobnego. Co myślicie, aby ocieplić całe ściany takimi panelami o wewnątrz? Nie wszystkie ściany, tylko te na których pojawiał się grzyb (w sumie 5). Liczę na Waszą wiedzę i doświadczenie .

    https://ibb.co/mcbR9c8
    https://ibb.co/WkhjzNb
    Przyczyny są dwie, najwazniejsze. Brak wentylacji, słaba iizolacja termiczna i mostki cieplne.
    Usrawnienie wentylacji poprzez montaż okapu niewiele da. Zeby był wywiew musi byc nawiew. Pomyśl o rekuperatorach sciennych, instalacji rekuperacji nawet nie proponuję, aczkolwiek montowalismy kilka takich instalacji w zamieszkałych i wykonczonych domach. Wiaze sie to z kosztami zarówno instalacji jak i prac wykonczeniowych, ale daje najlepszy efekt. Rekuperatory scienny to troche taka proteza ale i tak lepsza od kombinacji w wentylaorami wyciagowymi.
    Druga rzecz to poprawa termoizolacji, styropdur wewnątrz to nienajlepszy sposób, a te 7 mm chyba zart. Chcesz miec dobrze to nie mysl o półsrodkach bo jak to mówią co tanie to drogie.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Dzięki asolt za podpowiedź. Rekuperację rozważałem długi czas i robiłem różne projekty, ale niestety ta najlepsza opcja trochę kosztuje i wymaga prac...z kolei te ścienne nie wydają mi się najlepszym rozwiązaniem, bo musza cały czas pracować. W zimie jakby się zatrzymały, to przecież dziura w ścianie oddzielona co najwyżej jakąś klapką. Czytałem też sporo opinii i ludzie często narzekają. W domu jest często wietrzone, okna są tez rozszczelniane aby zapewnić mikrowentylację - ciąg w kominach wentylacyjnych jest.

    Niby 7 mm, ale producent deklaruje całkiem przyzwoite efekty, widziałeś? Może być też coś grubszego, jest trochę różnych materiałów na rynku, ale ten produkt wydał mi się najbardziej optymalny. Czemu mówisz, że styrodur to nienajlepszy pomysł?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    Co myślicie, aby ocieplić całe ściany takimi panelami o wewnątrz? Nie wszystkie ściany, tylko te na których pojawiał się grzyb (w sumie 5).
    Myślę, że ocieplenie od wewnątrz może tylko pogorszyć sprawę. Nie bez powodu budynki ociepla się od zewnątrz. Jeśli ocieplisz od wewnątrz to ocieplona ściana będzie miała jeszcze niższą temperaturę niż wcześniej (ponieważ została ocieplona od wewnątrz i ciepło do niej nie dolatuje), a to spowoduje, że wilgotność będzie jeszcze większa i jeszcze więcej wody będzie się tam skraplać.

    Przy ocieplaniu budynków od wewnątrz trzeba mieć wykonany odpowiedni projekt przez specjalistę. Dodatkowo izolacja paroszczelna musi być bardzo starannie wykonana, aby uniemożliwić wilgoci przedostawanie się z wnętrza budynku do ściany.

    Zgodnie z prawem, samemu bez projektu można docieplić od wewnątrz tylko niewielki fragment budynku.

    Więcej możesz przeczytać na przykład tutaj: https://inzynierbudownictwa.pl/ocieplanie-od-wewnatrz/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony