dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Podnoszenie wysokości otworów drzwiowych

    Chciałbym podnieść wysokość otworów drzwiowych w ścianie konstrukcyjnej.
    Mieszkanie na 1 pietrze. Nad mieszkaniem kolejne a potem strych. Stropy drewniane + częściowo akerman w części z łazienką i kuchnią. Ściany murowane o grubości 25 cm.

    Sytuacja wyglada tak, że drzwi 1 mają zostać otworem 90 cm szer x 230 cm wysokości. To ma być przejście. Jako nadproże jest tam belka betonowa zbrojona.
    Dwie pary drzwi po prawej stronie od drzwi 1 mają jedno wspólne betonowe nadproze o wysokości około 30 cm. Drzwi środkowe chce zamurować natomiast drzwi po prawej podnieść z 187 na 206.
    Podczas konsultacji ze znajomymi z budów, ustaliliśmy ze dam tam nadproze strunobetnowe nad drzwi1. Osadzone około 15-20 cm na ścianie.
    Nie wiem co zrobić z tym wspólnym nadprożem nad pozostałymi drzwiami. Myślałem żeby nad nim wykluć otwor z jednej strony i drugiej i albo dać tam pręty i zalać, albo dać belki strunobetonowe, a nastepnie wyciąć w betonowej belce wymagany wymiar 206 cm(czyli cześć nadproża zostawić, a częściowo je wyciąć. Całość chciałbym wykonać samodzielnie z pomocą znajomych.

    Moje pytanie. Czy w takich przypadkach stosuje się belki strunobetonowe? W internecie znalazłem sugestie i poradniki żeby wsadzać dwuteowniki lub ceowniki. Ale ceny są zabójcze.

    Jeżeli ktoś ma rady, to proszę pisać

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Dobrze wyczytaleś takie nadproża robi się z profili stalowych. W wielkim skrócie , podpierasz stropy, z jednej strony ściany osadzasz na sztywniono profil stalowy, ceowy, lub dwuteowy (to się liczy) potem podkuwasz druga strone i osadza się drugi profil stalowy. Całość skręcasz śrubami aby oba pracowały razem.

    Jak wytniesz z istnejącego nadproża dolna część , zapomnij o jego nośności.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź
    A teraz pytanie laika. A dlaczego nie można strudnobetonowych czy jakiś innych prefabrykowanych?
    Przy budowie domu stosuje się takie, wiec dlaczego nie można by było wsadzić już do istniejącej ściany.
    Ktoś mógłby to wytłumaczyć, żebym przynajmniej przestał się łudzić, jeżeli nie da się tak zrobić?

  4. #4

    Domyślnie

    Ktoś jest w stanie udzielić mi odpowiedzi?

  5. #5

    Domyślnie

    Jak się stawia ścianę od nowa to nadproże nasz jak położyć ( od góry) , i masz kontrolę nad tym co się dzieje na nadprożu ( zaprawa, cegły, masz pewność że i położone są dobrze i przyciśnięte dobrze).
    Przy wstawianiu w istniejącą ścianę istnieje ryzyko wypadnięcia nadproża wstawianego z jednej strony .
    Dlatego nie praktykuje się żelbetowych, ale formalnie nic nie stoi na przeszkodzie aby takie zastosować, tylko musisz zadbać o podlewkę i solidne wypełnienie nad.
    Jakbym miał żelbetowe to bym nie kombinował ze stalowym zwłaszcza z tymi cenami stali co teraz

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie rozchodzi się głównie o ceny stali.
    Czy w przypadku montażu dwóch nadproży strunobetonowych mogą być jakieś specjalne zalecenia do tego przedsięwzięcia, poza tymi które mi udzieliłeś?
    Z pewnowcią będę to konsultować z jakimś inz.

    Dziękuje za odpowiedzi.

  7. #7

    Domyślnie

    Pewnie mogą, zależy co nad ścianą, jakieś podparcie stropu. Zależy z czego ściana, czy może się cegła wykruszyć itp.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Jak się stawia ścianę od nowa to nadproże nasz jak położyć ( od góry) , i masz kontrolę nad tym co się dzieje na nadprożu ( zaprawa, cegły, masz pewność że i położone są dobrze i przyciśnięte dobrze).
    Przy wstawianiu w istniejącą ścianę istnieje ryzyko wypadnięcia nadproża wstawianego z jednej strony .
    Dlatego nie praktykuje się żelbetowych, ale formalnie nic nie stoi na przeszkodzie aby takie zastosować, tylko musisz zadbać o podlewkę i solidne wypełnienie nad.
    Jakbym miał żelbetowe to bym nie kombinował ze stalowym zwłaszcza z tymi cenami stali co teraz
    Widziałem gdzieś na Youtube jak ludzie chyba z Anglii pokazywali, że nadproże można zrobić tak:
    - Usuwasz po kilka cegieł na grubość muru, aby był "prześwit", kilka warstw powyżej docelowej pozycji nadproża
    - W tych otworach montujesz podpory mające trzymać mur.
    - Usuwasz kolejne cegły i dajesz kolejne podpory.
    - Robisz tak aż otwór będzie szerszy niż docelowe nadproże.
    - Zaczynasz usuwać niepotrzebne cegły poniżej tymczasowych podpór.
    - robisz nadproże i na nim murujesz w górę stopniowo usuwając tymczasowe podpory.

    Tylko uprzedzam, że to był sposób, aby to wyglądało ładnie.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AdamSypicki

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-015
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Pewnie mogą, zależy co nad ścianą, jakieś podparcie stropu. Zależy z czego ściana, czy może się cegła wykruszyć itp.https://berich.eu/crypto-genius-opinie-logowanie-czy-to-oszustwo/
    Dzięki właśnie mam podobny dylemat i już wiem na co zwrócić uwagę. Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    A czy zastosowanie belki strunobetonowej która ma dopuszczalne ugięcie 5 mm, spowoduje, że po obciążeniu stropu dojdzie do tego odkształcenia, co spowoduje pęknięcia.
    Chodzi mi o to, czy w ogóle jest sens tak robić. Czy to nie spowoduje zbyt głębokich uszkodzeń ściany

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony