dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Jak zwymiarować nowy piec na ekogroszek ?

    Witajcie,

    mamy piec na ekogroszek, w tym momencie już dość leciwy więc czas go wymienić.
    Kiedy się na niego decydowaliśmy (sporo lat temu) to oczywiście były dyskusje (i czytanie muratora) jaki wielki piec i znane formuły jak proporcjonalnie do powierzchni itp.
    Gubiłem się w tym wszystkim i nie chciałem się pomylić więc zaprosiłem ludzi (fachowców), którzy na podstawie grubości ścian (w tym wewnętrznych) i całego ocieplenia (również dachu) zwymiarowali mi piec. Okazało się, że mamy dobrze ocieplony i nie potrzeba aż tak mocnego pieca. I było git
    No ale, jak wyżej napisałem, czas go wymienić. No i tu jest problem bo straciłem do nich telefon i już ich nie pamiętam.

    Czy możecie kogoś polecić, kto przyjdzie i na podstawie projektu (i wizyty) zwymiaruje piec na ekogroszek (nie ma gazu w okolicy, działka leśna więc fotowoltaika odpada a na pompę ciepła nas nie stać) ?

    Możecie kogoś polecić w okolicach Łodzi ?
    FORUMowicz

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Pompy ciepła monobloki są obecnie tańsze od kotła na ekogroszek to takie ot , ale wstępnie można obliczyć ile twój dom potrzebuje energi i nie musi się to zgadzać co do kilku Watt tylko plus minus toć to nie apteka , wypełnij to najrzetelniej jak potrafisz a coś ci to powie https://cieplo.app/start

  3. #3

    Domyślnie

    Pompy ciepła monobloki tansze ? Na serio ? Nie jestem na bieżąco ...
    FORUMowicz

  4. #4

    Domyślnie

    Znalazłęm online: "Średnia cena pompy ciepła w 2019 roku w przeliczeniu na kW wynosiła 4 215 PLN netto". Czyli za pompę 10kW będę musiał zapłacić ponad 40k PLN ?
    FORUMowicz

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    A ja kupiłem za 10 tys i sam sobie ją podłączyłem wywalając kocioł na ekogroszek , grzeję ok 160m2 dom stary ale docieplony pompa ma 8kw.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Kiedy się na niego decydowaliśmy (sporo lat temu) to oczywiście były dyskusje (i czytanie muratora) jaki wielki piec i znane formuły jak proporcjonalnie do powierzchni itp. Gubiłem się w tym wszystkim i nie chciałem się pomylić więc zaprosiłem ludzi (fachowców), którzy na podstawie grubości ścian (w tym wewnętrznych) i całego ocieplenia (również dachu) zwymiarowali mi piec.
    Serio to piszesz, bo jeśli tak to proszę : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8125702 – mamy tu speca, który takie rzeczy liczy lub jak wolisz sam orientacyjnie może sobie to policzyć tak jak @goguś Ci podał.

    Tak z ciekawości pytam : „Okazało się, że mamy dobrze ocieplony i nie potrzeba aż tak mocnego pieca. I było git.” - bo brzmi to jak przeczenie tezie która chce się udowodnić.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Tak z ciekawości pytam : „Okazało się, że mamy dobrze ocieplony i nie potrzeba aż tak mocnego pieca. I było git.” - bo brzmi to jak przeczenie tezie która chce się udowodnić.
    Szczerze mowiac nie do konca rozumiem: jaka teza i komu miałbym udowadniac ?
    FORUMowicz

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Szczerze mowiac nie do konca rozumiem: jaka teza i komu miałbym udowadniac ?
    Tak jak napisałeś – nie wiem co Ci na forum radzili ale ci co w chacie byli to przewymiarowany kocioł władowali i piszesz, że było git.
    To co teraz szukasz takiego samego – czy większego, bo chyba raczej nie dobranego zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na ciepło.
    Doświadczenie w tym masz bogate i co ktoś ma Ci doradzić w kwestii jak wyżej napisałem.

  9. #9

    Domyślnie

    Przepraszam - źle się wyraziłem. Moje "nie potrzeba aż tak mocnego pieca" tyczyło się tzw. powszechnej wiedzy: X kW * metraż.
    Ci co byli na miejscu zwymiarowali piec na mniej, niż to co wynikało z powyższego wzoru. I dlatego było git
    FORUMowicz

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Witajcie,

    No ale, jak wyżej napisałem, czas go wymienić. No i tu jest problem bo straciłem do nich telefon i już ich nie pamiętam.
    Bez przesady - jaki metraż i instalacja.
    Regulamin forum

  11. #11

    Domyślnie

    Skoro przez tyle lat było git to nie pozostaje nic innego jak kupić kocioł o takiej samej mocy. Nie ma tam nigdzie tabliczki żeby odczytać jakiej jest mocy ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  12. #12

    Domyślnie

    Najprostszy przybliżony sposób to określenie ile spalasz opału.

    Spalasz np 3t, 3000x7kwh= 21000kWh, sprawność kotła ok 50%, czyli 10500kWh zapotrzebowanie na ciepło.

    Kupowanie teraz kotła na eko to przysłowiowy strzał w kolano.

  13. #13

    Domyślnie

    Sprawność 50 % ?
    Wszystko w porządku z Tobą ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Skoro przez tyle lat było git to nie pozostaje nic innego jak kupić kocioł o takiej samej mocy. Nie ma tam nigdzie tabliczki żeby odczytać jakiej jest mocy ?
    Tabliczka jest !
    Ale miałem nadzieję, że dzisiejsze kotły na ekogroszek są sprawniejsze, niż te sprzed 15 lat i być może będę mógł kupić o mniejszej mocy
    Poza tym z tej strony https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-s...tla-weglowego/ wynika, że piec nie musi (nie powinien !) być przewymiarowany.
    15 lat temu tego nie wiedziałem.
    FORUMowicz

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Sprawność 50 % ?
    Wszystko w porządku z Tobą ?
    To jaka według Ciebie jest sprawność takiego kotła na ekogroszek?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Tabliczka jest !
    ....

    Osiągniesz sprawność raczej nie przekraczającą 60%. Sprawność na tabliczkach znamionowych, to pic na wodę. Uzyskują ją, przy pełnej mocy w warunkach laboratoryjnych, co nijak ma się do rzeczywistej sprawności. Po dołożeniu bufora można by kombinować, ale gra nie warta świeczki.
    Jak mniej więcej dobrać moc, Ci napisałem.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    To jaka według Ciebie jest sprawność takiego kotła na ekogroszek?
    Nie rzucę liczbą. Wszystko zależy w dużym stopniu jak kocioł jest użytkowany.
    Ale skoro twierdzisz że ten kocioł na ekogroszek ma 50 % to ile ma zwykły węglowy ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Tabliczka jest !
    .
    A możesz napisać co jest napisane na tej tabliczce?
    I jak duży jest ten w miarę dobrze docieplony dom .
    Dopuszczasz coś innego niż węgiel ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Nie rzucę liczbą. Wszystko zależy w dużym stopniu jak kocioł jest użytkowany.
    Ale skoro twierdzisz że ten kocioł na ekogroszek ma 50 % to ile ma zwykły węglowy ?
    Zwykły węglowy śmieciuch przewymiarowany powiedzmy 2 krotnie to jakieś 30% sprawności.

    Jak ktoś ma kocioł dolnego spalania, bufor i "kombinuje jak może" to osiągnie może 80%.


    Skoro nie jesteś w stanie dokładnie określić jaka jest ta sprawność, to w końcu jest ze mną "wszystko w porządku", czy nie?!

  20. #20

    Domyślnie

    No raczej nie
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony