dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Optymalizacja wykorzystania energii z PV - grzałka CWU.

    Chciałbym jakoś niskobudżetowo zoptymalizować pobór własny z PV - zasilać grzałkę CWU w jak największym stopniu z bieżącej produkcji energii.

    Czy te tanie chińskie gniazdka smart mogą ze sobą współpracować na zasadzie:

    jeśli
    czas od 9:00 do 17:00 i brak poboru prądu na gniazdku pralki i brak poboru prądu na gniazdku piekarnika(i innych urządzeń o większym poborze energii)
    to
    podaj napięcie z gniazdka grzałki(na grzałkę)

    taka reguła zabezpieczyłaby przed sytuacją w której PV nie produkuje max mocy w pochmurne dni i włączenie piekarnika, pralki, grzałki w tym samym czasie skutkowałoby niepotrzebnym chwilowym poborem energii z sieci.
    Ostatnio edytowane przez krzysztof3333 ; 04-04-2022 o 06:57

  2. #2

    Domyślnie

    Out-of-the-box? Nie, to nie zadziała. Do takich bajerów potrzebujesz już systemu z automatyzacjami, który sobie poradzi z odczytem mocy + ogarnięciem zależności.

    Oczywiście pozostaje kwestia tego, jak długo i czy w ogóle chińskie gniazdka wytrzymają załączanie mocy powiedzmy 3 kW i rozłączanie pod obciążeniem. Nic nie mam do gniazdek np. Gosund sp111, których używałem zanim to się stało modne i żadne mi się nie zepsuło. Jednak max obciążam na ok 2.4 kW i nie służą mi one do załączania/ rozłączania pod obciążeniem. Przy 3 kW spodziewałbym się prędzej czy później sklejenia styków.

  3. #3

    Domyślnie

    Grzałka ma 2kW.

    Widzę w aplikacji "Smart Life", że jest możliwość sterowania danym gniazdkiem, w zależności od mocy urządzeń na innych. Tam są różne funkcje logiczne, nie wiem jak w praktyce, mam tylko jedno gniazdko sterujące oświetleniem nocnym i sprawdza się dobrze.

    Jeśli takie sterowanie sprawdziłoby się w praktyce to można załączać jeszcze grzałkę przez dodatkowy stycznik.

  4. #4

    Domyślnie

    W praktyce wychodzi to bardzo słabo. Losowo - to chyba odpowiednie słowo. Fora i grupy FB są pełne historii o problemach z automatyzacjami opartych o pobór mocy. Jest m.in. teoria, że to zależy od gniazdka.

    Co ciekawe, jest to problem związany wyłącznie z Tuya i jej serwerami, ponieważ monitorowanie mocy lokalnie przez HA/Domoticz działają bez zarzutu.

    Stycznik przy takich mocach zawsze na propsie.
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 04-04-2022 o 10:37

  5. #5

    Domyślnie

    Już przy 2,4kW do tych gniazdek się nie da dotknąć.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Już przy 2,4kW do tych gniazdek się nie da dotknąć.
    Dramatyzujesz.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam ich 8 i piszę jak jest.

  8. #8

    Domyślnie

    Przetestuję w tym tygodniu takie gniazdko z tą grzałką 2kW, dam znać. Gniazdko nie powinno mieć problemów do mocy 3,6kW.

    Może jest tak, że gniazdko podaje zasilanie na grzałkę, natomiast to stycznik grzałki(termostat) przejmuje na siebie cały ciężar mocy kilkadziesiąt milisekund później po zinterpretowaniu sygnału z termometru.
    Ostatnio edytowane przez krzysztof3333 ; 04-04-2022 o 11:29

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Mam ich 8 i piszę jak jest.
    A ja 10 i nie zaobserwowałem temperatur ekstremalnych Ba, nawet Shelly 1PM przy 2,5 kW nie było gorące.

    Cytat Napisał krzysztof3333 Zobacz post
    Przetestuję w tym tygodniu takie gniazdko z tą grzałką 2kW, dam znać. Gniazdko nie powinno mieć problemów do mocy 3,6kW.

    Może jest tak, że gniazdko podaje zasilanie na grzałkę, natomiast to stycznik grzałki(termostat) przejmuje na siebie cały ciężar mocy kilkadziesiąt milisekund później po zinterpretowaniu sygnału z termometru.
    Z tą mocą 3,6 kW bym tak nie szalał. To jest moc maksymalna, ale nie ciągła. Przy ciągłej mocy maksymalnej, zwłaszcza jak jest podłączone pod kijowe gniazdko (już nie mówiąc o przedłużaczu) i załączaniu/wyłączaniu pod obciążeniem można się bardzo niemiło zdziwić.
    Co do załączania, to jest mniejszy problem. Większy to jest rozłączanie pod obciążeniem, szczególnie maksymalnym. Większość inteligentnych wtyczek tego nie lubi i po jakimś czasie (raz dłuższym, raz krótszym) się poddaje.
    Tak czy owak, moje zdanie jest takie, że 2 kW mocy ciągłej nie będzie problemem dla porządnej wtyczki o max. mocy 16A, jednak jeśli zamierzasz często sterować przy takiej mocy, to stycznik jest must have. Inaczej to kwestia czasu, a wyrzucisz na śmietnik wtyczkę.

    I jeszcze jedna ciekawostka - użytkownicy takich wtyczek, ale w wersji na Zigbee skarżą się, że przy ok 250V wtyczki przestają działać. O wifi nie czytałem jak dotąd o takich problemach - i w domu też nie mam takich napięć, żeby zweryfikować.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztof3333 Zobacz post
    Chciałbym jakoś niskobudżetowo zoptymalizować pobór własny z PV - zasilać grzałkę CWU w jak największym stopniu z bieżącej produkcji energii.

    Czy te tanie chińskie gniazdka smart mogą ze sobą współpracować na zasadzie:

    jeśli
    czas od 9:00 do 17:00 i brak poboru prądu na gniazdku pralki i brak poboru prądu na gniazdku piekarnika(i innych urządzeń o większym poborze energii)
    to
    podaj napięcie z gniazdka grzałki(na grzałkę)

    taka reguła zabezpieczyłaby przed sytuacją w której PV nie produkuje max mocy w pochmurne dni i włączenie piekarnika, pralki, grzałki w tym samym czasie skutkowałoby niepotrzebnym chwilowym poborem energii z sieci.
    Jak korzystam z gniazdka wifi które włącza i wyłącza grzałkę o okreslonych godzinach. Godziny popołudniowe tak zeby na wieczor była gorąca woda i rano tez chodzi tak żeby do porannej toalety była ciepła, w weekendy dodatkowe godziny w ciagu dnia.

    Myslalem nad grzaniem w ciągu dnia tak żeby lepiej wykorzystać energię na bierząco produkowaną. Muszę to przetestować.

    System zależny od zużycia prądu na innych urządzeniach lub od tego czy swieci słońce był by mocno losowy i konczył by się niedogrzaną wodą

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony