Witam! Poszukuję porad od doświadczonych osób, które być może zmierzyły się z podobnym dylematem. Od dłuższego czasu rozglądamy się z narzeczonym za działką pod swoje własne m2. Jednak jak wiadomo ceny działek w ostatnich latach poszybowały mocno w górę i nawet działki zlokalizowane w małych miejscowościach mają ceny ok 100zł/m2. Ostatnio dostałam propozycję otrzymania w darowiźnie części działki rolnej od rodziców(30a,nie jestem rolnikiem). Do wyboru mam 2 miejsca. Pierwsze miejsce to pole orne, które ma w sąsiedztwie domy, prąd jest przy działce, jest też konieczność wykonania studni. Jednak to miejsce ma też swoje wady- III klasa gruntów mineralnych oraz dość uciążliwy dojazd do miasta zimą- jest co prawda droga asfaltowa w pobliżu jednak są to tereny otwarte i mało uczęszczane więc ewentualne odśnieżanie jest rzadko. Tą działkę wolałabym więc sprzedać ale ze względu na klasę gruntu odrolnienie jej byłoby kosztowne.

Drugie miejsce to fragment działki rolnej, którą stanowią trwałe użytki zielone. Ta działka jest usytuowana zdecydowanie lepiej- blisko domu rodziców oraz bezpośrednio przy asfalcie, na jej korzyść jest klasa gleby V mineralna. Tutaj również jest konieczność wywiercenia studni, ale najbliższa linia energetyczna znajduje się ok 400m od działki- prąd doprowadzić można wzdłuż drogi gminnej ale przy tej odległości będzie to spory wydatek. Dodatkowo jedyne zabudowania w okolicy to dom rodziców w zabudowie zagrodowej 400m od części działki która by mnie interesowała. Nie spełnia więc ona wymogu dobrego sąsiedztwa, więc zastanawiam się czy o ile Zakład Energetyczny wydałby warunki przyłączenia to byłaby szansa na uzyskanie warunków zabudowy?Na terenie tych działek nie ma MPZP. Działka, która jest łąką wymagałaby podziału, a póki co rodzice mają za nią dopłaty. Musiałabym więc zapytać w ARiMR czy można bez ewentualnych kar odłączyć część TUZ. Musiałabym też zaprosić firmę wykonującą studnie na sprawdzenie czy w tym miejscu w ogóle bedzie woda. Czy można wystąpić do Zakładu Energetycznego bez podziału działki tylko po to żeby zorientować się czy będzie możliwość wykonania przyłącza? Nie wiem od czego najlepiej zacząć, żeby nie generując sobie niepotrzebnych kosztów dowiedzieć się czy na działce nr 2 będzie można wybudować dom? Z góry dziękuję za odpowiedź.