dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Kilka rad dot domku narzędziowego w konstrukcji szkieletowej

    Zaczynam stawiać domek narzędziowy szkieletowy. 5x2m, wysokość ścian długich to 2,2 i 2,5m. Fundament to krawedziaki bodaj 6x12 lub 14 cm po obwodzie na kotwach w betonie, a ściany z krawędziaka 5x10.

    No i pytania, jakimi wkrętami ciesielskimi przykręcić ściany do belki fundamentowej i co ile? Pewnie coś z łbem sześciokątnym i podkładka...

  2. #2

    Domyślnie

    A licząc fundament i drewno na fundament, i podłogę, plus impregnację, nie lepiej po prostu położyć kostkę? Miałem taki sam plan jak Ty. Tym bardziej, że w ten sposób robiłem teras. Ale stwierdziłem, że szkoda zachodu, bo oszczędzę niewiele.

    Ale jak się uprzesz na swój sposób to IMO wystarczy zwykłymi wkrętami ciesielskimi. Tylko z torxem koniecznie.

  3. #3

    Domyślnie

    Myślałem o płycie ale 1,5m3 betonu z dowozem wychodzi drożej niż porządne belki, kotwy , płyty OSB na fundament.

    Poza tym chce poćwiczyć bo na wiosnę przyszłego roku muszę postawić większy, mieszkalny 30m2. Wiesz, w płycie betonowej ściany szkieletówki przytwierdza się kotwami zabetonowanymi i nakrętkami z dużą podkładką. Popytam jeszcze sprzedawce drewna bo to firma z dużym doświadczeniem. Myślałem o takich wkrętach z łbem sześciokątnym, coś koło 10x140 i podkładka.

    Jeszcze kwestia nawiercenia. Jak średnica i na jaką głębokośc? ktoś mi mówił, że to błąd ale jednak spotkałem się z opinią, że powinno się nawiercić przed wkręceniem takiego mocującego wkręta.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 07-04-2022 o 18:29

  4. #4

    Domyślnie

    Jak ten fundament i podłoga mają wyglądać? Bo ja chyba Cię źle zrozumiałem.

  5. #5

    Domyślnie

    Normalnie. Dwie belki 6x14 po 5m każda na 4 kotwach U w betonie każda. połączone 4 takimi samymi belkami poprzecznie. Na tym Płyta OSB i dalej po obwodzie ścianki w szkielecie z krawedziaków 5x10cm. Normalnie pas dolny i górny (bez podwojenia bo to tylko narzędziowka), słupki co 60cm, poprzeczki, przy drzwiach dodatkowe słupki drzwiowe, okienne, nadproże... Jak w szkieletówce. Dach w postaci belek 5x10, o jednokierunkowym nachyleniu, co 60cm z deskowaniem i gontem.

  6. #6

    Domyślnie

    Ok, teraz rozumiem. Jak nie zagęścisz podłogi to OSB będzie się uginać.

    Natomiast to jak przytwierdzisz ściany do belki fundamentowej ma najmniejsze znaczenie W tych wkrętach z sześciokątnym łbem ukręciła mi się niezliczona ilość łbów. Trafisz na coś twardszego, np sęk i jest duża szansa, że się ukręci. Nawet w kołku rozporowym w wywierconej dziurze potrafił się ukręcić.

    Spokojnie wystarczą ciesielskie z łbem tależowym, a nawet zwykłe ciesielskie odpowiednio długie.

    Pod ciesielskie nawiercałem tylko w miejscach gdzie bez nawiercania mogłoby rozerwać drewno. Przy krawędzi, czy 45x95 wkręcanych wzdłuż dłuższej krawędzi. Wiertłem 1-2mm mniejszym od wkręta. Przy tych wkrętach z sześciokątnym łbem zawsze wierciłem dziurę w elemencie przykręcanym. Wiertłem 1-2mm mniejszym od wkręta. Mniejsze ryzyko ukręcenia wkręta.

  7. #7

    Domyślnie

    Spokojnie podłogę zagęszczę tak co 30cm maks. Co ile dawać te wkręty i jakie długie? Belka 14, dolny pas ściany 5 plus osb. ok 15 chyba wystraczy?

    Elementy ściany z krawedziaków 5x10 łączymy dwoma wkrętami z łbem stożkowym, nie?

  8. #8

    Domyślnie

    Jak dasz 15cm wkręta pomiędzy każdy słupek ściany to wystarczy.

    Ja podwalinę ze słupkami ściany łączyłem dwoma wkrętami z łbem stożkowym z każdej strony.

  9. #9

    Domyślnie

    Super. Ostatnia rzecz, Poszycie.

    Myślałem żeby na ścianę ze słupków, na folię dawać od razu deskę elewacyjną, Ale to chyba zły pomysł. Za słabe to będzie. Z cienką płytą OSB, plus deska elewacyjna, taka ściana będzie chyba trwalsza.

  10. #10

    Domyślnie

    A ta folia do czego?

    Ja dawałem deskę (podłogową, bo chciałem bez fazy ) prosto no konstrukcję. Jest na tyle sztywno, że nie widzę potrzeby dawania OSB pod. Przynajmniej na taki mały domek narzędziowy.

  11. #11

    Domyślnie

    Super. Folia wiatrowa

  12. #12

    Domyślnie

    Czym przykręcić deskę elewacyjną do konstrukcji ściany? Przecież nie będę nierdzewki za 600zł do domku narzędziowego kupował. Każda pierdoła po 500zł a to domek narzedziowy 7,5m2
    Wkrety ciesielskie Klimasa zardzewieją?

  13. #13

    Domyślnie

    W Juli obecnie kupisz tanio wkręty z nierdzewki. 500szt. Za 50zł.

    Ja gwoździarką/sztyfciarką wbijałem we wpust deski żeby nie było widać.

  14. #14

    Domyślnie

    Z powłoką antykorozyjna lub faktycznie z nierdzewki. Te z powłoką już 500 sztuk za 40zł ! Dzieki. Skąd takie ceny?
    Co do gwoździarki to chyba sie nie nada, bo nie mam poszycia, a sam szkielet , słupki co 50cm. Byłoby za rzadko.

  15. #15

    Domyślnie

    Macie jakiś pomysł na farbę/powłokę do domku na podłogę z płyty OSB?

  16. #16

    Domyślnie

    OSB na podłogę bo tragiczny pomysł. OSB rozpadnie sie od wilgoci w ciągu roku/ dwóch Poza tym strasznie pęcznieje nawet od samego wilgotnego powietrza.. Mozna kupić tanie deski w klasie BC które będą niewiele droższe a wytrzymają dwadziescia lat.
    Domki narzedziowe najczesciej stawia sie na bloczkach betonowych, wystarczą wtedy niewielkie kantówki od dołu jako dolny szkielet konstrukcji

  17. #17

    Domyślnie

    Domek już stoi na kotwach w betonie. Pod domkiem mam 25cm klińca i 2 warstwy geowłókniny. Deska OSB i elementy konstrukcyjne na niedostępnych płaszczyznach zabezpieczone są warstwą impregnatu bitumicznego przeciw wodnego. Moje pytanie o warstwę wewnątrz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony