dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Budowa nowego domu 130, Fotowoltanika itp.

    Hej.

    Wiem, że może rok nie jest najszczęśliwszy lecz przymierzam się do rozpoczęcia budowy, bo nie wieżę, że za rok czy dwa będzie lepiej

    Projekt który aktualnie mam wybrany to https://www.archon.pl/projekty-domow...b2fdcda#pg1-10. Jest to 130m2 - parter 73.5m + piętro/poddasze 76m. Ze zmian z projektu na 100% wylatują kominy. (Parterowy na działkę którą mam odpada).
    Praca z domu w większości - PC + kilka monitorów (piszę w kontekście zużycia prądu).

    1) Planuję Pompę ciepła + rekuperację - nie mam żadnej firmy jak na dzisiaj docelowej - oczywiście aby projekt odrazu przystosować. I tu zaczynają się schody. Nie znam się zbytnio na tym. I gdzie nie pójdę to słyszę co innego - ostatnio "a to sobie pan pozmienia i zaplanuje już przy budowie" co nie wydaje mi się dobrą opcją . I w tym przypadku nie wiem jaka to powinna być pompa z rekuperacją, jaki rodzaj, czy grzejniki, czy podłogówka itp - jakieś rady, przemyślenia?

    2) Potrzebować będę też jakiegoś systemu chłodzenia do domu. Z tego co się czytałem, to przy aktualnych temperaturach letnich to pasywne chłodzenia jak nie chce się całkowicie zaroletować domu na ciemnicę odpadam - odpada. Taki możemy zbić temperaturę o np 1-2 stopnie, ale co mi z tego jak na zewnątrz +35. Czytałem o możliwości montażu klimakonwektorów. Lecz natknąłem się na informację, że w sumie taniej jest włożyć klasyczną klimatyzację bo wychodzi taniej pod każdym kontem - urządzenia, montaż, instalacja, energia... jakie macie pomysły opinie w tej kwestii?

    3) Kolejna kwestia to 2022 i nowe przepisy o fotowoltaice, nowe ceny itp. Tak jak wspominałem poprzednie sprzęty, wymagają dużo energii. Czy foto się wciąż opłaca w aktualnej sytuacji?

    4) Co myślicie dodatkowo o magazynie energii dodatkowo który można by głównie uzupełniać na taryfie nocnej. Czy w tym wszystkim jest jakakolwiek opłacalność? Ewentualnie czy macie do polecenia jakąś firmę lub kogoś kto się tym zajmuje na dolnym śląsku aby doradzić z obliczeniami w tym zakresie?

    5) Co myślicie w tym kontekście o budowie domu z prefabrykantu keramzytowego?

    6) Czy coś dodatkowego, jakieś inne propozycje macie dla mnie, może mam złe założenia i coś zmienić, jestem otwarty na pomysły

    EDIT:
    7) Fundamenty : Ławica + ocieplenie (np podsyp z keramzytu) czy izolowana płyta?

    Dzięki za wszelkie informacje, pomoc i przemyślenia z góry!
    BTW: Tak wiem, że to wszystko kosztuje, liczę się z tym.
    Ostatnio edytowane przez Iuske ; 11-04-2022 o 13:01 Powód: typo

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    Hej.
    1) Planuję Pompę ciepła + rekuperację - nie mam żadnej firmy jak na dzisiaj docelowej - oczywiście aby projekt odrazu przystosować. I tu zaczynają się schody. Nie znam się zbytnio na tym. I gdzie nie pójdę to słyszę co innego - ostatnio "a to sobie pan pozmienia i zaplanuje już przy budowie" co nie wydaje mi się dobrą opcją . I w tym przypadku nie wiem jaka to powinna być pompa z rekuperacją, jaki rodzaj, czy grzejniki, czy podłogówka itp - jakieś rady, przemyślenia?
    Nie ma czegoś takiego jak pompa z rekuperacją. To dwa oddzielnie, zupełnie niezależne instalacje i urządzenia. Co do projektu - możesz się zwrócić do jakiejś firmy która takie instalacje robi, żeby wykonali ci projekt. Ja coś takiego zamawiałem na peflex.pl. Nie kosztuje to dużo a masz wtedy wiedzę jak poprowadzić instalacje, co trzeba kupić i ile to będzie kosztować.
    Co do systemu ogrzewania - żadnych grzejników, rób 100% podłogówki. Jak nie masz zamiaru wykonywać tego sam, to zwykle firmy zakładające pompy chętnie wykonują również podłogówkę razem z całym projektem instalacji.[/QUOTE]

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    2) Potrzebować będę też jakiegoś systemu chłodzenia do domu. Z tego co się czytałem, to przy aktualnych temperaturach letnich to pasywne chłodzenia jak nie chce się całkowicie zaroletować domu na ciemnicę odpadam - odpada. Taki możemy zbić temperaturę o np 1-2 stopnie, ale co mi z tego jak na zewnątrz +35. Czytałem o możliwości montażu klimakonwektorów. Lecz natknąłem się na informację, że w sumie taniej jest włożyć klasyczną klimatyzację bo wychodzi taniej pod każdym kontem - urządzenia, montaż, instalacja, energia... jakie macie pomysły opinie w tej kwestii?
    Szedłbym w kierunku zwykłej klimy. Klimakonwektory są drogie, a instalacja się komplikuje więc taniej niż klimatyzacja raczej nie będzie. A jak masz klimę to zawsze może pełnić rolę zapasowego źródła ciepła gdyby padła pompa. Ma to oczywiście też gorsze strony jak np. to że do serwisu masz dwa urządzenia a nie jedno.

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    3) Kolejna kwestia to 2022 i nowe przepisy o fotowoltaice, nowe ceny itp. Tak jak wspominałem poprzednie sprzęty, wymagają dużo energii. Czy foto się wciąż opłaca w aktualnej sytuacji?
    Możesz to sam policzyć, ale wg mnie to nieopłacalne.

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    4) Co myślicie dodatkowo o magazynie energii dodatkowo który można by głównie uzupełniać na taryfie nocnej. Czy w tym wszystkim jest jakakolwiek opłacalność? Ewentualnie czy macie do polecenia jakąś firmę lub kogoś kto się tym zajmuje na dolnym śląsku aby doradzić z obliczeniami w tym zakresie?
    To już zupełnie nieopłacalne, szkoda zawracać sobie tym głowę.

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    5) Co myślicie w tym kontekście o budowie domu z prefabrykantu keramzytowego?
    Keramzyt i prefabrykaty mają swoje zalety ale też wady. Prawie zawsze jest drożej niż w technologii tradycyjnej, za to szybciej. Pytanie na czym ci zależy.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Tak wiem, że nie ma Pompa+ rekuperator w 1, bardzie chodziło mi o dwa urządzenia. Źle się wyraziłem
    Właśnie z tymi panelami teraz to jakaś masakra

    I pytanie do Twojej odpowiedzi o podłogówkę - Czyli jak rozumiem, na całym piętrze również podłogówka?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    Właśnie z tymi panelami teraz to jakaś masakra
    Ogrzewanie pompą ciepła należy do najtańszych w eksploatacji. Nawet bez paneli, to nie są kwoty które zabijają. Ja zużywam w 120m domu niecałe 3000kWh na sezon grzewczy na ogrzewanie i wodę. To daje mi kwotę ok 2000zł w taryfie G11. U Ciebie dom jest trochę większy i kwoty będą pewnie większe ale tragedii być nie powinno. Najważniejsze to nie oszczędzać na ociepleniu i dopilnować żeby było dokładnie zrobione.

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    I pytanie do Twojej odpowiedzi o podłogówkę - Czyli jak rozumiem, na całym piętrze również podłogówka?
    A dlaczego nie?
    Jeśli planujesz pompę, to podłogówka jest naturalnym wyborem. Gdybyś założył grzejniki, to prawdopodobnie musiałbyś grzać pompą wodę do wyższych temperatur, co oznacza niższy COP i większe koszty. Sama instalacja również się wtedy komplikuje i podraża. Podłogówka daje ci tez możliwość grzania w taniej strefie.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ogrzewanie pompą ciepła należy do najtańszych w eksploatacji. Nawet bez paneli, to nie są kwoty które zabijają. Ja zużywam w 120m domu niecałe 3000kWh na sezon grzewczy na ogrzewanie i wodę. To daje mi kwotę ok 2000zł w taryfie G11. U Ciebie dom jest trochę większy i kwoty będą pewnie większe ale tragedii być nie powinno. Najważniejsze to nie oszczędzać na ociepleniu i dopilnować żeby było dokładnie zrobione.
    O i widzisz, jak mnie podbudowałeś właśnie i rozwiałeś wiele wątpliwości! <3 Dzięki wielkie!
    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A dlaczego nie?
    Jeśli planujesz pompę, to podłogówka jest naturalnym wyborem. Gdybyś założył grzejniki, to prawdopodobnie musiałbyś grzać pompą wodę do wyższych temperatur, co oznacza niższy COP i większe koszty. Sama instalacja również się wtedy komplikuje i podraża. Podłogówka daje ci tez możliwość grzania w taniej strefie.
    Dobrze wiedzieć

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    za komplet intalacji wod/kan/co z pompą ciepła to tak 50-60 tysięcy złotych. Za rekuperację 15-20 tysięcy. Za wszystko trybem zleconym w dużej firmie instalcyjnej

  7. #7

    Domyślnie

    Pompa ciepla pompie ciepla nierowna , bez sensu takie wyliczenia .

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Za komplet instalacji i firmową PC 50 tyś to jeszcze akceptowalna cena. Do pomp w nowych domach chyba pojawiły się znowu dofinansowania, więc parę złotych można urwać. Podobnie 15 tyś za rekuperację na gotowo (z rekuperatorem) to nie jest zła cena. Wiadomo, wiele zależy od tego jaka pompa, rekuperator itp. ale zakładając że to dobre firmówki to jest ok. Takie mamy czasy, że budowanie tanie nie jest.
    Ewentualnie z cen można zejść robiąc pewne rzeczy samemu (podłogówka, rekuperacja)
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Tak liczę się z kosztami; jestem świadomy co się dzieje z nimi, i jak pisałem nie liczę na to, że będzie taniej przy aktualnej sytuacji
    Tak są właśnie teraz te dotacje teraz więc może tutaj coś się uda.

    Tak technicznie, przy takim zestawie, jakiej wielkości powinna być kotłownia, aby było "ok", zakładając, że w przyszłości sobie chcę domontować bufor ciepła. Jest mi proponowane 3m2, lecz czy to jest wystarczające?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    Tak technicznie, przy takim zestawie, jakiej wielkości powinna być kotłownia, aby było "ok", zakładając, że w przyszłości sobie chcę domontować bufor ciepła. Jest mi proponowane 3m2, lecz czy to jest wystarczające?
    Moja sugestia.
    Nie instalować żadnych regulatorów temperatury na pętlach podłogówki bo nigdy z nich nie skorzystasz.
    Jedynie skomplikujesz system bo będziesz musiał za PC postawić bufor który zapewni stały przepływ czynnika w GZ.
    Mając te regulatory bez bufora ryzykujesz takie zmniejszenie przepływu w GZ (przy zamkniętych regulatorach) że PC wywali błąd za małego przepływu.
    Mam dom 135m2 grzany PC gruntową i żadnych regulatorów nie instalowałem. Raz ustawione przepływy w pętlach wystarczą.
    Moja "kotłownia" ma 5m2 a niej stoi PC ze 170 litrowym zbiornikiem CWU, 300l zbiornik na wodę, 100l zbiornik filtra wody, szafa komputerowa i zlew.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iuske Zobacz post
    Tak technicznie, przy takim zestawie, jakiej wielkości powinna być kotłownia, aby było "ok", zakładając, że w przyszłości sobie chcę domontować bufor ciepła. Jest mi proponowane 3m2, lecz czy to jest wystarczające?
    Przy podłogówce bufor jest zbędny, a wręcz może być szkodliwy. Podobnie - jak pisał kolega wcześnie - daruj sobie wszelkie regulatory temperatury.

    Na pompę wystarczy ok 1,5-2 m2, są też rozwiązania jak np. to https://izzifast.pl/szafy-hydrauliczne/ gdzie wszystko masz zamknięte w jeden szafie.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    ...
    Co do systemu ogrzewania - żadnych grzejników, rób 100% podłogówki. Jak nie masz zamiaru wykonywać tego sam, to zwykle firmy zakładające pompy chętnie wykonują również podłogówkę razem z całym projektem instalacji......
    Taa ,nie zdarzyło mi sie aby przy montazu pompy ciepła podłogówka była wykonana z projektem, chyba ze sami albo projektowalilismy albo tez wykonywalismy ta podłogówkę.
    Firmy instalacyjne zwykle rzadko bawią sie montaz podłogówki a jeszcze rzadziej w montaz podłogówki z projektem ktorego notabene sami nie wykonuja.
    Optymistyczne podejscie w zakresie mozliwosci firm instalacyjnych byc moze zrozumiałe, ale przekłamywanie rzeczywistosci juz nie bardzo.

  13. #13
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Taa ,nie zdarzyło mi sie aby przy montazu pompy ciepła podłogówka była wykonana z projektem, chyba ze sami albo projektowalilismy albo tez wykonywalismy ta podłogówkę.
    Firmy instalacyjne zwykle rzadko bawią sie montaz podłogówki a jeszcze rzadziej w montaz podłogówki z projektem ktorego notabene sami nie wykonuja.
    Optymistyczne podejscie w zakresie mozliwosci firm instalacyjnych byc moze zrozumiałe, ale przekłamywanie rzeczywistosci juz nie bardzo.
    Asolt, przestań pierd..ic albo wybierasz sobie specjalnie inwestorów zwanych "downami" ,którzy z racji psychiki są ograniczeni umysłowo i Ty to wykorzystujesz...

    Zrobiłem projekt podłogówki i ZADALEM od wykonawcy, żeby tak to było wykonane.
    Tak to zostało wykonane i od 9 lat nie mam do swoich wyliczen zastrzeżeń.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 14-04-2022 o 22:42

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Firmy instalacyjne zwykle rzadko bawią sie montaz podłogówki a jeszcze rzadziej w montaz podłogówki z projektem ktorego notabene sami nie wykonuja.
    Optymistyczne podejscie w zakresie mozliwosci firm instalacyjnych byc moze zrozumiałe, ale przekłamywanie rzeczywistosci juz nie bardzo.
    Jak szukałem pompy, to praktycznie każda firma proponowała mi również wykonanie podłogówki, część nawet wszystkich instalacji wod-kan. Patrząc na to, że podłogówka zajęła im ok 6 godzin, skasowali mnie za to prawie 9 tyś a koszt materiału to tak +/- 3 tyś - to dla nich żyła złota. Myślę, że nawet na montażu pompy nie mieli takiej przebitki.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15

    Domyślnie

    Mi też podłogówkę robiła firma od pompy, tak jest lepiej jesli chodzi o odpowiedzialność. Nikt nie będzie zrzucał winny na tego "drugiego". Co do projektu podłogówki to można ale po co.... może się zaoszczędzi na rurkach 200zł a na projekt wyda 500....

  16. #16

    Domyślnie

    Super, dzięki za odpowiedzi
    Instalację wodno-kanal i podłogówkę zapewne z Tatą zrboię, on jest hydraulikiem, jedynie pompy ciepła sobie już nie zamontujemy bo akurat nie jego spec
    Ostatnio edytowane przez Iuske ; 19-04-2022 o 09:45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony