dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 55 z 55
  1. #41

    Domyślnie

    Warto zauważyć, że w przypadku posiadania instalacji PV która jest w stanie za dnia wytworzyć chociaż 3kW, też można PC grzac CWU *za darmo*.
    PC na ustawieniu cichym zużywa 1-1,5kw energii elektrycznej na dogrzanie wody z 37 do 46 st C, przez niecałą godzine, co przy słonecznej pogodzie nie pobierze nic z zakładu energetycznego.
    Przy dużych instalacjach PV, gdzie produkcja utrzymuje się na poziome 2kw nawet w pochmurny dzień, praktycznie CWU za dnia jest grzane przez 70% dni w roku z autokonsumpcji.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał esselite Zobacz post
    Warto zauważyć, że w przypadku posiadania instalacji PV która jest w stanie za dnia wytworzyć chociaż 3kW, też można PC grzac CWU *za darmo*.
    PC na ustawieniu cichym zużywa 1-1,5kw energii elektrycznej na dogrzanie wody z 37 do 46 st C, przez niecałą godzine, co przy słonecznej pogodzie nie pobierze nic z zakładu energetycznego.
    Przy dużych instalacjach PV, gdzie produkcja utrzymuje się na poziome 2kw nawet w pochmurny dzień, praktycznie CWU za dnia jest grzane przez 70% dni w roku z autokonsumpcji.
    Z tym by nie było problemu. Aczkolwiek liczę na to, że produkcja z PV będzie przeznaczona na PC zimą.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    " 4,4kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C."

    Zbalansować to powietrzną PC.... Masakra....
    Pies drapał - jaka pompa.
    Bufor tam dołącz! (najlepiej z CWU)
    Uprosci całość.
    Grzałki....
    Gruntówka ich nie potrzebuje.

    Czego to ludzie nie wymyślą......

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    https://cieplo.app/wynik/ukp9
    Jaką pompę ciepła dobrać? Jakiej mocy szukać?
    Split czy monoblok??
    Panasonic split AQUAREA 9kW / T-CAP ALL-IN-ONE;
    - może być ;
    .... 1f - ma grzałkę 3 kW,
    .... 3f - ma grzałkę 9 kW,
    - pisałem w poście #3
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Panasonic split AQUAREA 9kW / T-CAP ALL-IN-ONE;
    - może być ;
    .... 1f - ma grzałkę 3 kW,
    .... 3f - ma grzałkę 9 kW,
    - pisałem w poście #3
    OK ale chyba ze względu na przesył i dogrzewanie kotłowni 9 kW może być za mało?
    Gdyby jednak przenieść pompę do kuchni to czy rezygnować z bufora? Na to już na pewno nie znajdę miejsca. Na samą "lodówkę" coś bym może wymyślił. To faktycznie idzie tak zrobić jak pokazują na zdjęciach, że wygląda estetycznie i nie ma żadnych dodatkowych rur itp?

  6. #46
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wit502

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    " 4,4kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C."

    Zbalansować to powietrzną PC.... Masakra....
    Pies drapał - jaka pompa.
    Bufor tam dołącz! (najlepiej z CWU)
    Uprosci całość.
    Grzałki....
    Gruntówka ich nie potrzebuje.

    Czego to ludzie nie wymyślą......

    Adam M.
    Witam, jako laik rozumiem że pompa będzie taktować dlatego potrzebny bufor,
    pompę chcę kupić jak każdy w miarę dobrą -finanse niestety mnie ograniczają,
    połowę domu dogrzewałem klimatyzacją ( mały komfort)to może 5kw wystarczy
    piec węglowy do likwidacji (3 klasa)
    dotacji nie dostanę bo mam podłączony gaz, stary piec gazowy .

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Jednak popytałbym, bo likwidujesz piec węglowy.
    (ten gazowy to rezerwa na czarną godzinę)
    Dodają podobno do 20 tysięcy a to połowa dobrej gruntówki.
    (z odwiertami buforem i instalacją)

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 12-05-2022 o 13:44
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #48

    Domyślnie

    Kilka słów o moim budynku jeszcze.
    Powierzchnia parter plus poddasze około 210 m2.
    Grzejniki aluminiowe takie jak G500f. Łącznie na cały dom 130 żeberek. Do tego drabinka w łazience na parterze.
    Ponadto na parterze podłogówka na około 30 m2 oraz w łazience na poddaszu podłogówka pociągnięta z grzejnika.
    Dołożenie żeberek do wszystkich grzejników nie wchodzi w grę bo to się wiąże albo z remontem albo z kiepskim wyglądem.
    W sumie na parterze grzejniki ustawione na maks. 3. Tylko w łazience drabinka na więcej.
    Podłogówka na parterze zimą chodzi na 34-37 stopni. To zapewnia komfort cieplny. Na poddaszu w sypialni grzejniki skręcony. Chodzi najczęściej u dzieci w pokoju i jeden z dwóch w salonie. Chyba, że jest minus to grzeją dwa w salonie i jeszcze w przedpokoju. Sypialnia rzadko. Łazienka chodzi na 4 przez co podłoga jest gorąca i przy otwartych drzwiach dogrzewa resztę.
    W grzejnikach łącznie 40 litrów wody plus ta podłogówka plus rurki rozprowadzające i 10 m przesyłu z kotłowni.
    Rozumiem, że bez bufora ani rusz? Gdyby było rozwiązanie all in one to może bym zlikwidował kotłownię i wstawił szafę do kuchni.

  9. #49
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wit502

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jednak popytałbym, bo likwidujesz piec węglowy.
    (ten gazowy to rezerwa na czarną godzinę)
    Dodają podobno do 20 tysięcy a to połowa dobrej gruntówki.
    (z odwiertami buforem i instalacją)

    Adam M.
    Witam, sprawdzałem informację od Ciebie w sprawie dotacji. Pięknie by było ( dotacja 9000 tys.lub 13500 podwyższona klasa energetyczna) ALE:
    mam kocioł gazowy w związku z tym zużycie gazu może być na poziomie 5600 KWh średnio przez ostatnie 3 lata kalendarzowe pomijając rok złożenia wniosku czyli 2022. Dostęp mam do 2020 roku wstecz , byłem w gazowni i schody bo rozszacowanie mam w październiku i liczą mi 3 lata i prawie 6 miesięcy, wtedy delikatnie przekraczam, a urzad na pewno sprawdzi zużycie bo muszę podpisać zgodę na dostęp do operatora i kicha.Niestety na gruntówkę bez dotacji mnie nie stać.Pozdrawiam i dzięki za poradę.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    " 4,4kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C."

    Zbalansować to powietrzną PC.... Masakra....
    Pies drapał - jaka pompa.
    Bufor tam dołącz! (najlepiej z CWU)
    Uprosci całość.
    Grzałki....
    Gruntówka ich nie potrzebuje.

    Czego to ludzie nie wymyślą......

    Adam M.
    W d..ę z taką PC co pobiera 4,4kW i jeszcze tak niska temp w domu 22*C -dla mnie za zimno.
    Kuźwa na powietrznej ( sprawdzone ) mam w domu 23,4*C i nie bierze 4,4kW grzejąc ponad 230m2
    Te twe badziewie już niedługo zgaśnie. podejrzewam że już ledwo zipie.
    Takie czasy chłopie Gruntówki to przeżytek czy cię to podoba czy nie. Ale zawsze jeleni możesz szukać na Forum.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 23-05-2022 o 00:18
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czytam i czytam i znaleźć nie mogę, że tam jest napisane, że jakaś pompa pobiera 4.4kW.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Nie czyta ze zrozumieniem tekstu, to się czepia...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #53

    Domyślnie

    Czy spotkał się ktoś z Was z pompami ciepła firmy YORK? https://bimsplus.pl/produkt/pompy-ciepla-york.html
    Nie mogę znaleźć żadnych danych na temat tych pomp instalator proponuje żeby się im przyjrzeć.

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    To chińska Midea , produkują pod różnymi brandami , pompy bez większych uwag czy wad.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał siinski Zobacz post
    To chińska Midea , produkują pod różnymi brandami , pompy bez większych uwag czy wad.
    A jakie to może mieć parametry? Warto się nad tym zastanawiać czy czekać na coś lepszego ( o ile Samsung czy Panasonic jest lepszy)?

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony