dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Rezygnacja z kotłowni oznacza rezygnację z solarów. Trochę szkoda bo woda teraz grzeje się za darmo.
    Mnie nie było szkoda - solary zlikwidowałem w 2017 roku. Sąsiad w 2019 roku.

    Tak na prawdę to solary grzeją wodę od marca do września. Wtedy najwięcej prądu daje PV. COP jest duży, więc ogrzanie wody przy pomocy PC jest bardzo ekonomiczne. Nie wiem ile prądu pobiera grupa pompowa do obsługi solarów, ale trochę tego jest, więc nie jest to za darmo. W zimie "to cudo" też się włącza a ciepła prawie nie daje. Jeśli doda się straty ciepła między budynkami to kto wie, czy nie wyjdzie drożej niż grzanie przy pomocy PC umieszczonej w domu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.719

    Domyślnie

    Cytat Napisał wit502 Zobacz post
    Witam, ma ktoś wiedzę na temat pomp heiko, z góry dzięki za podpowiedź.
    Heiko często są przerabiane na pompy ciepła bo są tanie i robią swoją robotę .

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Nie ten budżet. No i grzejniki.
    Grzejniki nie przeszkadzają.
    Gruntówka kosztuje tyle co wypasiona powietrzna a jest lepsza.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Rezygnacja z kotłowni oznacza rezygnację z solarów. Trochę szkoda bo woda teraz grzeje się za darmo.
    Solary na razie zostaw;
    - będziesz korzystał gdy jest słońce i gdy przekonasz się o wyższości PC przy produkcji CWU,
    - PC - będziesz korzystał zimą i przy braku słońca
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Solary na razie zostaw;
    - będziesz korzystał gdy jest słońce i gdy przekonasz się o wyższości PC przy produkcji CWU,
    - PC - będziesz korzystał zimą i przy braku słońca
    Taki mam plan. Dlatego modernizuje połączenie kotłowni z domem żeby zminimalizować straty na 10 metrach przesyłu.

    Gubię się już w tych wszystkich parametrach PC.
    Split czy mono?
    R410a, R32 czy R290?
    10, 12 a może więcej kW?
    Po co to wszystko takie skomplikowane... ja chcę mieć tylko ciepło zimą

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Taki mam plan. Dlatego modernizuje połączenie kotłowni z domem żeby zminimalizować straty na 10 metrach przesyłu.
    Instalacja pomiędzy jednostką zewnętrzną a budynkiem, jest narażona na ujemne temperatury ;
    - powinna być jak najkrótsza aby uzyskiwać optymalne COP,
    - u mnie to < 0,5 metra do ściany i grubo ocieplona,
    ,
    - zrewiduj swoje stanowisko - bo będzie potem płacz i narzekanie na mało sprawną PC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Instalacja pomiędzy jednostką zewnętrzną a budynkiem, jest narażona na ujemne temperatury ;
    - powinna być jak najkrótsza aby uzyskiwać optymalne COP,
    - u mnie to < 0,5 metra do ściany i grubo ocieplona,
    ,
    - zrewiduj swoje stanowisko - bo będzie potem płacz i narzekanie na mało sprawną PC
    Jednostka zewnętrzna będzie przy samym budynku kotłowni. 10 m to kotłownia jest od domu.

  8. #28
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wit502

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam, dom z lat 60, ocieplony 90 metrów , same grzejniki aluminiowe, dostałem taką propozycję co wybrać? Byłem zdecydowany na haier .Może ktoś mi doradzi co wybrać.

    Haier monoblok 5kw komplet pompa ciepła +moduł sterownika + pilot przewodowy cena 11000 brutto za komplet

    Heiko 6kw monoblok z modułem hydraulicznym - 14000 brutto

    Neoheat 6kw monoblok komplet --15000brutto

    Rothenso 6kw monoblok komplet -16000 brutto

    Panasonic 5kw monoblok komplet 15000 brutto

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mnie nie było szkoda - solary zlikwidowałem w 2017 roku. Sąsiad w 2019 roku.

    Tak na prawdę to solary grzeją wodę od marca do września. Wtedy najwięcej prądu daje PV. COP jest duży, więc ogrzanie wody przy pomocy PC jest bardzo ekonomiczne. Nie wiem ile prądu pobiera grupa pompowa do obsługi solarów, ale trochę tego jest, więc nie jest to za darmo. W zimie "to cudo" też się włącza a ciepła prawie nie daje. Jeśli doda się straty ciepła między budynkami to kto wie, czy nie wyjdzie drożej niż grzanie przy pomocy PC umieszczonej w domu.
    Może masz jednak rację... rozwiązałoby to wiele problemów. Brak przesyłu, brak prac dodatkowych.
    Ile PC zużywa prądu na grzanie wody w ciągu roku? Rodzina 5 osobowa.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Ile PC zużywa prądu na grzanie wody w ciągu roku? Rodzina 5 osobowa.
    COP dla CWU - zależy od;
    - klasy zbiornika,
    - gdzie stoi; - czy nie w zimnej piwnicy ?
    - jak dużą ma wężownicę; w zbiorniku 300 L wężownica 3,4 m2
    - ilości wody zużywanej na miesiąc ;
    - ok; 50 do 100 kWh/m-c,
    - COP ok; 3,0
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Może masz jednak rację... rozwiązałoby to wiele problemów. Brak przesyłu, brak prac dodatkowych.
    Ile PC zużywa prądu na grzanie wody w ciągu roku? Rodzina 5 osobowa.
    Zależy od tego ile wody się używa. Jak jest przewaga osób lubiących kąpiel w wannie to więcej niż korzystających głównie z prysznica. Jak przewaga kobiet to też więcej.

    W zasadzie można powiedzieć że przy PC średnio 3 razy mniej prądu niż grzanie czystym prądem. Jeśli notowałeś zużycie prądu gdy nie grzały solary to podziel przez trzy razy średnią dzienną. Pewna poprawka na ciepłe dni - wtedy COP jest znacznie wyższy.

    Jedna jeśli planujesz mieszkać w tym domu dłużej to należy poprawić ocieplenie i wtedy przeliczyć jakiej wielkości powinna być pompa.

    Jestem zwolennikiem pompy typu split. Ale z reguły jest droższy niż tej samej marki monoblok.

    R410A w stosunku do R32 jest trochę mniej wydajny - kilka procent. Czołowi producenci przeszli na R32.
    Ja zaczynałem ze starym zestawem (2008 r.) na R41A, a w tym sezonie grzewczym będę miał na R32.

    Pilotująco od kwietnia jest podłączona jednostka zewnętrzna z R32, ale hydrobox z R410A. Pomału ruszam z przebudową hydrauliki. Jest tego trochę, bo hyudrobox będzie taki jak z linka, który podałem wyżej oraz jednostka zewnętrzna zostanie przeniesiona w nowe miejsce.

    Przyznaję że do najtańszych nie należy, ale prawie wszystko robię sam, a kosztowało mnie sporo taniej, bo było poobijane...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał wit502 Zobacz post
    Witam, dom z lat 60, ocieplony 90 metrów , same grzejniki aluminiowe, dostałem taką propozycję co wybrać? Byłem zdecydowany na haier .Może ktoś mi doradzi co wybrać.

    Haier monoblok 5kw komplet pompa ciepła +moduł sterownika + pilot przewodowy cena 11000 brutto za komplet
    Heiko 6kw monoblok z modułem hydraulicznym - 14000 brutto
    Neoheat 6kw monoblok komplet --15000brutto
    Rothenso 6kw monoblok komplet -16000 brutto
    Panasonic 5kw monoblok komplet 15000 brutto
    A jakie jest OZC budynku?
    OZC jest podstawą do dobierania mocy P.C.
    kalkulator OZC : https://cieplo.app/start

    Drugie podstawowe pytanie po OZC, to jakiej temp. wody potrzebujesz na grzejnikach?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC Kołton koperta mocy.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	459254

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp na wyjsciu.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	459255

    Haier szybko traci moc grzewczą w temperaturach poniżej -10*C.
    Heiko i Neoheat nie znam, obawiam się że może być ta sama sytuacja, czyli gwałtowna utrata mocy grzewczej poniżej -10*C.
    Więc zostaje Panasonic i Rotenso.
    Można do tego dodać LG Therma V 5 kW lub Galmet Prima 6 kW na czynniku R32 - są w wersji monoblok.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 08-05-2022 o 12:29
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wit502

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dzięki, 4,4kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej za oknem -20°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.
    2,2kW – przeciętna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,3°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.
    97kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię
    Ogrzewanie
    Instalacja c.o: 100% grzejniki, max. temp. 50°C ( fotowoltaika 7,125, dokładam 2,8 )
    Tyle pokazała strona .

  14. #34

    Domyślnie

    Czyli 4,4 kW.
    Na mapce jeszcze III strefa, ale na granicy z IV strefą klimatyczną do -22*C.

    Tu bym celował w temp. biwalentną między -15*C do -18*C i P.C. z grzałką 2 lub 3-fazową o mocy 6 kW.
    Oba te warunki ciężko będzie spełnić, gdyż przy tak niskich mocach często jest montowana grzałka 3 kW. Tylko jako uzupełnienie mocy kompresora.

    Bodajże LG, Galmet i Heiko mają grzałki 6 kW.
    Z powodu braku pełnej tabelki grzewczej nie wiadomo jak Heiko zachowa się poniżej -10*C.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_LG_5-7-9.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	102,8 KB
ID:	459260

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moc Prima 6-8.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	459261

    Wykres z LG jest dla wody do +45*C, gdy będziesz potrzebował wody +50*C to moc spada około 0,3 kW wg wykresu.
    Wykres Galmeta jest dla wody +35*C, to w Twoim przypadku moc wyjdzie około 1 do 1,2 kW niższa niż wykres.

    Rotenso wypada słabiej niż się spodziewałem, musiałaby być o mocy 8 kW.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Rotenso_6_8_10.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	459262
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 08-05-2022 o 16:43
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Czyli 4,4 kW.
    Na mapce jeszcze III strefa, ale na granicy z IV strefą klimatyczną do -22*C.
    Tu bym celował w temp. biwalentną między -15*C do -18*C i P.C. z grzałką 2 lub 3-fazową o mocy 6 kW.

    Chcąc celować w temperaturę biwalentną -15 C ;
    - konieczny jest Panasonic 7 kW dla grzejników
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zależy od tego ile wody się używa. Jak jest przewaga osób lubiących kąpiel w wannie to więcej niż korzystających głównie z prysznica. Jak przewaga kobiet to też więcej.

    W zasadzie można powiedzieć że przy PC średnio 3 razy mniej prądu niż grzanie czystym prądem. Jeśli notowałeś zużycie prądu gdy nie grzały solary to podziel przez trzy razy średnią dzienną. Pewna poprawka na ciepłe dni - wtedy COP jest znacznie wyższy.

    Jedna jeśli planujesz mieszkać w tym domu dłużej to należy poprawić ocieplenie i wtedy przeliczyć jakiej wielkości powinna być pompa.

    Jestem zwolennikiem pompy typu split. Ale z reguły jest droższy niż tej samej marki monoblok.

    R410A w stosunku do R32 jest trochę mniej wydajny - kilka procent. Czołowi producenci przeszli na R32.
    Ja zaczynałem ze starym zestawem (2008 r.) na R41A, a w tym sezonie grzewczym będę miał na R32.

    Pilotująco od kwietnia jest podłączona jednostka zewnętrzna z R32, ale hydrobox z R410A. Pomału ruszam z przebudową hydrauliki. Jest tego trochę, bo hyudrobox będzie taki jak z linka, który podałem wyżej oraz jednostka zewnętrzna zostanie przeniesiona w nowe miejsce.

    Przyznaję że do najtańszych nie należy, ale prawie wszystko robię sam, a kosztowało mnie sporo taniej, bo było poobijane...
    Solary wyprodukowały w ciągu 5 lat około 18 tys kWh. Jak to przeliczyć na pracę PC? Podzielić przez 3? Pewnie mogłyby więcej tylko przy 75 stopniach się wyłącza.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Solary wyprodukowały w ciągu 5 lat około 18 tys kWh. Jak to przeliczyć na pracę PC? Podzielić przez 3? Pewnie mogłyby więcej tylko przy 75 stopniach się wyłącza.
    Ja bym tego nie przeliczał.
    PC by "oddać" 18 000 kWh musi "pobrać" z sieci średnio około 6 000 kWh na wspomniane grzanie wody. Średnio, gdyż w ciepłe dni COP jest wyższy, a w zimne dni niższy.

    Jak się ktoś opali na słońcu to raczej nie przelicza ile zaoszczędzi nie przebywając w solarium...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ja bym tego nie przeliczał.
    PC by "oddać" 18 000 kWh musi "pobrać" z sieci średnio około 6 000 kWh na wspomniane grzanie wody. Średnio, gdyż w ciepłe dni COP jest wyższy, a w zimne dni niższy.

    Jak się ktoś opali na słońcu to raczej nie przelicza ile zaoszczędzi nie przebywając w solarium...
    Jasne. Staram się tylko znaleźć jakieś przeliczenie na ile opłaca się zostawić solary a na ile przenieść kotłownię do kuchni (zakładając że będzie to taka "lodowka" i nic więcej). Bo jeśli oszczędność na ogrzewaniu domu zniweluje straty na ogrzewaniu wody to byłoby dobrze. Fakt, zostaje remont kuchni ale to bym przełknął. Tylko mam jeszcze jedną obawę. Zasilanie. Skąd pociągnąć przewód. Bo rycie połowy domu do skrzynki z bezpiecznikami nie wchodzi w grę. Tym bardziej że po drodze jest łazienka.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian_co Zobacz post
    Zasilanie. Skąd pociągnąć przewód. Bo rycie połowy domu do skrzynki z bezpiecznikami nie wchodzi w grę. Tym bardziej że po drodze jest łazienka.
    Należy ;
    - zastosować "korytko kablowe" po wierzchu ściany,
    - przewód pociągnąć za bezpiecznikami za licznikowymi z osobnymi bezpiecznikami dla PC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Należy ;
    - zastosować "korytko kablowe" po wierzchu ściany,
    - przewód pociągnąć za bezpiecznikami za licznikowymi z osobnymi bezpiecznikami dla PC
    Czyli na zewnątrz budynku? To ma znaczenie split czy monoblok?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony