dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Wink Izolacja akustyczna okna do pokoju

    Cześć,
    chcę wymienić jedno okno do swojego pokoju na cichsze. Jestem po lekturze okna dźwiękoszczelne forum. Mam parę pytań.

    Obecnie mam okno drewniane od Stolbudu Włoszczowa z 2012, profil dwuszybowy 44.2/16/6LE+A. Nie wiem który model. Okucia (najwyraźniej) też od nich. Chcę wytłumić szum jazdy aut po ulicy i warkot silnika odjeżdzających autobusów - czyli niższe częstotliwości. Już rozmawiałem ze Stolbudem Białobrzeg oraz technikami z mojego miasta. Chciałem wymienić samą szybę, ale ich zdaniem nie da się wstawić żadnego profilu, który będzie jakkolwiek lepszy od tego który obecnie mam (podobno już mocno izolujący dźwięk) - nie ma miejsca na 3cią szybe. ( Ale zanim wymienie całe okno mam 2 zastrzeżenia / pomysły i proszę o opinie na ich temat:

    * Czy nie dałoby się wymienić tej listwy w którą wchodzi profil szybowy na bardziej pojemną i tam wsadzić 3 szyby?
    * 2 pomysł: a czy sens miałoby doklejenie np. na taśme magnetyczną 10-15mm plexiglasu do szyby?

    Czytałem, że dla akustyki istotna jest rama i osadzenie okna natomiast mi się osobiście wydaje, że tamtędy nie idzie dźwięk (a przez profil bardzo mocno), w szczególności po dokręceniu skrzydła do ościeżnicy i wyreulowaniu wszystkich rolek mimośrodowych. Ew. może by zastosować piankę wokół ościeżnicy dla pewności?

    Pomożecie? Już miesiąc się z tym męczę. Jeszcze się upewnie, który to konkretnie model tego Stolbudu od spółdzielni.
    Ostatnio edytowane przez PLtier ; 21-04-2022 o 16:50

  2. #2

    Domyślnie

    Niestety raczej nie ma szans aby cokolwiek polepszyć z wielu powodów:
    1) Przede wszystkim fabryka okien Stolbud zbankrutowała (oblecenie pod marką Stolbud sprzedawane są okna innego producenta okien drewnianych tj. Słowińskich) a wymiana pakietu szybowego w oknie drewnianych zawsze wiążę się z ryzykiem uszkodzenia listwy przyszybowej. A przy braku możliwości dorobienia listwy przyszybowej i pod względem kształtu i w przypadku kolorów niekryjących pod względem koloru nikt znający się na rzeczy nie podejmie się tematu. Za duże ryzyko w stosunku do potencjalnego zysku
    2) Obecny pakiet ma 37db (standardowy 1-komorowy ma 31 db więc trochę "cichszy" ale wciąż nie jest to w żadnym stopniu pakiet w dużym stopniu akustyczny). Teoretycznie przy takiej samej grubości pakietu można użyć pakietu trochę cichszego np. 33.1Si/16AR/6 które ma 39db jednak poprawa byłaby praktycznie niesłyszalna
    3) Okno drewniane do bloku z 2012 roku na 99% ma tylko jedną uszczelkę na skrzydle i żadnej na ościeżnicy a taka konstrukcja właściwie uniemożliwia aby okno było ciche
    4) Jeśli dodatkowo jest nawiewnik to już zupełna tragedia pod względem akustyki

    Jedyne co mogę doradzić to ewentualna wymiana uszczelek na nowe (ale też może być problem gdyż Stolbudu już nie ma i trzeba na oko dobierać model uszczelki) oraz maksymalne dociśnięcie skrzydła do ramy na okuciu. Ale efekt nie będzie oszałamiający.

    Oczywiście wymiana okna na przebadane z Rw>45db na pewno poprawi komfort ale jak bardzo to już kwestia budynku a nie okienna. Jednak przy budownictwie wielorodzinnym temat mostków akustycznych jest całkowicie olewany w przypadku ścianek między mieszkaniami to tym bardziej nikt nie zaprząta sobie głowy przy izolacji akustycznej od zewnątrz. Co do plexiglasu nigdy nie widziałem takiego zastosowania ani nigdzie na budowie ani w badaniach i w sumie jestem pewien że nic by nie dał.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Ubiegłeś mnie z odpowiedzią (w święta miałem "wolne" od forum), ale zrobiłeś to w sposób bardzo kompetentny i kompleksowy. Brawo. Ja miałem jedynie złośliwie dodać, że obecny Stolbud nie ma nic wspólnego ze starą firmą. Tylko marka.. (edit: będę mile zaskoczony, jak podejmą temat w sposób inny niż tylko propozycja nowego okna - chociaż to najrozsądniejsza propozycja).

    Widziałem ten sam post na fb, włączyłem powiadomienia i... nic mi się nie rzuciło w oczy. Nie wiem czy to niedoskonałość fb (zbyt dużo info) czy nie padły tam żadne odpowiedzi?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  4. #4

    Domyślnie

    Cześć,
    nie odpisywałem, bo myślałem, że w międzyczasie temat się jakoś rozwiąże. Poznałem model okna i się okazało ma ono 38-40 dB tłumienia. Wymieniłem także uszczelkę na okapniku, na ościeżnicy.
    Próbowałem jeszcze poszukać opcji przycięcia listewski, ale u mnie z tego co wyliczyłem i rozmawiałem jest 2,9cm więc nie będzie miejsca na więcej niż 44dB profil.
    Spróbuję jeszcze poszukać tych uszczelek.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony