dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie Oświetlenie podjazdu i chodnika - podłączenie i schemat

    Witam, jestestwem na etapie planowania oświetlenia podjazdu chodnika przy okazji układania kostki wokół domu. Planuję podłączenie ok 16 - 20 punktów ledowych oświetleniowych (ok. 8-10 W na punkt). Oświetlenie chcę podzielić na dwie części (podjazd i chodnik) na dwóch osobnych przewodach podłączanych do jednego włącznika wi-fi, które będzie włączać oświetlenie po zachodzie słońca i wyłączać o godzinie 23.00. Użyty będzie przewód 3x1,5mm ziemny (czarny). Punkt do którego cię podłączyć oświetlenie to lampa z boku domu pod wiatą na samochody. Włącznik będzie włączał lampę pod wiatą na elewacji i planowane oświetlenie.

    W załączniku jest schemat wg którego chcę to podłączyć.

    Czy przewód ziemny, czarny przeznaczony do ziemi musi być w peszlu czy może być bez peszla ? Producent mówi, że może być kładziony luzem do ziemi.
    Czy jedna nitka może się rozdzielać w pewnym momencie w dwóch kierunki na kształt litery "Y"?

    Proszę kogoś z doświadczeniem czy to co chcę zrobić jest dobrze zaplanowane.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5991.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	459076  
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jest ok. Musisz tylko zwrócić uwagę na połączenia rozgałęzień, szczelność chyba że dasz radę szczelnie w lampach to zrobić. Zwrócił bym też uwagę na wyłącznik wi-fi, jego wytrzymałość, masz tutaj ponad 200W obciążenia w led-ach. Wyłączniki wifi mają z reguły podane możliwe obciążenie rezystancyjne, te troszkę lepsze mają podane dwa.
    Ps. Ziemny nie musi być w peszlu.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 18-04-2022 o 14:45
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jest ok. Musisz tylko zwrócić uwagę na połączenia rozgałęzień, szczelność chyba że dasz radę szczelnie w lampach to zrobić. Zwrócił bym też uwagę na wyłącznik wi-fi, jego wytrzymałość, masz tutaj ponad 200W obciążenia w led-ach. Wyłączniki wifi mają z reguły podane możliwe obciążenie rezystancyjne, te troszkę lepsze mają podane dwa.
    Ps. Ziemny nie musi być w peszlu.
    Rozgałęzienia właśnie chce zrobić w środku lampy na kostce w lampie.

    Na co konkretnie zwrócić uwagę w parametrach włącznika wi-fi ?

    Myślałem o takim

    https://allegro.pl/oferta/dotykowy-w...f-f1d544bb85b6
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    Rozgałęzienia właśnie chce zrobić w środku lampy na kostce w lampie.

    Na co konkretnie zwrócić uwagę w parametrach włącznika wi-fi ?

    Myślałem o takim

    https://allegro.pl/oferta/dotykowy-w...f-f1d544bb85b6
    Raczej się nie nada, niestety producent pisze max obciążenie 200W a pewnie dla led sporo mniej. Szukaj takich gdzie producent pisze wyraźniej np. Moc obciążenia: 3-300W / przycisk (100W dla LED),
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    A taki przekaźnik ? W tym jest 2000W

    https://allegro.pl/oferta/sonoff-bas...6-a906bc4937a5

    Ewentualnie taki, mogę go schować w puszce za włącznikiem:

    https://allegro.pl/oferta/tuya-wifi-...owy-9144387504
    Ostatnio edytowane przez pablomoc ; 19-04-2022 o 07:36
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    A taki przekaźnik ? W tym jest 2000W

    https://allegro.pl/oferta/sonoff-bas...6-a906bc4937a5

    Ewentualnie taki, mogę go schować w puszce za włącznikiem:

    https://allegro.pl/oferta/tuya-wifi-...owy-9144387504
    Drugi wydaje się najrozsądniejszy, przynajmniej producent wyraźnie napisał 150W led na kanał. Oczywiście wiesz jak te wyłączniki wifi działają (dlaczego nie zigbee).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Zdecyduje się chyba na ten pierwszy.

    https://allegro.pl/oferta/sonoff-bas...6-a906bc4937a5

    W opisie jest dopuszczalne obciążenie 2000W i 10A więc chyba będzie ok.

    Tylko mam jedno pytanie. Jeżeli przez ten włącznik przechodzą dwa przewody (czerwony i niebieski) to co zrobić z żółto zielonym ? Puścić bokiem tak żeby nie przechodził przez włącznik ?

    A odnośnie tego drugiego włącznika. Dlaczego tylko może być 150 W na kanał w przypadku LED ? Przecież ledy są mniejszej mocy. Wytłumaczy ktoś ? W przypadku tego pierwszego nie jest napisane jakie obciążenie może być dla led. Ogólnie w żadnym opisie tego typu włączników nie jest napisane jakie może być obciążenie dla led.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    W opisie jest dopuszczalne obciążenie 2000W i 10A więc chyba będzie ok.

    Tylko mam jedno pytanie. Jeżeli przez ten włącznik przechodzą dwa przewody (czerwony i niebieski) to co zrobić z żółto zielonym ? Puścić bokiem tak żeby nie przechodził przez włącznik ?

    A odnośnie tego drugiego włącznika. Dlaczego tylko może być 150 W na kanał w przypadku LED ? Przecież ledy są mniejszej mocy. Wytłumaczy ktoś ? W przypadku tego pierwszego nie jest napisane jakie obciążenie może być dla led. Ogólnie w żadnym opisie tego typu włączników nie jest napisane jakie może być obciążenie dla led.
    To Ty decydujesz więc jak wybierzesz tak będzie
    W opisie drugiego jest tak "Moc maksymalna: 2x 1150W (2x150 dla oświetlenia LED)" wiec nie masz racji że nie jest napisane jakie może być obciążenie LED.
    Dlaczego ano dlatego że każda żarówka to kilka led ale nie zasilane bezpośrednio 230V a poprzez zasilacz impulsowy. Jeśli dalej nie rozumiesz to pozostają jakieś poradniki z elektrotechniki.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    To Ty decydujesz więc jak wybierzesz tak będzie
    W opisie drugiego jest tak "Moc maksymalna: 2x 1150W (2x150 dla oświetlenia LED)" wiec nie masz racji że nie jest napisane jakie może być obciążenie LED.
    Dlaczego ano dlatego że każda żarówka to kilka led ale nie zasilane bezpośrednio 230V a poprzez zasilacz impulsowy. Jeśli dalej nie rozumiesz to pozostają jakieś poradniki z elektrotechniki.
    Chodzi mi o to, że w opisie tego włącznika nie jest napisane jaki może być obciążenie led. Napisałem maila do hurtowni elektronicznej która ma w ofercie tego typu włączniki i dostałem odpowiedz że można go obciążyć taką mocą led. Chcę zasięgnąć też opinii na forum żeby uniknąć popełnienia jakiegoś błędu.

    Także proszę o opinie kogoś kto się orientuje w temacie.

    Swoją drogą jeżeli tamten włącznik może być obciążony 150W Led to co się stanie jak podłączymy pod niego 200W ?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    Chodzi mi o to, że w opisie tego włącznika nie jest napisane jaki może być obciążenie led. Napisałem maila do hurtowni elektronicznej która ma w ofercie tego typu włączniki i dostałem odpowiedz że można go obciążyć taką mocą led. Chcę zasięgnąć też opinii na forum żeby uniknąć popełnienia jakiegoś błędu.

    Także proszę o opinie kogoś kto się orientuje w temacie.

    Swoją drogą jeżeli tamten włącznik może być obciążony 150W Led to co się stanie jak podłączymy pod niego 200W ?
    W opisie nie jest napisane bo producent uznał że tak będzie lepiej, oczywiście dla producenta.
    Niestety hurtownia nie wie co pisze, jest to niemożliwe. Kluczowym elementem w tych przełącznikach są mini przekaźniki i to ich zdolność do przełączania różnych prądów decyduje jak długo podziała. Oczywiście na początku jak podłączysz będzie ok ale chyba instalacji nie robisz np na 500 zadziałań. Przekaźniki producenci opisują bardziej dokładnie np. AC1, AC3 itd. Opisy te wraz z wartością prądu dają gwarancję długiego użytkowania przy właściwym doborze.
    Sugerowałem że wybrał bym drugi bo producent wydaje się uczciwie to opisał i jeśli zastosujesz się do tegoto jest spora szansa że podziała to dosć długo bezawaryjnie, im bardziej będziesz przekraczał wartości określone przez producenta tym krótszy czas użytkowania (sklejone, wypalone styki przekaźnika). Możliwe że miałeś okazję zaobserwować iskrzenie (łuk elektryczny) przy wkładaniu do gniazdka wtyczki ładowarki telefonicznej, jak myślisz dlaczego tak się dzjeje przecież moc jej jest bardzo mała. Zasilacze impulsowe mają swój prąd rozruchowy i to niemały. Często zabezpieczenia B nie radzą zobie z prądami rozruchowymi takich zasilaczy. To iskrzenie z gniazdka spowodowane wysokim prądem rozruchowym przenieś sobie do wnętrza mikro przekaźnika.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony