dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gorillo82

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Trzebnice pow. polkowicki
    Kod pocztowy
    59-140
    Posty
    3

    Domyślnie Ekologiczny dom z gliny i słomy.

    Cześć witam wszystkich , zastanawiam się nad budową domu metodą "Straw Bale".
    Czy jest tu ktoś kto zna się na temacie i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z budowy.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Osobiście nie kojarzę, żeby ktoś tu na forum chwalił się taką technologią a już kilka lat przeglądam czasem forum. Natomiast na YT zobacz kanał "W szumilesie", całkiem sympatycznie był pokazany proces budowy takiej chałupy (filmiki sprzed kilku lat, teraz wykańczają). Na nic ciekawszego nie trafiłem.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gorillo82

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Trzebnice pow. polkowicki
    Kod pocztowy
    59-140
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za wiadomość . Tak wiem o tym kanale na YT oglądam uważnie co Pan Grzegorz tam wyczynia .
    Pozdrawiam .

  4. #4

    Domyślnie

    W ogóle do mnie nie przemawia taka koncepcja "ekologicznych domów". Pewnie nie jest to tanie ani dobre... raczej jacyś dziwni ludzie mają potrzebę zrobić coś dziwnego i stąd takie pomysły.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Nie masz racji!
    No, niezupełnie masz rację...
    Pomijając ekopierdoły, to takie domy potrafią być naprawdę dobre.
    Równie dobre jak z chrustu, wrzosu czy glinobitki.
    Łatwiej je się stawia.

    Technologia mało powszechna to formalności ze zgodą na budowę sporo.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Pomijając ekopierdoły, to takie domy potrafią być naprawdę dobre.
    Równie dobre jak z chrustu, wrzosu czy glinobitki.
    No tak, równie dobre jak z chrustu itd to się akurat zgodzę

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Łatwiej je się stawia.
    Jak to łatwiej? W technologii tradycyjnej przeciętnej wielkości domek ekipa budowlana złożona z kilku osób stawia ściany parteru w kilka dni (i powiedzmy, że kilka dni przyklejenie styropianu). A w glinianych wynalazkach ile to trwa?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Czytaj ze zrozumieniem!
    Napisałem - łatwiej a nie szybciej...
    Zdaje się, że o budowaniu masz wyrobione zdanie przez marketingowców.
    NAJDOSKONALSZYM domem jest... ziemianka!
    Fakt. Ma też wady, choćby to, ze okna tam nie otworzysz.
    Nie pogardzaj doświadczeniami zbieranymi przez całe wieki!
    To, że czegoś nie znasz, nie rozumiesz - wcale nie oznacza, ze jest złe!

    Za bardzo rozpowszechniły się bieda-domki z maxa...
    Zwykle szkieletor (no, namiot!) stawiany na murowanym parterze...
    Koszmar technologiczny....

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Frofo007
    Pytanko mam...
    Strzecha też be?
    UMIESZ ją zrobić?
    WIESZ ile TERAZ kosztuje?
    Dawniej kazdy kmieć ją sobie robił, jak była taka potrzeba...
    (Ja też robiłem, bo tatek mnie nauczył)

    Adam M.

    PS.
    Co do "tradycyjnej" technologi...
    ILE ona ma lat?
    Bo w wiekach jej się nie liczy....

    A. M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 09-05-2022 o 22:13
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Czytaj ze zrozumieniem!
    Napisałem - łatwiej a nie szybciej...
    Zdaje się, że o budowaniu masz wyrobione zdanie przez marketingowców.
    To łatwiej nie oznacza między innymi, że szybciej? Co rozumiesz przez łatwiej? Bo ja rozumiem, że ktoś buduje w popularnej, dobrze znanej, nieskomplikowanej i szybkiej technologii. Jak kupuję coś i jest instrukcja montażu tego czegoś to jest napisane np. jakich kołków używać do jakiego materiału - czy jest napisane jakich kołków stosuje się do domy z gliny? To jest ta prostota o której piszesz?

    Napisz o jakiś konkretach a nie same ogólniki. Napisałeś 2 posty - jeden pod drugim z których zupełnie nic nie wynika.
    No w sumie wynika, że zdecydowana większość ludzi na świecie jest głupich bo budują domy wedle nowoczesnych technologii. Tylko Ty i jakieś dziwne osoby co żyją w lasach czasami bez telefonu, internetu itd są mądrzy bo budują z gliny czy innego chrustu wedle technologii sprzed kilkuset lat Taką to mieli starożytni wiedzę, że "palili na stosach czarownice" bo myśleli, że urok zły na nich rzucają, Niesamowity był wówczas postęp w każdej dziedzinie

    Jeśli masz konkretne argumenty to możemy podyskutować a jak nie to szkoda czasu. Ps. jeśli porównujesz technologię to o zbliżonych parametrach wytrzymałościowych, przenikalności cieplnej itd.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Co rozumiesz przez łatwiej?"

    Dom powinien oferować mieszkańcom możliwie jak nawiększy komfort.
    Powinien być chlodny latem a ciepły zimą. (na przykład).
    Powinien bardzo dobrze "współpracować" z wilgocią. I mieć jeszcze wiele innych "właściwości".
    Na przykład w ziemiance wiele problemów domu "rozwiązuje się samo" bez wiedzy i intencji ją budujących. Dlatego jest łatwiej budować w technologiach przez Ciebie pogardzanych.

    Mało kto teraz buduje dla siebie dom.
    Najmuje się do tego firmy wierząc, że wiedzą co robią. (nie zawsze wiedzą lub umieją).
    U architekta zamawia się projekt domu ładnego a nie DOBREGO. Potem taki buduje się "w popularnej, dobrze znanej, nieskomplikowanej i szybkiej technologii."
    O fizyce budynku budujący zwykle nie myślą, nie znają jej.

    "Jak kupuję coś i jest instrukcja montażu tego czegoś to jest napisane np. jakich kołków używać do jakiego materiału - czy jest napisane jakich kołków stosuje się do domy z gliny? "
    Uznasz polską normę za jakąś instrukcję?
    - Bo jest do glinobitki!
    Tylko ekip tak budujących praktycznie nie ma.
    Jak piszesz - szybko i na odpierdol, aby się trzymało a farba i tak ładnie to przykryje.

    O konkretach pisałem od 2005 roku.
    O wielu konkretach.
    Poszukaj wątków, które założyłem, ale pewnie szkoda Ci czasu.

    "jeśli porównujesz technologię to o zbliżonych parametrach wytrzymałościowych, przenikalności cieplnej itd. "
    Tylko tyle?
    Dobry dom ma dużo więcej "parametrów" o których trzeba wiedzieć i pamiętać przy budowie.
    Z najlepszych materiałów można zbudować kiepski dom a z przeciętnych - bardzo dobry.
    Jest wiele różnych sposobów pokonywania napotykanych przy budowie problemów. Jak zna się tylko jeden sposób podany przez jakiegoś "sprzedawcę" wcale nie musi być optymalny.
    Budowanie jest sztuką. Dość trudną sztuką...
    Biorą się za budowanie wyrobnicy i często partacze.
    Przecież oni tam mieszkać nie będą... Ma być szybko, estetycznie... kasa i na następną budowę!

    Takie przykłady...
    Ocieplanie domu watą... Czysta głupota, choc taka technologia jest powszechna.
    Podłogówka z pexa na styropianie przypinana spinkami... Głupota, a mało kto robi podłogówkę DOBRZE.
    Kotłownie... Istna czarna magia. Wszystko tam można zobaczyć.
    O wentylacji już nawet nie wspomnę...

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 10-05-2022 o 23:38 Powód: literówki
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Co rozumiesz przez łatwiej?"

    Dom powinien oferować mieszkańcom możliwie jak nawiększy komfort.
    Powinien być chlodny latem a ciepły zimą. (na przykład).
    Powinien bardzo dobrze "współpracować" z wilgocią. I mieć jeszcze wiele innych "właściwości".
    Czy współczesna technologia komuś zabrania takie domy budować? Mój dom jest ciepły zimą i chłodny latem a to wszystko kosztem około 1000zł rocznie z CWU. Pompa ciepła typu powietrze woda w zależności od potrzeb chłodzi lub ogrzewa 190m2 mojego domu.
    Wilgotność powietrza reguluje rekuperacja i nawilżacz (do tego ilość wymian powietrza). Wszystko mogę sobie ustawić (temperaturę, wilgotność, ilość wymian powietrza) wedle swoich potrzeb i preferencji.

    To są argumenty, to są konkretne przykłady, ucz się

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Na przykład w ziemiance wiele problemów domu "rozwiązuje się samo" bez wiedzy i intencji ją budujących. Dlatego jest łatwiej budować w technologiach przez Ciebie pogardzanych.
    No widzisz, miałem rację. Jesteś jednym z tych ludzi, którzy lubią jakieś dziwne rzeczy. Ty np. lubisz mieszkać pod powierzchnią ziemi A ja mam dom nad powierzchnią, duże przeszklenia z widokiem na ogród (w którym mam np. drzewka owocowe i krzewy - uspokaja mnie to). I nie muszę się martwić, że ktoś źle wykonał ciężką izolację przeciwwodną i mnie zalewa. Nawet jeśli ziemianka ma jakieś zalety to można je uzyskać montując w domu odpowiednie urządzenia. Ale ziemianka ma też swoje wady i z tymi wadami nic nie zrobisz.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    O konkretach pisałem od 2005 roku.
    O wielu konkretach.
    Poszukaj wątków, które założyłem, ale pewnie szkoda Ci czasu.
    Wybudowałeś już tą swoją wymarzoną piwnicę? Masz jakieś foty? Czy jesteś teoretyk fantasta? Bo mi na takiego wyglądasz (piszesz o jakiejś idei a nie o konkretach).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    No, jestem z tych, co lubią wiedzieć.
    Tak od około trzydziestu lat pętam się po budowach.
    Ostatnio ograniczyłem się do gruntowych pomp ciepła, ale całe lata robiłem różne instalacje.
    Wentylacje, ogrzewania, kotłownie, bufory, wodę, kanalizę i co tylko chcesz.
    Do tego - w domach budowanych we wszystkich istniejących technologiach.
    Widziałem już chyba wszystkie mozliwe do popełnienia błędy...
    Jestem i teoretykiem i praktykiem z bardzo dużym doswiadczeniem.
    Projektuję, wykonuję, uruchamiam - i to co robię działa dobrze.
    Już mi się nie chce dla innych budować tanio wypaśne systemy, dlatego te pompy ciepła.
    Kiedyś na tym forum ludzie wymieniali się doswiadczeniami i pomysłami.
    Teraz przechwalają się tym co kto sobie kupił lub co kazał sobie zamontować.
    Teoria, fizyka budynku, nikogo nie interesuje.

    Teraz mam czas (wszystkie dzieciaki na swoim, radzą sobie i nie biedują) i nawet trochę luźnej kasy, to powoli kończę te rzeczy, które czasem dość długo czekały.

    " Mój dom jest ciepły zimą i chłodny latem a to wszystko kosztem około 1000zł rocznie z CWU. Pompa ciepła typu powietrze woda w zależności od potrzeb chłodzi lub ogrzewa 190m2 mojego domu.
    Wilgotność powietrza reguluje rekuperacja i nawilżacz (do tego ilość wymian powietrza). Wszystko mogę sobie ustawić (temperaturę, wilgotność, ilość wymian powietrza) wedle swoich potrzeb i preferencji."

    Widzisz... Kompletnie nie rozumiesz, że to co opisujesz dom MOŻE Tobie zapewnić BEZ maszynek, które Ci robią wilgotność, temperatury i inne parametry, za których istnienie płacisz i klniesz jak się ktoraś maszynka zepsuje.
    WSZYSTKIE wymienione systemy znam, budowałem, naprawiałem czy poprawiałem. Latami. I już mi się nie chce...
    Powietrzna pompa ciepła to nieporozumienie tam, gdzie pada śnieg.
    Co Ci zaoferuje Twój dom jak padnie mu zasilanie?


    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 11-05-2022 o 17:49 Powód: literówki
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Widzisz... Kompletnie nie rozumiesz, że to co opisujesz dom MOŻE Tobie zapewnić BEZ maszynek, które Ci robią wilgotność, temperatury i inne parametry, za których istnienie płacisz i klniesz jak się ktoraś maszynka zepsuje.
    Się rozpisałeś i znowu zero argumentów. Mnie mój rachunek roczny 1000zł za CO, CWU i chłodzenie mnie nie przeraża. Akurat mam w domu koparkę kryptuwalut (wiesz taka nowa technologia), która robi za mnie wszystkie opłaty w moim domu.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Co Ci zaoferuje Twój dom jak padnie mu zasilanie?
    O agregatach prądotwórczych nie słyszał? Akurat to mnie nawet nie dziwi

  14. #14

    Domyślnie

    A właśnie adam_mk mam nadzieję, że jesteś żywym potwierdzeniem tego o czym piszesz. Poproszę o foty Twojej ziemianki

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Się rozpisałeś i znowu zero argumentów. Mnie mój rachunek roczny 1000zł za CO, CWU i chłodzenie mnie nie przeraża. Akurat mam w domu koparkę kryptuwalut (wiesz taka nowa technologia), która robi za mnie wszystkie opłaty w moim domu.



    O agregatach prądotwórczych nie słyszał? Akurat to mnie nawet nie dziwi
    Ogrzewanie domu koparką kryptowalut to też jakiś sposób.
    Jednak zasilanie jej agregatem to gruba przesada.

    Wiem sporo o agregatach prądotwórczych, bo zajmuję się nimi i zasilaniami bezprzerwowym od lat...
    Ostatnio też mi się już w tym dłubać nie chce.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    A właśnie adam_mk mam nadzieję, że jesteś żywym potwierdzeniem tego o czym piszesz. Poproszę o foty Twojej ziemianki
    Nie wiem skąd przyszło Ci do głowy, ze ziemiankę buduję.
    Nie mam takiego zamiaru.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Nie wiem skąd przyszło Ci do głowy, ze ziemiankę buduję.
    Nie mam takiego zamiaru.

    Adam M.
    Tak myślałem, teoretyk fantasta.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    U nas jest dobrze...
    U nas mozna narzekać...
    Można wierzyć lub nie wierzyć...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    martiinezz

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Łapy-Dębowina
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorillo82 Zobacz post
    Cześć witam wszystkich , zastanawiam się nad budową domu metodą "Straw Bale".
    Czy jest tu ktoś kto zna się na temacie i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z budowy.
    Buduję tak i nie polecam jeśli nie masz dużej rodziny do pomocy, solidnej krzepy fizycznej oraz zacięcia i determinacji czasowej.

    Coś do poczytania https://mamaziemia.pl/problem-plesni...slomy-i-gliny/ - niestety zawsze z tylu głowy będzie ten problem
    Ostatnio edytowane przez martiinezz ; 24-05-2022 o 10:00

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony