dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    No u mnie przyłącze jest chyba 16,1kW. Dodatkowo wszystko na prąd- indukcja, piekarnik, pompa studni głębinowej, pompa oczyszczalni, trójfazowy podgrzewacz wody 12kW( teraz bedzie odłączony ale w rezerwie zostanie) i inne pierdoły. Do jednofazowej musiałbym wydzielić jedną fazę tylko pod pompę wszystko poprzepinać w skrzynce plus kabel 6mm, więc mie wiem czy gra warta świeczki
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matyspio

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    X_ray

    Z tymi firmami jest tak, że często patrzą na metraż, mając mizerne pojęcie o OZC budynku.
    Bardziej patrzą na metraż i wiek budynku - to porównują do budynków z którymi wcześniej mieli styczność.
    Nie koniecznie, przy doborze pomp Panasonic korzystają z Aquarea Designer. Wyliczone na Ciepło Właściwe zapotrzebowanie dla mojego nowo budowanego domu to 6,4kW. Aquarea Designer dobrał mi pompę z najniższą możliwą mocą 9kW... .
    I taką proponuje mi mój instalator, alternatywnie proponuje Kaisai 10kW ale na taką moc to na pewno się nie zdecyduję.
    Ostatnio edytowane przez matyspio ; 05-05-2022 o 18:39

  3. #23

    Domyślnie

    matyspio

    Iława to III strefa klimatyczna do -20*C.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strefy klimatyczne PL.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	459216

    Jak wg OZC potrzebujesz 6,4 kW przy tych -20*C, to się zgadza że dobrali Panasonica SDC J 9 kW - przy ogrzewaniu podłogowym będzie w stanie grzać do okolic -19*C poniżej doda grzałkę.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panas_podloga.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	459217

    SDC 7 kW jest już wyraźnie słabsza. To dobrali 9 kW z rezerwą mocy.

    Kaisai szybciej traci moc poniżej -10*C, pewnie dlatego dobrali mocniejszą (na wykresie Kaisai 8 kW).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3 Haier16.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	101,4 KB
ID:	459218

    Z czystym sumieniem mogę polecić do takiego OZC LG 7 kW lub Daikina 8 kW, które mimo niższego oznaczenia dorównują wydajnością Panasonicowi SDC 9 kW.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_LG_5-7-9.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	101,7 KB
ID:	459219

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3-Panas-J.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	459220

    U siebie OZC 7,0 grzeję Daikinem 6 kW - druga zima za mną.
    A na grzejnikach niskotemp. każda P.C. uzyskuje przeciętnie 0,5 kW nawet do 1 kW niższą wydajność w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym.
    To przy takim OZC i podłogówce nie bałbym się Daikina 6 kW lub LG 7 kW.
    A gdy ma to być Panasonic to już 9 kW (bo 7 kW byłby bardziej ryzykowny).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-05-2022 o 19:40
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matyspio

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    73

    Domyślnie

    Czy punkt biwalentny w okolicach -13 to prawidłowy wynik a nie -19 ?

  5. #25

    Domyślnie

    Tu na forum doradzamy dobierać punkt biwalentny w okolicy -15*C,
    a przedstawiciele producenta P.C. zalecają dobierać pkt biwalentny na -7*C do -10*C.
    Przy takim doborze, należy jeszcze uwzględnić moc grzałki. By nie brakło mocy w najcięższy mróz.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres temperatur zimy.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	459223

    Ciężkiego mrozu jest ledwie kilka - kilkanaście godzin za całą zimę, przewaga to temp. -7*C do +7*C.

    Poruszałem ten temat tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8131569

    A tu wykres porównawczy dla ogrzewania podłogowego do +35*C:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podloga do 35.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	459222
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 05-05-2022 o 20:57
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Ciężkiego mrozu jest ledwie kilka - kilkanaście godzin za całą zimę, przewaga to temp. -7*C do +7*C.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podloga do 35.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	459222
    To po kuta doradzacie punkt biwalentny na - 15C mając świadomość, że grzałka zapewni zapotrzebowanie na te kilka godzin w roku. Przed czym to ma chronić ten "zapas mocy'?

  7. #27

    Domyślnie

    Są tacy co upierają się by grzać kompresorem do -23*C (albo i -28*C), bojąc się użycia grzałki.
    Te -15*C jest bezpiecznym kompromisem, by jednak nie musieć korzystać z grzałki przez 30% zimy.
    I jednocześnie by nie wpadać zbyt wcześnie w zakres taktowania P.C. w temp. dodatnich.
    Przy dobieraniu temp. biwalentnej na -7*C mogłoby dojść do sytuacji, że 30% zimy P.C. by pracowała uzupełniając moc grzałką.
    Mówię tu o III strefie do -20*C.
    Bo w strefie II-giej i bliżej I-szej to można dobierać temp. biwalentną bliżej -10*C / -12*C.

    A z grzałkami bywa różnie.
    Chińczycy ich nie dodają, inni dają grzałkę 3 kW, a inni 6 kW lub 9 kW.
    Tak jak P.C. różnią się wydajnością, tak też różne są grzałki.

    Trzeba patrzeć bardziej indywidualnie, na dom, strefę, model P.C. i OZC budynku.
    To co proponujemy to są kompromisy, by nie wpadać w skrajności.
    A Końcowy wybór i tak należy do klienta.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-05-2022 o 08:42
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    W ciepło właściwe miałem podobny wynik C.O+CWU wyszło mi 7.3kW ale pow. ogrzewana 190m2 i wszystko na grzejnikach. Zrobiłem OZC u Kolegi z naszego forum i okazało się że dobrym wyborem będzie Panasonic 9kW . Po zapytaniu kilku firm i przedstawieniu im parametrów chaty, wszystkie stwierdziły że lepszy(bezpieczniejszy) będzie 9kW T-cap 3 fazowy. W obecnej chwili czekam na dostawę T-capa 9kw 3 fazy monobloka i mam nadzieję ze nie będzie za duży i że nie będzie taktować

    Hej. Jak Twoja pompa ciepła Panasonic 9 kw tcap ? Obawiałeś się taktowania, a jak to wyszło ogólnie, taktuje, czy nie ? Jesteś zadowolony z tej pompy ciepła?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał flowerpower9 Zobacz post
    Twoja pompa ciepła Panasonic 9 kw tcap ?
    Jak to wyszło ogólnie, taktuje, czy nie ?
    Aby nie doszło do taktowania , należy spełnić dwa główne czynniki;

    1/ Moc grzejników powinna być ;
    ....a/ > = mocy cieplnej budynku lub mocy pompy PC ;
    ....... - w zależności która z nich jest większa .
    ...b/korzystniej gdy jest większa, dla temperatur zasilania; 45 C/ 35 C/20 C,
    ...c/ Stosować jak największej mocy grzejniki;
    https://termomodernizacja.pl/tempera...ow-wplywa-moc/
    ...d/ Moc grzejnika dla 35/45/20 to = 0,5779 mocy grzejnika dla 55/45/20 C

    2/ Gdy moc grzejników będzie mniejsza, to będą ;
    .....a/ wyższe temperatury zasilania na PC i tym samym mniejsze COP,
    .........czyli wyższe koszty,
    ....b/ PC będzie taktować - czyli będzie duża ilość wył-zał,

    3/ Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw; zład wody w układzie gdyż jednym z kluczy do ;
    ....a/optymalnej ilości startów PC
    ....b/ stabilnej pracy pompy ciepła,
    ....c/ wydłużenie czasu pracy sprężarki,
    ....d wydłużenie czasu postoju sprężarki
    Jest objętość wodna instalacji grzewczej ;
    ....- Ilość zładu to ; > = moc pompy x 20 l/kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kacper_

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam, podepnę się też do tematu, zastanawiam się nad wyborem HP czy T-Cap, 1 czy 3 fazowy? Nowo wybudowany dom, OZC orientacyjne wg kalkulatora z I strony 8KW ogrzewanie+ 0,5KW ciepla woda, strefa 3, ale w tym roku nie było u mnie nigdy -20C. Dom 150m2 mieszkalne, 77m2 garaż + pomieszczenie gospodarcze, wszędzie podłogówka, garaz+p.g. bedzie mniej grzane, ok. 10-15 stopni C, material ceramika 24 cm, steropian grafitowy 20cm, ocieplenie dachu 30 welna, deskowanie dachu, rekuperacja wszedzie poza garazem i p.g. Z gory dzieki za pomoc i rady

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kacper_ Zobacz post
    Dom 150 m2 mieszkalne;
    - 77m2 ( garaż + pomieszczenie gospodarcze ), wszędzie podłogówka,
    - garaz + p.g. bedzie mniej grzane, ok. 10 -15 stopni C,
    - material ceramika 24 cm, steropian grafitowy 20cm, ocieplenie dachu 30 wełna, deskowanie dachu, rekuperacja wszedzie poza garazem i p.g.
    W garażu wystarczy 5 C + izolacja ścian od innych pomieszczeń,

    Podobnie w pomieszczeniu gospodarczym ;
    - czy będzie tam jakaś działalność,
    - czy można tam obniżyć temperaturę ?

    Jak grube są wylewki?

    Po uwzględnieniu tych zaleceń należy ponownie wykonać obliczenia OZC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #32
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kacper_

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    W garażu wystarczy 5 C + izolacja ścian od innych pomieszczeń,

    Podobnie w pomieszczeniu gospodarczym ;
    - czy będzie tam jakaś działalność,
    - czy można tam obniżyć temperaturę ?

    Jak grube są wylewki?

    Po uwzględnieniu tych zaleceń należy ponownie wykonać obliczenia OZC

    Nie będzie w garażu prowadzona dzialalnosc, ale z uwagi ze handluje samochodami cos moze od czasu do czasu bede grzebal przy samochodach, nie zamierzam dodatkowo izolowac scian wewnetrznych, takze przyjmijmy, ze chociaz 10 stopni zeby tam bylo. Wylewki jeszcze nie mam, w projekcie mam 15 cm steropianu i 7 cm wylewki, takze tu jeszcze moge cos zmienic. Na pietrze tez w projekcie 7 cm wylewki.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kacper_ Zobacz post
    Wylewki jeszcze nie mam, w projekcie mam 15 cm steropianu i 7 cm wylewki, takze tu jeszcze moge cos zmienic.
    Na pietrze tez w projekcie 7 cm wylewki.
    Poczytaj ;https://forum.muratordom.pl/showthre...-taryfie/page2 - #40
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #34
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kacper_

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Świebodzice
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Świetny post, super tam wszystko opisales, także wylewki postaram sie zrobić więcej niż 7 cm. Planuje fotowoltaike założyc, moze nie od razu, ale po 6-12 miesiacach, zeby zobaczyc jakie mam zapotrzebowanie na prad, także az tak mocno chyba nie musze skupic sie na II taryfie?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony