dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 9
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 163
  1. #121

    Domyślnie

    U mnie odkad zmniejszyli napiecie na trafo musze unikac obciazania jednej fazy bo to powoduje wzrost napiec na dwuch pozostalych i tak np. Bojler przez czasowke nie pracuje od 10tej do 14stej.l tak np. -6v na obciazonej fazie to po +3 na kazdej z dwuch pozostalych.Takie oto jaja.Przed zmiana odczepow na trafie tego nie bylo.

  2. #122
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    728

    Domyślnie

    Nie jestem pewien, ale czy za takie symetryczne wahania napięcia nie będzie odpowiedzialne słabe lub niepodłączone zero?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  3. #123

    Domyślnie

    Ktos kiedys pisal ze jak trafo jest na granicy wytrzymalosci (przeladowane) to tak sie dzieje.w domu kable raczej ok.mieszkam na koncowce a na obwodzie ze 60kw bedzie .

  4. #124

    Domyślnie

    To zapobiega, to nadużycie.
    Samo nie zbije napięcia.

    Wygląda na składaka z Ali.
    Będę to testował.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #125
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Elromano

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Posty
    32

    Domyślnie

    Pobiera ok 34W nawet jak nie pracuje, na bojlerze elektrycznym z wyświetlaczem słychać jak co sekundę włącza i wyłącza się termostat. A nie mam innego by dalej testować. Chyba że podłącze do grzałki ogrzewania podłogowego, ale to latem mija się z celem
    Dom- typowa stodoła 120m
    Garaż - brak
    Ściany fundamentowe xps 12cm z zewnątrz
    Słupy w ścianach fundamentowych ocieplone obustronnie z zakładką 1m
    Podłoga- 0,5cm xps+ 20cm EPS100 036
    + wylewki 11cm
    Ściany-porotherm+ perlit/ BK 24cm+ styro 25cm
    Strop- 50cm proszek PUR
    Komin- brak
    PnB- COP=1
    CO- PC z klimy+3x2KW w rurce
    c.w.u podgrzewacz 100l
    Rekuperator przeciwprądowy "tymi ręcami"
    Okna> u=0,84
    Taryfa G-13
    Sezon 2021/2022 c.o. 3351KWh temp.<22.5°C
    Sezon 22/23 c.o.1359KWh

  6. #126

    Domyślnie

    Ja mam instalacje PV od 4 lat ale dopiero w tym roku zaczęły się jaja z odcinaniem falownika (kilku nowych sąsiadów podpięło się z dużymi instalacjami). Za tydzień odbieram auto plug-in i pewnie to pomoże "w godzinach szczytu" w weekendy bo wiadomo, że w tygodniu auto będzie stało w pracy. Druga sprawa to magazyn energii ale kumpel mi wyliczył taki magazyn (na 10 kWh) na jakieś 35 tyś. W planach kolejny elektryk w przyszłym roku, który mógłby w okresie "słonecznym" być naprzemiennie wykorzystywany z plug-inem (przez żonę) i ładować się w dni powszednie ściągając nadmiar energii. Tesla ma nawet chyba taką aplikację, w której ustawiamy przy jakiej nadprodukcji ile ma się ładować (wiem tylko z teorii). Ja w tym czasie będę jeździł na moto do pracy.
    Wszystko fajnie ale zobaczcie jakie to koszty generuje.

  7. #127
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Ja mam instalacje PV od 4 lat ale dopiero w tym roku zaczęły się jaja z odcinaniem falownika (kilku nowych sąsiadów podpięło się z dużymi instalacjami). Za tydzień odbieram auto plug-in i pewnie to pomoże "w godzinach szczytu" w weekendy bo wiadomo, że w tygodniu auto będzie stało w pracy. Druga sprawa to magazyn energii ale kumpel mi wyliczył taki magazyn (na 10 kWh) na jakieś 35 tyś. W planach kolejny elektryk w przyszłym roku, który mógłby w okresie "słonecznym" być naprzemiennie wykorzystywany z plug-inem (przez żonę) i ładować się w dni powszednie ściągając nadmiar energii. Tesla ma nawet chyba taką aplikację, w której ustawiamy przy jakiej nadprodukcji ile ma się ładować (wiem tylko z teorii). Ja w tym czasie będę jeździł na moto do pracy.
    Wszystko fajnie ale zobaczcie jakie to koszty generuje.
    Panie! Przecież to zielony ład i ekologia... ile trzeba się nakombinować aby zużyć SWOJĄ energię... A wszystko po to aby nasze węglówki mogły chodzić na jałowym.
    Kupować i montować :zużywacze energii aby móc produkować na autokonsumpcję.
    Ogólnie... wydaje mi się, że jeśli dalej pójdzie to w tym kierunku to trzeba będzie zakładać OFF grid panele które zaspokoją tylko autokonsumpcję a eksport energii w czasie ich produkcji i tak generuje problemy...
    I znów ekologia! Tzn koszty dodatkowe na falownik hybrydowy działający bez aku. lub ładowarkę i akumulatory.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ogólnie... wydaje mi się, że jeśli dalej pójdzie to w tym kierunku to trzeba będzie zakładać OFF grid panele które zaspokoją tylko autokonsumpcję a eksport energii w czasie ich produkcji i tak generuje problemy...
    I znów ekologia! Tzn koszty dodatkowe na falownik hybrydowy działający bez aku. lub ładowarkę i akumulatory.
    A Ty myślisz dlaczego założyłem 6kWp w OFF-gridzie z magazynem?
    Moje 10kWp w ON-gridzie produkuje, z powodu wyłączeń, rocznie poniżej 7MWh pomimo że idealnie ustawione na południe pod idealnym kątem.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 19-07-2023 o 05:23

  9. #129

    Domyślnie

    Zgadzam się z Wami dlatego coraz częściej myślę o zakupie np. używanego Fiata Tipo w gazie. Gonitwa za ekologią generuje takie koszty, które nigdy się nie zwrócą.

  10. #130
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ale kombinujesz a wystarczy poprosić o obniżenie napięcia i po sprawie.

  11. #131

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Ale kombinujesz a wystarczy poprosić o obniżenie napięcia i po sprawie.
    Załatwisz mi to?
    Tauron gliwicki?
    Poprosisz za mnie? Bo mnie nie wysłuchali.
    Jakoś to nie działa.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 21-07-2023 o 23:44
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #133
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    204

    Domyślnie

    Ja na oficjalna reklamacje z zalaczonymi logami falownika dostalem pisemna odp w jednym zdaniu, ze napiecia wg ich pomiarow sa ok, a cala pozostala strona to jak mam zwiekszyc autokonsumpcje zeby obnizyc napiecia...... Tauron krk

  14. #134
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    Ja na oficjalna reklamacje z zalaczonymi logami falownika dostalem pisemna odp w jednym zdaniu, ze napiecia wg ich pomiarow sa ok, a cala pozostala strona to jak mam zwiekszyc autokonsumpcje zeby obnizyc napiecia...... Tauron krk
    A u mnie jest też kolorowo.
    Całą dobę mam 240V +- na każdej fazie. Okazjonalnie tzn. raz w miesiącu spadnie do 234-236V. A w piękny słoneczny dzień dobija 248V.
    Niby wszystko ok według Enea... miesci się w normie i nie zamierzają nic z tym zrobić.
    A podwyższone napięcie jest na rękę tylko ZE... zwiększone zużycie, szybciej sprzęty się niszczą, żarówki przepalają.... A co ich to obchodzi.

    Co im mogę zrobić? Bo pisałem i prosiłem... bez rezultatu. Z ich strony groźby, że jak podłączą urządzenia pomiarowe to po wykraciu napięć w normnie zostanę obciążony kosztami. Coś w stylu +500zł.
    A fakt, są w normie. Ale czy to o to chodzić powinno?
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  15. #135
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dolce13

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    37

    Domyślnie

    Tak, chodzi o to by zmieścić się w normie. Póki nie masz wyłączeń to nie masz co biadolić. Kiedyś standardowo napięcie sieci miało wynosić 220V, teraz 230V a po boomie fotowoltaicznym bywa, że przekracza 252V. Coś za coś. W przypadku droższych urządzeń, gdzie istnieje ryzyko ich uszkodzenia na skutek wyższego napięcia lub powodować ich szybsze zużycie można rozważyć zakup stabilizatora.
    Ostatnio edytowane przez Dolce13 ; 23-07-2023 o 09:46

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A u mnie jest też kolorowo.
    Całą dobę mam 240V +- na każdej fazie. Okazjonalnie tzn. raz w miesiącu spadnie do 234-236V. A w piękny słoneczny dzień dobija 248V.
    Niby wszystko ok według Enea... miesci się w normie i nie zamierzają nic z tym zrobić.
    A podwyższone napięcie jest na rękę tylko ZE... zwiększone zużycie, szybciej sprzęty się niszczą, żarówki przepalają.... A co ich to obchodzi.

    Co im mogę zrobić? Bo pisałem i prosiłem... bez rezultatu. Z ich strony groźby, że jak podłączą urządzenia pomiarowe to po wykraciu napięć w normnie zostanę obciążony kosztami. Coś w stylu +500zł.
    A fakt, są w normie. Ale czy to o to chodzić powinno?
    Masz duuuuży problem, który sobie sam stworzyłeś.
    Chciałbym mieć takie napięcia.
    Zamów, zapłacisz, może zrozumiesz.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 23-07-2023 o 18:42
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #137
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A fakt, są w normie. Ale czy to o to chodzić powinno?
    A czego oczekujesz? Produktu premium?
    Napięcie w złączu* ma być zgodne z prawem i umową. A w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego2 stoi:
    § 45.
    [...]
    5. Dla podmiotów zaliczanych do grup przyłączeniowych III-V ustala się następujące parametry jakościowe energii elektrycznej w przypadku sieci funkcjonującej bez zakłóceń:
    [...]
    2) w każdym tygodniu 95% ze zbioru 10 minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego zawiera się w przedziale odchyleń ±10% napięcia znamionowego;


    Widzisz, jaki mają zapas? Nie tylko nie ważne chwilowe napięcie (tylko 10 minutowa średnia) to jeszcze 5% takich przedziałów może nie mieścić się w tym zakresie.
    A mają interes w tym, żeby osoba na końcu najdłuższego kabla z danego transformatora, jak w środku zimy o 22:00 wszyscy odpalą co tylko mogą miała napięcie zgodne z prawem i umową. Więc przy maksymalnej produkcji PV w złączu mają też w tym zakresie to nie mają powodu do zmniejszania.

    *Jak falownik próbuje posłać do sieci prąd to na nim napięcie jest wyższe. Różnica tym większa, im dłuższy i cieńszy kabel masz między złączem a falownikiem. Dlatego wygrywa ten sąsiad, który ma krótszy i/lub grubszy kabel. A kto oszczędził, ten traci.

  18. #138
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A czego oczekujesz? Produktu premium?
    Napięcie w złączu* ma być zgodne z prawem i umową. A w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego2 stoi:
    § 45.
    [...]
    5. Dla podmiotów zaliczanych do grup przyłączeniowych III-V ustala się następujące parametry jakościowe energii elektrycznej w przypadku sieci funkcjonującej bez zakłóceń:
    [...]
    2) w każdym tygodniu 95% ze zbioru 10 minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego zawiera się w przedziale odchyleń ±10% napięcia znamionowego;


    Widzisz, jaki mają zapas? Nie tylko nie ważne chwilowe napięcie (tylko 10 minutowa średnia) to jeszcze 5% takich przedziałów może nie mieścić się w tym zakresie.
    A mają interes w tym, żeby osoba na końcu najdłuższego kabla z danego transformatora, jak w środku zimy o 22:00 wszyscy odpalą co tylko mogą miała napięcie zgodne z prawem i umową. Więc przy maksymalnej produkcji PV w złączu mają też w tym zakresie to nie mają powodu do zmniejszania.

    *Jak falownik próbuje posłać do sieci prąd to na nim napięcie jest wyższe. Różnica tym większa, im dłuższy i cieńszy kabel masz między złączem a falownikiem. Dlatego wygrywa ten sąsiad, który ma krótszy i/lub grubszy kabel. A kto oszczędził, ten traci.
    230V to premium według Ciebie? Jeśli tak, to było by miło oglądać takie wartości chociaż w niedzielę w nocy.
    Ogólnie to wsio ryba. zima/lato czy jakakolwiek inna pora/sytuacja.
    Ciekawie się zrobi jak dorzucę kolejne 10kW tyle, że w OFFgrid. Ale wtedy mój ongrid będzie wszystko pchał do sieci... i Raczej ja nie będę miał z tym problemu.
    Gorzej sąsiedzi. Ale według Waszych rad. Mam nie narzekać i mieć to gdzieś. No i tak chyba musi być.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  19. #139
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    230V to premium według Ciebie?
    Dokładnie 230V non stop? Tak. W praktyce nieosiągalne nawet, jak zamontujesz ogromnego UPSa on-line, bo jak włączysz piekarnik to co najmniej przez chwilę nie będzie 230V. A w sieci takich odbiorników masz masę i pracują różnie. Dlatego jest tolerancja i każde urządzenie dopuszczone do użytkowania ma działać prawidłowo w całym zakresie napięć.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-07-2023 o 16:22

  20. #140
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie 230V non stop? Tak. W praktyce nieosiągalne nawet, jak zamontujesz ogromnego UPSa on-line, bo jak włączysz piekarnik to co najmniej przez chwilę nie będzie 230V. A w sieci takich odbiorników masz masę i pracują różnie. Dlatego jest tolerancja i każde urządzenie dopuszczone do użytkowania ma działać prawidłowo w całym zakresie napięć.
    Sobie fajnie dodałeś "dokładnie 230" non stop". Hehe.... aby tylko Twoje pierdu forumowe miało jakiś sens. I mógł byś swoje teorie sypać dalej.
    230V to PREMIUM wg. Kaizen.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

Strona 7 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony