dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Whatlogin

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-944
    Posty
    12

    Domyślnie Wittodens B1HC sterowanie dobór regulatora bezprzewodowego OT

    Dobry wieczór,

    Mam solidny problem i im dalej w las poszerzam wiedzę - tym jest mi trudniej dokonać wyboru sterowania kotłem

    Kontekst: dwie kondygnacje, 6 pokoi, dwie łazienki, kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.
    Kiedyś korzystałem z regulatora pokojowego i wędrował on sobie po domu zależnie kto był komu było zimno i wszystko sobie tam ustawiałem (dzień, noc, tygodniówka).

    Teraz mam nową instalację z wymienionym kotłem i na razie steruję na nim bezpośrednio bo nie umiem wybrać regulatora.

    Oczekiwania:
    - Open Therm (modulowanie grzania oraz regulacja CWU)
    - bezprzewodowy pokojowy, półkowy, bateryjny, bez zasilacza
    - Wifi/Lan - nie jest to niezbędne, jeżeli już to bardziej do ustawień, statystyk

    Cokolwiek znajdę - to pozbawione jest jednego z tych parametrów.

    Elektrobock B52 WIFI - ale skubaniec ma wszystko w nadajniku i musi być zasilany z gniazdka.
    Salus RT310i - spoko nie ma OT
    Zestaw OT2 Vitotrol - z telefonu owszem, ale nie ma pokojowego regulatora a czujnik temperatury ma na kablu

    Koniec końców chyba oleję wifi/lan i wezmę prostego Salusa RT520RF za grosze.

    Dziwi mnie w ogóle mała ilość sterowników na OT.

    Jeszcze jedno pytanie - a może olać pokojówkę i zainstalować pogodowy czujnik? Może nawet w ogóle olać regulator? Kocioł chyba ma jakieś ustawienia.

    Pozdrawiam,

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Whatlogin Zobacz post

    Jeszcze jedno pytanie - a może olać pokojówkę i zainstalować pogodowy czujnik? Może nawet w ogóle olać regulator? Kocioł chyba ma jakieś ustawienia.

    Pozdrawiam,
    Zmierzasz w dobrą stronę.
    Po dwóch sezonach ze sterownikami, strefami itp itd, przeszedłem na czystą pogodówkę. Od 8 lat spokój i komfort...
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jak najbardziej można do tego kotła zastosować czuunik temepratury zewnętrznej i pracować w trybie pogodowym.
    Można też do tego kotła zastosowac sterownik opentherm-owy Vitotrol 100 OT (nie mylić z zestawem Vitoconnect OT2). Be dzie wtydy mozliowść zarówno pracy pogodowej jak również ustawiania czasów i temeratury zarówno dla CO jak i dla CWU.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Zmierzasz w dobrą stronę.
    Po dwóch sezonach ze sterownikami, strefami itp itd, przeszedłem na czystą pogodówkę. Od 8 lat spokój i komfort...
    W jaki sposób regulatory pomieszczeniowe temperatury zmniejszają komfort?, czy mniejsze wahania temperatury w pomieszczeniu to zmniejszenie komfortu?
    Do tej pory byłem przekonanyze im stabilniejsza temperatura tym wiekszy komfort. Nie wiem moze jest kilka definicji alternatywnych komfortu i kazdy go definiuje po swojemu.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198
    Ostatnio edytowane przez redox7 ; 23-05-2022 o 21:44

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Whatlogin

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-944
    Posty
    12

    Domyślnie

    Hej,

    Dzięki za zainteresowanie tematem. Oczywiście Vitodens przez V

    W sumie to znalazłem idealne rozwiązanie jakiego szukam, tyle, że musiałbym razem z kotłem kupić, ponieważ nie wiem czy Feroli Connect jest kompatybilny z Vito. Zalety - regulator pokojowy jest na baterie (mobilny), centralka wifi jest w odbiorniku (dlatego nadajnik może być na baterie) oraz jest OT. No ale nigdzie nie znalazłem informacji na ile OT jest standardowe i czy obsłuży mojego Vito.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W jaki sposób regulatory pomieszczeniowe temperatury zmniejszają komfort?, czy mniejsze wahania temperatury w pomieszczeniu to zmniejszenie komfortu?
    Do tej pory byłem przekonanyze im stabilniejsza temperatura tym wiekszy komfort. Nie wiem moze jest kilka definicji alternatywnych komfortu i kazdy go definiuje po swojemu.
    Może chodzi o komfort braku potrzeby ustawiania. Regulacja na grzejnikach + czujnik pogodowy i zapomnieć. Ale ogólnie dzięki mistalova to oznacza, że tak też można Ja od miesiąca nie czuję komfortu szukając rozwiązania. No ale planowania CWU nie załatwię w ten sposób - ale sezon mogę potestować.

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    jak najbardziej można do tego kotła zastosować czuunik temepratury zewnętrznej i pracować w trybie pogodowym.
    Można też do tego kotła zastosowac sterownik opentherm-owy Vitotrol 100 OT (nie mylić z zestawem Vitoconnect OT2). Be dzie wtydy mozliowść zarówno pracy pogodowej jak również ustawiania czasów i temeratury zarówno dla CO jak i dla CWU.
    Dzięki. Ten regulator wg instrukcji nie jest bezprzewodowy i nie posiada opcji wifi/lan - czyli z trzech oczekiwań zostają dwa. A przy okazji - co oznacza naklejka na obudowie kotła "Connect me" - bo jeżeli connect me jeżeli kupię elementy za ponad 1K - to równie dobrze każdy kaloryfer mógłby mieć taką naklejkę Z Viessmana działaby mi OT2 + bezprzewodowy czujnik pokojowy (zapomniałem nazwy) no ale on chyba nie jest półkowy tylko naścienny. Koszt 1300-1500zł.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    każdy termostat on/off to pogorszenie komfortu dla tego przy sterowaniu pogodowym nigdy się ich nie stosuje tylko zdalne sterowniki korygujące temperaturę zasilania
    Jakie pogorszenie komfortu"?, czy zmniejszenie wahan temperatury w pomieszczeniu jest zmniejszeniem komfortu? Same mądrosci tu na forum.

  8. #8

    Domyślnie

    używałem samej pogodówki przez rok i dołozyłem sterownik on-off na Wifi Volt aby nie przegrzewać pomieszczeń. Dodatkowo jest mniejsze spalanie gazu.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jakie pogorszenie komfortu"?, czy zmniejszenie wahan temperatury w pomieszczeniu jest zmniejszeniem komfortu? Same mądrosci tu na forum.
    Wahania temperatury sa w przypadku regulacji dwustanowej - raz cieplej, raz zimniej, a przy pogodówce zawsze jest taka sama temperatura.

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    używałem samej pogodówki przez rok i dołozyłem sterownik on-off na Wifi Volt aby nie przegrzewać pomieszczeń. Dodatkowo jest mniejsze spalanie gazu.
    Przegrzewało? Czyli miałeś nie wyregulowaną instalację.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Wahania temperatury sa w przypadku regulacji dwustanowej - raz cieplej, raz zimniej, a przy pogodówce zawsze jest taka sama temperatura.



    ..
    Gdyby w sezonie grzewczym nie było dni slonecznych, gdyby wszystkie pomieszczenia miały jednakowe nasłonecznienie, gdyby w sezonie grzewczym nie było okresów przesjsciowych, gdyby zyski bytowe były jednakowe w kazdym pomieszczeniu proporcjonalnie do strat, to i owszem wahan nie ma, ale to sa załozenia idealne niespotykane w rzeczywistosci. Mam bardzo duzo zapytan od tych którzy pomimo pogodówki ze wzgledu na rózne usytuowanie pomieszczen wzgledem stron swiata w tym łazienek narzekają na działanie pogodówki. Zmiana Tz wg krzywczej grzewczej nie odzwierciedla mocy grzewczej dla kazdego pomieszczenia z osobna, a w szczeglnosci pomieszczen o diametralne róznych stratach na m2. Oczywiscie na przegrzanie w wyniku duzego nasłonecznienia zaden regulator strefowy czy pogodowka nic nie poradzi bo tylko klimatyzator moze pomóc , ale nie o tak duze zyski słoneczne tu chodzi. Idealizacja pogodówki przy jednoczesnym demonizowaniu złego działania regulatorów strefowych to zaklamywanie rzeczywistosci nie mające w niej pokrycia.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Wahania temperatury sa w przypadku regulacji dwustanowej - raz cieplej, raz zimniej, a przy pogodówce zawsze jest taka sama temperatura.



    Przegrzewało? Czyli miałeś nie wyregulowaną instalację.
    Przegrzewało mi poddasze użytkowe od okien typu Velux i czasem przy mega wietrznej pogodzie było za zimno, od czasu założenia sterownika mam spokój i niższe zużycie gazu,
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Gdyby w sezonie grzewczym nie było dni slonecznych, gdyby wszystkie pomieszczenia miały jednakowe nasłonecznienie, gdyby w sezonie grzewczym nie było okresów przesjsciowych, gdyby zyski bytowe były jednakowe w kazdym pomieszczeniu proporcjonalnie do strat, to i owszem wahan nie ma, ale to sa załozenia idealne niespotykane w rzeczywistosci. Mam bardzo duzo zapytan od tych którzy pomimo pogodówki ze wzgledu na rózne usytuowanie pomieszczen wzgledem stron swiata w tym łazienek narzekają na działanie pogodówki. Zmiana Tz wg krzywczej grzewczej nie odzwierciedla mocy grzewczej dla kazdego pomieszczenia z osobna, a w szczeglnosci pomieszczen o diametralne róznych stratach na m2. Oczywiscie na przegrzanie w wyniku duzego nasłonecznienia zaden regulator strefowy czy pogodowka nic nie poradzi bo tylko klimatyzator moze pomóc , ale nie o tak duze zyski słoneczne tu chodzi. Idealizacja pogodówki przy jednoczesnym demonizowaniu złego działania regulatorów strefowych to zaklamywanie rzeczywistosci nie mające w niej pokrycia.
    sterowanie wl/wył jest bardzo lubiane przez instalatorów bo łatwo klientowi wytlumaczyć: "zobacz osiągnieta temepratura i kociol sie wyłączył" niestety takie sterowanie jest malo komfortowe gdyż powoduje wahania temepratury. Wahania te są tym większeim większa jest bezwładność systemu grzewczego. Skrajnym przypadkiem jest tu ogrzewanie płaszczyznowe w ktorym zastosowanie termostatów nawet o bardzo małej histerezie powoduje spore wahania temepratury pomieszczenia. Dużo lepszymrozwiązaniem jest sterowanie pogodowe gdyż zawsze mamy ciepłe grzejniki ale tu trzeba zrobić projekt którego 90% instaltorów boi się jak ognia....
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    sterowanie wl/wył jest bardzo lubiane przez instalatorów bo łatwo klientowi wytlumaczyć: "zobacz osiągnieta temepratura i kociol sie wyłączył" niestety takie sterowanie jest malo komfortowe gdyż powoduje wahania temepratury. Wahania te są tym większeim większa jest bezwładność systemu grzewczego. Skrajnym przypadkiem jest tu ogrzewanie płaszczyznowe w ktorym zastosowanie termostatów nawet o bardzo małej histerezie powoduje spore wahania temepratury pomieszczenia. Dużo lepszymrozwiązaniem jest sterowanie pogodowe gdyż zawsze mamy ciepłe grzejniki ale tu trzeba zrobić projekt którego 90% instaltorów boi się jak ognia....
    Akurat tu sie nie zgodzę, regulacja strefowa/pomieszczeniowa jest nielubiana przez instalatorów, jezeli stosują jakiekolwiek regulatory to prawie wyłacznie jeden na cały dom.
    Regulacja w kazdym pomieszczeniu jest rzadko stosowana. Co do wahan to są one takie jaka jest histereza regulatora. Mam sporo zapytan o regulatory o histerezie 0,1 oC, niestety takich sterowników jest jak na lekarstwo. Skąd takie stwierdzenie ze regulatory o małej histerezie dają duze wahania temperatury. Prosze podac linki do badan /pomiarów ktore uzasadniają taką teze czy moze raczej hipoteze. Jezeli chodzi o projekty ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego bo zdarzają sie tacy (wytłumaczenie dlaczego chcą grzejniki to ich słodka tajemnica) to owszem wykonujemy je zawsze dla swoich instalacji jak i dla innych samych inwestorów. Regulacja strefowa nie ma nic do projektu instalacji, a sama instalacja jest wyregulowana hydraulicznie.
    Mam wielu klientów którzy mając sterowanie podłogowe nie byli do konca zadowoleni z niego szczegolnie w okresach przejsciowych i dopiero zastosowanie regulatorów strefowych zwiekszyło komfort, niezaleznie od tego czy to jest okres przejsciowy, czy srodek zimy. Uprzedzajac wszystkie te instalacji miały wykonane projekty ogrzewania na podstawie naszych obliczen ozc, przy czym wyniki ozc miesciły sie w 10% błedu, czyli przyjmuje ze obliczenia ozc i obliczenia ogrzewania były poprawne i poprawnie wykonana instalacja.
    W zasadzie wyłacznie jedyną bariera ograniczajaca stosowanie regulacji strefowej jest jej koszt. A tak na marginesie czy konsultant Viessmann był kiedykolwiek na budowie, rozmawiał z inwestorami w trakcie eksploatacji domu w okresie grzewczym z system regulacji pogodowej, czy tylko powtarza zasłyszane slogany. Ja sie tym zajmuje zawodowo chciaz obecnie w mniejszym zakresie,ale nigdy nie miałem zadnej reklamacji, zadnych uwag od klientów którzy wczesnij uzywali tylko pogodowki a pozniej przeszli na sterowanie strefowe, oczywiscie dalej z pogodówką ale po malej korekcie krzywej grzewczej. Szkoda tylko ze konsultant tak znanej firmy propaguje opowiesci z zielonego lasu i tzw uban legends.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Akurat tu sie nie zgodzę, regulacja strefowa/pomieszczeniowa jest nielubiana przez instalatorów, jezeli stosują jakiekolwiek regulatory to prawie wyłacznie jeden na cały dom.
    Regulacja w kazdym pomieszczeniu jest rzadko stosowana. Co do wahan to są one takie jaka jest histereza regulatora. Mam sporo zapytan o regulatory o histerezie 0,1 oC, niestety takich sterowników jest jak na lekarstwo. Skąd takie stwierdzenie ze regulatory o małej histerezie dają duze wahania temperatury. Prosze podac linki do badan /pomiarów ktore uzasadniają taką teze czy moze raczej hipoteze. Jezeli chodzi o projekty ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego bo zdarzają sie tacy (wytłumaczenie dlaczego chcą grzejniki to ich słodka tajemnica) to owszem wykonujemy je zawsze dla swoich instalacji jak i dla innych samych inwestorów. Regulacja strefowa nie ma nic do projektu instalacji, a sama instalacja jest wyregulowana hydraulicznie.
    Mam wielu klientów którzy mając sterowanie podłogowe nie byli do konca zadowoleni z niego szczegolnie w okresach przejsciowych i dopiero zastosowanie regulatorów strefowych zwiekszyło komfort, niezaleznie od tego czy to jest okres przejsciowy, czy srodek zimy. Uprzedzajac wszystkie te instalacji miały wykonane projekty ogrzewania na podstawie naszych obliczen ozc, przy czym wyniki ozc miesciły sie w 10% błedu, czyli przyjmuje ze obliczenia ozc i obliczenia ogrzewania były poprawne i poprawnie wykonana instalacja.
    W zasadzie wyłacznie jedyną bariera ograniczajaca stosowanie regulacji strefowej jest jej koszt. A tak na marginesie czy konsultant Viessmann był kiedykolwiek na budowie, rozmawiał z inwestorami w trakcie eksploatacji domu w okresie grzewczym z system regulacji pogodowej, czy tylko powtarza zasłyszane slogany. Ja sie tym zajmuje zawodowo chciaz obecnie w mniejszym zakresie,ale nigdy nie miałem zadnej reklamacji, zadnych uwag od klientów którzy wczesnij uzywali tylko pogodowki a pozniej przeszli na sterowanie strefowe, oczywiscie dalej z pogodówką ale po malej korekcie krzywej grzewczej. Szkoda tylko ze konsultant tak znanej firmy propaguje opowiesci z zielonego lasu i tzw uban legends.
    widze że argumentów zabrakło i zaczyna sie opluwanie... będziesz mial jeszcze jakieś pytania zapraszam.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    widze że argumentów zabrakło i zaczyna sie opluwanie... będziesz mial jeszcze jakieś pytania zapraszam.
    Praktyka jest małym czy zadnym argumentem, obliczenia ozc i obliczenia ogrzewania podłogeowego równiez. Swoje zdanie poparte długoletnią praktyką jest opluwaniem, ciekawe stwierdzenia. Co do pytan to o cóz mozna zapytac? Nie pytałem nigdy i nie zamierzam bo jezeli konsultant przentuje poglady nie poparte badaniami/ pomiarami to jakiej odpowiedzi mozna sie spodziewac.Tu na forum nie mozna miec swojego zdania, nie mozna zwrócic uwagi na błedne stwierdzenia, zdania odmiennego od innych dyskutantów bo albo sie oszukuje, albo nagania klientów, albo wymysla sie jeszcze inne przyczyny w celu dyskredytacji oponenta. Ma byc urawniłowka wszyscy mają twierdzic to samo, kto osmiela sie twierdzic ze jest inaczej to chociazby opluwa interlokutora, to i tak łagodne okreslenie. Takie jest zycie, taki charakter tego forum.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Nie oczekuję, że wszyscy bedę mieli podobne zdanie. Prosta fizyka mówi że jeśli coś działa na zasadzie wł/wył to niemożna utrzymać stabilnej temperatury (po to zreszta sterowniki z algorytmami całkującymi, rozniczkującymi czy łaczące oba te algorytmy). Co do mojej praktyki w branży jestem od ponad 20 lat i na nie jednej budowie, czy nie jednym biurze projektowym byłem.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Nie oczekuję, że wszyscy bedę mieli podobne zdanie. Prosta fizyka mówi że jeśli coś działa na zasadzie wł/wył to niemożna utrzymać stabilnej temperatury (po to zreszta sterowniki z algorytmami całkującymi, rozniczkującymi czy łaczące oba te algorytmy). Co do mojej praktyki w branży jestem od ponad 20 lat i na nie jednej budowie, czy nie jednym biurze projektowym byłem.
    Nie do konca jest to on/off, czas otwarcia typowych siłowników do 5-6 min (mierzone stoperem), jezeli czas wyłaczenia jest porównywalny z czsem zalczenia (to równiez potwierdza praktyka) przy małej histerezie to nie jest to typowa regulacja dwustanowa. Zresztą pomiary pomiarami, a odczucia uzytkowników którze z natury są subiektywne są chyba najwazniejsze. Najwieksze róznice są w okresach przejsciowych, sama pogodówka nie jest w stanie sie dopasowac do pomieszczen o róznych stratach i o róznych zyskach słonecznych i bytowych. Jest to pewien sposób regulacji stosunkowo prosty i tani dla przecietnego uzytkownika, ale niekoniecznie spełniający jego wymagania w zakresie komfortu. A tak na marginesie skoro regulator strefowy to samo zło to skad sie bierze zapotrzebowanie na na takie regulatory, dlaczego są one umowoczesniane i ogolnie rozwijane. Pytanie jest retoryczne.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Whatlogin

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-944
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dobry wieczór,

    Widzę starcie, ale coś się dowiedziałem.
    Dla innych pozostawiam, na co się zdecyduję
    Mogę spokojnie zacząć od może nie najtańszego ale przyszłościowego regulatora WQ610RT, który mogę sobie później rozwinąć o bramkę UGE600 i dodać głowice do niektórych pomieszczeń itp. Dziwne trochę to jest, że tak mało jest regulatorów OT. Pewnie przeczekam lato, bo w sumie nie ma co regulować do października. Może jeszcze rynek czymś zaskoczy.

    Pozdrawiam!

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198
    Ostatnio edytowane przez redox7 ; 23-05-2022 o 21:44

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198
    Ostatnio edytowane przez redox7 ; 23-05-2022 o 21:45

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony