dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Budowa domu bez betonu z gruszki

    Dzień dobry

    Czy w dzisiejszych czasach buduje się jeszcze domy nie używając betonu z betoniarni. Pytam ponieważ posiadam działkę w miejscu gdzie nie dojedzie gruszka (za wąsko) zatem jedyną (chyba) możliwością jest kręcenie betonu na miejscu. Jedna firma budowlana której chciałem zlecić budowę odmówiła mi podjęcia się realizacji z tego powodu i zastanawiam się czy jest to już w dzisiejszych czasach czymś "dziwnym" żeby w ten sposób budować dom, czy to po prostu kwestia tej jednej firmy.

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Są małe gruszki na podwoziu zbliżonym wielkością do Multicara.

  3. #3

    Domyślnie

    Słyszałem o małych gruszkach jednak na razie nie udało mi się znaleźć betoniarni która ma taką w ofercie. Tyle, że na razie szukałem tylko w internecie, muszę podzwonić. Tak czy siak, gruszka to jedno, ale potrzebna jest jeszcze pompa, a te też mają chyba tylko spore gabaryt. Są jakieś pompy stacjonarne, ale nie wiem czy się nadają do pompowania każdego rodzaju betonu.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Mała gruszkę wynajmuje się w firmie budowlanej a nie w betoniarni. Przynajmniej tak widziałem w mojej okolicy. Jest wiele obiektów wybudowanych w miejscach niedostępnych dla pomp & gruszek np. wyciągi narciarskie. Pojedyncza stopa na wyciągu to pi razy oko 3,5 x 3,5 x 2m. Budowa to mróweczki, wiaderko i nawet pięcset metrów heja! Albo wanienka i quad.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 30-04-2022 o 23:25

  5. #5

    Domyślnie

    Skoro jest wąski dojazd, to czy dostaniesz pozwolenie na budowę?

  6. #6

    Domyślnie

    Zwężenie drogi chyba nie ma znaczenia w kontekście pozwolenia na budowę więc zakładam, że tak.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    § 14 warunków technicznych wskazuje wprost, iż do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m (ust. 1). Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego pod warunkiem, że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m,
    -->
    https://www.prawo-budowlane.info/szerokosc-drogi-dojazdowej-a-pozwolenie-na-budowe,446,material_prawo_budowlane.html

  8. #8

    Domyślnie

    Wąski odcinek jest na drodze wewnętrznej, kilkaset metrów od działki. Działka znajduje się przy tej drodze. W okolicy stoją inne domy, jeden postawiony całkiem niedawno. Może tak być faktycznie, że nie dostanę pozwolenia. Tak czy inaczej, pytania z pierwszego posta w tym temacie nadal aktualne.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbeblik Zobacz post
    Wąski odcinek jest na drodze wewnętrznej, kilkaset metrów od działki. Działka znajduje się przy tej drodze. W okolicy stoją inne domy, jeden postawiony całkiem niedawno. Może tak być faktycznie, że nie dostanę pozwolenia. Tak czy inaczej, pytania z pierwszego posta w tym temacie nadal aktualne.
    To jak waski dokladnie to odcinek? U mnie tez jest mega wasko, kierowcy smieciarek sie boja wjezdzac i na pieszo kubly targaja, ale szambiarki jezdza wiec i grucha dojechala chociaz zawsze byl stres, a raz plot sasiada zostal rozwalony. Tez mi kilku wykonawcow odmowilo z powodu dojazdu ale w koncu sie odwazny znalazl i budynek stoi. Nie wyobrazam sobie kombinacji bez gruchy w dzisiejszej sytuacji rynkowej przynajmniej w mojej okolicy zaden wykonawca z ktorym rozmawialem by sie nie podjal. W takiej sytuacji to raczej domek szkieletowy, na fundament to jeszcze da rade dowiezc beton koparka.

  10. #10

    Domyślnie

    W najwęższym miejscu jest coś koło dwóch metrów i opcje poszerzenia są raczej niewielkie, może 2,20 udałoby się zrobić. Taka standardowa gruszka ma chyba 2,60 także wciąż sporo brakuje. Dom szkieletowy też biorę pod uwagę, ale najpierw chcę się rozeznać jakie mam opcje. Dzięki za odpowiedzi i chętnie przyjmę więcej sugestii

  11. #11

    Domyślnie

    Bierzesz Manitke z lyzka i wozisz od gruszki do budynku . Sam tak robilem na ogrodkach dzialkowych .

  12. #12

    Domyślnie

    Z tą manitką to dobra opcja. Może by się dało też użyć leju do betonu na widłach. Dzięki za podpowiedź!

  13. #13

    Domyślnie

    Zbeblik: jest tam kanalizacja? Abyś się nie zdziwił, że to nie beton będzie Twoim największym zmartwieniem a odbiór szamba.

    Generalnie jeśli tam są tylko 2m to słabo widzę budowę w takim miejscu. Przecież nie tylko beton się przywozi. Materiał na ściany, dach, kostkę itp. też trzeba przywieść - pewnie jakiś magik się znajdzie, który to zrobi, ale ile to będzie kosztować i czy warto?
    Takie busy osobowe z windą (kontenery) też raczej mają ponad 2m szerokości. Niezliczoną ilość rzeczy u mnie przewieziono wywrotkami 24 tony, HDSami na 10 palet, busami z windą itd. Ciekawe jakie koszty transportu byłyby gdyby musieć te rzeczy jakimiś "sposobami" nawozić.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Słowacka firma z helikopterem dowiezie materiały wszędzie w Europie.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie był wąski dojazd, ale nie 2 a 3m.
    Gruszka mieściła się na styk, podobnie wywrotki i HDS-y. Największy problem był z takimi średnimi autami z windą. Takimi zwykle jeżdżą kurierzy, więc zamawianie czegokolwiek przez internet jest ciężkie. Ogólnie zamawianie czegokolwiek jest ciężkie, bo za każdym razem musisz pytać jakim autem przyjadą i prosić żeby przysłali jak najmniejsze auto.
    Ale ja miałem 3 metry szerokości, przy 2 jak piszesz osobówka ma ciasnawo, więc o jakimkolwiek transporcie zapomnij.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #16

    Domyślnie

    Zważ na to, że w betoniarce możesz uzyskać beton klasy co najwyżej B10 (czy tam odpowiednio C) przy dobrych układach - precyzyjnym pilnowaniu proporcji i dobrym mieszaniu. Jeśli konstruktor Twojego budynku przeliczy to na taki beton, a Ty będziesz pilnował receptury mieszania, to możesz mieszać w betoniarce. Będzie się to wiązało z grubszymi warstwami betonu i gęstszym zbrojeniem. Wtedy dobrze zebrać próbki tego betonu do specjalnych szablonów i po odpowiednim czasie wiązania dajesz do laboratorium na próbę wytrzymałościową.
    Betoniarka ma mieszanie grawitacyjne, a betoniarnia ma mieszalniki mechaniczne i kontrolowane proporcje składników. Ja miałem w projekcie domu betony klasy C20/C25.
    Jest jeszcze opcja taka, że na swojej budowie stawiasz mieszalnik wytwarzanie betonu, ale to chyba najdroższa opcja.
    Czy pompy do gruszek nie mają przedłużek, aby postawić gruszkę gdzieś dalej i tłoczyć przez zwężenie jezdni?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  17. #17

    Domyślnie

    zgadzam sie z kolega Nurkiem, mialem (mam) taka sama sytuacje (tez 3m szerokosci, z tym ze to na wysokosci lusterek, sama droga ciut wezsza), 2m to kosmos.

    Pomysly kolegi Lwa to raczej nie na dzis, ale kto wie moze za pol roku wykonawcy sie beda bili o kazdego klienta i gotowi na kazde niedogodnosci i kombinacje..

  18. #18

    Domyślnie

    Jaki sens jest budować dom w miejscu gdzie nie da się dojechać? Całe życie się bedziesz męczył? Co z kurierami, co ze śmieciarkami itp ? To ma być domek letniskowy na miesiąc w roku czy miejsce do życia? PRzemyśl to.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony